Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Varroa destructor
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
O cukru vím, díky za radu.
Nic ve zlém, ale ptal jsem se na něco jiného...

(28.08.2020 8:55)Josef Karliak napsal(a): [ -> ]@Boris : kdyz kapnes par kapek slivovice, nebude to tak penit. Pokud vubec.
Myslíš pár kapek slivovice kam?
@Boris:Minimalne do roztoku co mas na diagnostiku, ale muzes i do sebe, to ti nezakazuju. Jen vcely nemaj moc rady alkoholickej oder vcelare Smile
Chose
Z pudr cukrem nejsem spokojen, ale potřepat bílou křídou je lepšími při menším napadení je výsledek lepši než práškový cukr.
Jako dyagnostika.
Ještě žádné včelstvo mi neuhynulo na varroozu. Všechny mi padly na virozy eventuálně na virozy kombinované s Nosemou ceranae. Věnujete tomu roztoči zcela zbytečně velkou pozornost. Roztoče se navíc dokážou zbavit samy.
Komu by to podle té rady náhodou nevyšlo, chystám příští rok padesát oddělků, u kterých bude zbytečná starostlivost o virózy a nosemy. Jen se bude muset v podletí hlídat roztoč.
A kdyby náhodou bylo 50 málo, tak já budu mít taky připraveno Smile
Pavel a Jirka :dva vcelari,dva opacny pohledy na zootechnikuSmile
Klieštika vidíme na vlastné oči na včelách a na podložke, ale vírusy a NC len v labákoch, ktoré však doma nemáme. Varoáza je preto prijateľné meno pre úhyny. Klieštik len naštartoval úhyny rovnako, ako kliešť encefalitídu a boreliozu. Preto by sa mala zaviesť diagnoza kliešťoza ? Predstavte si, že by bol naraz prenášačom týchto diagnoz každý kliešť.
Klieštik je teda špinavá bomba.
(28.08.2020 20:59)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Komu by to podle té rady náhodou nevyšlo, chystám příští rok padesát oddělků, u kterých bude zbytečná starostlivost o virózy a nosemy. Jen se bude muset v podletí hlídat roztoč.

A kolik mate kritické množství roztočů na včelstvo. ?? Do kolika to zvládají a od kolika začnou padat????
Před kolapsem se to spočítat nedalo a při tom jich mnoho emigrovalo, po kolapsu jich tam už mnoho nezbylo.
Potom sousloví hlídat roztoče jaksi ztrácí smysl.
Ne každého člověka poškodí borelióza, je to o imunitě jednotlivce ne o nakaženém klíštěti.
Tak tak, a imunita u včiel je oslabená čím? Podľa mňa hlavne ide o dva spôsoby, kade sa vírusy dostávajú do tela včiel - hemolymfa (klieštik), tráviaci trakt (oslabený nozémou). Ak by to bolo aj vzdušnicami (dýchaním), tak by to bol masaker.
Ak je to tak, tak selekcia má význam. Výsledky a stabilita selekcie sú však v bežnej včelárskej praxi takmer nepozorovateľné, ak nemáte kontrolnú skupinu, diagnostické parametre a nástroje. Jediným kritériom je % úhynov, nie množstvo a druh patogenov.
Potom je pri takejto slepej selekcii ťažké zvoliť kvalitu a obdobie pre cielený zásah. Každý to skúma a vyhodnocuje po svojom.

Klieštik pod kontrolou priamo poškodí len malé množstvo včiel. Liečebný spad v auguste do 300 VD nemôže spôsobiť úhyn včelstva na varoázu. Virozy sa v krátkovekých včelách zrejme nestihnú rozvinúť do smrteľnej fázy, ale u dlhšie žijúcich včiel sa následky prejavia. Ako sa patogeny prenášajú a rozvíjajú vo včelstve a všetky jemné súvislosti nezistí včelár cez 2 dioptrie na očiach.
(29.08.2020 7:01)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Potom sousloví hlídat roztoče jaksi ztrácí smysl.

Absolutní čísla se těžko dají srovnávat, ale trendy ano. V tom vidím mezi námi a mnohými rozdíl přístupu k tomuto problému. Absolutní číslo má také význam, ale jen pro toho, kdo svou metodiku ovládá. Je obtížné a často zavádějící takové absolutní hodnoty srovnávat mezi včelaři a včelnicemi, protože se metody, metodiky a úlové systémy liší, přitom ale nástup problému zaregistrují všechny shodně.
Pavle, píšeš o nástupu problému a máš pravdu. Ale zase mi vychází, že řešíš důsledek. Zdravý člověk (zase jsem u lidí) k doktorovi nechodí, tak nemusíš dělat diagnostiku, co mu je. Tu děláš u nemocného.
Z toho mi vychází to, co píše Jiří. Mít včelstva, která jsou zdravá a umí si poradit i s kleštíkem. Je to o výběru a v přírodě je tolik věcí provázaných, které věda není schopna postihnout, rozhodují zdánlivě nicotné rozdíly o bytí a nebytí.
Dělám to stejně, ale neházím roztoče za hlavu, jak pan doktor doporučuje.
Ta včelstva, co vykazují problém prostě ošetřím. Byla by to škoda materiálu (nadělám z nich na jaře oddělky) a to nejhorší je to, že kdybych to nechal plavat, tak bych byl zdrojem maléru pro mé okolí.
Minulou neděli nasazený plošně odpařovače KM 85% 120ml. Až na jedince je spád tak nízký, jako dlouho nepamatuji, 20-30 roztočů na včelstvo. Ta loňská redukce plošné úhyny u včelařů a pravděpodobně i divoce žijících včelstev udělala své. Je to vidět i na stavu včelstev. Další pozitivům cena medu se optimalizuje, v okolí už nikdo med nemá
Taky jsem votravoval s potvrzeními loni předloni při vinobraní a letos ani ještě nezačalo. Ještě sprcha roztočů může dojít, ale o něco později.
Zatím to i u nás vypadá na klidný podzim po předchozích kalamitních letech, roztočů po tlumení padají jednotky, téměř bez příznaků virů. Na letošním stavu je vidět, jak velký vliv na zdravotní stav mají reinvaze.
Referenční URL's