Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Zavčelení krajiny
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Zdravím Vás přátelé,
jaké je podle Vás optimální zavčelení prostoru stanoviště včelstev v přírodě? Myslím tím všechna okruh o průměru 2km (nebo jedna malá ves). Kolik včelstev je přípustno?
Určitě bude vhodné popsat stanoviště. Nachází se v malé obci 330 m. n. m. cca 30 stálých obyvatel. Jedna hlavní cesta, jinak pouze zahrady, louky, pastviny a lesy. Zemědělství --> žádné kulturní plodiny, pouze extenzivní chov skotu a pár pštrosů na pastvinách. Z rostlin, keřů a stromů je zde všehochuť...
Jedná se mi o to, že současně zde chováme včely tři. Starý pán cca 20včelstev. Já nyní 33 včelstev a bratránek, který dostal pozemky poblíž mých parcel a nyní má 6tery (a zřejmě bude rozšiřovat Smile) Tzn., že na stanovišti je skoro 60 včelstev a budou se ještě rozrůstat. Jaký je pomyslný limit?

Díky Honza
Dost těžko se odpovídá tak, abyste dostal uspokojující jednoznačnou odpověď. Velmi záleží na tzv. úživnosti stanoviště, navíc každý rok probíhá sezona a snůšky jinak. Jsou místa, kde víc než 20 včelstev by nemělo význam nechávat a jiná, kde jich může být 50 a více. Mám ovšem na mysli trvalé stanoviště, ne kočovné s vydatnou snůškou z nějakého porostu (řepka, akát, ...). Jde při tom o snůšky pro rozvoj včelstev na jaře, příp. i pro podletní tvorbu zimní generace včel (červenec - srpen) a pro snůšky jako zdroje medného výnosu. Velmi hrubě bych odhadl, že víc než 40 včelstev na jednom místě na průměrném stanovišti by nemělo být, další včelstva by měla být aspoň 1 nebo 2 km dál od nich.
Pro porovnání příklad mého stanoviště včelstev v Petrušově - mám na jedné včelnici 116 včelstev a v celé obci dlouhé 2,5 km je jich celkem asi 200. Rozvoj mých včelstev je přitom dobrý a medné výnosy uspokojivé. Je to jedno z těch lepších míst pro chov včel. Nepochybně kdyby jich na místě byla jen polovina, byl by průměrný výnos vyšší, zvláště když je hlavní snůška lesní medovicová, z rozsáhlého lesního porostu.
Děkuji za odpověď,
já si myslím, že počet 60ti včelstev je v naší obci na hraně. Jsme tam tři včelaři ale bohužel od sebe vzdálené vzdušnou čarou podle katastru nemovitosí 170m (ode mě až ke nejvzdálenějšímu) což je hodně málo. Nejsem nějaký ostřílený včelař abch mohl odhadnout kvalitu pevného stanoviště, ale co se povídá v kuloárech je naše stanoviště nejlepší z naší Základní organizace. Dokonce mi staří včelaři tvrdily, že kdysy u nás bylo až 80 včelstev...
Uvidíme časem, přesto děkuju. Honza
Já mám opačný problém, stanoviště, které plánuji příští sezónu založit bude široko daleko jediné. Nejbližší "konkurence" je odhadem 2-3 km vzdušnou čarou. Spíše řeším, kam umístit včely, až se trochu rozkoukám. Začínám na zahradě domku a tam moc místa na roztahování není. Zatím se mi nepodařilo najít stanoviště, které by bylo snadno přístupné, ale mimo zvědavé oči ( krádeže včelstev ) a v blízkosti zdroj vody. V nejbližším okolí ( cca do 500 m ) mám ovocné sady, květinové zahradnictví, klasické zahrady u rod. domků, rybízovou plantáž, kousek dále ( cca do 1 km ) pole: řepka, mák, kukuřice, les je na hranici aktivní vzdálenosti včel ( cca 3 km ).
(20.01.2011 22:35)jjvcela napsal(a): [ -> ]Asi bych měl držet hubu, ale vzhledem k tomu, že za loňský rok opět stoupl počet včestev (tentokrát o 35tisíc) a naše území je téměř 10x zavčelenější než např. sousední Německo . . .

Jak je to celkově se zavčelením naší krajiny? K ploše zeleně, polí, luk, lesů . . . je dostatečné, převčelené, nebo je to pořád málo?
Na pražské konferenci se téhle otázky dotknul R. Chlebo a ukázal mapku, kterou jsem ofotil. Podle ní je u nás docela husto ... Je to zajímavé srovnání.
Každopádně takovýto stav zavčelení nahrává šíření v.d. aj nemocí. Chce to max.podporu v.d. monitoringu. Šířit osvětu rychleji než se bude šířit roztoč. Já mám nejbližšího aktivního souseda (P.Holuba) na VMS cca 30 km vzdušnou čarou!!! Takový stav je na dvě věci. Teď po Brně jsem snad dva nové členy ulovil. Uvidíme na jaře Confused
Ono je otázka, co je menší zlo. Jestli raději mít řídce zavčeleno a snížit tak riziko šíření nemocí, ale za cenu nižšího opylení plodin. Nebo naopak lépe zavčelená krajina, ve které se mnohem účiněji využívá opylení a jsou větší výnosy v zemědělství, ale je potřeba více řešit monitoring VD a případně koordinovat léčení. Také by mě zajímalo, jaké je opravdu optimální zavčelení kraji a skutečnost v ČR.
Čau Honzo, podobné téma jsem již před časem založil....
http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Stanov...ni-krajiny
pokud uznáš za vhoné, můžeš tyto témata spojit.
Honza



(21.01.2011 10:08)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Na pražské konferenci se téhle otázky dotknul R. Chlebo a ukázal mapku, kterou jsem ofotil. Podle ní je u nás docela husto ... Je to zajímavé srovnání.

Ahoj, ty čísla z legendy na obrázku znamenají hustotu zavčelení - počet včelstev na km2, nebo co znamenají? (nelze to přečíst) Díky.
Reagujem na článok v MV o novej profifarme a predpokladám, že toto je to správne vlákno.
Vznik novej farmy spôsobil značné prehustenie lokality. Preto sú reakcie miestnych včelárov nepriateľské. Výnosy, MVP atd. Keby bola ZO úspešná v lanárení mladých špičkovou "ideovovýchovnou činosťou" Smile a rozšírila by svoje rady o dvadsať stredných včelárov, tak by bolo všetko OK. Za postojmi miestnych včelárov je určite aj štipka závisti, ale postupne sa to utrasie a zvyknú si. Môžu sa tak zadarmo priučiť slušnému a úspešnému včeláreniu.
(27.12.2013 8:56)KaJi napsal(a): [ -> ]...Naopak, za polovinou problémů co tady řešíme je převčelení ČR....

(27.12.2013 1:08)Irenka napsal(a): [ -> ].... Včely v naší krajině chybí, tři včelaři v naší obci už umřeli a ani jeden z nich neměl nástupce.

... Dotace a převčelení - stále stereotypní argumentace o převčelení krajiny.
Irenka, jako studentka a začínající včelařka s jejímy 2 až 3 úly určitě příštích pár let ty 3 starovčelaře nenahradí (nijak jí nechci podceňovat) a krajinu u nich nepřevčelí.
Off topic: máte k dispozici aktuální mapu zavčelení ČR, třeba z Hradišťka? Pokud ano, vyvešte jí, máme na fóru téma Zavčelení krajiny.
Myslím, že začínajícím včelařům mnohem víc pomůžou lidi jako ty, než nějaké dotace. V mých úplných začátcích jsi mi bral telefon i o víkendu a máš to u mne.

Pokud jde o zavčelení krajiny, tuším že v nějakém starším čísle MV byla tabulka s počty včelstev jednotlivých zemí Evropy a bylo to jasné. Jistě se u nás najdou oblasti kde včely chybí ale to většinou "díky" marným snahám o eridikaci MVP.
STačí se podívat na počty včelstev u sousedů a rozlohu sousedů. Jsme rekordmani, ne o procenta ale v násobcích včelstev na km2. V čem jsme taky dobří je vysoká nezaměstnanost mládeže, stav silnic, nemocnic, domovů důchodců atd. Takže pokud by někdo měl někam posílat peníze "zadarmo" je to dle mě jasné. A nebo je nevybírat na daních.
Dotace se od dávek liší jen v názvu.
Pokud by už někod chtěl mermomocí zlepšit stav včelařství, bylo by určitě pár dobrých nápadů.

Jeden a ne z mé hlavy ale dobrý - výkup starých úlů - za dva staré se dá začínajícímu nebo i staršímu včelaři jeden nový. A neměl bych nic proti tomu, kdyby někdo dostal peníze - přeci jen by za ně něco odvedl - třeba někde sehnal staré úly. A ještě vysázel pár stromů na určeném místě a udržet je. Smile
STaré úly po zahradách kde se do nich usídlují roje jako špačkové do budky jsou docela riziková záležitost.

Ale to už by nebylo tak jednoduché jako vybrat projekty, zkontrolovat zaplacené známky a účty a vyplatit peníze. Jenže tyhle dotace nejsou o tom jak pomoci včelařům, ale omladit členskou základnu ČSV. V některých krajích je to dokonce v důvodové zprávě.
A pokud mluvíme o mapách, tak je myslím jeden kraj který to podmiňuje nízkým zavčelením v místě, nebo se o tom co vím jednalo.
Na tom nic nezměníte!
KaJi byl jsi volit? Podle mě z Tebe leze Mach jako vyšitej Big Grin
Samotného by mě zajímalo, kde je pravda. Peroutka nedávno v TV tvrdil, jak je u nás včel málo a že pro správné opylení hospodářských plodin i planě rostoucích bylin by byl potřeba minimální 40% nárust včelstev. Na druhou stranu zde na fóru se probírá jak je naše krajina převčelená. Pokud tedy srovnám počty včel v ČR s okolními zeměmi Evropy (žlutý graf údaje z roku 2010 počet včelstev na km2), tak zjišťuji že jsme slabší průměr za Řeckem, Maďarskem, Slovinskem, Portugalskem atd... Tedy s názorem, že jsme převčeleni a máme násobky včelstev na km2 než sousedé nemohu souhlasit (Karle mohl by jsi prosím dodat podklady ze kterých si čerpal?). Zajímavý je ale i druhý graf udávající počty včelařů, (modrý, údaje opět z roku 2010 počet včelařů na km2), který říká že jsme nejpřevčelařenější zemí na světě. Ale zde je otázka zdali je toto dobře nebo špatně. Z mého pohledu je to jednoznačně dobře, neboť máme hodně včelařů chovajících relativně málo včelstev. Krajině ale více porospěje, když se v každé vísce najde včelař, který má před domem svých pět úlů, než když zde zbude jen pár velkovčelařů, kteří budou mít tisíce včelstev koncentrovyných na několika čtverečních kilometrech jako např. zde.

Z mého pohledu je tedy současný stav vynikající a je potřeba ho minimálně zachovat. Jak to je otázka, zdali dotacemi, či osvětou, nebo nějak jinak (třeba zavedením patentu že u každé fary a každé školy musí být několik úlů Wink).
Otázkou je, kolik je u nás včelařů, co vůbec nejsou registrovaní a nebo ani neví, že včelaři jsou. Jak píše o kousek výš Karel, toho harampádí se po chalupách najde. Kolik je chalupářů, co mají po původních obyvatelích včelíny a včel se bojí. Mají to jen proto, že to tam bylo, je a líbí se jim to. Včelkám jistě taky.
Mlha:
Takže z údaje, že je u nás o trochu méně včel než v Řecku, Maďarsku, Portugalsku a Slovinsku vyvozuješ že, naše krajina není převčelená ? To nemá logiku. Navíc ve všech uvedených zemích jsou dost odlišné přírodní podmínky. Srovnávejme se třeba s Německem a Polskem. Četl jsi někde že mají problémy s nedostatkem včel ? Tato moje úvaha vychází z mapek které jsi sem dal a neuvedl jejich původ. Možná jsem si pěkně naběhl ....



(27.12.2013 18:52)Mlha napsal(a): [ -> ]Z mého pohledu je tedy současný stav vynikající a je potřeba ho minimálně zachovat. Jak to je otázka, zdali dotacemi, či osvětou, nebo nějak jinak (třeba zavedením patentu že u každé fary a každé školy musí být několik úlů Wink).

Z mého pohledu je současný stav neuspokojivý.
Zavedení patentu znamená zavedení další dotace.
Komu vadí převčelení? Snad jen profesionálům. Ostatní až na alergiky rádi vidí včely na květech.
Rovnoměrné pokrytí území také považuji za výhodu. Co je ale důležitější, tak to podle mne je právě ten vedlejší efekt - aktivní důchodce a med jako dostupný přírodní lék a to regionální obsahující pylová zrna rostlin rostoucí v okolí a fungující jako očkování proti pylové alergii.
(27.12.2013 20:04)JKL napsal(a): [ -> ]Komu vadí převčelení? Snad jen profesionálům.

A všem dalším co sledují zdravotní stav včel.
Přesná čísla byla dokonce snad v MV. Jen z hlavy - NSR má asi o 50% víc včelstev jak my a rozlohu několikrát větší. Myslím, že čísla najdete u ČSV - situační zpráva jak ji dělají za Ministerstvo pro EU - asi 2 roky zpět.
Dokonce v městě výzkumu včel (Prof Tautz) - Wuerzburg jsem neviděl včelu medonosnou a celé město kvetlo a jako kdyby městský zahradník byl včelař. A byl jsem tam pár týdnů, první včely - úly jsem viděl až jednou hodně za městem.

K inf. o stavu včel Španělsko, Řecko atd přistupujte s rezervou - jsou to odborníci na dotace a dotace EU se prý na země dělí podle hlášených včelstev.

K onomu uváděnému údaji kolik je "potřeba" včelstev - kdysi někdo vzal rozlohy řepky a dalších plodin a vynásobil to včelstvy, pak "spočítal" úživnosti lesů, luk a strání a vydělil to nějakou konstantou a došel k tomu číslu 800 000 včelstev.
Hádejte kdo?

Nebo znáte nějaký podložený výpočet? Já si to číslo pamatuji z dob mých začátků - překvapla mě ta metodika Smile a pak mi bylo vysvětleno že je to kvůli lobingu u Strany aby se včelařině nebránilo - smrděla penězma a byla podezřelá, ale dokázala státu vydělat devizy, takže Strana měla k včelaření ambivalentní vztah - ne jedné straně odporné podníkání a na druhé to potřebovali - takže každý argument dobrý.

Takže jako údaj až budete někde žádat o podporu dobrý, ale jinak je to jako stím Einšteinem Smile (lež). Smile



(27.12.2013 20:04)JKL napsal(a): [ -> ]Komu vadí převčelení? Snad jen profesionálům. Ostatní až na alergiky rádi vidí včely na květech.
Rovnoměrné pokrytí území také považuji za výhodu. Co je ale důležitější, tak to podle mne je právě ten vedlejší efekt - aktivní důchodce a med jako dostupný přírodní lék a to regionální obsahující pylová zrna rostlin rostoucí v okolí a fungující jako očkování proti pylové alergii.

První nesouhlas vyvětlil za mě Bobek.

Aktivní důchodce asi nečerpá dotace pro začínající.

Přírodní lék - klamavá reklama.

Regionální pylová zrna - alergie - názory odborníků (alegologů) jsou prý spíše skeptické, opatrné a až negativní, tohle zase tvrdí jen včelaři. Jak s tím Einsteinem Smile
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Referenční URL's