Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Osivo včelařsky významných rostlin
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Tri roky sa venujem pestovaniu výbornej medonosnej rastliny Agastache anízovej. Výborná trvalka čo týka nektárovej produkcie
ako aj peľu /viac v rubrike Významné medonosné rastlina /.Odporúčam výsadbu na slnečných ,priepustných plochách .

[Obrázky: Pekn_obraz_agastache_zo_semenami.jpg] [Obrázky: Pekn_obr_zok_agastache_s_v_ielkou.jpg]
Android, chcel by som Ťa poprosiť o adresu nejakého predajcu osiva tejto rastliny. Ďakujem.
Připojil bych se s upozorněním na bobovitou rostlinu s názvem Jestřabina východní (Galega orientalis). Údajně hit na východ od slovenských hranic a ještě dál.... Podle ruských videí je to docela zajímavé, např. zde:
Kvete i dvakrát do roka, při vhodném počasí a agrotechnice i třikrát, na stanovišti vydrží i 15 let...Uvádí se, že je významným zdrojem pylu i nektaru, medný výnos 100-150 kg/ha, výhodná i zemědělsky jak do siláží (zvyšuje dojivost) tak i pro bioplynky. Trochu náročnější je příprava pozemku pro první výsev, ale to je asi obdobné i pro jiné trvalé travní porosty. Je nutno aplikovat biopreparát na bázi bakterií Rhizobium galegae . Vše je k mání třeba zde:
http://www.pchelovod.com/prod2316.html
http://www.pchelovod.com/prod929.html

Metodika pěstování u nás byla dokonce řešena ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v roce 2012 a publikace je volně ke stažení zde:

http://invenio.nusl.cz/search?ln=cs&cc=V...rch=Hledej
Někde jsem četl že jestřabina dává jenom pyl, kdysi jsem ji pěstoval , za pár roků se vytratila.
Nemáte někdo zkušenosti s květnatými loukami?

http://www.agrostis.cz/nabidka/druhove-p...nate-louky

Jakou směs vybrat, aby to mělo pro včely nějakou hodnotu?
Ak nechceš kosiť tak si zasej plazivú ďatelinu, ak chceš dačo na hodne peľu tak zasej bôb alebo divý mak. Vyhoda tých čo to ponúkajú je len čisto biznis na takomto ponúkanom tovare
Tady máte vyčerpávající odpověď http://144.41.33.58/Download/Bienenweidekatalog-BW.pdf směsi začínají na straně 42. Naštěstí jsou názvy rostlin i latinsky. Jenom si je budete muset namíchat sám, nebo požádat někoho, kdo to umí. V ČR do toho žádná firma kvůli pár včelařům nepůjde, směs by jim musely schválit příslušné orgány a schvalovací řízení taky něco stojí Sad-
(06.11.2016 10:30)Frey napsal(a): [ -> ]Nemáte někdo zkušenosti s květnatými loukami?

http://www.agrostis.cz/nabidka/druhove-p...nate-louky

Jakou směs vybrat, aby to mělo pro včely nějakou hodnotu?

Mají tam pěkný popis a k čemu je která směs určená. Takže bych vybíral podle skutečných podmínek, které máš na pozemku. Z pohledu včelařského by měla být nejvhodnější směs VILÍK – včelí louka medonosná - obsahuje 44 rostlinných druhů. Směs neobsahuje žádné travní druhy, přesto díky vysokému podílu jetelovin, dostatečně zajistí vytrvalost porostu po dobu více let. Všechny zvolené druhy nabízí zdroj pylu a nektaru pro včely i další v přírodě žijící opylovače. Druhová diverzita směsi poskytuje nejen potravu, ale také útočiště pro mnoho druhů hmyzu a motýlů. Směs je vhodná pro jarní výsevy.
Mám s tím také nějaké menší zkušenosti jako podnikající zemědělec po práci. Obhospodařuji 22 ha. Loni jsem zakoupil nektarodarné osivo pro biopásy. Dle nařízení byla minimální výměra 2 ha. Kg za 170,- myslím že bez DPH. 25 kg/ha. Ale už je dělat nebudu. Na orné se Ti vytvoří neskutečné klacky, že i mulčovač kvílí. Zkusil jsem je před vstupem do 5ti letého období. Problém je co s hmotou po odkvětu. V povinnostech je odvoz z pole. Ale co s tím. Takhle si zaseju svazenku nebo jetel a na podzim to zadiskuju. Jetel na orné můžu nechat 5 let bez orby. A na trvalé travní porosty nesmíš zasít čisté semeno, protože by to prý mělo povahu orné půdy. Můžeš sít jen směsi s trávami. Není to sranda mít zaměřené zemědělství pro včely bez dobytčích jednotek. Jinak za biopásy je dotace 595,- € / ha + SAPS, greening, podpora pro mladé do 40ti let. I tak se vyplatí málo komu.
Zmes osiva nektárodajných rastlín sa vraj dá zdarma získať od Syngenty (regionálnych zástupcov). Máte s tým niekto skúsenosti?
Máte někdo zkušenosti se setím "kvetoucí louky" do louky která nekvete, neb byla intenzivně spásána ovcemi natolik, že je tam jen tráva, kterou ani ty ovce nežerou? Dřív louky kolem krásně kvetly, teď je to hrůza. Nemám prostředky na to tu půdu zorat a jakkoliv připravit.

Mám v plánu kousek zkusit zasít kolem včel aby měly pestrou nabídku pylu.
(21.02.2017 15:01)Benjamín Jarčuška napsal(a): [ -> ]Zmes osiva nektárodajných rastlín sa vraj dá zdarma získať od Syngenty (regionálnych zástupcov). Máte s tým niekto skúsenosti?
Ptal jsem se jednoho zástupce a rozdávali jen malé vzorky směsí a bylo jich omezené množství.
Velmi dobrou směs nabízí společnost Seed Service z Vysokého Mýta.
Jmenuje se Nektarodárný biopás a složení je zde:http://seedservice.cz/data/filecache/com...--2017.pdf
Cena je příznivá - 122 Kč/kg bez DPH. Jsou schopni nabídnout i jednotlivé druhy ve směsi obsažené s výjimkou Komonice. Zasílají i menší množství poštou na dobírku.
Při odběru 100 kg a více je doprava zdarma.
Pro Martin.mikusek,to je,myslím,předem odsouzeno k nezdaru. Ta semena nebudou mít sebemenší šanci vyklíčit.
(22.02.2017 9:51)martin.mikusek napsal(a): [ -> ]Nemám prostředky na to tu půdu zorat a jakkoliv připravit.

Letos jsem domluvený s jedním družstvem na zdiskování 18 ha luk. Budu sít nektarodárné směsi i jetelotrávu. Není to orba v pravém slova smyslu, ale bude mě to stát 1200,- Kč/ha. Pro tento účel plně dostačující postup. Setí si provedu sám. Teď jen ať se koncem března udělá hezké počasí.
Jestli Vám do toho můžu kecat, postříkejte před diskováním louku glyphosatem (Round Up apod) s přídavkem hnojiva DAM nebo síran amonný (rozpuštěný) - stačí 5l (kg) na hektar.
Zlikvidujete "agresivní" vytrvalé trávy typu pýr, pohanka apod, diskování bude kvalitnější a nové osivo bude lépe vzcházet. Po zasetí by bylo vhodné povrch uválet.
20 L barel stojí asi 13 tisíc korun plus služba,která to postříká. Na to nemám volné prostředky.

Má sečka má silnější radličky, zapravují osivo pěkně do hlíny a na konci mám pneupěch. To musí stačit.
Jan Jáchymstál. Tak to je hustá rada. Aby jsme mohli pěstovat včelám prospěšné kytičky, tak budeme do pole fedrovat další chemické sračky tipu Round Up. To je úplně stejná rada jako zabij bobra- zachráníš strom.

Já loni na zkoušku koupil pytlík od firmy Bayer. Je to směs kytek přímo určená pro včely (měli i směs pro netopýry) a byla to paráda. Kvetla měsíc od výsevu až do mrazíků. Letos jí prubnu někde zasít guerilla gardening systémem na větší ploše. Byla to fakt paráda.

http://www.bayergarten.at/Produkte/b/Bienen%20Weide
(22.02.2017 15:42)Jan Jáchymstál napsal(a): [ -> ]Jestli Vám do toho můžu kecat, postříkejte před diskováním louku glyphosatem (Round Up apod) s přídavkem hnojiva DAM nebo síran amonný (rozpuštěný) - stačí 5l (kg) na hektar.
Zlikvidujete "agresivní" vytrvalé trávy typu pýr, pohanka apod, diskování bude kvalitnější a nové osivo bude lépe vzcházet. Po zasetí by bylo vhodné povrch uválet.

... a vysievané osivo namoriť niečím s obsahom neonikotinidov?
On totiž ten Round Up může klidně být jedním z těch zabijáků našich včel. Pokud se nemýlím, tak se stříká jak na řepku, tak na kukuřici... Mimochodem má prokázané účinky jako "hnojivo na rakovinu"...
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's