Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny 2022-2023
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Téma už by se mohlo pomalu přejmenovat na Úhyny 2022-2023. Protože začíná se hrát o sezonu 2023. V podstatě obrana je dost jednoduchá. Nějaká co nejmenší chem. ochrana, která mě funguje, uvědomit si společného jmenovatele chorob, které včelstva trápí, a toho řešit. Stačí použít to, co včelstva používají miliony let a funguje jim to. No a tohle tak nějak uměle napodobit. Víc do toho nebudu šťourat, vše bylo napsáno a popsáno již několikrát a já mám důležitější věci na práci než opisovat nebo opakovat se! Zdraví R. S.
Rudo, niekedy v zime nám to opíšeš podrobnejšie ?
Hmmmm, tak na Matchu Pitchu začátek podzimu, před 3 týdny kontrola včelstev pro hlášení stavu. Dnes mínus 3 včelstva, nakladené vajička a líhnoucí se mlaďušky, část včelstev na kupkách před úly.
Tak jsem zvědavej co mi zbude do jara. Sad
Dnes som bol u jednej, z 37 včelstiev zostalo 1 včelstvo. Behom 6 dní bolo po ich a pred tým silné..Angry
Začínají se i na jihu Moravy šířit zprávy o prvních úhynech. Třeba v sousední organizaci jsou postižena stanoviště s několika ztrátami, a dokonce i se 100% úhyny. Přitom postižení včelaři byli donedávna v klidu a historie nepoučitelných se opakuje.
Jirko, prozrad mi jake pouceni z toho vypliva prosim. Abych priste neopakoval chybu s uhyny. Vcelarim teprve 10 let a toto se mi este nestalo. Rad si necham poradit.
Necudla: ako likvidujes VD v mesiacoch 7-8 ?napr, minulý a tento rok? ake boli spády denne resp po liečení?
Ahoj Edo, v 7 měsíci eště stáčím a v 8 krmím.
Kleštíka jsem nemonitoroval páč jsem měl dna až do půlky srpna otevřený.
Sledoval jsem pohledem na včelách esi nejsou zavšivený a podle mého subjektivního názoru nebyly včelstva zavšivená (je to můj subjektivní názor).
Každý rok léčím gabonem, varidolem a fumigace.
Letos to vypadá v okolí na úhynový rok. Ono to ale bylo vidět už dávno na začátku prázdnin a bylo dost času na to zakročit a zavirovaná včelstva buď zrušit nebo ošetřit (podle stavu a rozhodně ne gabonem). Kdo čekal do konce prázdnin, tak to už je pozdě, bohužel. V té době je dávno rozhodnuto a dojde na brutální přírodní selekci.

Samozřejmostí je dostatek zásob po celý rok a v případě dlouhodobého výpadku snůšky drobné podněcování po posledním vytáčení, stanoviště s dostatkem kvalitního pylu atd...
Necudla:na každorocnu aplikáciu Gabonu si kliestik zvykol, treba ho davat tak 1x za 3 roky, po slnovrate si mohol nahodiť aspon na odlahcenie od VD papierove obrusky s kys.štavel+glycerin, popripade Ekopol.
Edo, děkuji za radu ,, čekal jsem jízlivou odpověď jak to tady často bývá, takže milé překvapení.
Esi nějaké včely zůstanou, tak to mohu příští rok určitě zkusit, jsou to živé stvoření a metodika se může měnit.
(16.09.2022 8:02)stefanos689 napsal(a): [ -> ]Kdo čekal do konce prázdnin, tak to už je pozdě, bohužel. V té době je dávno rozhodnuto a dojde na brutální přírodní selekci.

Tomuto stále mnoho včelařů nevěří a jsou přesvědčeni, že v září to přeci nějak přečůrají... Ano jsou ještě stále oblasti, kde si zatím stále ještě vystačí s podzimní fumigací. Jak to tady tak pročítám, tak letos přibydou další včelaři, kteří pochopí platnost toho, co napsal stefanos689.

(16.09.2022 7:45)necudla napsal(a): [ -> ]Kleštíka jsem nemonitoroval páč jsem měl dna až do půlky srpna otevřený.
Sledoval jsem pohledem na včelách esi nejsou zavšivený a podle mého subjektivního názoru nebyly včelstva zavšivená (je to můj subjektivní názor).

Sledovat úroveň napadení podle toho, jestli vidím roztoče na včelách, je poněkud zoufalé. Pokud vidíš roztoče na včelách (na snadno viditelném místě), tak už se většinou jedná o silně napadené včelstvo.
Mimochodem podle MKZ máš letní monitoring úrovně napadení VD jako povinnost - viz ExM330. Nemyslím to nikterak jízlivě a věřím, že letos zase přibyde těch, co pochopí, že to ze strany SVS není žádná buzerace, ale rozumné a naléhavé doporučení.
Nebylo by úplně od věci, kdybyste psali i přibližnou lokalitu (oblast), kde včelaříte, pokud to tedy nemáte uvedeno v profilu. Mě osobně docela tento vývoj situace zajímá (a určitě nejsem sám) a bez udání lokace je ta informace skoro o ničem. Matchu Pitchu možná někomu v rámci ČR něco říká, ale většina asi toto místo spojí s Peru.
Pardubický kraj a nejsem jediný který nemá v profilu detaily Smile
Vývoj situace čeho?
Jsme ve vlákně Úhyny 2022-2023. Takže vývoj situace ohledně sklizně brambor, případně komu ještě slepice nesou a komu už přestávají, bych raději řešil v jiném vlákně, třeba Jen tak...
Přesně to jsem myslel, protože jinou vypovídací hodnotu to stejně nemá. Ke včelařské praxi už vůbec ne. Protože mě slepice ještě furt nesou a včely i pyl nosí. U sousedů je to ale jinak. Takže Klatovy. Pomůže to něčemu?
Kdo sleduje úhyny dlouhodobě, tak ano. Někde se situace periodicky opakuje (a perioda se zkracuje) a jak jsem napsal, jsou lokality, kde na cyklické opakování úhynů (problémových roků) nevěří a letos je čeká prozření a setkání s drsnou realitou. S hlediska snůšky vajec je ta informace pochopitelně celkem k ničemu...
Pokud to někomu funguje....mě ne. U mě nastal obrat až když jsem začal sledovat periodu u svých včel a přestal sledovat co se děje okolo. Nemá smysl řešit co někdo někde dělá blbě. Na vývoj populace to má ve své podstatě v dlouhodobém horizontu stejně pozitivní vliv. Pokud nepočítáme vliv ekonomický, ale o ten včelám nikdy nešlo.
Tedy, když se vrátíme ke starým selským praktikám a nebudeme množit slepice které mizerně nesou a včely které nepřežijí bez chemoterapie...prestane nás zajímat jak je na tom okolí. Tak jednoduchý to je. Až tam jsem došel a ne jen já..
Pokud si přečteš několik mých posledních příspěvků ve vlákně Varroa destructor, tak snad pochopíš, že na nutnosti individuálního přístupu nejen v lokalitě, ale i konkrétnímu včelstvu, bychom se myslím shodli.
Pokud tě situace kolem vývoje úhynu nezajímá, tak potom nechápu, proč toto téma navštěvuješ a už vůbec nechápu, proč do něho přispíváš. Suché sledování statistiky dopravních nehod na nehodovosti samotné taky nic nezmění. Pokud ale data z ní využiji k prevenci a osvětě, tak to smysl má. Samozřejmě s tím nemusíš souhlasit - každý máme právo na svůj pohled, který může být diametrálně odlišný.
Referenční URL's