Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: CCD - Zhroucení včelstev
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
CCD - Colony Collapse Disorder, Zhroucení včelstev se objevilo v Americe před několika lety. Zajimalo by mne jaká je situace u nás. Jsou i u nás včelaři, kterým vymizela včelstava bez zjevné příčiny? Je CCD v Evropě pouze dobrým katastrofickým námětem pro novináře nebo už je to reálná hrozba???
Tady pořád někomu mizí včelstva, hlavně těm, kteří neléčí varroózu, nebo to neumí Wink.
Není to ale tak jednoduché. Přidává se k tomu vliv postřiků v zemědělství, které se rok od roku mění a včelaři ani moc neví, co se v jejich okolí stříká. V poslední době se hodně hovoří o nebezpečných neonikotinoidech
Takže v součtu, když je včelstvo silně napadené roztoči, v okolí se použije pár postřiků a na úl zaťuká nějaká viróza, máme tady jedno uhynulé včelstvo.
Myslím, že je třeba k CCD a vůbec problémům přistupovat s větším respekem a hlavně komplexněji.Tzv. CCD je se vší pravděpodobností multifaktoriální jev, když v určitých situacích může mít větší váhu ten, či onen faktor, nebo kombinace .Stále zapomínáme na neustále zhoršující se životní prostředí. Nemyslím tím jen úbytek živočichů nebo rostlin, ale moc málo toho víme o změnách ve světě mikroorganizmů. S tím bychom možná při hledání řešení měli začít. Nerad to připomínám, ale od r. 2002 jsme měli 2 plošné úhyny včelstev se ztrátami kolem 30-ti %. To není náhoda. LD
Vidím, že můj žertík působí troch třeskutě. Na to já jsem odborník Wink
Zkusím to bez pokusů o legraci. Problém vidím ve dvou různých rovinách.

Asi nejčastější, i když ne plošné úhyny jdou na vrub včelařů, kteří neumí léčit. Problémem je, že osvěta okolo léčení, je v některých ZO minimální a "přátelé včelaři" bývají tajemní jako hrad v Karpatech. Ještě nedávno jsem byl v naší organizaci rekordmanem v počtu roztočů v lednových vzorcích měli. Pár rad jsem sice obdržel, ale uviděl ještě více tajemných obličejů. Nakonec se zjistilo, že jako jeden z mála zimuji včely ve více nástavcích a mám zasíťovaná dna. Dnes tedy už konečně vím, že 2 kapky varidolu v takto velkém úlu zapálené kousek nad zasíťovaným dnem, ... je pěkná blbost. Z doslechu vím, že někteří vytočí med v srpnu, zůží na 8 rámků, krmí v září, koncem ledna doslova přeberou vzorek měli, aby se jim ostatní nesmáli. Lahůdkou jsou rady na vkládání gabonu do česna, protože "tudy přece musí projít všechny včely". Takové zacházení v letech s mírnou zimou snese málo včelstev. K tomu přičtěme výhodné koupě včelařských propriet uložených po léta na půdě. "Dědovi ty včely nějak nešli, tak je zrušil." Nové ohnisko moru na sebe nedá dlouho čekat.

Pak ale máme úhyny, se kterými sebelepší včelař mnoho nenadělá. Tady hraje hlavní roli prostředí, především agrochemie. Každý rok se objevují nové přípravky, zaručeně bezpečné pro včely. Z práce doktorky Dubné z ČZU plyne, že nektar pyl, propolis a voda včelám k životu nestačí. Tak jako my, používají včely pro svou obranu před patogeny bakterie žijící na rostlinách, které opylují. Stále vylepšované pesticidy sice nezabíjí včely (většinou a jen když se použijí správně), ale jak se zdá, znatelně omezí populaci mikroorganismů na rostlinách. Včelstvo má pak sníženou imunitu a je pravděpodobnější, že jej zničí nemoc, se kterou by se jinak dokázalo vypořádat.
Hlasování: Hrozí a vyskytuje se u nás CCD? Chybí tady možnost další volby a to " NEVÍM"

Totiž příčinu CCD nikdo na světě přesně nezná,takže mi příjde toto hlasování tak trochu zbytečnéWink
možnost "nevím" by asi byla na místě. Na druhou stranu, kdo má jiný názor, může jej napsat.
CCD není definována příčinou, ale následkem - zmizením včel. Něco jako ve středověku horká nemoc. Nikdo nevěděl proč, ale projev byl jasný.
Je trošku děsivé, připustit si v 21 století, že vlasně ani pořádně nevíme, co vypouštíme do přírody. Nemyslím vypouštění odpadů (to je samostatné téma), ale "normálních" produktů civilizace. Různé pesticidy, desikanty, mořidla, záření na všemožných i nemožných frekvencích atd.
Kdo dnes ví, kolik čeho, kde a v jakém množství člověk použil a co všechno to může způsobit ve vzájemné interakci a nepřímých dopadech?
Přidal jsem do hlasování možnost Nevím.
Možná mají v USA CCD protože tam mají silný včelařský výzkum.
U nás CCD nemáme, protože o něm třeab nevíme a když hynou včely, tak je to proto že včelař je lajdák a neléčí 6x do roka jako se třeba v 2008 nařizovalo. Smile Ale v globálu nám to funguje dobře, jen jednou za pět let trochu hůř.-)

Možná příčina CCD - 100x nic umořilo osla. Smile
(29.12.2009 22:37)KaJi napsal(a): [ -> ]Možná mají v USA CCD protože tam mají silný včelařský výzkum.
U nás CCD nemáme, protože o něm třeab nevíme a když hynou včely, tak je to proto že včelař je lajdák a neléčí 6x do roka jako se třeba v 2008 nařizovalo. Smile Ale v globálu nám to funguje dobře, jen jednou za pět let trochu hůř.-)

Možná příčina CCD - 100x nic umořilo osla. Smile

Když známe američany,tak ti by to určitě nejraději hodili na Al-KaiduShy
V Americe včelaři vydělávají především na dotacích z opylování,které jim platí zemědělci a oni kvůli tomu cestují se včelstvy tisíce kilometrů.Asi se to včelkám moc nelíbí,nové prostředí,spousta možností různých nákaz atd.Med je asi druhotný zájem.Je to můj názor.
To je tak, že v USA nemají dotace ale platby za opylování.
Je to proto, že to nenařizují zákony ale efekt opylování.

No a u nich hynou včel na opylování a u nás na co - na co byklo těch 80 mega v 2003 a 25 mega v 2008. Na opylování a přesuny, nebo na úhyny?

U nás bez přesunů na tisíce mil hynou včely na stabilních stanovištích na včelaře lajdáky a v USA na CCD.

Ja něznaju počemu, eto Amerikancy tak zdělaly. Smile

Proč kurva hynou včely v Evropě a ČR taky,když tady nemáme Kalifornii a mandle.

Protože máme geniální včelaře!
Co vědí, že v USA závidí Evropě ČSV a DOL Smile

Tak jest.
Všiml jsem si článku na seznam.cz, podívejte se hlavně na bod 10.
Vírus akútneho ochrnutia včiel ABPV, Kašmírsky včelí vírus KBV a Izraelský vírus akútnej paralýzy IAPV sú súčasťou komplexu úzko súvisiaceho s vírusmi čeľade Dicistroviridae. Tieto vírusy sa často nachádzajú v mede včelstiev uhynutých na premnoženie cudzopasného roztoča Varroa destructor. Vo vzťahu s Colony Collapse Disorder sa najčastejšie spája IAPV. Každé vírusové ochorenie sa šíri vzduchom ako chrípka, teda aj CCD, mor, hniloba atď. Preto je dostatočná zásoba medu a hygiena = každoročná obnova diela, taká dôležitá. Hromadné úhyny včelstiev boli v histórii pozorované veľakrát. Poznáme o tom písomné záznamy od roku 950, 992, 1443 v Írsku do roku 1868 - 2009 v USA. Stojí za to spomenúť aj 1872, 1910, 1975 Austrália, 1917 Kanada, 1945, 1962, 1973, 1985 Nemecko, 1970, 1977 Mexiko, 1990, 2000 Francúzsko, 1998, 2000 Maďarsko, 2004, 2006 Rakúsko, aj 2007 Slovensko. Každá hromadná strata včelstiev vyvolá množstvo diskusií. Existuje toľko nových/starých myšlienok, s ktorými je možné produktívne experimentovať v praxi a mnoho úspešných včelárov dokazuje, že veci sa dajú robiť aj prirodzeným spôsobom. Zem je však preplnená ľuďmi, ktorých spotreba energie, potravín, vody a vlákniny si vyžaduje nevyhnutne zmrzačiť takmer každý prirodzený proces.
John Dalli, komisár EÚ pre zdravie a spotrebiteľskú politiku hovorí o udržateľnom zdraví včiel. V dokumentoch EÚ sa píše o lepšej odbornej príprave pre bezpečnejšie potraviny, o revízii právnych predpisov Európskeho zväzu v oblasti veterinárnych liekov, o schvaľovaní pesticídov na úrovni EÚ iba v prípade, ak sú bezpečné pre včely medonosné a mnohé ďalšie otázky týkajúce sa zdravia včiel. Tieto dokumenty teda naznačujú cestu, ako bude Európa riešiť zdravé životné prostredie v úli, v prostredí, na ktorom sú včely životne závislé. Pre včelársku obec to konkrétne znamená, že veľkovčelári s priemyselnou technológiou včelárenia sa budú musieť orientovať na postupy bez liekov, prezentované napríklad Johnom Keffusom.
Kde mají největší problém s CCD? V USA a proč? Protože se ke včelám chovají jako prasata! Nedávno jsem viděl na youtube jak se provádí medobraní... taková rasovina! To co musí snášet včelky v americkém Honeybussinesu je šílený! Pro včelstva je to stres a zase stres. Pak se přidají nemoci a už to jede...
CCD je jistě multifaktoriální záležitost, ale největší roli v něm hraje stres a oslabená imunita včel.
Je zajímavé, že divoce žijící včelstva v USA nemají problém s CCD a zvládají slušně i varroozu.
(20.01.2011 17:07)Tomáš Blecha napsal(a): [ -> ]Nedávno jsem viděl na youtube jak se provádí medobraní... taková rasovina!

Nebyl by odkaz na to video?
Problém je, že příznaky CCD tam mají i včelstva chovatelů, kteří k nim nepřistupují z pozice agrobusinessu a mají je umístěná v panenské přírodě, kde široko daleko není na míle žádné zemědělství. A naopak, někteří z těch velkovčelařů, jejichž způsob zacházení se včelstvy nemůžeme přijmout, a kteří včelstva skutečně "ždímají", problém s CCD nemají. Poslední výzkumy (J.Bromenschenk et al., Iridovirus and Microsporidian Linked to Honey Bee Colony Decline) možná našly stopu, po které se půjde vydat. Doporučuji prohrabat BEE-L, je tam toho o CCD spousta od přímých svědků i výzkumníků.
Ivan Černý
Neverím na žiadne CCD, tento problém je len neschopnosť včelárov, racionálne sa zbavovať Vd vo včelstvách. Pretože to ide a ak by to všetko bolo pravdou čo sa na stránke včelárskych časopisov, webových stránkach o včelách, tak by to mohla byť hrubá kniha, niečo ako Tisíc a jedna noc. A myslím si, že takýto názor majú aj mnohí včelári v Čechách. Anton
(25.12.2009 21:20)Leoš Dvorský napsal(a): [ -> ]Nerad to připomínám, ale od r. 2002 jsme měli 2 plošné úhyny včelstev se ztrátami kolem 30-ti %. To není náhoda. LD

Všiměte si, že ve spoustě míst se daří tyto úhyny až překvapivě rychle nahradit. A i včelaři, keří nejsou schopni udělat oddělek se vrátí na svůj stav. O roce 2002 se vypráví jak byl dobrý a jak šla sehnat dobrá dotace (padly 3 mám 30 hlásím 10).
Dokud půjde úhyn jen nahlásit a nebude to prakticky nikdo kontrolovat tak bych ta čísla nebral tak vážně. Stejné to je s počtem zazimovaných včelstev.
Vím o včelaři, kerý zrovna v tomhle roce přišel o 25 včelstev ze 30. Taky to byl nepochopitelný úhyn. Nikde, ale neříká, že vytáčel v září a krmil v říjnu.
To o čem mluvíte a celkově se tu píše stojí za zamyšlení, ale dokud budou dotace na zimování a za úhyn, tak jsou ta čísla přinejmenším zkreslená.
(20.01.2011 17:07)Tomáš Blecha napsal(a): [ -> ]Kde mají největší problém s CCD? V USA a proč? Protože se ke včelám chovají jako prasata! Nedávno jsem viděl na youtube jak se provádí medobraní... taková rasovina! To co musí snášet včelky v americkém Honeybussinesu je šílený! Pro včelstva je to stres a zase stres. Pak se přidají nemoci a už to jede...
CCD je jistě multifaktoriální záležitost, ale největší roli v něm hraje stres a oslabená imunita včel.

Ahoj já si nejsem úplně jistý, že CCD v USA je právě z této příčiny, ale zároveň netvrdím, že se na tomto větší než malou mírou nepodílí...

Co se týče toho videa na youtube.com, tak to jsem s nevětší pravděpodobností také před časem shlédl. Jestli myslíš to jejich odvčelování nástavků pomocí jakéhosi rámu (stolu) v úrovni pasu, postaveném na zemi, o který pracovníci v "neprůstřelném" oděvu (nebudu je záměrně nazývat včelaři) prudkými nárazi "citlivě" odstraňovali včely z medníků do nekrytého volného prostoru.....
Bohužel jsem to video nenašel, ale našel jsem podobné snad trochu mírnější.....
tady je :
Presne to video sem mel na mysli! Po delsim hledani se mi ho povedlo najit.

Proste to co tam predvadi nejaci namezdni delnici(o vcelarich nemuze byt ani rec) je sileny! Pro mne je vcela zivy a nadherny tvor, nezaslouzi si takove jednani ze strany cloveka! Ke vcelam se ma pristupovat s uctou a velkou touhou je poznavat.
Ona ta maximalizace zisku je takove specifikum v USA, za kazdou cenu usetrit, na ulech(sama dira a v rozkladu), maximalni vyuziti dopravnich prostredku-nahazet nezajistene nastavky na truck a jede se. Všude včely a humus.
Je zajimave, ze v Rusku, na balkane, v Madarsku jsou taky velke farmy, ale takove zachazeni sem nikde krou USA nezaznamenal.
To nie je CCD, Colony Collapse Disorder. Máme do činenia s PCD, Ľudia Collapse Disorder. Collapse Disorder, to znamená, nezaujímať sa o náš ekosystém. Naopak, všetci chceme mať nadvládu nad krajinou. Taká kontrola je len ilúziou. A ako sme na tom v našich včelárskych obciach? Čo je to za experiment s toľkými nepredvídateľnými premennými v úli? Predtým som pracoval v úli so včielkami holými rukami a bez rúška na tvári. Dnes "vyspelá" veda nás núti meniť prostredie v obydlí včiel a očakáva, že živé včelstvá budú prekvitať bez barlí. Považujem sa za priateľa zdravej prírody a je ponižujúce pre mňa robiť vo včelstvách úradnícky prikázané chemické zásahy len preto, že niekto vytvára vo včelárskej obci falošnú atmosféru s príbehom o komerčne orientovanom susedovi, ktorý predpokladá, že moje roztoče Varroa ho ohrozujú, lebo odpochodujú do jeho úľov. Je to snaha o izoláciu konkurencie a samoľúbosť, ktoré riadia náš kapitalistický systém. Ciele našich technológií sú založené na myšlienke falošného zisku, ktorý je považovaný za jediný úspech v živote. Drobní hobbisti nie sú nepriatelia komerčne zameraných včelárov. Koníček s takým množstvom rozmanitosti techník včelárenia nám prináša radosť z práce, pretože naša záľuba je verejne prospešná a pomáha cyklom v prírode.
Stran: 1 2 3
Referenční URL's
  • Včelařské fórum – o včelách a včelaření: https://www.vcelarskeforum.cz/index.php
  • :