Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Je možné se uživit jen včelařením?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
(18.02.2011 23:31)Bronislav Gruna napsal(a): [ -> ]...Při dostatečném krmení v pohodě do srpna dorostou na 2-3 plně vystavěné a obsedlé nástavky Lang 2/3. Stojí to ale hodně cukru, zhruba 10 kg na každý vystavěný nástavek. Pokud v přírodě nebyla žádná snůška, je pravděpodobné, že bude potřebovat v srpnu ještě doplnit část zásob na zimu...

Broňku prosím Vás, mohl by jste mě i ostatním prozradit jakým způsobem a kde, přicházíte k cukru a za jakou cenu? Pokud oddělek doroste za cca 30kg x 20Kč(1kg) = 600Kč. Připočtemeli cenu matky, plástů s rámky a Vašeho času. Tak se s tím snad nedá uživit Confused

Honza
Já se snažím prodávat oddělky v květnu, dokud jsou na 4-5 plástech. To ostatní nechávám na novém majiteli Smile

Pokud prodávám v dubnu tyto přezimované oddělky na 2-3 nástavcích, je cena 2500 Kč cenou režijní, přesto se to mnohým zdá hodně. Pokud koupí v květnu oddělek, pak postupně přířezy, mezistěny, cukr, tak zaplatí zhruba stejně, ale není to najednou a tak to tolik nebolí Smile. Také je třeba vzít v úvahu, že na některých stanovištích, kde je pozdní snůška, vyrostou oddělky většinou samy.

Broněk Gruna
docela by mě zajímalo jestli se dá dnes ještě uživit včelařením , dejme tomu se 150-200 včelstvy , když je dobré stanoviště a tak , podle mě je největší problém odbyt kam prodat dejme tomu 4t medu ?
Odbyt není problém,spíše je důležité domluvit si cenu za med. Při tak velkém množství to nestihneš prodat 1kg/120Kč maloodběratelům. Budeš to muset prodat do výkupu. Cena je různá. Ptám se proto ostatních,jaké mají zkušenosti s výkupem a cenou medu podle druhu.
To by mě taky zajímalo,zda se dá se 200 včelstvy uživit. Zárověň s prodejem medu bude navazovat prodej oddělků,vosku a dalších surovin.
Samozřejmě vše záleží na počasí,to je náš největší přítel a nepřítel zároveň.
Musí se samozřejmě kočovat,bez toho to prostě nejde.
Vypočítat kolik včelstev tě uživí nebude lehké protože to ovlivňuje moc faktorů, takže můžeš vycházet je z cen předpokládaných. Cena v posledních pár letech se ve výkupu pohybovala průměrně kolem 55 kč za kilo pokud bych nahlédl do dokladů dřívějších řekněme tak deset patnáct let zpět tak by ta průměrná cena byla ještě daleko nižší.Loňský rok byl silně nadprůměrem za posledních 15 let byla taková cena všeho všudy 2x a dá se očekávat že ceny už jen těžko půjdou výše a to z důvodu poměrně silné koruny a i navýšení včelstev hlavně u velkochovatelů zvedne produkci medu dále zahraniční produkce také promluví do cen a to vše by mohlo výkupní ceny stlačit dolů.A a pokud bude med těžko prodejný za slušné ceny to bude mít vliv na zájem o včelaření takže i oddělky a matky se budou hůře udávat na trhu nehledě na to že již dnes je poměrně hodně chvatelů kteří se tímto zabývají.Takže cena bude kolísat podle těchto faktorů čím slabší koruna a čím méně medu ať už z jakéhokoli důvodu tím vyší cena produktu.Tak nějak to chodí u medů dodaných do výkupu.
Dokonce se nedá předpokládat že med ze dvora se bude prodávat za vyší ceny než doposud zde bude záležet na kupní síle odběratele a ta podle všeobecného vývoje bude slábnout takže dnešní ceny jsou už na hraně a dle mého názoru se bude cena medu spíše snižovat ať včelař chce nebo né.Jedna věc je med udělat což při příznivých podmínkách není problém ovšem prodat ho za přijatelnou cenu už může být při velkém množství poměrně problém.Zde platí čím větší okruh bohatých zákazníků tím lépe pro včelaře.
Proto je lépe do propočtů zisku spíše započítávat nižší ceny než průměrné.
Toď z pohledu dlouholetého výkupce medu.Smile
Koncová cena pro zákazníka bude do budoucna ještě růst. K tomuto přesvědčení mě vede jen letmý pohled na ceny medu v okolních státech směrem na západ. Cena se pohybuje v průměru okolo 10-12 euro. Nevím proč bychom měli být vyjímkou. Vždyt i ostatníí potraviny drží cenovou hladinu v podstatě stejnou. Levnější jsou u nás pouze potraviny, které zase mají nižšíí kvalitu. Co se výkupu týče, tak to nejsem schopen posoudit. Znám pouze cenu za květový med z Francie v sudu po 300 kg a to bylo vloni 6 Eur.
Ale stále nikdo neodpověděl,zda se dá uživit se 150-200 včelstvy.
Stávající velkochovatelé se nemusí bát,že se po jejich odpovědi všichni uživatelé fora vrhnou na podnikáníBig Grin
Tak kdo odvážný se najde?
od 150 včelstev a víc to určitě jde. Potom záleží na šikovnosti včelaře jak dokáže využít snůšku a prodat své produkty.
(06.03.2011 11:48)Pavel Šuk napsal(a): [ -> ]Koncová cena pro zákazníka bude do budoucna ještě růst. K tomuto přesvědčení mě vede jen letmý pohled na ceny medu v okolních státech..

..mezi včelařema se toto povídá,jenže s tímto tvrzením bych byl opatrný,co bylo poslední dva roky,nemusí platit i do dalších let.Trh je na toto velice křehký,nárust cen medu za poslední dva roky ovlivnilo hned několik faktorů.
Proč vzrostli ceny medu v ČR ve výkupu? Dost to ovlivnil před 2 lety jedinný faktor,který je většině včelařům neznámí..(nebudu zveřejnovat).
Pro syncona,píšeš ,že odbyt není problém,máš pravdu,momentálně není,ale cena medu je pohyblivá, může to ovlivnit hned několik neg. faktorů a spadne ti klidně o 30-50% ani nemrknem..i to se už v minulosti stalo...

Příklad - před cca. 3 lety hoby včelař přítel XY zveřejnil v médiích (TV) v tomto ještě zimním čase zprávu,že medu bude v sezoně dost. Jak to zahýbalo Českým trhem ve výkupu netřeba zveřejnovat.
Někteří velkovčelaři mu za to dodneška nemůžou přijít na jméno..

Uvědomme si ,že v posledních létech včelařství zažívá bům,který tu hodně dlouho nebyl, i právě díky dotacím nastává generační obmněna ve včelařství. Až dojde k zahlcení trhu a konci dotacím,potom to bude hodně zajímavé a možná pro některé i nemile...
(06.03.2011 12:11)Rostislav Szturc napsal(a): [ -> ]Ale stále nikdo neodpověděl,zda se dá uživit se 150-200 včelstvy.

s ruky do huby,na "chleba a rohlíky" to bude stačit :)
Kdysi mi jako mladému dorostenci říkal jeden "bývalý" sedlák (bývalý = vzali mu to): "Chlapče, zemědělství je jedna velká sázka do loterie. Málokdy ti to vyjde podle představ. Proto, když chceš sedlačit, nemůžeš se zaměřit pouze na jednu komoditu".
Ano, je to o diverzifikaci příjmové stránky věci. Jednou vyjde to, jindy ono. Podívejme se na naše velkovčelaře. Který z nich má pouze včelařství? Mají i stolařství, zámečnictví, jinou zemědělskou výrobu ... nebo důchod, pokud z toho ti důchodci ještě mají sílu Tongue. Zkrátka, nikdo rozumný neriskuje, počasí, choroby,... A čistě jen včelaře, aby člověk s lucernou pohledal. To není jako v "emerice", řečeno s jistou nadsázkou, kde velkovčelař naloží 2000 - x000 včelstev na kamion, prokočuje kontinent a všude inkasuje jisté chechtáky za opylovací činnost. Takže u nás a čistě teoreticky: 150 včelstev x 40 kg medu (teoretický průměr) x 60 Kč (výkupní cena) = 360 000,- Kč. Prodej oddělků 50 ks x 600 Kč = 30 000,- Kč. Nějaké matky, ostatní komodity v drobném jako mateří kašička, propolis, "ovčelená voda nebo pivo", tedy příjem celkem cca 400 000,- v ideál ním případě pokud jsme úspěšní. Výdaje, náklady: Odpisy majetku úly 150 x 300,- Kč = 45 000,- Kč, cukr na zimní (18 kg x 20,- Kč) krmení 54 000,- Kč, odpisy ostatní provozní majetek nebo splátky úvěru nebo leasingu, úhrada výpomoci, energie jiné provozní a nenadálé ??? Rezerva na investice ??? Nepočítám krádeže včelstev nebo jejich zničení vandaly. Náklady si zde od klávesnice netroufám odhadnout, to je nutno stanovit dle nákladového zatížení každého jednotlivého včelaře. Henry Ford kdysi prohlásil, obchod je lukrativní pokud mi jeden investovaný dolar vydělá dolarů pět. Musíme se zeptat: Vydělá nám náš včelařský provoz za investovanou korunu korun pět? Proto je včelařství převážně doplňkovou výrobou k nějaké výrobě hlavní. Smozřejmě, při vyšších stavech včelstev např 6 000 ks budou ta čísla vypadat úplně jinak. Zvýší se teoretické příjmy a sníží se skutečné náklady.
(06.03.2011 12:11)Rostislav Szturc napsal(a): [ -> ]Ale stále nikdo neodpověděl,zda se dá uživit se 150-200 včelstvy.
Stávající velkochovatelé se nemusí bát,že se po jejich odpovědi všichni uživatelé fora vrhnou na podnikáníBig Grin
Tak kdo odvážný se najde?

Posledních 10 let jsem měl podobný počet včelstev a kdybych byl zaměřen jen na med do výkupu, nestačili by to. Dovolím si tvrdit, že v ČR při prodeji medu v sudech tento počet nestačí, abych v průměrném roce v průměrných snůškovích podmínkách vydělal na průměrnou mzdu. Buď diverzifikovat činnost v rámci včelařství (prodej baleného medu, oddělků, matek, včelařských potřeb apod.) nebo i přivýdělkem mimo včelařství. Trh se mění a je třeba neustále hledat nové možnosti odbytu. Pak je možné se včelařením s 150-200 včelstvy slušně živit. Med a ostatní včelí produkty jsou naštěstí velmi dobře prodejné s velko přidanou hodnotou. Pokud se někde chce živit jen prodejem medu v sudech, musí mít výrazně nadprůměrné snůškové podmínky nebo zvýšit počet včelstev na cca 500. Prodej v sudech ještě neznamená do výkupu, ale přímo zpracovateli na základě dlouhodobé dohody. Výkup medu, tak jak fungoval za socializmu, je dle mého názoru ve střední Evropě slepá větev odsouzená k zániku, protože tady nemáme takové podmínky, aby bylo možné konkurovat světové ceně medu. Výkup skončí s generací včelařů, kteří nadávají na výkupce, ale jsou ochotni jim vozit med za jakkoliv nízkou cenu.
Podobný vývoj prověhl u vinařů. Hrozny na výkup dnes nedělá skoro nikdo.
Broněk Gruna
Ja delam na smeny , 10,5 hodiny , mame dlouhy a dva kratke tydny za sebou porad do kola tak by se mi to libilo jak sem psal jako vedlejsak , tahle prace me bavi a cas docela mam prostory take tak bych to chtel zkusit prece jenom rizika na prodelani nejsou tak hrozna ul se proda vzdycky a oddelky sice nejaky musim koupit ale dost si jich namnozim sam. Tak uvidime treba přístínrok budu zimovat s 80 vcelstvamam letos to bude 30ks Smile
Je třeba vzít v úvahu, že současné kolo dotací od EU končí za 2 roky. A tyto peníze dělají ve většině případů zajímavou část příjmu části velkovčelařů.
Je asi jen pár velkovčelařů v ČR co je živí jen včely nebo i jen med a nic jiného. Ani dotace EU.

Já si tyto kalkulace dělal před pěti lety, kdy jsem z rodiných důvodů nemohl vzít kšeft na 100% úvazek. Tehdy jsem si dělal pesimist. i optimist. odhady - hlavně vývoje cen medu a schopnosti med vyrobit i prodat. A stejně mi to vycházelo s tou první 150kou včelstev jako vedlejšák (příjmový) a doplnění stavajících příjmů - které jsem právě nemohl jet na 100%.
Rodiná situace se rozuzlila a já vzal práci jako zaměstnanec. I když nadávám (jako správný Čech) tak zítra mi přijde výplata na účet a můžu s tím na 100% počítat. To je ohromný rozdíl proti podnikání Smile
A když se podívám zpět, tak se vyývoj odebíral po optimistické trajektorii (med za 140 jako horní koncová cena od včelaře - pesimistická var. 70Kč). A když se podívám na svoji výplatní pásku a co jsem za minulé roky podepisovaljako roční superhrubou výplatu, tak by to muselo být hodně tun zabaleného medu aby to dalo na superhrubou výplatu.


Jako vedlejšák je včelařina poměrně zajímavá, hlavně když člověk dělá ve velkém podniku a med tam dost prodává, nebo má rod. příslušníky co mu med mohou prodat - poměrně čas. náročné.

A pokud bych se měl dnes rozhodnout, tak nedokážu ohodnotit jedno významné riziko - rozpad zdravotního systému včel postaveném na "97%organizovanosti" v ČSV. Tento systéím to dodnes zajišťoval díky dobrovolné práci různých důvěrníků, ref. a funkc. Díky té dobrovolnosti nebylo možné vyhodnotit jeho efektivitu a hlavně státní správa žila v nezájmu a nepotřebovala si nic připouštět a řešit.
Ale pokud skončí dotace 1D - tak jaká zůstane organizovanost v okolí? Na místě, kde by člověk potřeboval mít včely. To je otázka vyloženě závislá na místní situaci. A od ní se bude odvíjet místní zdravotní situace.

(mě osobně tehdy hodně odradil systém řešení MVP v okolí - když jsem si uvědomil že bych v tomto měl 300 a víc včelstev a byl závislý na "akceschopnosti" místních funkcionářů a SVS. )

A než to čas vyřeší, tak bude podle mě neúměrně vysoké nákazové riziko. Plus možná snížená účinnost Gabonů - na tom v některých lokalitách stojí přežití včelstev v kondici do zimy. Když se podívám ne reflexi systému na rok 2007 - tak musím být velmi realistický pesimista a skeptik ve schopnosti systému vůbec připustit nějaký problém.

Takže já se budu pokud možno držet práce a včely spíše do stovky. A to si myslím, že počítat umím.

V září v Lysé upozorňoval obchodník Špaček ( a podle mého byl neoprávněně přítomnými "velkovčelaři" přehlížen), že situace v odbytu medu se může během dvou let kdykoli úplně otočit. A tady nezáleží na tom, jestli jsme závislí na výkupu - prostě dojde k propadu cen a pocítí to i ti, co jen balí a prodávají zabalený med.


Do budoucna má podle mě med budoucnost a nejen Evropa ale i ČR bude zemí kde spotřeba medu bude vyšší jak jeho produkce. Med má potenciál se dál udržet jako "zdravá potravina" a zvyšovat svůj podíl v nákupním košim.

Na druhé straně - jedná se o min. invetici 0,5 - 1M. Pokud by mě nezůstala stejná nebo vyšší částka na účtě, já bych ji do včel.podnikání neivestoval. A půjčit si na to?

Takže to je podle mě zbytečné řešit - prostě to zkusit jako vedlejšák a dosáhnout 100% příjmu z práce za zlomek prac doby v práci. Ten dlouhodobě investovat a až mi vyjde produktivita práce, tak se nad tím znova zamyslet s dost. fin. rezervou.
Pokud nedokážu vydělat jako vedlejšák na svoji superhrubou výplatu, tak je to ekonomicky nesmyl jít do toho. Nevylučuji jiné důvody mimo ekonomiky, ale to se nedá spočítat.
A ještě připomenu, že v ČR jsou oblasti s velmi rozdílnou úrovní produkce medu ze včelstva - takže pokud se bude někdo ze severu pokukovat po včelařích v některé jižní lokalitě, tak ať to taky vezme v úvahu.

A pořád je třeba vidět, že je to ve většině případů ONE MAN SHOW - tedy neúměrně vysoké riziko - vše visí na zdrav. kondici jediného člověka. V lepším případě dvou. Jako banka bych na to nepůjčil - jedině s velmi dobrou zástavou. Smile
Smile v každém příspěvku je kus pravdy,kdo se do toho chce pustit na 100% tzv. od nuly musí počítat s tím ,že prvních deset let bude žít "z ruky do huby", protože vydělané peníze bude muset reinvestovat,at už do techniky,přes uly,sklady prostě do všecho co je potřeba,je to přelévání peněz z konve do konve, jsou to mil. položky s nezaručeným (nejistým) ziskem..
Je to leckdy hodně namáhavá práce a kdo si myslí ,že zbohatne na včelařině, tak je na špatné adrese..
Rad bych vnesl do problematiky vcelich farem jiny aspekt. V urcite oblasti se vcelo-farmarenim zbohatout da. mam na mysli dusevni bohatstvi. Je to o zivotnim postoji a prioritach. Vcelarenim nebudu sice v baliku, ale ziskam neco co vetsina lidi v zamestnaneckem pomeru dnes nema. Pocit ze delam neco uzitecneho, produktivniho, vytvarim nejakou hodnotu a jako bonus mam to, ze me nebuzeruje nejaky zamindrakovany sef-zmrd ve firme s vysokym stupnem zazmrdovanosti. Znacna cast pracovnich mist je v neproduktivnich odvetvich, ktera defakto nevytvareji zadne hodnoty. Jde jen o prelevani imaginarnich hodnot(financi) prostrednictvim nepotrebnych sluzeb. Mnoho lidi, vcetne mne ma pocit, ze pracovat na takovem postu je ubijejici, psychicky a moralne narocne. Pak se clovek pta, co vlastne tvorim? Je to k necemu dobre? Vydelam si sice vic nez kdybych mel vceli farmu,ale ty penize si poradne ani neuziji, prtoze jsem zniceny a vycucany systemem, ktery dobrovolne podporuji. Vynakladam usili na neco co nema smysl. Rekl bych, ze navic existuje prima umera, mezi vysi platu a uzitecnosti daneho mista(cinnosti). Cim nesmyslnejsi a neuzitecnejsi obor-misto je, tim maji lide vice penez.
Pak stoji za popremysleni co je pro cloveka lepsi... mit vic penez a byt nestastny a flustrovany, nebo delat treba vcelarinu za mene penez, ale z bonusem... Farmarina ma sve vyhody, jste v prirode, delate neco smysluplneho, vidite jak vam roste nejaka hmatatelna hodnota pod rukama a pokud je i vse ostatni v poradku, tak mate rodinu v harmonickem prostredi, deti vam vyrustaji v jedince, kteri si umi poradit, jsou samostatne, premyslive a nauci se zit pro zkutecne hodnoty a ne pro nesmysly, ktere do nich tlaci medialne-vzelavaci-bussines system.
Ono nejde jen o to, jestli by včely dokázaly uživit, jaké bude počasí a s tím spojené medné výnosy, ale také o to, jestli je ten či onen včelař schopen takové množství včelstev obhospodařit. Někdo má potíž zvládnout deset včelstev a jiný se stejnou námahou obhospodaří padesát.
Myslím že příspěvky kolik včelstev uživí včelaře již do tohoto tématu nepatří s péčí o oddělek to má pramálo společného,ale ještě jednou se k tomu vyjádřím.Nelze přesně říct kolik včelstev uživí jednoho včelaře jelikož náklady se budou do určitého počtu zvišovat skokově a to při pořízení provozu a jeho provozování pak by se měli ustálit a nárůst bude pomalejší. Otázkou je kolik včelstev je 1 včelař schopen obhospodařovat můj názor je tak kolem sta včelstev s maximálním úsilím.Na další už potřebuje pomocníka a pak se mu skokově náklady opět zvýší a s tím musí navýšit počet včelstev.
Takže ano za ideálních podmínek 150 včelstev včelaře uživí dokonce si troufnu napsat i o něco méně včelstev ovšem otázkou je jestli to jeden včelař zvládne a dokáže u těch včelstev využít veškeré podmínky které mu včelařská sezona nabýdne.
Pořád to ale bude sázka do loterie s ohledem na tvorbu ceny která se odvíjí od faktorů zde již zmíněných.
Samozřejmě čím větší provoz tím větší zisky.Pokud se někdo zaměří na takzvaný hraniční počet včelstev měl by mít ještě mimo sezonu nějaký jiný příjem.Toď múj skromný názor.Smile
Zatím jsme se zabývali materiální stránkou věci. Dosud zde však nezaznělo to nejdůležitější. To nejdůležitější ve včelařství jsou znalosti, ochota se učit, praxe, cit pro věc a schopnost plného nasazení. Pokud tímto neoplýváme, nejsme včelaři, nýbrž pouzí držitelé včel. Mám takový pocit, že těch se v poslední době dost vyrojilo. Jako takoví můžeme za velké investice pořídit včelí farmu, můžeme na ni vyčerpat i nějaké ty "dotace", nejsme ale schopni ten provoz udržet na odpovídající úrovni natož abychom byli schopni zajistit rozvoj. Chov včel je vysoce kvalifikovaná a tvůrčí práce. Zde se úspěšnost neměří výší čerpaných dotací. To je již ale z jiného soudku.
Tak to vemem z praktičtejší stránky : dejme tomu, že si vydelam 12-13 čisteho mesične a tudíž nejsem na vysokou nohu navyklej .. ano počitat na mesic je to nesmysl tudíž za rok si v čistem vydelam 156 tis. Abych udelal tento počin je potřeba při cene 100kč v maloprodukci vyprodukovat cca 1,6t medu při cca 70 kč do vykupu je to už ale 2,3 t tudíž nejlepe počitat s pesimistickou variantou a zaokrouhlit to na 2,5 t a to počítam jen med co by mel na me vydelat abych nemusel každe ráno v 5h vstávat ... ted je potřeba vzít v potaz náklady na provoz .. kdo s tohoto spočítá kolik tedy je potřeba včelstev a t medu na uživeni cca 15t mesíčne čistá ruka? Čas na tom nepočítam ...
duležity je taky faktor kolik casu stravim tim uzivit se na tom delat neco 15 hodin dene nevim lespi je si vcelkama jen prividelat treba na dovolenou Smile
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
Referenční URL's