Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařský dotazník
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Zpracované výsledky Včelařského dotazníku najdete na adrese www.vcelarskydotaznik.cz.

Přikládám také články Honzy Havelky, které byly zveřejněny v časopisech Včelařství a Moderní včelař.
Zdravím Vás přátelé, jak jistě víte blíží se celorepublikové sčítaní lidu.

Často se zde, ale i jinde na forech klade spousta otázek o rozšíření tohoto či onoho úlu v ČR. Bylo by krásné vytvořit anketu (dotazník) a poslat všem základním organizacím pro "zaskrtání" a věřím, že většina by zaslala podklady (třeba na email) zpět vyplněné.

Ale když jsem si v programu Evidence ZO vyjel seznam ZO aktivita mě rázem přešla. Je jich spousta. (daleko víc než jsem čekal) Smile

Neví náhodou někdo jak na to. Res. nechce se do toho někomu?
Výsledky by byly určitě zajímavé a možná by tyto data mohla využít i redakce čas. Včelařství pro vytvoření článku.
Honza
Už s Honzou Havelkou na něčem podobném pracujeme. Ale zatím je vše ve fázi přípravy.
Po téměř tříměsíční přípravě se blíží doba, kdy světlo světa spatří celorepublikový včelařský dotazník. Celá akce vznikla jako reakce na stále častější dotazy statistického charakteru volajících po informacích o zastoupení rámkových měr, typu úlů atp. PetrM a já jsme se dohodli, že se pokusíme vytvořit dotazník, který by měl za úkol na takové otázky odpovědět. Díky naší naivitě a zapálení do přípravy dotazníku, o jehož budoucím rozsahu jsme zpočátku neměli vůbec žádnou představu, vznikl soubor 21 otázek, které se snaží zmapovat situaci českého včelařství. Zaměřili jsme se na věkový profil včelařů, délku jejich praxe, regiony, typy úlů, rámkové míry, včelí stanoviště, medomety, ale i problematiku varroázy a desinfekce úlů. Při tvorbě dotazníku jsme si uvědomili, že aby jsme byli schopni zmapovat celé české včelařství, nestačí dotazník umístit na zdejší včelařské fórum, ale je potřeba získat reprezentativní vzorek z celé republiky. Následně jsme oslovili redakce časopisů Včelařství a Moderní včelař a začali dojednávat možnosti a podmínky zveřejnění dotazníku. Nebylo to tak jednoduché, jak jsme si původně mysleli, ale o tom snad někdy příště. Přímé náklady na vytvoření a zveřejnění dotazníku se vyšplhaly na několik desítek tisíc korun a to nezapočítávám práci a čas, kterou jsme celé akci věnovali s Petrem. Naštěstí se podařilo sehnat sponzora, který umožnil vydání dotazníku.

Samotný dotazník bude umístěn na včelařském fóru na adrese www.vcelarskeforum.cz/dotaznik. V současnosti je spustěná upoutávka a dotazník zveřejníme 18.4. v 0:00 hod. Toto načasování je zvoleno k souběžnému vydání nových čísel časopisů Včelařství a Moderní včelař. Dotazník bude možné vyplnit do 31.5. do 24:00 hod. Vyplnit je možné přímo na webu, nebo stáhnout Pdf verzi a po vyplnění odeslat e-mailem a mysleli jsme i na včelaře bez přístupu k internetu a zvolili třetí možnost vyplněný dotazník zaslat poštou. Prosíme o odpovědné vyplnění dotazníku a doufáme, že akce se zúčastní co největší počet včelařů. Po ukončení hlasování a zpracování výsledky zveřejníme zde na včelařském fóru a ve výše uvedených časopisech. Zároveň prohlašujeme, že nebude shromažďovat žádné osobní informace o hlasujících dle zákona o ochraně osobních údajů c. 101/2000 Sb.
V případě, že z jednoho PC bude chtít dotazník odeslat více osob, je nastaven limit jedno odeslání za 60 minut jako ochrana proti spamu.

Chtěl bych poděkovat panu Kv. Čermákovi, který pro nás v závěrečné fázi prováděl odborné korektury, panu Ivanu Černému za zveřejnění upoutávky na dotazník v časopise Moderní včelař a zvláštní poděkování patří panu Leoši Dvorskému, který se jako člen redakční rady časopisu Včelařství aktivně podílel na vložení dotazníku do tohoto časopisu. Dále panu Martinu Kováři, který se finančně podílel na vzniku tiskové verze dotazníku.
Pánové, a to všichni výše uvedení, díky už teď a hlubokosklon ...
Dnes jsem od Josefa Skaly dostal dotaz, zda by nebylo možné udělat formuláře pro hromadné sčítání, aby mohl oběhnou členy MO a zajistit vyplnění. Bohužel to není možné z důvodu zkreslování dat a také by to bylo programátorsky dosti složité a na to nezbývá čas. Ale oceníme, pokud se najdou ochotní včelaři, kteří oběhnou členy své MO a zajistí vyplnění a odeslání dotazníku. Jak jsem psal výše, jsou tři způsoby hlasování, pomocí webového formuláře, PDF dokumentu a odesláním e-mailem ( tyto dvě verze preferujeme, protože odeslaná data se automaticky zapíší do databáze pro následné vyhodnocení ) a poslední způsob je vyplnění tištěného formuláře a odeslání poštou. Tištěná verze bude vložena jako samostatná příloha v novém čísle časopisu Včelařství, které vyjde 19.4. a má za úkol na dotazník upozornit. Je možné odeslat jedním e-mailem třeba 50 vyplněných dotazníků, to samé platí pro poštu. Čím více vyplněných dotazníků získáme, tím přesnější data budou. Děláme to pro nás včelaře a chceme získat reprezentativní vzorek. Ještě jednou upozorňuji, že odeslání dotazníku je absolutně anonymní a žádná data nebudeme shromažďovat.
Ahoj, mohu se zeptat, kolik (třeba procentuelně) očekáváte došlých formulářů?

Nebylo by lepší (kvůli větší objektivitě a menší zkreslenosti budoucích výsledků) formuláře rozeslat na okresní výbory, které to následně rozdají základním organzacím, kde figurují zodpovědní lidé, kteří znají jednotlivé včelaře a mohou dohlídnout na z větší míry pravdivé zadání údajů? Výsleky se vrátí na okres, který je zase pošle zpět Vám...

Tak jako tak Vám držím palce Honza
Honzo, tohle jsme řešili a došli k závěru, že hlasování je čistě dobrovolné a důvěrníci na tom nic nezmění. Navíc by to bylo organizačně velmi náročné. Další pádný argument je, že se snažíme oslovit i včelaře, kteří nejsou organizovaní v ČSV, proto jsme informaci o dotazníku zveřejnili i v časopise Moderní včelař. A jako poslední argument použiji záměr nestranného pohledu, tuto akci neorganizuje ČSV, ani časopis Moderní včelař, ani žádná jiná organizace, organizujeme ji PetrM a já, jako naprosto nezávislí na jakémkoliv subjektu. Nemáme nejmenší tušení, kolik odpovědí se nám vrátí, ale doufáme , že dost. Vzhledem k tomu, že svaz má cca 47.000 členů, kteří dostanou do ruky časopis + náklad časopisu Moderní včelař + včelařské fŕum, tak předpokládáme, že oslovíme absolutní většinu včelařů, kteří u nás působí.
Tak to dáváš prostor sázkám. Smile Já tipuji, že do uzávěrky přijde 32% ze sta% registrovaných včelařů. kdo si přihodí?Wink
Moje šťastné číslo je 24, aproto tipuji 24% ze 47 000 včelařu a to je 11 280 došlých a vyplněnýcgh formulářů Cool

Tak mě ještě napadlo vhodné načasování (odpískání) tohoto sčítání... Kdyby se zvolilo období v době výplaty dotace D1ky, kterou by dostal včelař výměnou za vyplněný formulář, to by se procento odevzdaných formulářů pohybovalo okolo 95%... Angel ...ale co to zase plácám Dodgy
Nechtěli jsme s tím čekat do podzimu. Vyšel shodou okolností i dobrý termín pro souběh v obou časopisech, kdy Moderní včelař vychází 18.4. a Včelařství 19.4.
Chtěli jsme být nestranní a nezvýhodňovat ani jedno z periodik. Takto blízko po sobě jen tak nevyjdou.

Já si neodvážím tipovat, kolik se nám vrátí papírových dotazníků. Ale počítám, že většina hlasování proběhne elektronicky.
Další důvod byla absolutní nestrannost. Od prvopočátku jsme do toho nechtěli zatáhnout žádný organizovaný subjekt. Samozřejmě že došlo k vyjednávání, ale o podmínkách zveřejnění, ne o obsahu a formě dotazníku. Přiznám se, že jsme sami zpočátku ani netušili, jak velký záběr bude dotazník mít a hlavně náročnost jsme podcenili. Původně to měl být trošku rozsáhlejší dotazník zde na fóru. Ale podařilo se to zvládnou a je jen na vás včelařích, jak se k tomu postavíte. Prosím o šíření potřeby vyplnění dotazníku, zvláště starší včelaři budou potřebovat pomoci.
(13.04.2011 13:57)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]Tak to dáváš prostor sázkám. Smile Já tipuji, že do uzávěrky přijde 32% ze sta% registrovaných včelařů. kdo si přihodí?Wink

Přál bych 100%, ale tipuji tak 5% včelařů.Blush
Škoda že se nevyužil termín jarního hlášení včelstev.Dle mého názoru pokud požádám včelaře v organizaci o dobrovolné vyplnění a předání k nějakému jinému hlášení tak můj předpoklad je tak 70% oslovených včelařů.
Největší problém vidím v tom že včelaři jen velmi neradi něco osobně někam nosí či posílají pokud se jim to takříkajíc strčí pod nos a řádně objasní s tím že pouze vypíší a další již zařídí důvěrník tak problém není.
Samozřejmě souběžně může probíhat i jiná forma jak zde bylo prezentováno autory.
Mne osobně tyto informace docela zajímají mohl by to být slušný pohled jak se u nás včelaří a co se změnilo z dob minulích.Smile
Každý člen ČSV dostane dotazník do ruky v časopise Včelařství a každý čtenář Moderního včelaře najde upoutávku a odkaz na webový formulář.
A každý důvěrník, předseda ZO či jiný funkcionář může zorganizovat místní hromadné vyplnění v jakékoliv možné formě.
Tak pánové ( a dámy ), den D je tady a spustili jsme Včelařský dotazník do plného provozu. Dnes vyjde časopis Moderní včelař s upozorněním na dotazník, zítra Včelařství s tištěnou verzí dotazníku, snad to bude stačit na to, aby se co nejvíce včelařů obtěžovalo ho vyplnit a pomoci tak zmapovat situaci. Prosím šiřte mezi svými kolegy potřebu dotazník vyplnit, těm starším třeba i pomozte s vyplněním, aby naše práce nepadla vniveč. Děkuji
Na základě upozornění Karla Crhy jsem upravil znění otázek 17. a 18.
Původně byly

17. Jaký používáte medomet?
18. Jaký pohon medometu používáte?


nově

17. Jaký používáte nebo plánujete medomet?
18. Jaký pohon medometu používáte nebo plánujete?
Být ve správný čas na správném místě. Jak jednoduše v Čechách možno bezpracně přijít ke spoluautorství práce, na které jiní tráví bezesné noci. Jak příznačné. Smile A kouká z toho nějaká prebenda? Big Grin
Jen dobrý pocit Smile
BVD - přeložte mi to někdo, asi jsem zrovna chyběl ve škole Angel
díky
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's