Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Záhadný úhyn
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Téma trubců v úle bych bral jako věc nejasnou. Nelze z žádnou přesností říci, zda tam matka je, či ne a zda je jen trubcokladná.
Na toto téma jsem se bavil s několika včelaři a i ty mě potvrdily, že trubce na podložce někdy mají a matka na jaře ploduje dál. Mě se to stalo u jednoho úlu a 3.3. sjem do nich vlezl abych našel zavíčkovaný plod a larvy různého stáří. Přesto měli na podložce trubce kteří spadli v průběhu prosince, po airosolu.
To je jen druhý úhel pohledu a jiná zkusšenost.
Zdravím, chtěl jsem se taky připojit k diskusi o zásobách na jaře, v této době.
Včelařím druhý rok, nemám moc zkušeností, tak prosím o radu.
Loni jsem vytvořil 2 oddělky z jednoho včelstva které jsem koupil.
Minulý týden jsem provedl jarní prohlídku, plod jsem našel v mateřském včelstvu a v jednom oddělku, druhý oddělek se mi zdál osiřelý, včely zmateně běhaly po letáku a při rozebrání hučely o dost víc než ty další dvě, zásoby téměř neměly. Spojil jsem ten osiřelec s tím druhým oddělkem přes noviny, zajímal by mě názor zkušenějšího jestli by jim měly vyjít zásoby, měli tam 4 plný rámky 39.24 zásob, při prohlídce jsem jim je mírně poškrábal vidličkou. Pyl v těchto dnech nosí bohatě. Ještě jsem se chtěl zeptat, pyl co donesou v těchto jarních dnech taky předělají na zásoby, nebo musí vyjít s tím co jsem jim dal minulý rok?
Děkuju za odpověď, Petr.
4 rámečky tj. 39x24 celkem stačí - tj. celkem cca 8 kg zásob.
Pyl co teď nosí - část zužitkují na plodování tj. krmení a část uloží do krajních rámků.
8 kg zasob v tuto dobu je malo. do snusky z repky vetsinou zasoby ubivaji. zatim to staci, ale je potreba to sledovat. pokud se rozploduji poradne pred repkou, neni problem 4 kg / tyden. vse zalezi na snusce a pocasi.
(26.03.2011 20:28)lmdv napsal(a): [ -> ]8 kg zasob v tuto dobu je malo. do snusky z repky vetsinou zasoby ubivaji. zatim to staci, ale je potreba to sledovat. pokud se rozploduji poradne pred repkou, neni problem 4 kg / tyden. vse zalezi na snusce a pocasi.

dobře takže pokud zjistím málo zásob, podotýkám, že nemám kde brát zásobní rámky, co mi radíte?
Můžu se spoléhat na třešně? mám úly poblíž třešňového a švestkového sadu.
(25.03.2011 14:41)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]To nemôže byť pravda, veď niektorí autori komentárov sa to dušujú, že trúdov v zime majú len mimoriadne silné včelstvá, atď. Ja vždy tvrdím, ak sa v zime a po zime na dne úľov vyskytnú mŕtve trúdy (ale nie z jesene), vždy ide o predzvesť kolapsu včelstva a Adlef to potvrdil. Anton

Letos jsem prvne v jednom vcelstvu, ktere bylo premeteno loni v cervenci na mezisteny malinko vahal co tam ti trubci v takovem mnozstvi na podlozce delaj (trubce pozoruju pres zimu bezne na podlozce ve vetsine vcelstev, uz to neresim). Preci jen je to vcelstvo malinko slabsi a tak jsem si pod tlakem podobnych prispevku rikal jestli tam nebude problem. Nebyl, az me mrzi, ze jsem je zbytecne rusil. Vse opet v naprostem poradku, maticka, krasny delnici plod.

T.H.
Tomáš, pre včely je trúd biologická nutnosť a včelstvo vždy chová trúdy pri ich prirodzenom rozmnožovaní-rojení a pri špecifickej tichej výmene matky vo včelstve. Je to už dávno vysvetlené a potvrdené inými kapacitami ako som ja. Včelstvo nechová trúdov z rozmaru.

Ja ťažké sa ujednotiť na správnom názore, prečo našiel včelár vo včelstve po zime na podložke trúdov, pretože to už ani nemôže zhodnotiť a na diaľku sa to ani presne nedá. Naša včela sa v žiadnom prípade nezmenila, je stále tá istá ako pre stáročiami, lebo ak by to bolo také jednoduché, už dávno by si človek bol npr. domestikoval.
Preto vysvetľovať si to tým, že jeho včelstvá išli do zimy nadpriemerne silné, neobstojí.
Preto ešte raz, človek je tvor omylný a je to určitá anomália, ktorú včelár nesprávne nevyhodnotí. Čo tak, keby nám to vysvetlil prof. Antonín Přibil?
Zdravím, vím,že už to je celkem doma co jsem tady psal svůj příspěvek..Ale bohužel nebyl čas abych to zde psal průběžně.No abych přešel k věci.Už jsem vstřebal strátu včelstva, ale zato už jsem si udělal dva oddělky, kde už mám matky vlastního odchovu (když si vzpomenu že jsem to dělal porpvé v životě tak jsou docela slušně kladoucí).Vím, pro někomu to přijde jako scela banální věc udělat oddělky a vychovat celkem kvalitní matky, ale nevěřili by jste jakou jsem měl radost... Big Grin Budu doufat,že se slušně rozjedou, aby to příští rok stálo za to....( stojí to za to vždycky, jen to chce vytrvat).Jinak doufám, že se daří i vám ostatním, takže ať máte matečníky jako palce a hodně zdaru v tomto roce. Big Grin Zdraví Marek.V
Dobrý den, jsem začínající včelař a potřeboval bych vysvětlení nebo radu.
Vloni jsem dostal 3 oddělky od strýce a dva jsem zazimoval na dvou nástavcích
a jeden v jednom nástavku 6 plástů obsednuto mám ůly 39 x 24 na 11 rámků
Ale při kontrole včerejší kontrole jsem zjistil že dvě nejsilnější včelstva uhynula.
ale proti podzimu kdy ještě létaly a poslední prohlídce kdy jich byl plný nástavek,
jsem ted našel v úle jen hrst včel bez trubců a matky jen dělnice.Schválně jsem zvážil zásoby a bylo jich v jednom cca 17 kg(včel zalezlých v plástu 11) a v druhém 14 kg.
spad jsem měl v prosinci průměrem 2 na den.
To nejslabší včelstvo už asi ploduje má orosené - omrzlé česno a nádherně si hučí sem tam už i vylétne včelka.A to jsem se bál že o něj přijdu strýc mi radil ho spojím
ale neudělal jsem to. Co myslíte co se mohlo stát???Sad
Ke strýci pro radu už nemohou už bohužel není mezi náma...
Děkuji za radu.
Ten dotaz je trochu zmatečný. Viz třeba "jsem našel v úle jen hrst včel bez trubců a matky jen dělnice". Chápu že začínáte, ale co je to "matky jen dělnice"? Huh

Z toho, co píšete - pokud jste měl v prosinci (v době po léčení) spad 2 roztoče/den, je to velice hodně. To by nasvědčovalo tomu, že včelstva padla v důsledku přemnožení varroázy. Že jsou to ta na podzim silnější je spíše pravidlem než výjimkou. Na konci prosince jste měl povinnost omést podložky, nechat je ve včelstvu aspoň 30 dní a nejpozději do 15. února odevzdat měl k vyšetření. Kolik jste napočítal roztočů Varroa na podložkách za toto sledované období? Včelstva ještě žila? Čím jste proti varroáze léčil v podletí?
Myslím že měl Martin na mysli to, že vymetl hrst mrtvolek ve které nebyly trubci,ani matka- jen dělnice.
Jinak bych s diagnozou VD souhlasil.

Radek
Ano je to tak jak píše Radouš,Lečil jsem kyselinou mravenčí a potom kyselinou mléčnou.Do 13.2. byl celkový spad cca 1 roztoč za dva dny vzorky jsem poslal na vyšetření...
Ale vrtá mi hlavou kam se poděly všechny včely na sítu byla jen hrstka a okolo ůlu
nebyli také.
V zimě se přece včely nerojí tak kde jsouHuh
U toho slabého včelstva nebyl spad.



A ještě bych se chtěl zeptat jestli ty plásty se zásobami mohu použít pro další včelstva?
Pokud nejsou plástve pokálené, neměl by být problém je použít. Určitě bych se ale vyvaroval použít ty s mrtvými včelami a raději bych je vyřezal.

Oslabené včely varroázou zřejmě opustily úl ještě před nástupem zimy. Jiné vysvětlení těžko hledat.
A pouzil si aj amitraz? Vsetko ukazuje na premnozeny kliestik. V takom pripade vcely ako keby jednotlivo utekaju z ula a hynu mimo ula.
Abychom to zbytečně neopakovali: řada postřehů je už v tématu Úhyny včelstev na varroózu:
http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Uhyny-...ight=varro
Silně napadené včelstvo v podletí se postupně "vytrácí", včely poškozené roztočem i viry nemají sílu přežít do jara. Proto bych se i docela bál toho předávání plástů se zásobami. Řešilo se to tuším v tématu o virech (DWV a pod.: http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Vir-de...hlight=DWV ). Nebo třeba: http://www.lasi.group.shef.ac.uk/pdf/Martin%2060.pdf
Jiří
Zdravím vespolek
Dneska jsem byl ve včelíně kde jsem měl 3 včelstva-2 silné a 1 oddělek(řekl bych že už dost při síle) Šel jsem tam,že pujdu léčit,ale bylo mi divné,že je tam klid a když jsem je otevřel,tak ty dvoje silné jsou pryč,jen několik mrtvolek v plodišti,z jednoho úlu vybrané všechny zásoby a z druhého-taky opuštěného létala hromada vos,ale zásoby byly ještě netknuté. Oddělek vypadá že je naprosto v pořádku.Před úlama taky není někak víc mrtvolek než obvykle.Ještě v pátek,když pořádně svítilo sluníčko,bylo před česnama živo jako v létě a teď takový smutekSadSad Nevíte co se mohlo stát ???
Díky
Takto se u včelstev projevuje odchod letních včel. Během několika dnů je úl prázdný bez včel a pokud je nenaleznou loupeživá včelstva a přemnožené vosy jsou úly i plné zásob. Někdy se na jednom plástu nalezne i matka a několik včel, pravděpodobně již vše mrtvé. Možná, že mrtvolky těch matek naleznete na dně úlů pokud je již nezlikvidovaly vosy. Dále můžete nalézt i nějaké buňky s nevylíhnutým plodem, pokud se i o tyto již nepostaraly vosy.

Důvodem jsou přemnožení roztoči VD, případně za součinnosti doprovodných viróz. Roztoči a virózy způsobili, že se v podletí nevylíhly dlouhověké včely - jen včely roztočem a virózami poškozené, tedy krátkověké a ty již dožily a to mimo úl. Zrovna včera jsem takové včelstvo prohlížel u jednoho kolegy včelaře, kterému jsem přinesl léčivo. U oddělku obvykle nedojde k takovému přemnožení roztoče aby způsobil ještě téhož roku nevratné škody a jeho úmrtí. Proto oddělky přežívají i když produkční včelstva na včelnici kolabují.

Úhyny včelstev na roztoče VD a virózy v podzimních měsících se podle mých zkušeností objevují více u starších a "svérázných" včelařů. Méně se úhyny objevují u včelařů začátečníků. Začátečníci jsou zodpovědnější, nebo spíše zapálenější pro věc a pokud ještě mají to štěstí, že jim pomůže některý znalý včelař se zkušenosmi s ošetřováním včelstev při přípravě na zimování, tak se s takovým úhynem tak často, ti začátečníci, nesetkají.

Neházejte flintu dožita. Chov včel je i o neúspěších, které nás nutí přemýšlet jak dál. A příští rok bude jistě lepší.
JK
Děkuji za objasnění.Kde jsem tedy udělal chybu,abych ji příště již neopakoval.A myslíte,že bych mohl dát by nevybrané zásoby z jara do toho oddělku na přilepšenou?A bude stačit ty prázdné úly jen vystříkat savem a vykouřit sirnými knoty,nebo je potřeba je ještě i vypálit,nebo je uplně zničit,kvůli těm virům.Já jsem si myslel,že když je ten oddělek v pořádku,tak to nemoc nebude.
Děkuji
Musím říct,že loni se mi stalo přesně to samé. Úly jsem standardně očistil + opálil,zásoby použil na jarní rozvoj. Letošní podzim jsem očekával s obavami,no naštěstí se apokalypsa neopakovala. Držím palce aby jsi byl příští rok úspěšnější.
(24.10.2012 23:21)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]...U oddělku obvykle nedojde k takovému přemnožení roztoče aby způsobil ještě téhož roku nevratné škody a jeho úmrtí. Proto oddělky přežívají i když produkční včelstva na včelnici kolabují. JK

Stanoviště a jeho zdroje dávají podmínky k přežití nebo nepřežití. Oddělky jen mohou pod vlivem matky a nevlastní generace ukázat vyšší snahu plodovat a proplodovat se k přežití. Samičky VD totiž selektuje i kastovní rozložení ai potrava kterou produkují krmičky, proto oddělky někdy přežívají produkční včelstva._gp_
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Referenční URL's