Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přikrmování včelstev
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Keď som začal včeláriť,stalo sa mi,že na jar pri prvej prehliadke som našiel včelstvo absolútne bez zásob!Mlelo už z posledného a urýchlene som pridával rámiky so zásobami,prežili no dlho trvalo kým sa vzchopili!Mali málo zásob,lebo krmidlo tieklo a ja to nekontroloval!Dnes radšej zdvihnem zadok a riadim sa heslom dôveruj,ale preveruj!Wink
(05.04.2013 17:08)S-ladek napsal(a): [ -> ]Dnes mi přišlo těsto Medopip, přišel s ním i jakýsi popis, který na internetu není:

[Obrázky: Medopip.jpg]

Co říkáte té informaci o tom, že jej včely neukládají do plástů? Dá se tomu věřit?


Tady jde o to, že asi nevíme jaké to má složení.
Takže těžko soudit.

Už delší dobu mám v úmyslu si udělat v této věci jasno. Ve starých knížkách se doporučovalo zkrmovat cukr plus bílkoviny. Pak za mého včelařského mládí se psalo, že je to cesta do pekel, že bílkoviny potřebují mladušky pro krmnou šťávu a létavky jen cukry - a bílkoviny u nich podporují už nevím co špatného - nosemu atd.
Dnešní nabídka různě vylepšených těst ve mě vzbuzuje chuť si to někde vyjasnit, ale vůli ještrě ne. Pokud si to někdo nastuduje, budu vděčný za ušetřený čas.

Tady u mě je obvykle pylu tolik, že překáží, takže nemám zas tak potřebu včelám přilepšovat. Anavíc si myslím, že to je u domácích mazlíčků je větší vbyznys jak u lidských potravinových mazlíčků.

Když jenom vidím kolik kostiček s vitamíny lidi nakupují svým mazlíčkům, tak nějak přemýšlím, jestli by vývar zeleniny s Kostí nebyl lepší. A u včel si mylsím, že pár plástů s pylem zasypaných moučkovým cukrem a usklaněných na jaro nebo převěšených do horního nástavku a zalitých cukrem není lepší.
Trošku z jiného oboru, ale něco to napoví. Hafany máme třináctý rok a v jednom období jsme zkoušeli všechno možné krmení - mraky různých granulí, psi měli pořád nějaké zdr.problémy a nedali se všichni krmit jednou značkou. Dospěli jsme k tomu, že nejlepší je syrové maso a kosti, občas vařené, k tomu přílohy jako rýže a syrová zelenina. Teď máme šest pejsků, bez zdr.problémů a jediná vada našeho způsobu krmení je časová náročnost.
Třeba časem názor změním, ale zatím se podobně jako na granule pro psy dívám na "průmyslové" krmivo pro včely - rychlé, pohodlné, ale.......
tak jsem byl nyní u včel a jednomu včelstvu jsem chtěl dát blíž zásoby. Vzal jsem tedy poslední plást, rozrušil jsem ho vidličkou a dal jsem ho blíže k chomáči včel....k mému začátečnickému překvapení ale z plástu začala vytékat sladká voda...a to tak, že mi teče z úlu ven.....je to normální? oni si včely schraňují zásoby v tekutém stavu? podle chuti je to sladká voda, kterou jsem krmil na podzim.... děkuji
Ano Karle. Ač se o tom ve včelařské literatuře nepíše, v jarním období včely mají vodu v plástech. To jsem poznal, když jsem zahozený klíč od včelínu našel dřív (únor) než ostatní včelaři, již cca před dvaceti lety. Zajímavé je, že se o tom nepíše ani dnes. Takže klídek, je to normální.
JK
Dnes jsem byl u včel.Včely mám hodně slabé na 3 -4 rámcích a zásob mají poměrně dost.Stav včelstva mi připadá jako v lednu.Inu bude to hodně zajímavý rok.Letos jsem poprvé za dobu svého včelaření prodal veškerou produkci medu v drobném asi 600 kg. Proto si myslím ,že hodně včelařu přišlo o včely a neměli med a asi se s tím moc nechlubí.Vmém okolí všichni říkají že v ztráty mají v normě ,žádny problém.Tak asi jenom já jsem měl na podzim velké ztráty z duvodu varoázy. Proto bude problém co dřív .Jestli doplnit stavy nebo med .
(07.04.2013 10:23)KaJi napsal(a): [ -> ]Už delší dobu mám v úmyslu si udělat v této věci jasno. Ve starých knížkách se doporučovalo zkrmovat cukr plus bílkoviny. Pak za mého včelařského mládí se psalo, že je to cesta do pekel, že bílkoviny potřebují mladušky pro krmnou šťávu a létavky jen cukry - a bílkoviny u nich podporují už nevím co špatného - nosemu atd.

Karel, tento spôsob skôr propagovali Včelařaství a Včelár, kde bolo doporučované ako robiť cukromedové cestá s prídavkami bielkovín. Samozrejme som i ja experimentoval, ale výsledok bol žalostný, obyčajne včely práškový-moučkový cukor odnosili a prídavok ostal splesnivený.

Asi v r. 1972 bol veľké sympózium v Ružomberku, kde prednášali odborníci so Slovenska a Česka a práve známi český odborník (meno mi ani za svet nepríde na rozum), vyslovil práve tento fakt, ktorý ty spomínaš, že prevaha bielkovín zapríčiňuje nozému včiel. Nešlo mi to do hlavy, pretože dovtedy som bol na základe odborných článkov presvedčený, že dávať včelám bielkoviny je to najlepšie čo môžem urobiť.

Prestal som s tým, ale znovu som sa dal nachytať na hruškách a začal som vyrábať cukrokvasnicové cesto, ktoré bolo lacné a ľahko sa dalo pripraviť. Keď som sa dozvedel, že kvasnice v práškovom cukry všetky neuhynú a môžu sa v zažívacom trakte včely ďalej rozmnožovať, čím poškodzujú včely, prestal som i s tým.

To len na doplnenie Karla, že človek ľahko podlieha pokusom niektorých jednotlivcov, ktorí si to prečítajú v staršej literatúre, ale k vyjadreniam odborníkov, si už neprečítajú. Pre včely je, keď už to musíme urobiť, je cukromedové cesto vyrobené v správnom pomeru práškového cukru a medu, cukrový roztok, nuž a najlepší je prene skutočný med, ak ho máme na sklade.
(07.04.2013 18:58)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Ano Karle. Ač se o tom ve včelařské literatuře nepíše, v jarním období včely mají vodu v plástech. To jsem poznal, když jsem zahozený klíč od včelínu našel dřív (únor) než ostatní včelaři, již cca před dvaceti lety. Zajímavé je, že se o tom nepíše ani dnes. Takže klídek, je to normální.
JK

děkuji, a to je tak vždy? nebo je to poměrem vody a cukru při krmení na podzim (3:2)? nebo proč se tak děje? podle mne příte,l od kterého ty včely mám to takto nemá...normálně odvíčkoval zásoby medu....čím se to takto děje? byl to poslední rámek od česna a byl zcela nedotčen...
Domnívám se, že jde o ukládání kondenzátů, které vznikají při zimní a zejména předjarní spotřebě zásob. Zejména při počátku plodování se zvyšuje spotřeba glycidů ze kterých si vodu včely ukládají do volných buněk v okolí plodového tělesa. Ne všechnu vodu najdeme na podložkách.
JK

PS
Nyní jsem si přečetl ještě jednou Tvůj původní příspěvek a zjistil, že odpovídám na něco jiného než ses ptal (ruce rychlejší než hlava). Ty hovoříš o vodou zředěných zavíčkovaných zásobách. Příčinou bývají vodní páry namrzající v zimě na plástech, které nejsou včelami obsednuté, a tato voda po zvýšení teploty (roztátá námraza) proniká víčky a takto uložené zásoby zředí.
(07.04.2013 16:20)karelretik napsal(a): [ -> ]tak jsem byl nyní u včel a jednomu včelstvu jsem chtěl dát blíž zásoby. Vzal jsem tedy poslední plást, rozrušil jsem ho vidličkou a dal jsem ho blíže k chomáči včel....k mému začátečnickému překvapení ale z plástu začala vytékat sladká voda...a to tak, že mi teče z úlu ven.....je to normální? oni si včely schraňují zásoby v tekutém stavu? podle chuti je to sladká voda, kterou jsem krmil na podzim.... děkuji

Je známe, že med je hygroskopický t.j. ak je nechránený a je vystavený vzduchu, prijíma vlhký vzduch z ovzdušia a takým je i neobsadený priestor včelami, zvlášť vtedy, keď je úľ nesprávne odvetrávaný.
to bude asi pravda...byl to posledni plást...takže ale tedy ostatni , které jsou blíže k chomáči, tak ty jsou s medem? včely na podzim si cukerny roztok zapracuji na med, je to tak....?
Prijatý kódez včelárov hovorí o to, že medom nazvať niečo, čo nepochádza z prírodného nektáru, resp. medovice MEDOM, nie je povolené. Je neetické predávať cukrový invert ako med, je to podvod. Ziskuchtiví jednotlivci to často robia kŕmením cukrového roztoku pred a počas agátovej znášky, kde sa mori svetlého medu stratí .
Nechápem, prečo si niekto myslí, že je to isté, keď už nič iné, tak v tomto mede peľové zrná nenájdete, no a zimné zásoby považovať za med, to je priamo trestná činnosť.
Horšie je, že ak takéto podrobnosti sa dostanú ku pospolitému ľudu, náš kredit je v háji.
Najviac ma mrzí, že niektorí jednotlivci tejto paródii pritakávajú a presviedčajú nás, že invertované cukrové zásoby sú medom: Stačilo by postaviť malý cukrovar a zásobovať ním včelstvá, po vytočení odovzdať vykupovačom, prípadne to predávať susedom a známym ako med, dožili sme sa prevrátených hodnôt...........?
Karle ta otázka o naředění zásob a zodpovězení J.Křapkou bylo v pořádku a docela poučné. Bohužel ta další :
(08.04.2013 8:18)karelretik napsal(a): [ -> ]... včely na podzim si cukerny roztok zapracuji na med, je to tak....?

vytáčí včelaře až neskutečně. Proto ty ostré reakce a nabádání k samostudiu.
Mimochodem tvé téměř výhružné SZ také nepřispívají k vylepšení názoru na tvé příspěvky. Fórum je tak trochu sociální síť a přesto, že je tu již přes 3000 členů, není až zase takové množství přispěvatelů, aby si neutvořili názory jeden na druhého.

Jinak k tomu přikrmování abychom nadále neodbočovali od tématu a pitvali vztahy, i já pozoruji značné rozdíly mezi včelstvy. Některé, co to již rozjely před pár týdny začínají být na suchu a tak jsem jim tento týden otvorem ve strůpku dával zkrystalizovaný med a na sobotu jim dám pomocí ukrajinského krmítka hned ráno před slunečným dnem tak 1/2l cukrového roztoku. Jednak jsou již oproti ostatním evidentně silnější a výměna generace evidentně částečně proběhla a jednak je to nastartuje a budou mít energii na přinášení pylu z lísky. U těch ostatních, které mají zásob hafo, ale nějak se nerozjíždějí provedu převěšování a nějaké to rozškrábání tak, aby získaly prostor pro plodování a startovací energii. Ještě uvažuji o prohození nějakých těch plodových plástů dle rady Rosti Peška pro stimulaci matky.
Co je med dle zákona jsem popsal.
Příspěvky, které se tu rozjely na toto téma jsem dal k ledu do tématu Zmrazeno - Přikrmování včelstev.

Pokud se tu ještě objeví příspěvek o tom Karlovu "medu", budu rozdávat všemi oblíbená varování.

Osobní spory si řešte po soukromých zprávách - ostatní na to nejsou zvědaví.
prosím poraďte mi či treba prikrmiť v tomto psom počasí.už dva týždne prší a je chladno.Huh
ďakujem.
ferdo, víš kolik mají zásob? Od jejich množství se vše odvíjí. Chce to zběžnou prohlídku. Musíš odhadnout sílu včelstva a pokud zásoby v tomto období a za těchto povětrnostních podmínek (deštivého a chladného počasí) poklesají v B 10 pod 10 kg je třeba začít pokrmovat. Protože máš příliš krátkou praxi, nebude možná na škodu si zopakovat učebnicový příklad odhadu zásob??? Tak tedy je možné, pokud víme, že do plástu 42 x 27,5 oboustranně zavíčkovaného se vejde cca 2,5 - 2,8 kg medu, pak 1 dm2 by měl obsahovat přibližně 0,22 kg medu. Máme-li například na plástu oboustranně zaneseno medem 4 dm2 je na tomto plástu přibližně 0,9 kg medu - zásob. Nemusíme otrocky zkoumat každý plást, stačí dva - tři a zbytek odhadnout. Až získáš praxi, bude Ti postačovat pohled shora. Nejvhodnější je v tomto období podání medocukrového těsta nebo cukerného roztoku 1 : 1. Je možné podat i invertní krmivo.
JK
ďakujem.zajtra podľa rady pozriem a zvážim postup.
Rok 2010 taktiež začal pekným počasím v apríli. Potom trvalo daždivé počasie do polovice júla. Mätúce boli predpovede počasia, ktoré pravidelne sľubovali zlepšenie počasia. Skončilo to "syndromom hrkotajúcich rámikov" a uhynom trúdov a trúdieho plodu. Po skúsenosti z roku 2010 už beriem predpovede počasia s rezervou. Každé včelstvo má svoj individuálny režim, ale ak sa začnú objavovať prvé prázdne bunky v krycích zásobných plástoch, tak prikrmujem, aj keby hlásili priaznivé počasie a znáška by bola na spadnutie. Poistkou je medná komora, ale treba ju pravidelne skladať pri protirojových kontrolách.
[attachment=3069]zdravím.
máte niekto skúsenosti s Cukrovo medové cesto Apitom - P s peľom a vitamínmi?
predajca ho odporúča podávať už v januári,pre lepšie plodovanie a lepší rast jarného včelstva.
(02.06.2013 15:04)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Rok 2010 taktiež začal pekným počasím v apríli. Potom trvalo daždivé počasie do polovice júla. Mätúce boli predpovede počasia, ktoré pravidelne sľubovali zlepšenie počasia. Skončilo to "syndromom hrkotajúcich rámikov" a uhynom trúdov a trúdieho plodu. Po skúsenosti z roku 2010 už beriem predpovede počasia s rezervou. Každé včelstvo má svoj individuálny režim, ale ak sa začnú objavovať prvé prázdne bunky v krycích zásobných plástoch, tak prikrmujem, aj keby hlásili priaznivé počasie a znáška by bola na spadnutie. Poistkou je medná komora, ale treba ju pravidelne skladať pri protirojových kontrolách.

Alino, ako si to včeláril (ale i ja), Merkuri mal na včelstvo 120 kg znášku!
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Referenční URL's