Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v Moravských univerzálech
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Zdravím všechny,snad nenapíšu něco špatně.Ale o Mor.univerzálech toho tu moc není.Mám včely po děděčkovi,ten prošel za 60 let včelaření řadou úlů.Průměr medu měl okolo 45 kg na včelstvo.Můžete mi prosím napsat co je na těch úlech špatného?Všude jen čtu,jak moc je to zastaralý způsob včelaření.
Odpovím od lesa... Porovnal jste si někdy následující činnosti při provádění v mor. univerzálu a např. v jednostěnném nástavkovém úlu?
 • desinfekce úlu (chodbička a krmítko)
 • výroba úlu
 • hledání matky (chodbička a krmítko)
 • manipulace s úlem
 • odběr měli
 • krmení
 • finanční nákladnost
 • variabilita prostoru úlu
 • ...

45 kg jde udělat v lecčems, otázka je jak pracně...
Já si to porovnal a mohu zodpovědně říci, že vše co uvedl JDJD souhlasí ve prospěch nástavků a ještě bych přidal pravidelný VMS
(28.01.2011 0:22)Martin73 napsal(a): [ -> ]Zdravím všechny,snad nenapíšu něco špatně.Ale o Mor.univerzálech toho tu moc není.Mám včely po děděčkovi,ten prošel za 60 let včelaření řadou úlů.Průměr medu měl okolo 45 kg na včelstvo.Můžete mi prosím napsat co je na těch úlech špatného?Všude jen čtu,jak moc je to zastaralý způsob včelaření.

V moravských univesalech jsem také včelařil.. s radosti sem se jich zbavil. Přestože jsem měl včelstva v silně zateplených moravácích(kg-peklo na záda), tak i v odlehčených, vidím v tonto úl jako nepraktický s množstvím nevýhod. Problémy s plísní a nedostatek místa pro včely jsou asi dva hlavní důvody proč sem je s radostí spálil. Jeden včelař u nás měl přes 60 včelstvev v silně zateplených moravácích. Pár včelstvev jsem v nich od něj koupil. Vyřadil jsem je do pár měsíců z provozu, neboť moje záda úpěla bolestí po každé práci s nimi. Nechápu, že v tom mohl včelařit celá desetiletí a ještě jako konstitučně podstatně slabší člověk než ja. Podle mě to musel být "lumbalní masochista" jinak si to nedovedu vysvětlit Smile
Moravák je dobrý úl, ale jako topivoBig Grin
Těžký jsou, ale včelařit se v nich jako hobby dá jen se musí trochu poupravovat.
1.) Zvednout plodiště:
[attachment=715]
2.) zasíťovat dno
[attachment=716] [attachment=717]
3.) nahradit okénko (lepší vyndávání)
[attachment=720] [attachment=721]

Monitorování VD a sběr zimního spadu je pak hračka:
[attachment=718] [attachment=719]


(28.01.2011 1:08)jdjd napsal(a): [ -> ]Odpovím od lesa... Porovnal jste si někdy následující činnosti při provádění v mor. univerzálu a např. v jednostěnném nástavkovém úlu?
 • desinfekce úlu (chodbička a krmítko)
 • výroba úlu
 • hledání matky (chodbička a krmítko)
 • manipulace s úlem
 • odběr měli
 • krmení
 • finanční nákladnost
 • variabilita prostoru úlu
 • ...

45 kg jde udělat v lecčems, otázka je jak pracně...

Na úvodní straně máš sekci "Používané úly, zařízení pro chov včel a další pomůcky" a v Nástavkové úly a v ceřiných úlech Moravský univerzál/univerzál výhody x nevýhody - je tam i moje troška do mlýna.
Já bych MU nezatracoval, vždyť po několika úpravách se v nich dá včelařit moderním způsobem. Nevím, kde jste vzali, že se včelstva dusí? Chce to jen po celý rok nechat větrat komurkou pro kapsové krmítko a kromě krmení nezužovat česno.
Také jsem nikdy neměl plesnivé rámky, ani při slabších včelstvech (zimuji v plodišti a jednom medníku) narozdíl od zateplených nástavkových úlů, kde jsem raději přešel na zlepšovák přítele Kolomého - na zimu vytáhnout v spodním nástavku po jednom krajním plástu.
Nevím, co by dělala matka v chodbičce a prostoru pro krmení? (v nástavkovém úlu se také nepohybuje po dně vysokého dna)
Takže to chce hlavně prostor - na zimu plodiště a medník/v sezéně dva až tři medníky.
Nikdo už nekrmí balonovými (v své době obrovský pokrok Smile) nebo kapsovýni krmítky. Krmení do druhého medníku.
Uznávám, hmotnost je hrozná, proto jsem přešel na uteplené nástavkové úly, ale pořád je používám na oddělky, kde nemanipuluji s medníkem kvůli medu.
Jejich hlavním plusem je cena, protože i přes dotace nástavkový úl za 400 Kč nepořídím. Pro mě bohužel, je stále větší problém je sehnat.
Kompromis - nejlépe v MU vydělat na nové úly Wink.
Komentár č. 5. Fotodokumentácia úľa Mor. Univerzál je poučná, ako sa aj u Univerzálu stane vhodný úľ na včelárenie. Najviac sa mi páči posledný záber, kde dobre vidieť výplet rámika na upevnenie medzisteny. Krížový výplet je dobrý, v začiatkoch včelárenia som si ho osvojil i ja od otca, Tento spôsob používali všetci včelári dedine, len my sme to robili trochu inak, zvislé drôtiky sme viedli blízo pri bočných latkách asi 20 mm. Zatavovanie bolo ručne, tradičným želiezkom.
Výplet pre medzistenu na obrázku je ešte posilnený jedným širokým "V-éčkom", bolo aspoň trochu prichytiť Ms pri bočných latkách.
Tento výplet je možné zataviť do Ms len ručne, ale ak niekto chová 5 včelstiev, tak nie je to žiaden problém, Nech majiteľovi a včelám darí. Anton
Taky bych MU nezatracoval. Když jsem začínal koupil jsem ji 6 od končícího včelaře. Protože včelařím na míře 39 x 27.5, zvýšil jsem hranolky výšku plodiště i medníku a vesele v nich včelařím. Sice si vyrábím nové nástavkové úly, ale jelikož jich mám zatím pořád nedostatek, jedu souběžně i v universálech. Výnos v obou typech úlů je myslím srovnatelný a pracnost také. Letos cca 60 kg na včelstvo a to nepočítám cca 20kg melitózy v každém úlu. Jen nepracuji s celými nástavky, ale převěsím při nasazování medníku 3 - 4 rámky plodu do medníku a zbytek doplním mezistěnami. Při prvním vytáčení, když mám medník prázdný, pohodlně ho sejmu, odeberu opět 2-3 rámky z plodiště na tvorbu oddělku a opět doplním mezistěny. Znovu jdu do plodiště až při přípravě na zimování.
Jak zimujete? Jenom dole, nebo ve dvou podlažích?
Dříve jsem zimoval jen dole, ale po otestování v obou nástavcích. Pokud jsou včelstva v síle bylo špatné zmenšovat prostor po posledním medobraní jen na plodiště. monoho včelek se pak "poztrácelo". Poslední dva roky byl na jaře plod jen v horním nástavku. Při nasazování medníků, většinu plodu i s matkou umístím do spodního dílu úlu a oddělím mřížkou. Pracnější je, pokud nemáte značenou matku a necháte si jí v medníku, musí se ještě jednou rozebírat, protože klasický MU nemá oddělitelné dno. Nekrmím kapsovým krmítkem v boku úlu, ale toto nechávám pořád volné a používám k větrání. Krmím 4litovými lahvemi shora. S plesnivěním díla přes zimu, pokud odeberete poslední rámky vzadu problém nemám. Jediný problém, který jsem zaznamenal v zimě byl problém s myšmi u úlů, které jsou umístěny na cihlách nízko nad zemí. Protože u MU je boční česno s předsíňkou, tak když bylo včelstvo již stažené, pohodlně si rozšířily česno a uhnízdili se na dně úlu. Pastička s opálenou kůrkou chleba to vyřešila během jednoho dneWink Nyní používám mřížky, které vsadím do vchodu k česnu a není problém. Pro začátečníka nebo zájmového včelaře, který včelaří s menším počtem včelstev je myslím MU vhodný.
Naprosto souhlasím a podtrhl bych poslední větu. Včely jsou v MU spokojené, v úlech jde včelařit prakticky "nástavkově", jen místo přehazování celých nástavků musí včelař přemisťovat plásty z dolního podlaží. Je to pracnější, ale kdo má jen několik včelstev, tak si s nimi může pohrát a začátečník se přitom naučí, jak pracovat s jednotlivými plodovými plásty a dle možnosti nezamáčknout matku.
A ještě k těm myškám v MU. Pozor na větrací okénka na dvířkách do chodbičky a k bočnímu krmítku. To drátěné sítko dříve či později zkoroduje natolik, že se z toho stane ideální vlezov pro myši.
Byl zde zmíněn problém kdy matka zůstala při uspořádání rámků v MU po zimování na medníku při uvolňování medníku pro med a stěhování matky pod mřížku.Toto je vždy problém který se může vyskytnout nejen u MU.Pokud matku necháme v medníku tak bude nadmíru spokojená má spoustu volného prostoru a k tomu pořádnou snůšku.Tento problém jsem řešil úplně jednoduše a to tak že celý medník jsem postavil na pevnou podložku pak upravil plodiště,převěsil rámky vložil mezistěny a stavební rámky s hledáním matky jsem se neunavoval obzvláště pokud nebyla označená.To co mi zbylo v medníku jsem všechno ometl do plodiště tedy i matku pokud tam již nebyla.Nasadil mřížku a nad ní medník bez včel ,co je ale důležité v medníku musí zůstat aspoň dva rámky s plodem nejlépe převážně zavíčkovaným samozřejmě umístěné nad plod v plodišti a pěkně plod k sobě.K plodu v medníku nejlépe z obou stran krycí rámek s vlasními zásobami.Ostatní rámky už se můžou zebrovat z mezistěnami či doplnit soušemi to už záleží na včelaři.Medník je vystrojen a bez včel není třba se obávat že včely do medníku nepřejdou pokud je včelstvo v síle což by mělo být když už jsem nucen stěhovat,nemají včely s obsazením medníku naprosto žádný problém pospíchají za plodem.Při snůšce velice rychle postaví mezistěny a začnou do nich přenášet med.
Tato metoda byla dokonce lepší než když se rámky převěšovali po vyzimování jen v plodišti do medníku.V tomto případě je medník pro včelstvo něco nového v případě zimování na medníku jim jen děláme drobet neplechu v jejich vlastním domě.Také není nic vyjimečného že matka již klade jak v plodišti tak v medníku.To už jsou ale ty nedostatky dvouprostorového včelaření v MU že potřebujeme více rozšířit a není čím.Schválně píši o plodišti a medníku tedy klasickém včelaření v MU.Pokud už přidáme k této sestavě další nástavek ať jeden či více už se nejedná o klasické včelaření v MU ale jakéhosi kočko psa kombinaci klasického včelaření s prvky pro včelaření nástavkové.Osobně se mi jeví možnost přidat další nástavek(ky) jako ideálnější a včelám se to bude určitě taky líbit než se držet jen plodiště a medníku.
Jen nevím proč ten kočkopes. Když používat MU, tak jedině s medníkem až dvěma navíc, ať už je originál nebo dodělávaný. S kraňkou a jejím rychlím nárustem plodu se najaře, na 25 rámcích včelařit nedá. Velká část včelstev by se vyrojila. Také je potřeba prostor druhého medníku na krmení (4L lahve nebo kbelík s roztokem a plovákem). MU ano, ale včelařit nástavkově Wink.
Nějak nerozumím. ZÁKLADNÍ charakteristikou nástavkového úlu je skutečnost, že jednotlivé komponenty (rozuměj nástavky) lze v jakémkoliv stavu (lhostejno, zda prázdné, plné plodu nedo medu) kdykoliv a kamkoliv přemístit.
Zkoušel jste někdo zdvihnout např. medník MU a pod něj např. vložit další takovýto "nástavek"? Navíc, mezi "nástavky" MU v základním provedení není dodržena včelí mezera, takže jakákoliv manipulace vcelku je prakticky vyloučena.
iRP
No vidíš a já myslel, že definice nástavkového úlu je velkoprostorový úl s horním přístupen, výcenástavkový (takže né poze jedno nebo dvojprostorový) s odnimatelným dnem. Jen poslední podmínku MU nesplňuje a tak nastupuje převěšování rámků mezi plodištěm a prvním (medníkem) nástavkem. S celími medníky se manipulovat dá, ale chce to hodně síly, jak už tady bylo řečeno. Nemluvě o tom, že i u nástavkových úlů se používají různé důmyslné zvedaky. Celou dobu se zminuji, že je to dobrá alternativa pro začínající včelaře, kteří nemají na to aby si pořizovali nový zateplený úl za 2500, Kč. Vydělat na ně v MU.
chtěl bych se zeptat praktiků na Moravských univerzálech jakým způsobem je možno odebrat zimní měl. Mám v úmyslu koupit starý včelín, kde je pár včelstev v tomto systému. Ale nerad bych koupil něco, co mi pak na jaře spálí kvůli MVP. Nějak si nedokážu představit rozebrat v lednu plodiště a ze dna sbírat měl. Nemáte prosím nějaký postup nebo nápad ?

děkuji za odpovědi
číhni na příspěvek č. 5 Wink a prohlédni uvedená videa
Pokud bys nepochopil dobře míněnou radu od Bobr.Tedy v každém úle je potřby míti vjimatelnou pdložku a to minimálně od léta do jara nejlépe však celoročně.Do MU ji vložíž zezadu pod okénkem je většinou vyjmutelná lišta pro vstup do velmi nízkého podmetu(jedna z nevýhod MU) .Tudy zasuneš podložku pod rámky.Bývá to obtížné většinou je nutné podřezávacim nožem podmet uvolnit.Z podložkou manipuluješ:pohledej v tématech léčení včelstev.Neustále to zde opakuji téměř na vše je na tomto fo'ru odpovězeno jen to chce pohledat.
Chlape, Moravský univerzal je přístupný vrchem a zadem Wink. V zadu, když otevřeš dvířka máš posuvné okénko a v jeho spodní části je odnimatelná laťka pro přístup do podmětu. Ten je sice docela nízký, ale sem vkládáš podložku na měl. Někdy se stává, že když je teplejší počasí tak zimující včelstvo měl spojí (spečou) do hrudek a z toho už moc nevydonotíš. Dá se to vyřešit zvýšením podmetu přibitím hranolových latěk nahoru do drážek na zavěšení rámků.
Z mělu se standartně mor včelího plodu nevyhodnucuje. Pokud zněj máš oprávněnou obavu, nebo podezření, že se zde MVP vyskytl, kontaktuj Okresní veterinární správu a tak ti ochotně zdělí aktuální nákazovou situaci v dané oblasti.
asi jsem to špatně napsal, tak se to pokusím upřesnit:

včelstva i s úly zatím nejsou moje a nejsou vybavena podložkou. Než je koupím, chci si nechat udělat rozbor měli na MVP. Pokud vše dopadne dobře včelstva i se včelínem koupím a při nejbližší příležitosti převedu na Optimal s varroa dnem. jde mi jen o to jak odebrat teď tu měl na vyšetření Huh
Stran: 1 2 3
Referenční URL's