Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Plánky na tenkostěnný 39x24
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Zdravím všechny, chtěl bych vás poprosit,zda by mi někdo nahodil plánky na tenkostěnný 39x24. Děkuji moc.
Také Tě zdravím.
V současné době si tyto úly doma vyrábím. Tak se mohu stebou podělit o pár poznatků.
Plánky, které hledáš, tak asi volně přísupné na netu nenajděš... Ale to vůbec nevadí, nepotřebuješ je. Důležitý je vnitřní rozměr a dodržení včelí mezery. Také záleží na tom kolik plánuješ rámků v nástavku a jak budou široké.
Uvedu příklad pro jeden nástavek 11 rámků 39x24 o šířce bočních louček 25+10)mezerník)mm:
- pro jeden rámek potřebuješ 35mm
- pro 11 rámků potřebuješ 11 x 35mm = 385mm
- nesmíš zapomenou přidat 10mm včelí mezeru => 385+10= 395mm
- také musíš pamatovat na to, že na rámky včely časem nalepí vosk, propolis. Je dobré počítat ješte na každou stranu 5mm =>395+5+5=405mm.
Tím pádem vychází vnitřní rozměr nástavku čtverci o 405 x 405mm. Vnější rozměr je závislý na tloušťce použitého dřeva.
- výška nástavku = včelí mezera + výška rámku => 10+240=250mm.

Jaké vyrobíš dno, víko je na tobě a na materiálech kterýma disponuješ.

Veškeré ostatní informace můžeš, tak jako já, okoukat ze stránek Optimal klubu. Princip je stejný upravíš pouze rozměry.

Honza
Díky za odpověď.
Překvapuje mě,že i když je rámková míra 39x24 nejrozšířenější v ČR,tak se nikde nenajde plánek.Sad
Na Optimaly,Lansgrothy je toho spousta.
Protože mají standard...Exclamation
Ten je všem znám a skoro všemi dodržován - když ho nedodržuje, ví to (třeba M. Sedláček má "langstroth" falcovaný apod.).

To se u úlů na rámek 39×24 rozhodně říct nedá. Skoro to je tak: co výrobce to originál... Aspoň, že rámky jsou jakž takž kompatabilní.
Když někdo poskytne nějaké náčrty, klidně to zkreslím a dám ke stažení, nebyl by to první ani poslední výkres, který bych takto dělal. Nástavek a rámek není problém, ale dno je už trošku složitější. Nejde o to namalovat, ale dodržet veškeré důležité rozměry a vzdálenosti, aby nevznikl paskvil, který bude mít z pohledu včelaření zásadní chyby.
taky by se nejakej panek hodil hlavne na dno Smile
V oblasti den je možné si vybrat z tisíce a jedné varianty, každý má nějakou vychytávku...na co plánek? Potřebuješ znát vnitřní rozměry nástavku a vše ostatní okoukáš z fotek nebo vymyslíš...

Ad plánek na nástavek - délka rámečku + 2x8mm, druhý rozměr podle počtu rámků, pokud nechceš falcy, ostatní rozměry jsou taky naprosto jednoduché a z hlavy vymyslitelné během pár vteřin.
Mohl by prosím dodat někdo nějakou dokumentaci klidně i náčrtek od ruky hlavně okótovaný. Jsem začínající včelař a chci si úly i rámky vyrábět sám. Jen nikde nemůžu najít nějaký výkresy který by byli k něčemu platný.
Lukáši, vydrž ještě chvilku. Honza Havelka už to má téměř hotové.
Jakmile to dodělá, hned to zveřejní.
Ok... vydržim pro mě by nebyl problém výkresy zhotovit.. mám za sebou 4 roky strojárny takže výkres by měl být hračka... horší je že nevim přesně jak úl vypadá.... moc se nevyznám ve včelí matice s těma mezerama a tak.. nevim jakej je princip zavěšení rámků v nástavku a tak... teprve minulí víkend sem mluvil s místním důvěrníkem a ten mě začne učit co a jak.. a asi příštím rokem nebo možná na podzim si pořídim včelky.... ale když sem koukal na ceny úlu tak sem zjistil že když si je udělám sám tak mě budou stát třetinu =)
Příspěvky, které sem nepatřily jsem přesunul do tématu Jak začít včelařit.
(23.03.2011 18:16)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]Ok... vydržim pro mě by nebyl problém výkresy zhotovit.. mám za sebou 4 roky strojárny takže výkres by měl být hračka... horší je že nevim přesně jak úl vypadá.... moc se nevyznám ve včelí matice s těma mezerama a tak.. nevim jakej je princip zavěšení rámků v nástavku a tak... teprve minulí víkend sem mluvil s místním důvěrníkem a ten mě začne učit co a jak.. a asi příštím rokem nebo možná na podzim si pořídim včelky.... ale když sem koukal na ceny úlu tak sem zjistil že když si je udělám sám tak mě budou stát třetinu =)

Kdybyste si příteli doplnil údaje do profilu osoby zde na fóru, možná by se zde nalezl někdo, kdo chová včely poblíž a pozval by Vás na exkurzi Huh.
(23.03.2011 16:52)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]Mohl by prosím dodat někdo nějakou dokumentaci klidně i náčrtek od ruky hlavně okótovaný. Jsem začínající včelař a chci si úly i rámky vyrábět sám. Jen nikde nemůžu najít nějaký výkresy který by byli k něčemu platný.

Nejen pro Lukáše Baštu, ale i pro ostatní. Plánky jsou téměř hotové, dělám je podle podkladů, které mi dodává Jiří Přecechtěl podle již vyrobených úlů. Jakmile to doděláme a upravíme do použitelné formy, budou plánky zveřejněny, ale chce to ještě trošku času.
Plánky na tenkostěný nezateplený úl 39x24 - 11 rámků jsou hotové. Podklady na většinu dílů mi poskytl Jiří Přecechtěl, tímto mu děkuji. Varroa dno je poměrně složité a vycházel jsem z plánků na Optimal. Pokud někdo ve výkresech objevíte nějaký chybějící rozměr či jiné nesrovnalosti, informujte mě SZ a já to opravím, bylo toho poměrně dost na kreslení, takže chybky nevylučuji. Úl jsem podle tohoto návodu nestavěl, vycházel jsem z již hotových dílů, které jsem rozměrově upravoval, nebo jsem použil zaslané podklady. Tímto se zříkám odpovědnosti za případné nesrovnalosti. Výkresovou dokumentaci je možné bez úprav s přiznáním autorství volně šířit a využívat.
Super, konečně jsou na světě výkresy pro 39ku. Honziku máš to perfektně zpracované. Jen k několika rozměrům mám pár otázek, ale to už jen prostřednictvím SZ.
Proč pod tak dokonalý příspěvěk vlastně píšu. Myslím, že achillovou patou tohoto výkresu bude dno. Jak už jsem psal v Tématu Varroa dno jsem přesvědčen, že je zbytečně složité. Spousta lidí, včetně mě, si ho bohužel na koleni nedokáže vyrobit. Což je škoda.
V jednoduchosti je síla z čehož se těší colosvětovému úspěchu úl Langstroth v originál provedení .
Neber to Honzo prosím jako kritiku, spíše mě zajímá názor ostatních.
Honza
Chtěl bych se zeptat na prakticke zkusenosti se rohovým spojem dle výkresu. Ma to tuším i Lang. ve výkresech, ale naživo jsem to takto snad neviděl a výrobně se mi to zdá složité tak jsem to ještě nezkusil.
První nástavky jsem spojoval natupo, nyní dělám spoj jak je na plánku na optimal nástavek. A i přesto je občas drobný problém typu přetržený 4,5vrut Smile

Máte někdo tento spoj? Kroutí se čela či jsou jiné problémy?

Díky

K úlovému dnu, po pár letech výroby celkem asi třiceti varoaden si myslím, že výrobně nejjednodušší je dno, jehož plánek je u Matelů na stránkách. Spodní rám z latěk, na to se přibije sít a celý spodek se pak přišroubuje k bokům. Boky se předem spojí s prknem nad česnem a vzadu u dviřek s latkou. Jednoduché a rychlé.

T.H.
Smrk se kroutí, borovice bude možná lepší, ale to nemám vyzkoušené.
Předem sorry za kritiku.
K plánku mám připomínku: Proč dělat VAROADNO jednoduše, když to jde i složitě! Big Grin
Nechápu proč jste čerpali ze složité výroby dna OPTIMALU a nezvolili jste si pro inspiraci úplně jednoduchá dna LANGSTROTH viz. p. Zelený a p. Nerad z odkazu: http://www.varroamonitoring.cz/showArtic...key=bottom příp. z Moderního včelaře.

Spodní rám je podle mě lépe vyřešen u p. Zeleného (rozměr monitorovací podložky se dá přesunout při léčení nad síto - p. Nerad jež též vyrábí tímto způsobem) a když uděláte v dolním rámku drážku pro zapuštění síťě viz. p. Nerad, jistě nebudete litovat.

Další připomínka k nákresu úlu 39 - pro přehlednost a snadnější orientaci v pláncích se používá rozdílná tlouštka čar pro výrobek a pro kótovací čáry.
Docela efektní Smile
Jak bylo řečeno, loušťky čar jsou dosti netechnické a celé je to tak děsně nepřehledné.
O dnu psal NB1, s tím se ztotožňuji.

rámky 39x24 jsou jen 237mm vysoké? Nikdy jsem je nedělal tak tápu v temnotách.
Dává nám to 7mm nad rámkem, 1mm pod ním...pokud takový nástavek udělám ze suchého dřeva, bude mezi loučkami ve vlhkých obdobích 12-15mm a ani v parném létě se to na deklarovaných 8mm nejspíše nesmrskne...tedy budou holky vesele prostavovat...
NB1 : varroa dno je řešeno podle Optimalu, už jsem to výše popsal. Bohužel jsem neměl k dispozici jiné dno než toto, takže nemohu porovnávat. Pokud mi někdo poskytne podklady pro jednoduché dno, rád výkresy doplním/upravím. Bohužel z prstu si ho nevycucám.

Nery : výkresy jsou dělané přes 3D modely v sw Unigraphics NX, což je profi sw za 1,5 mega a tloušťky čar odpovídají technickým standardům, ale v dokumentu jsou zdeformované exportem do pdf, který není primárně součástí sw a musím ho řešit pomocí free utility a výsledek je takový jaký je. Řekl bych to jinak, darovanému koni na zuby nehleď.

Už mám nějaké ohlasy týkající se některých nesrovnalostí, bohužel jsem to kreslil bez toho, aniž bych měl úl k dispozici, takže nebyla možnost zpětné vazby, budu vděčný za každé objektivní připomínky a výkresy doplním. U této práce ( a nebylo to málo času ) jsem byl v pozici kresliče, ne autora. Postupně pracuji na update, chce to jen čas. Když se podíváte po diskuzi, tak bylo mnoho hlasů volajících po pláncích na 39x24, ale nikdo nesedl a nenakreslil je, tak mě prosím nekamenujte a přispějte také svými zkušenostmi a poznatky ke zdokonalení dokumentace.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's