Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přechod z 39x24 na Langstroth
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Ono mozna nejlepsi by bylo vyzkouset si to v praxi .Koupit trebas tri langy a vyzkouset a byl by klid Smile
Nejak stejne nevim ty zajimavy cisla Smile 2/3 ...?
Tak, teď si nerozumíme. Když někdo o svém včelaření řekne, výnosy...práce...metodika... a je to to nejlepší, tak toto doporučení považuji já, za scestné.
V jiné lokalitě, s jiným zavčelením, s jinými matkami, jiným věkem, a časem, to nemusí vůbec fungovat. Proto odzkoušet a vybrat si.
Já jsem uteplené- neuteplené dával jako příklad k vyzkoušení. Myslíš, že kdyby známý nevzal do ruky nezateplený nástavek, že by došel k názoru měnit technologii. Možná, kdyby mu bylo o 30roků méně, rozšiřoval by zateplené. Nechci být arbitrem v rozhodování, co je lepší. A teď bych mohl mluvit i ze své zkušenosti.
A keby miesto zatepleného (klasika - drevo + zateplenie) a langa zobral do rúk polystyrenový alebo styrodurový, rozhodol by sa rovnako? Wink
On nemá Langa, ale 39x24 nezateplený. Možná, kdyby vzal do ruky polystyrén a nebyl "dřevař" rozhodl by se jinak. Nebo by se musel snažit zkoušet. To on ale nechce.
Já Langy mám. Začínal jsem na 1/1 a po dvou létech jsem to dva roky předělával na 3/4. Došlo mi, že pár roků se musí projevit. A dnes už vím, že i to byla blbost. 2/3 by mi vyhovoval víc.
(15.09.2011 9:33)StandaS napsal(a): [ -> ]Jsem zvedav a nemam ,respektive nemohu najit odpoved na to jaky je podstatny rozdil ve vcelareni lang vs 39x24?
Mam a budu mit adamce,vyhovuje me ,ale zvedavost me neda nezeptat se Smile

Mám obě míry. Jeden z hl. rozdílů je v tom,že Lang. je jen na studenou stavbu u 39,když je máš na teplou,se pěkně dělá s rámky,protože stojíš vzadu za úlem.Je to praktičtější.Také na 39 devítky seženeš lehce přířezy,mezistěny (to je u langů problém) na rámky,když náhodou rychle potřebuješ.Já na lang. rozměr 448x 232 sháním přířezy někdy problematicky(nízké nástavky jsem nezkoušel.Jsem zpátečník Big Grin a mám radši vyšší rámky). Jinak podle mne nějaké řeči o porovnávání výnosů v langu či v adamci, nemá smysl poslouchat.Je to jedno.Já začal na 39tkách a pak jsem přešel na Langstroth.Ještě mám jedno včelstvo na 39tkách. Zimují OK jak na teplou jako v ty v Langu na studenou.Uly mám neuteplené. Jestli jsou nějaké rozdíly(já si žádných nevšiml)tak nestojí za řeč.Jestli někdo prohlašuje,že je Langstroh lepší než Adamec(či naopak) a včelám je v něm lépe,tak já sám za sebe tomu nevěřím ani za mák.Jak jsem napsal,je to jedno. Kdybych měl sdělit nějaký svůj pocit,tak se mi zdájí ty 39tky o malilinkatý koušíček lepší,kvůli praktičnosti.Wink Teď po třech letech co mám včely mohu říci,že bych klidně včelařil s Adamci a vůbec by mě Langstroth nezajímal. Dokonce přemýšlím,že bych měl jak 39tky tak Langstroth. Řeknu na rovinu,že jsem docela na vážkách.
I to rozhodování po vyzkoušení je těžké. I sám pro sebe.
(15.09.2011 11:02)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]Já Langy mám. Začínal jsem na 1/1 a po dvou létech jsem to dva roky předělával na 3/4. Došlo mi, že pár roků se musí projevit. A dnes už vím, že i to byla blbost. 2/3 by mi vyhovoval víc.

Z toho samého důvodu začánám zkoušet NN 39x15. Shy
Zdeňku aj miko, jednoznačne súhlasím, je to o ľudoch, nie o včelách. Alebo ako sa u vás hovorí: "Někdo rád vdolky, jiný holky." Big Grin
Od té doby, kdy včelaři objevili schopnost své myšlenky zaznamenávat psaným písmem a druzí to písmo číst, dočítame se, že tento problém se řešil již od nepaměti a dosud nebyl vyřešen. Rámková míra, uteplení úlů byla a jsou a patrně ještě dlouho budou v naší kotlině vděčnými tematy. V kostce můžeme však říci:
  1. Délka horní loučky a celková plocha plástu má vliv na sílu včelstva. To je neoddiskutovatelný fakt. Je jenom otázka optima této délky horní loučky. Plástová plocha se dá řešit variabilně přidáním jednotlivých plástů či celých nástavků.
  2. Uteplení má význam hlavně před přímým osluněním úlu, chrání před přehřátím. V našich klimatických podmínkách se zimy bát nemusíme. Avšak i "nezateplené úly" můžeme chránit. Volbou stanoviště, včelíny, včelníky, maskovacími sítěmi ...
Takže můžeme říci, že zbytečně mnoho energie včelaři vyplácají v planých diskusích na daná temata. Bylo to řešeno přede mnou, řešil jsem to i já, budou to řešit i další začínající včelaři. Začal jsem na rámkové míře 39 x 24 v uteplených MU a Pětiletkách. Přešel jsem na hřebíky stloukané bedny z odřezků podlahových prken
stejné rámkové míry. V osmdesátých letech minulého století jsem se shlédl v nizkonástavkových Optimalech Dr. Ptáčka a ing. Čermáka o těch jsem pouze snil protože přišel kutilsky výrobně výhodnější hobrový úl K-42 na rámkové míře 42 x 27,5 potom přechod na nízkou rámkovou míru a když mi byl i tento nástavek s 12-ti plásty těžký, zalíbil se mi v knize Dr. Liebiga úl Zander s úchopovými lištami, který jsem snížil na užívanou výšku rámku 17 cm. Bylo to však zbytečné, neboť přišly dnové, kdy i nástavek Zander na deset plástů nízké rámkové míry nějak ztěžknul a byl jsem to nucen řešit zvedacím a manipulačním zařízením, které je stále ve vývoji. Kdybych se věnoval dříve vývoji manipulačního zařízení, mohl jsem klidně pořídit Optimal na dvanáct rámků a nebyl by moc těžký. Dnes to již měnit nebudu. Úly jsou tenkostěnné na rámkovou míru 42 x 17, stanoviště zastíněné stromy a myslím, že to plně vyhovuje. Kdyby se v dobách počátků mého včelaření u nás nevedly ty plané diskuse o vhodnosti toho či onoho a namísto toho se užíval jeden úl, např. Langstroth (či Optimal), co úsilí, času a financí jsem si mohl ušetřit. Dnes po těchto zkušenostech mohu říci, že budoucnost vidím v Langstrothu a kdyby nabyl stejného rozšíření alespoň u nás Optimal, který pokládám za velmi povedený úl, nebylo by to na škodu. Ale u začátečníka se vše odvíjí od peněz. Tak bohužel, starý prohnilý úl dávno za hranicí životnosti za á 50,- Kč má přednost před novým moderním úlem jehož pořizovací hodnota činí cca 3 500,- Kč. Bohužel s následky a zvyky (zlozvyky) z takového včelaření se bude začátečník potýkat značně dlouhou dobu a těchto získaných "zlozvyků" se tak lehce nezbaví, pokud vůbec. Ale jak proví stará moudrost: "Není důležitý výsledek, ale nastoupená cesta". Tak nevím, je to moc dlouhé a nezáživné, nemám to raději smazat?
JK
Příteli Křapko, velice výstižné a pro mnohé (snad) poučné.
Pro všechny ostatní - zejména začátečníky: Povšimněte si prosím, že ve všem se nakonec dá včelařit, i kdyby to nakonec byla bednička od margarínu. To není důležité. "Není důležitý výsledek, ale nastoupená cesta". Začátečníci (ale i ti ostatní) - jeden postřeh za všechny. Jako stříbrná nit se u drtivé většiny větších a délesloužících včelařů (pokud včelaří "na med" - ne na oddělky) setkáte s tím, že se stále více přiklánějí k nižším rámovým mírám v tenkostěnných úlech - typově kolem 17 - 18 cm. Proč asi? Že by nakonec ta tolikrát diskutovaná váha jednotlivých nástavků? Takže moje rada z toho všeho nakonec zní: Včelařte v čem chcete, je to jen a jen VAŠE rozhodnutí. Na celkový výsledek to bude mít pramalý vliv- viz J.A. JANIŠ -úl medu nepotí. Ale pokud budete chtít včelařit dlouhodobě a nedej bože ve větším rozsahu musí volba jednoznačně padnout pouze na 2 typy úlů. Langstroth nebo podle mne ještě lépe OPTIMAL. Stále se přesvědčuji, že jiné cesty do budoucna není. Jsem jen neskonale šťasten, že my už to máme s našimi 200 včelstvy v OPTIMALECH vyřešeno. Ing. Květoslave Čermáku, Dr. Ptáčku, př.Rasocho a celá řada ostatních spoluautorů - VELICE DĚKUJI ZA ÚL OPTIMAL. Bohužel to mnoho lidí stále ještě nedocenilo. I když časy se mění.
iRP
Josef máš pravdu, zvyk je železná košeľa. Neverím tomu, že niekedy bude jedna miera a jeden systém. Aby sa presadili Langy, je možno tvoje prianie, ale ani v krajinách, ako je Rakúsko a Nemecko, kde boli Langy skôr ako u nás neuspeli. Ak sa nemýlim, viac sa presadzoval Dadant alebo Eurodadant. Uznávam, že je to asi najuniverzálnejsí systém, kde je všetko a všetky miery, aké len môžme vymyslieť, vrátane polystyrénu, plastov a taktiež uteplenia.

Pri našom rozhodovaní určite hrajú rolu aj výrobcovia a dodávatelia. Ale rozhodne najviac naša "zlepšovateľská snaha", snaha odlišovať sa a taktiež súťaživosť.

Naozaj, včeláriť sa dá vo všetkom, aj v bedni od Whisky, alebo margarínu. Veď každý z nás si už to "správne" zdôvodní. Big Grin Podstatné je, že v tomto bode vyhrávajú včely. Takže včelári množte sa, ale bezpečne, nech máme včeličky zdrávé a silné. Big Grin
(15.09.2011 12:41)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]. . . Ale pokud budete chtít včelařit dlouhodobě a nedej bože ve větším rozsahu musí volba jednoznačně padnout pouze na 2 typy úlů. Langstroth nebo podle mne ještě lépe OPTIMAL. Stále se přesvědčuji, že jiné cesy do budoucna není. . .

Doplnil bych že podle včelařského dotazníku tyto dva typy úlů používá téměř 20 % včelařů, což k tradici RM 39 x cokoliv není zase tak špatné. Samozřejmě dotazník nelze brát úplně jako bernou minci, odpovědělo pouze 3 % oslovených včelařů.
Ono přecházet z míry na míru nebo i diskuze o tom či onom rozměru je opravdu oničem. Rozhoduje účelovost či praktická výhoda. Např pokud se podívám na fotku pana Přesličky, tak vidím velmi silnou hodní loučku. Nevím kolik se toho napsalo o přechodu z nástavku do nástavku, ale otázkou č. 1 by měl být snadný přechod chumáče mezi nástavky v období zimy. Takže účel by měl být takový, že známka vyhovuje musí být na takovém rámku, který kupříkladu na 200 včelstvech nebude mít problém s posuny chomáčů. Teoretická hranice u 39x24x0,8 cm mám ztráty 1 - 2 včelstva. Druhá věc je pevnost rámku. Toto například otevřel jako problém pan Ptáček na Optimal mailing konferenci, že po přilepení je jasný nedostatek při sponkování a u horizontálního drátkování. Vertikální drátkování mám a opět ztráty na zničených rámcích 39x24x0,8 mm jsou 4 rámky na 200 včelstvech. Další je medomet. Mít medomet na 39 a přejít jen o tři centimetry bývá problém. Další je dostupnost....atd

Jinak radou k přechodu jsem kdysi radil dobrým řešením a to takovým, že si vezmu hřebík nebo šroub tak 80 - 100 a drátek ze zrušených rámků. Ty upevnit za pomoci drátku jako nadstavení nad ouško a tak ho prodloužit. Prakticky se vezme drátek, ten se dvakrát přeloží a zamotá v lankö a tak zpevní, propíchne se u ouška přidrátuje jedenkrát tak, že se potom dá otočit o 360° hřebík a druhým o cca 2 cm dále se drátkem znovu na dvakrát přeloženým a stočeným se propíchne a upevní aby se ten hřebík neměl šanci přetáčet. Do 200 ks rámků se mi to zdá jako dobrá provizorní úprava pro první nástavek, než se prostě rámky zruší._gp_
Přesto, že souhlasím s názory, že debaty kolem velikostí rámků a konstrukcí úlů jsou víceméně ztrátou času, neubráním se podělit se s váma o zážitek z včelařského zájezdu do Zubří.
Schválně jaká konstrukce úlu myslíte, že tam postupně nahrazuje Optimály?
..... koho to zajímá tak zde

Pro mne není podstatné jaká, ale to, že co včelař to názor. A blázen ten, kdo si to nezařídí tak, aby to vyhovovalo především jemu.
Nesměšujte prosím uteplené - neuteplené, nízké - vysoké. Je i neuteplený 39*17 a naopak vysoký Lang. Dokonce i uteplený, vyrábí se amám cukání.

Výhoda Langa, ale i jiných světových je v nabízeném sortimentu.

V případě Langa jsou i dovozci.

Takže plast. krmítka - rámková i stropní co jsou na rozdíl od adamčích pevná, plast. mezsitěny, plast rámky, plast. lisované nástavky. Tvrdými lištami izolovaný Lang nástavek 232 se ve Finsku koupí za 10E - za to těžce seženu v ČR nízký dřevěný neuteplený (sestavený). Plemenáče jako výlisky za obdobnou cenu - ne ty vyráběné ze styroduru ještě dražší jak z masivu.

Rozměr rámku 45 versus 39 není tak podstaný, jako bytelnost provedení. Mluvím o vysokém rámku. Kdo měl hofmana v provedeníá Lang a Adamec, tak ví jaký je rozdíl mezi fošnou a špejlí.

Z hlediska technologie není Lang a Adamec nijaký rozdíl. Tedy šířky loučky, daleko zajímavější je debata o výšce. Ale to není A x L Smile
(15.09.2011 14:38)roslp napsal(a): [ -> ]Přesto, že souhlasím s názory, že debaty kolem velikostí rámků a konstrukcí úlů jsou víceméně ztrátou času, neubráním se podělit se s váma o zážitek z včelařského zájezdu do Zubří.
Schválně jaká konstrukce úlu myslíte, že tam postupně nahrazuje Optimály?
..... koho to zajímá tak zde

Pro mne není podstatné jaká, ale to, že co včelař to názor. A blázen ten, kdo si to nezařídí tak, aby to vyhovovalo především jemu.

Tak tato konstrukce se mi také velmi líbí. Škoda, že nebyla před tím, než jsem vyráběl ty Zandery. Ale co my víme? Nikdy neříkej nikdy. Možná, že si je začnu dělat za dosloužilé stávající úly.
JK
Jo, ty když jsem je tenkrát viděl na přednášce v Mladé Boleslavi, tak jsem o tom taky hodně přemýšlel.
To už jsem byl v Langách. Kromě toho ostatního je tady právě výhoda svislého svlalku co slouží i jako zámek proti posunu. Rozměr rámku nerozhoduje. Může být i Lang. Výborné pro kočování, ale co tady máme ten mor a ke všemu stanoviště kde je celoroční snůška, tak jsem to pustil z hlavy.

Pokud to budu přebouchávat, asi za rok, dva, pravděpodobně zůsztanu u svých EKO2 bedniček. Ekologické a ekonomické. Smile

A na doplnění - neekologický ale ekonomický PS LAng. Paradise honey, Finsko.

[Obrázky: DSC07050.jpg] [Obrázky: DSC07052.jpg] [Obrázky: DSC07059.jpg]
Z pohledu technologie v sezóně je jedno jaký rámek nebo úl. Já jsem se snažil v rámkové míře najít kompromis pro potřebu moji a potřebu včel. Pro potřebu moji to jsou polonástavky a pro potřebu včel to jsou vysoké nástavky. Adamec nebo Lang 1.1 vyjde nastejno mám to vyzkoušeno měl jsem je souběžně na včelnici a nebylo rozdílu v ničem a v sezóně vůbec. Včely pokud mají možnost nechce se jim sedět v mezeře. A nejhorší na zimování je, když mají horní vysoký nástavek zanesený zásobami a sedí ve spodním nástavku. Jak spadne teplota výrazněji pod nulu, tak se nepřesunou přes mezeru do horního nástavku a uhynou hlady. Takže včelstvu dopřeji co největší rámek 448x285 a pro moji potřebu na medobraní mám 448x159 jde o polonástavek, ale i tak váha s medem je okolo 25kg.
Moje zkušenost je následující.

přecházel jsem ma L159 tak jak popisují mnozí tady , včely jsem dal do medníku na L159 a pak vytvořil dole plodiště, jenže potom mi kamarád dal všely , které žili divoce v nějakém úle v lese. NA konci dobna jsem je přemetl na mezistěny přeléči variolem a zakrmil a hle ty včely byly mnohem lepší než ty co jsem převáděl a to byly na začátku mrzáci.

Taže doporucuji , začátkem květu stromů přeméts včely přímo na mezistěny a začít krmit. Plodové rámky dát do medníku ostatním všelstvům. V prvním roce převédst cca 60-70% včelstev. Těm zbylím 30% dát mřížku na medník a místo medníků už dát L159 - budou to silné včely a budou stavět... Po květové snůžce udělat z postavených L159 plodiště a plodové rámky dát do medníku. Je jim třeba nechat v L159 alespoň 5kg medu.

Pokud bude problém se stavbou ale jinak máte silná včelstva dejde jim v podletí 4 nástavky L159 - a dejte 40kg zásob.
Takové včelstvo ochotně staví. Bez problémů postaví 2 nástavky mezistěn , počítejte asi 10kg zásob na 1 postavený nástavek + 25kg na zimu.
Kúpil som včely, rámiková miera 37x30cm. Včely obsadajú 7 rámikov. Mám ich zatiaľ v pôvodnom úli, v ktorom ich mal včelár predo mnou. Úľ mu však najneskôr koncom mája musím vrátiť. Potrebujem včely premiesť do nového úľa s inou rámikovou mierou. Kedy to môžem urobiť a za akých podmienok, aby som včelstvu čo najmenej ublížil? Čo sa týka rozvoja prírody, začala u nás kvitnúť rakyta a niektoré iné druhy vŕb.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Referenční URL's