Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Dotace - technická pomoc - Optimal
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Nevíte náhodou někdo zda se dá čerpat dotace v rámci technické pomoci na nákup úlů Optimal. V nařízení vlády č. 373/2010 Sb., "o evropské dotaci" jsou vyjmenovány pouze Dadant, Langstroth a 39x24. Přišlo by mi to diskriminační, kdyby to nešlo. Nevíte náhodou někdo něco bližšího?
Myslím, že bys měl poslat dotaz na ČSV a pro jistotu i na SZIF (ten to bude rozhodovat), aby ses těch 4000 Kč dočkal... Wink
už jsem poslal dotaz na vysvětlení onoho ostavce f) čekám odpověď - určitě dám vědět
už jsem to psal do vlákna dotace eu, ale ať je to úplné, tak to píšu i sem. Dotace se na optimaly nevztahují.... Sad
Připojuji k tématu "DOTACE na OPTIMAL" svou emaiovou komunikaci s ministerstvem zemědělství:

EDIT Admina:
Odstraněny citace korespondence, která je již v jiném příspěvku.Zeptal jsem se tedy ještě jednou konkrétněji:

Citace:Dobrý den,

děkuji Vám za odpověď.
Ve svém e-mailu se zmiňujete o "novém" Českém včelařském programu.

Mám na Vás následující dotaz:
  1. Je někde text tohoto programu veřejně dostupný?
  2. Můžete mi prosím jmenovitě napsat jaké školy, včelařské organizace a výzkumné ústavy, respektive jací "funkcionáři" se na tomto programu podílely?
  3. Pokud je tento program starší tří let není vhodná doba k jeho přehodnocení?
A ještě poznámku k poslední větě Vašeho e-mailu, cit.: "... úlů, které vykazují optimální podmínky pro zdravý chov včel."

A nemyslíte, že právě úl OPTIMAL je ten optimální úl s optimálními podmínkami pro chov včel, jak vyplývá z jeho názvu?

Nechtěl jsem svými dotazy být nepříjemný, snažím se jen dobrat řádu věcí a pochopit, proč se nedějí tak, jak by měly a sloužily tak k šíření dobra a pokoje duše....

Děkuji za Vaši odpověď.

Přeji pěkný den

S pozdravem Milan Hůla


... a dostal jsem nadějnou odpověď:

Citace:Přeji hezký den,
text nařízení najdete na internetových stránkách Českého svazu včelařů -podpora včelařství. Na včelařském programu i nařízení spolupracoval Český svaz včelařů, o.s., Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, Dadantklub, Sdružení včelařů Zlatníky, Výzkumný ústav včelařský, s.r.o., oddělení včelařství Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. Snad je to pro Vás široké zastoupení včelařů, ale polemika o tom, který úl a která rámková míra je ta nejvhodnější, to je věčné včelařské téma. Další program se bude připravovat v roce 2012 a tam bude možná i další úprava jednotlivých opatření.
S pozdravem
Ing. Hana Kovářová


...takže se všichni snažme, ať se nám to v roce 2012 podaří Smile
Několik slov k dotacím

Vážení přátelé včelaři OPTIMALISTI,

odpusťte mi můj pocit, ale současná dotační politika úlů (DADANT, LANGSTROTH a nástavkové úly na národní rámkové míře 39x24) mi poněkud připomíná dobu, ve které se zkoušely prosazovat první dřevěné úly a košnice, apod., ale bohužel „královské“ dotace byly pouze na kláty, eventuelně na staré známé brtě. Takže všichni zůstali u svých osvědčených brtí a klátů a hospodaří si tak dodnes... Obávám se však, že s touto „nerovnou a nespravedlivou politikou“ bychom se „obrazně“ mohli brzy vrátit k oněm brtím a klátům – při dnešním trendu přehnaného a často zaslepeného prosazování „ekologizace a harmonizace s přírodou“ to není až tak nemožné... Současná doba je o to víc pohnutá právě proto, že mezi včelaře přicházejí „noví včelaři“, jak z řad silných poválečných 50. ročníků narození, kteří začínají včelařit (anebo se ke včelaření vrací) při příchodu do důchodu, a také začínají včelařit silné 70 ročníky narození („husákovy děti“), které dozrály do „včelařských let“.

Pokud propásneme doposud křehkou rodící se včelařskou současnost nerovnou a nespravedlivou dotační politikou, mohli bychom tak přijít o příležitost změnit chov včel na dalších 20 i více let!


K tomu mám následující poznámky:
  1. Nemyslíte, že právě začínající včelaři by se měli rozhodovat ve zdravém konkurenčním prostředí a ne v prostředí pokřiveném nespravedlivými dotacemi a nerovnými podmínkami?
  2. Nebylo by lépe směrovat dle mého soudu takto necitlivě nastavenou dotační politiku jinam, tj. mimo úly, na jiné včelařské potřeby a pomůcky?
  3. Je možné tento podle mého soudu poněkud neutěšený stav, tj. že český moderní nízkonástavkový úl OPTIMAL je bez dotační podpory, v dohledné době napravit, tj. bude ČSV, MZe, VÚV Dol, atd… podporovat rovněž úl OPTIMAL na úrovni státních a krajských dotací?
V příštím roce by se měl připravovat nový program pro podporu včelařství - technická pomoc, a také technická pomoc pro začínající včelaře. Doufám, že se v novele nařízení vlády číslo 197/2005 Sb. objeví kromě Langstrothu, Dadanta a 39x24 také podpora pro úly OPTIMAL.
(11.01.2012 9:43)Zuzana H. napsal(a): [ -> ]=1110&par[lang]=CS]Aktuální výzvy - granty a příspěvky Jihočeského kraje

GP RVK : Podpora začínajících včelařů

Termín vyhlášení: 9.1.2012
Termín ukončení (podání žádostí do): 31.1.2012 do 14h

Jihočech sice jsem, ale v kritériích pro udělení dotace opět opomenuli můj oblíbený Optimal. Škoda.
Radek
Optimal opomenuli, ale hlavně že zařadili možnost nákupu inseminované matky.....tu vážně začínající včelař "potřebuje"!Huh
Jaksi mám pocit, že za Optimal nelobují ti správní výrobci . . .
Zdravím, v tom, že v kritériích není napsaný Optimal, bych takový problém neviděl. Co je úl Langstroth se dá docela dobře definovat. Tam je ale napsáno úl typu Langstroth, což bezpochyby Optimal je. Stejně tak jako Langstroth je úl typu OptimalSmile. Tudíž, když budete mít na dokladu při pořízení úlů napsáno Optimal - úl typu Langstroth, splňujete určitě podmínky pro poskytnutí podpory. Nevím na základě čeho si to krajští úředníci vymýšlejí, ale pokud je podmínkou pro udělení podpory členství v ČSV, o.s. (i když je to podle všeho protiústavní) dá se lecos vytušit...
....po domluvě vám možná některý výrobce úlů napíše do faktury Langstroth a vy odeberete Optimal, není to sice úplně košér, ale vlk se nažral a koza zůstala celá......a můžete vesele včelařit v Optimalech Smile
To samožřejmě taky, ale úředníci většinou kontrolují literu textu, který zplodili - tudíž je jistější napsat úl typu LangstrothSmile
samozřejmě, ale doma máte Optimal či cokoliv jinéhoWink
Asi by to takhe šlo, je ale na pováženou, že úředníci podléhají tlaku lobistů, nikdo z nich, kdyby přišel k někomu na stanoviště za účelem kontroly čerpání dotace nepozná rozdíl mezi Langstrothem a Optimalem. Od stolu napíší nějaká kriteria, která vůbec nemusí dávat smysl. Je možné že pro uvedení typu úlu obdrželi nějakou "motivaci". Když už to takhe je, tak musím z pohledu Optimalisty souhlasit s příspěvkem J. Havelky.
Radek
Zase vám OPTIMALISTI celý svět ubližujeBig Grin No to by jste měly svolat demonstraci u Samsona. Když se vám vyhlášení podmínek k dotaci nelíbí, tak proč si prostě nekoupíte úl za své než žádat o peníze jak uvádíte od "motivovaných" úřadů. Kdo z vás komunikoval s krajem ve věci koupě úlu OPTIMAL a vysvětlil, že se jedná o nástavkový úl lišící se jen pár centimetry?
Jo ubližuje....... Demonstrovat nejdu, ale mrzí mě to. kdyby šlo o peníze EU tak asi jo, ale když titul vypsal jihoČESKÝ kraj, mohl by podporovat ČESKÝ Optimal.
Radek
Už se to tu probíralo před rokem, uředníci vědí, že je rozdíl mezi Optimalem a Langstrotem, protože se na to na úřadech pořád někdo ptá.
Je vidět, že předpis minul účel a to aby včelaři vyměnili staré úly za nové - nástavkové a je jedno, jaké mají rozměr rámků.
Kdyby šel úředník kontrolovat úly, určitě by měl s sebou nějaké měrky a úl vám proměril.
Já se nakonec rozhodl o dotace nežádat a úly jsem si sttoukl sám.
Myslím, že žádný dotační program by neměl podporovat konkrétní typ úlu, měl by stanovit kriteria, který úlová sestava musí splňovat:
  • nástavkový úl
  • varroa dno s monitorovací podložkou
  • rozebiratelné dílo
  • . . .
Já jsem se ptal jak asi mnozí jiní na úřadě Jihočeského kraje, a tam mi říkali, že sice v papírech má být úl langstroth a oddělky mají být na 39x24 rámku, ale když to nebude v žádosti a následně ve faktuře napsané, tak je úplně jedno, co tam budu mít, takže klidně nízkonástavkové úly. Jen to tam nesmím mít napsané. Smile
Stran: 1 2
Referenční URL's