Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Problém s umístěním včelína
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Ahoj,

můžu poprosit zkušenější o radu.
Chci včelín na zahradě, ale mám pouze možnost česna na východní světovou stranu. ALE:
Brzy na jaře mi včely budou vyletovat, protože sluníčko z východu je hned vyláká do chladu a pak některé včelky zalétnou třeba do stínu a tam uhynou. Mám i doporučení mít na přední straně včelína u všech úlů mezi palubkami pásy skleněných tabulí(30-50x100 dxv), aby díky ranímu sluníčku včely na snůšku vyletovaly co nejdříve, ale na brzké jaro skla zakrýt, aby nenutila teplota přes sklo včely ven do chladu a v létě opět zakrýt deskou proti přehřívání, nevím, zda to není nesmysl a brána do pekel... Mám obavy, že směr na východ není dobrá strana a to z důvodu, který popisuji. Včelín nechci otevřený, ale opláštěný palubkami. Taky jsem zase četl, že je lepší mít včely na východ, protože brzké slunko je nutí vyletovat dříve za snůškou, nevím no....Ale na jaře to bude horší, jak již píši v úvodu... Doporučili by jste ve včelíně mít zateplené nebo nezateplené úly ohledně rozvoje a síly včelstva?
Děkuji za vyjádření na mé dvě otázky( světová strana a nezatepl. a zateplený úl ve včelíně)

P.S. Mám zatím včelnici Lang 2/3 nezateplené. Nadmořskou výšku mám: 260m.n.m.
Mám nastudované výhody a nevýhody včelína, ale informace, které bych rád věděl, tak jsem nenašel...
Rád bych vaše názory i když budou negativní= pomohou mi rozhodnout.
Ještě jednou díky za váš čas...
ahoj, ty překonáváš i mněWink...
když máš možnost jen na východní stranu, tak máš možnost jen na východní stranu.
to že budeš mít včely ve včelíně, tak to neznamená, že v tom včelíně nebude přibližně stejná teplota jako venku (v zimě) a o něco / o víc větší vedro v létě (podle toho, jaká je konstrukce a jak se tam bude / nebude kumulovat ohřátý vzduch).
paradoxně ve včelíně, kde to nebude luftovat, tak by zateplené úly byly vhodnější, protože to bude chránit včelstva před přehřátím.

si myslím...
Tak já se snažím o orientaci česen na jihovýchod, ale čistý východ je podle mě v pohodě, na nějaké desky na zastínění bych se vykašlal. Ranní a dopolední slunce je podle mě hodně důležité jak v předjaří tak v plné snůšce. A jestli ve včelínu úly zateplené nebo celodřevěnné, je podle mě úplně jedno, jen ty musíš zvážit s čím chceš potom manipulovat, já mám rád co nejlehčí dřeváky, ale spousta lidí na pořádně zateplené palubkáče nedá dopustiit, ale to opravdu nic podstatného není
Jestli máš možnost mít včelín česny na východ, tak není co řešit, bude to úplně v pořádku. Včely zase nejsou tak blbý, aby s prvním sluníčkem v únoru opustily uly a někde umrzly.
Zateplené, nebo tenkostěnné uly, to je nekonečná diskuze. Mám dva včelíny, v jednom tenkostěnné, vdruhém zateplene palubkáče 3cm. Když to porovnám, tak jsou na tom lépe včely v dřevěných.
Už budu pokračovat jen v tenkostěnných...
A to ten vcelin budete vyrabet? Co se vam nelibi na vasi vcelnici, kterou uz mate...10let?
Ahoj, děkuji vám za odpovědi.

Včelín chci proto, abych si tam mohl lehnout, přespat, odpočinout si, relax. Dát si skleničku, cítit vůni vosku. Taková moje ulita kam se schovám Smile Jako dítěti se mi to moc líbilo, být ve včelíně Smile
Taky mě rozčiluje vítr při práci se včelami a nejvíc mě štve, když je po posledním vytáčení lípy, tedy při dalších bezsnůškových prohlídkách mi do otevřeného úlu nalétávají houfy včel(lupiček) z cicích úlů. Musel jsem vždy práce nechat i když bylo navečer a zkusit to jindy. Díky včelínu tohle odpadá.

Taky se přiznám a narovinu mě zaujala výtěžnost. Dnes ráno na VF v práci jsem pročetl diskuze: zateplený vs nezateplený úl. Jeden včelař tam uvádí, že v zateplených úlech má více medu, než v nezateplených. Ty teploty má konstantní v zatepl úlu.
Ale zase včelař tady v komentech nad tebou píše, že má dva včelíny a včelám se daří víc v nezateplených, tedy tenkostěnných.
Nějak se nemůžu rozhodnout a že někdo má výsledky, nemusí znamenat, že je budu mít stejné, jako on.

Mám obavy, že zateplený úl za 2cm palubkami(opláštění včelína)bude brzda při rozvoji včel z jara....

tady:

(05.12.2010 19:39)Petr Topiarz napsal(a): [ -> ]Na konfernci jsem dnes nasel podobne tema, ale hlavne me zaujalo:

(05.12.2010 11:30)karl napsal(a):Moje skušenost včelaření v nástavkových úlech s polyuretanovou vložkou která je potažena hliníkovou folií.

Úlohou dobrého nástavkového úlu z hlediska chovu včel a hlavně samozřejmě výnosu medu je kvalitní úlová sestava a podle mého názoru je na prvním místě volba materiálu, ze kterého je vyrobena.

Nástavkový úl by měl být především snadno rozebíratelný a rozšiřitelný o prostor jak v plodišti tak i v medníku.Podle mých zkušeností tyto požadavky splňuje
nástavek který je velmi lehký to nejvíce ocení senioři,ale největší význam kladu na vysoce tepelně - izolační materiál skládá se:
Polystyrenový skelet o síle stěny 4cm. kde je dovnitř tohoto nástavku vlepena 1cm. silná polyuretanová vložka,která je po celé ploše nástavku uvnitř potažena hliníkovou potravinářskou folií.
Stále se diskutuje a s cela logicky o problematice tepelné izolace a síle úlové stěny.Tak zvané tenkostěnné dřevěné nástavky o síle stěny 25 mm. jsem sám měl vyzkoušel několik let a jednoznačně zavrhl.A důvody které mne k takovému činu vedly byli zřejmé neboť než jsem tyto nástavky vyřadil úplně s chovu
tak jsem je 5 let vyhodnocoval byly na stejném stanovišti a vždy na střídačku jeden dřevěný a druhý s polyuretanovou vložkou (dna a střechy byli na obou typech úlů stejná)a všechno jsem si každý rok pečlivě dokumentoval. A důvody:
  1. V zimě příliš velká nepřiměřená spotřeba zásob až 25kg.(úhyny na vyhladovění) z toho vyplývá že včely v úle o síle stěny 25 mm.(tenkostěnném) musí tyto zásoby přepracovat a uložit( dobrému včelaři to udělají ještě letní včely musí včas začít s krmením) z důvodů snadného prochlazení a promrzání nástavku mají včely velkou spotřebu zásob na udržení tepla v chumáči což je pro ně velká zátěž na vytvoření této energie na teplo a vysilují se tímto.Je to ještě trochu složitější včely začínají později plodovat a negativně reagují na náhlé venkovní tepelné změny.
  2. V létě je situace opačná dochází k nadměrnému přehřívání úlu a to zaměstnává včely tzv. větráním úlu aby se jim plod nepřehřál a nepřišli o něj proto se nemohou tyto včely věnovat snůšce.V ne poslední řadě je tu zvýšený výskyt varroázy moru včelího plodu a nosemy.
Skušenost s mé dokumentace je že i na jaře slabší včelstvo o hmotnosti 0,75 kg. mi poskytla v mém velmi dobře utepleném úle až o 60% vyšší výnosy medu než včelstva i větší hmotnosti v úlu tenkostěnném.Proto upřednostňuji a považuji za smysluplné řešení chov včel jen ve kvalitně utepleném úle.
Největší přednosti jsou paradoxně v létě (v zimě u tenkostěnných úlů nejen že zaplatíte více za cukr,ale hlavně včely se dvakrát více napracují na udržení teploty) a to proto,že dobře zateplený úl (nástavek) je totiž po celý rok stejná teplota ať je venku -30 nebo +30 stupňů C rozdíly jsou + - 2 stupně a toho vyplývá včely nespotřebovávají tolik energie na zahřívání třením v zimním chumáči ale hlavně v létě nemusí úl ochlazovat větráním kvůli přehřátí plodu,čímž ušetří svoji energii a mohou se plně věnovat snůšce.Nástavek je vyroben ze speciální zdravotně nezávadné biologicky neškodné termoizolační polyuretanové hmoty.
Je nehořlavá tzv. s uzavřenými molekulami což zaručuje nízkou tepelnou vodivost a prakticky vylučuje jakýkoli únik tepla a kondenzování vody vně i uvnitř nástavku.Další velkou předností nástavku je nízká hmotnost 0,80kg. to ocení zejména starší včelaři.Polyuretanová hmota má vynikající tepelně-izolační vlastnosti v porovnání s polystyrenem v poměru 1:3 (tzn.že 1 cm. polyuretanu se rovná 3cm. polystyrenu) Za dobu asi 5 let co používám tuto hmotu,nedošlo ani jednou k poškození nástavku včelami avšak ani mravenci hlodavci nebo ptactvem.Za nejdůležitější považuji skutečnost že má včelstva netrpí nemocemi jako škůdci varroáza(samozřejmě preventivně léčím),mor či nosema.Je to tím že včely mají mikroklima vůbec nepřijdou do styku ani s polystyrenem ani s polyuretanem celé vnitřní stěny jsou potaženy hliníkovou folií a dosedací plochy jsou polepeny hliníkovou samolepící páskou nevím proč,ale včely téměř vůbec netmelí stěny nástavku asi jim nevoní (škůdci se nemohou do hliníku zavrtat odpadá i tzv. vypalování nástavků desinfekce a nátěry) Spotřeba zásob na zimu v mých úlech je 8 -10kg krmím 12kg. na včelstvo.
Odůvodnění:
  1. Spotřeba zimních zásob cukru je 10kg dřevěné 25kg za zimu
  2. Výtěžnost tedy snůška medu průměrně je až 80kg ve dřevěných 40kg.
  3. Omezení nemocí všech druhů je minimální paraziti se nemají kde skrýt do dřeva se zavrtají(nutně musíte dřevěné nástavky vypalovat a desinfikovat natírat atd.)
  4. Životnost mých úlů je při správné manipulací a údržbě neomezená.
  5. Včely v mých úlech díky 100% tepelně izolační vrstvě mají v zimě i létě stálou teplotu kolísá + - 2 stupně dřevěné i zateplené + - až 15 stupňů a tím je dána zimní rozdílná spotřeba cukerných zásob a o 100% vyšší snůška medu.
Návratnost ceny úlů je již v prvním roce dvojnásobná tzn. cena úlu asi 3000kč. Cena za prodaný med cca 80kg. krát 100kč.za 1kg. je 8000kč. Karl
(19.01.2024 17:59)Pan Včelka napsal(a): [ -> ]...nejvíc mě štve, když je po posledním vytáčení lípy, tedy při dalších bezsnůškových prohlídkách mi do otevřeného úlu nalétávají houfy včel(lupiček) z cicích úlů.
Tento problém rieši použitie výklzov...vyskúšaj ...medník bez včiel, včely v ostatných úľoch ani nevedia že plásty s medom odoberáš...

[Obrázky: 2019-06-29-08-55-38.png]
myslel jsem prohlídky po medobraní, srpen, září... a výkluzy dobrá věc, taky používám... Moje posl. vytáčení je cca zač. července.
Az takovou slidivost neznam. V tom obdobi se zveda hodne vcel, pri otevreni ulu, ale ja jsem nepozoroval vyznamny podil vcel z jinych ulu.
Vyhody vcelin urcite ma. I ta samotna strecha + tvori sam o sobe zatepleni. Ale bude to mit i nevyhody, hlavne, kdyz jsou vcely divoky a pri zasahu se jich hodne zvedne, tak jak to v tom vceline resite..?
Prestoze ja vcelarim v tenkostenych, co se tyce tepelneho komfortu maji zatepleny uly vyhodu. Jsou ale velky a tezky, coz pisatel Karl ale resi plastem (polyuretanovym ulem). Jakkoliv nemuzu uplne souhlasit s tim, jak si to vysvetluje - ze spotrebuji 2,5x vice medu a 5x vice musi vydat energie na trorbu tepla - tak to nefunguje, to uz prokazaly vyzkumy na to tema. Natoz ze teplota v ule je cely rok konstatni... Nicmene, verim, ze mu to dobre slouzi, extremni vykyvy teplot odizoluje a lepsimu komfortu vcel ta izolace prispiva.
(19.01.2024 23:45)Dast napsal(a): [ -> ]Ale bude to mit i nevyhody, hlavne, kdyz jsou vcely divoky a pri zasahu se jich hodne zvedne, tak jak to v tom vceline resite..?

Úpně jednoduše. Při příchodu do včelína otevřu výsuvná okna, která jsou nád úlama a slouží k úniku včel ze včelína. Navíc nerozumím tomu, proč by se při prohlídce mělo hodně včel "zvednout", neznám tento jev ani po skončení snůšky. Na to snad máme dýmák. A když se jedná o divočejší včely, tak jim nafoukám dým pod fólii a chvilku počkám. A je po problému. A navíc dodržuji zásadu, že při prohlídce ve včelíně mám vždy otevřený jenom jedny včely. Celé jaro, léto a podzim se ve včelíně pohybuji v kraťasích a tričku + kukla a ještě se mi nestalo, že by mě včelky ze včelína vyhnaly.

Jediný problém se včelami ve včelíně jsem míval při vytáčení medu a ten jsem vyřešil, jak popisuje o dva příspěvky výše Goro tím, že jsem začal používat výkluzy a od té doby mám klid a i med vytáčím bez problému v kraťasích a tričku.

A ještě jeden postřeh pro pana Včelku. Čím častěji vrtáme do včel, tím jsou včely nervóznější a útočnější. Takže si často ty divošky vychováváme sami. A po skončení snůšky mohou být včely nervóznější (a zpravidla i bývají), když jim včas nedáme cukr.
Samozřejmě hned po vytočení krmím...včely neslídí proto, že by byly hladové...
Nejsem zas takový zelenáč Big Grin

Např. v srpnu po nakrmení se mi několikrát stalo, přišel jsem z práce odpoledne, navečer jsem šel do včel.. Rozebral jsem jedny včely a do nich mi nalétávali jiné z cizích úlů(včely na zimu mám plně na 4 nástavcích Lang). Pak jsem otevřel další dvě včelstva a hučela mi celá včelnice. Jak popisuji, tak jiné včely z cicích úlů mi nalétávali do otevřených úlů a chtěly je loupit. Docela dost mrtvolek. Taky se mi stávalo, že velké množ. včel se mi usadilo na několik úlů, ale ze zadu na stěnu úlů, pod stříšku. Tam vydržely až do rána. Snažím se mít uklizeno, žádné zbytky cukru, odložené úly apod.
Za mě je včelnice utrpením. Shledávám víc nevýhod, než výhod. Proto chci včelín, kde vítr a nalétávání včel do úlů, které se snažím rychle prohlédnout opadí.

Je hodně lidí proti včelínům, čtu a čtu i tady na VF. Ale já už mám tolik věcí( medomet, sušičku, pastovač, kotel na vosl, odstředivku, X set kg cukru atd atd.. nemám to už kam dát a místnost, kterou mám je naplněná. A samozřejmě se poučím z chyb ostatních stavitelů včelína a udělám to tak, aby to nedopadlo jako u ostatních, co nepřemýšleli.



P.S. Do včel nechodím často, snažím se minimálně, ale jsou dny, kdy do nich musím. A jsem pak otrávený tím, co stále popisuji.
Marně uvažuju nad tím, co tam v těch včelách v Srpnu hledáš a proč máš otevřené troje najednou. Jestli máš sundané medníky, poléčeno po snůšce, zakrmeno a nasazené podložky, tak není nějaký zásadní důvod do nich vrtat-zvlášť v tomto období loupeží. Já mám ještě zůžená česna proti loupeži (prosím nekritizovat, každý ať si to dělá jak je mu libo) a zbytečně do nich nelezu. A na podložkách vidím, co se v nich děje. Tak nevím kde je chyba.

PS: manželka se ptá, jak poznáš , že ty lupičky jsou cizí včely?
nemám troje otevřené najednou, jsem to asi špatně napsal.. Prostě jedny otevřu a zavřu a pokračuji na další....
Po nakrmení každých 14 dní jdu do včel, kontrola přítomnosti plodu a podávám třeba probiotika a jiné věci. Do včel nejdu pro pr...el, abych se na ně podíval..mám záměr, proč do nich jít.
I když medníky plné zásob schovám, příkreju, tak mi cizí včely nalétávají do otevřeného úlu ve kterém mám nějaký úkon.

A poznám loupící včely tak, že mi sedají na rámky prohlíženého včelstva a začnou mezi sebou bojovat(domácí včely vs lupičky). Mám pak další den brzo ráno na sítu dost mrtvých včel, když den z5 síto bylo bez mrtvé včely.
Taky úl zavřu s lupičkami a po 10 minutách mám mraky včel, které u stropu folie horního nástavku hledají únik. Úlová, domácí včela toto nedělá, aby v počtu cca 20-40 jedinců se kmitajícími křidélky plápolali u stropu folie. Marně hledají únik..
Malinko jsem nadzvedl folii a posypal jsem tyto "plápolající včely" moučkovým cukrem a pak je pustil... včely posypané cukrem hned vylétly a pak jsem kontroval do jakého úlu poletí. Hned dva úly nalevo přistávali houfy včel od moučky.
Nechovám slabochy, jak jsem psal... včelstvo na zimu musí obsedat 4 nástavky lang, abych je chtěl zimovat., takže nevím proč je tak silné slídění, silné včely napadají silné včely, když zásoby mají!!!

Já toto s lupičkami mám každý rok, snůšku mám do odkvetení lip, pak konec a hned krmím. V srpnu a září mám problém ohledně těch lupiček...
Proto z větší části chci včelín z tohoto důvodu. Tečou mi z toho nervy...

Učili mě, že přítomnost matky se pozná tím, že včely nosí pyl a nemusím včely otvírat. V praxi se mi už dávno ukázalo, že tato informace je mylná. I včelstvo bez matky mi nosilo pyl a chovalo se v pohodě. Pak si narazily si matečník samozřejmě, ale já nechci mít včely z rojové matky. Dělám si sám matky a výběrové. Mám jen 20 včelstev a při tomto malém počtu chci TOP matky, ne mrzácké rojové...
Myslím si, že včelín nebude ten správný lék na tvé problémy s loupeží. Ať se daří.
To si nemyslím...

Když otevřu úl ve včelíně, nebudou mi nalétat včely pod ruce z jiných úlů. Včelín bude uzavřený palubkami.
Světelnost bude bez čelovky na hlavěBig Grin, velká okna s výkluzy to vyřeší.
Budu vše mít po ruce
Úly ochráněné, nebude do nich foukat vítr přes mezery mezi nástavky, to beru jako velmi důl.
Včelín bude mít včelotěsnou medárničku, nebudu muset odnášet medníky někam na vytočení, kdo má třeba včely u lesa apod.
RELAXHeart
Vysoké teploty, přehřátí včelína mám vyřešené.
Žádný déšť, voda ve škvírách mezi nástavky a nasáklá na nástavcích jako u včelnicového typu
+ sklad na další věci, které se mi kupí...

takže pro tebe přínos včelín nemá, pro mě ano.
Každý to máme jinak, ke svým potřebám...

BUDU MOC RÁD ZA DALŠÍ NÁZORY OHLEDNĚ UMÍSTĚNÍ, ZATEPL. VS. TENK.
Příjde mi, že má prosba o radu směřuje úplně někam jinamBig Grin Už mě neba něco vysvětlovatDodgy

díkes
Mám včelín i včelnici. Vzhledem k tomu, že včelín není včelotěsny, zalétávání včel ani slidivost nevyřeší. K tomu jsou třeba jiná opatření, o těch už to zde bylo.
Já ale včelín budu mít konstrukčně včelotěsný, nechápu proč by mi tam jako měli létat včely wtf??
Takže nehrozí, že by mi do něj létaly při prohlídkách jiné včely.
Ano, dnes se doporučuje mít úly rozházené po zahradě a ne v řadě kvůli nemocem.
Ale včely se zalétávají i mimo včelín. Já kdysi před mnoha lety se svým sousedem o 400m dál co bydlí, dělal pokus: Své dělnice jsem oznažil červenou barvou, poťupal jsem fixou více jak cca 200-300 dělnic. Soused udělal totéž, ale zelenou fixou.
Za týden po otevření do úlu jsem měl ve všech včelstvech ty jeho dělnice a on ty mé. Včelařů je u nás v obci více a dva na schůzi nechápali, proč jejich včely měli tečku zelenou a červenou na hrudi. Museli jsme se s tím sousedem smát, byla to psina, když si na to vzpomenuBig GrinBig GrinBig Grin

Takže zalétávání je běžné, jak v řadě úlů nebo v rámci vesnice.
Tohle zalétávání bych ve včelíně neřešil nebo na včelnici vyrovnané úly vedle sebe. Můžu mít úly rozestavěné po zahradě a včela bloudilka od jinud mi je může nakazit, stejně jako v řadě úlů vedle sebe s tím rizikem, že to bude rychlejší nástup. Naše vesnice je naštěstí ucelená, léčíme všichni ve stejném čase, obvoláme se. Brouků je každý rok málo, syndrom mizení včel nemáme. 80-90% včelařů má úly vedle sebe.
(20.01.2024 17:23)Pan Včelka napsal(a): [ -> ]Já ale včelín budu mít konstrukčně včelotěsný, nechápu proč by mi tam jako měli létat včely wtf??
Takže nehrozí, že by mi do něj létaly při prohlídkách jiné včely.

Tak to držím palce. Ty včely které vyletí pro prohlídce se dostanou ven jak?
vždyť to pořád píšuDodgyHuh

Okenní výkluz.....

funguje tak, že včely se dostanou ven ze včelína, ale nedostanou se zpět k tobě. Jen ten výkluz musí být dobře vymyšlen a dodrženy určité rozměry, aby to fungovalo.

nechápu, proč by včelín opláštěný palubkami nebyl včelotěsný, kde vidíš mouchy? Ok, napadlo mě, že by suk vypadl, to je ono? Big Grin
(20.01.2024 16:27)Pan Včelka napsal(a): [ -> ]Už mě neba něco vysvětlovatDodgy

Včelařím pouze ve včelíně a mé zkušenosti jsem popsal v příspěvku #10. Venku mám jenom oddělky, ale to je jiná kapitola. A to, že nečteš je pouze tvůj problém.

PS: a nevztekej se, tím ničemu nepomůžeš. Radši se zkus zamyslet, kde děláš chybu.
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's