Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Záhadný úhyn
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Přístup cizích lidí se dá vyloučit?
Odebrat několik mrtvolek a vyšetřit na Nosemu ceranae. Tato nemoc nemá žádné výrazné změny ve včelstvu a končí úhynem.
Ano, přístup kohokoliv jiného se vyloučit dá. Vyšetření na Nosemu ceranae dělá SVS nebo kdo? Ještě jsem nic takového neposílalSmile Ostatní včelstva jsou jinak OK.
Tos je jako nechal zimovat na nevystavěných mezistěnách?...nebo špatně vidím.....? Dodgy Kdybys měl ty nástavky obráceně, tak by byly asi ok. Takhle ti prostě padly hlady.....Sad
Jedno španielske pojednanie o Nozéma ceranae tvrdilo, NC od NA sa nedá bežným mikroskopom ale ani elektrónkovým od seba rozlíšiť, lebo sú tvarom rovnaké (600 násobné zväčšenie), definitívnu bodku aká je to nozéma môže dať len genetické vyšetrenie a to je zložité a drahé. Či je to stále tak, neviem. Jedno rozlíšenie je medzi nimi, NA ba mal vystrájať vždy po zime a NC koncom leta, no nie som si istý, či to stále platí.
Milan má s největší pravděpodobností pravdu....
(28.01.2014 13:02)janko216 napsal(a): [ -> ]Vyšetření na Nosemu ceranae dělá SVS nebo kdo? Ještě jsem nic takového neposílalSmile

Podívej se na stránky Dolu http://www.beedol.cz a tam najdeš všechny podrobnosti k vyšetření včetně ceníku. Veterina nejspíš bude toto vyšetření dělat také, ale konkrétní věci nemají na www, takže pokud přes SVS tak jedině dotázat se emailem.
Když už bych nechával vyšetřit včelstva, tak všechny, a z pozitivních nerozšiřovat nebo nechovat matky to je zatím jediný způsob jak se snažit zabránit šíření nemoci ikdyž jsou zaznamenány případy, kdy si s Nosemou c. včelstva poradila sama a ozdravila se. Ale to platí pro období hlavní snůšky, kdy je obnova dělnic ve včelstvu největší.
Jestli je to tak jak to vypadá na fotkách - měl jsi zásoby dole a nad nimi nevystavěné mezistěny, tak to asi jinak dopadnout nemohlo. Padly hlady. Proto je mám jen na dvou nástavcích i když jsem měl nutkání taky jim ještě jeden s mezistěnama přidat, ale dolu. Tys jim je asi dal nahoru a špatně to dopadlo.
Ta nedostavěná mezistěna je ve druhém (prostředním nástavku)... tak nevím.
Je divný, že ve spodku máš zásoby, prostředek vypadá prázdnej a jak na tom byl tedy ten vrchní nástavek? Kdys tam dával teda ten prostřední s mezistěnama?
Mezistěny ve 2NN byly jenom ty krajní dva plásty, zbytek bylo normální dílo. Dával jsem je tam právě při krmení (na zimu bych jim už mezistěny doprostřed nedalSmile)... Chomáč ani nebyl úplně nahoře, seděly víceméně uprostřed, nahoře i dole měly nějaké zásoby a byly s nimi v kontaktu. Každopádně nahoře zásob bylo méně, to je pravda. Navíc je teď mírná zima a včely toho moc nesní, je to 100g denně, takže tak rychle by snad padnout neměly. Fotku horního nástavku jsem nahrál ještě sem.
vypadá to na zbytečně rychlý rozšiřování ještě před tím než včelky plně obsadily nástavek, v zásadě využívají jen max 1/2 nástavku. A ty plásty se zásobami ve druhém nástavku nevypadají moc nabouchaně.
Tady fakt stačily max 2 nástavky. Kolik zásob dostaly v kg???
Muselo by se to vidět....takhle to budou všechno jen dohady. Každopádně šlo o nějakou tvou chybu před nebo při dodávání zásob. Ty mezistěny jim minimálně nepomohly. Nebývá obvyklé, aby si včely "nacpaly" spodní nástavek zásobama a na vrchu jich měly málo.
Podľa fotiek aspoň čo je vidieť,tak vo vrchnom nadstavku sú prevažne len panenské rámiky.Včelstvo bolo zimované na 3NN nadstavkoch a pri dodávaní zásob včely už neradi ukladajú zásoby do panenských rámikov,väčšinou si zásoby stiahnu k plodu a na staršie dielo.Ak aj zásoby vo vrchnom nadstavku boli,včelstvo v neskorej jeseni celú časť zásob okrem toho čo bolo zaviečkované stiahlo do nižších nadstavkov a tak mohol vzniknúť problém,že včelstvo sa presunulo,no nad hlavou mu chýbali zásoby,čo sa mu stalo osudným.Osobne mal odloženec podľa mňa na jeho silu príliš veľa priestoru a vrchný nadstavok už neovládal počas zakrmovania.Zrejme v tom čase by bolo lepšie riešenie panenské rámiky podstaviť pod plodisko a kŕmiť do priestoru zo staším dielom, kde včelstvo plodovalo.V tom prípade by počas zakrmovania zásoby stlačili plodovanie nižšie a prevažnú časť zásob by malo včelstvo nad hlavou.Možno tu niekde sa stala chyba,neviem,ale z toho čo vidím to je možné.
Uhyn hladom ma velmi jednoduche priznaky - vcely vlezene do plastov
hod nejake fotky samotnych plastov aj s plodom respektive s tym co z neho zostalo.
Z fotiek co si dal sa neda urcit pricina uhynu.
(28.01.2014 14:27)Stanislav Vorel napsal(a): [ -> ]Jestli je to tak jak to vypadá na fotkách - měl jsi zásoby dole a nad nimi nevystavěné mezistěny, tak to asi jinak dopadnout nemohlo. Padly hlady. Proto je mám jen na dvou nástavcích i když jsem měl nutkání taky jim ještě jeden s mezistěnama přidat, ale dolu. Tys jim je asi dal nahoru a špatně to dopadlo.

Padly hlady. To že mají panenské dílo nahoře a v něm málo zásob by ještě nebylo tak kritické, ale v kombinaci s jednou jedinou souší tmavého díla mezi je to vražedné. Prosím podívej se ještě jednou na tu první fotku - vše je napěchováno kolem toho jediného propolisem potaženého tmavého plástu.

[Obrázky: attachment.php?thumbnail=2483]

Oni si prostě zásoby daly dolů a na ten ten jeden tmavý plást nahoře se shlukly a až z něj spotřebovali zásoby tak se jim prostě dolů nechtělo. Věřím, že pokud by si měl nahoře jenom světlé plásty tak by zůstaly dole až do jara a přežily by.
Čo mám skúsenosť,tak včelstvo najmä ak je slabšie,néma tendenciu ukladať invert do panenských plástov najmä ak priestor neovláda,v 8-9 mesiaci určite nie,tu je podľa mňa problém a ako písal Adam,pomohli by fotky plástov aj keď sa mi to vidí jasné,pretože zásoby sú najmä v spodnom nadstavku.

Možno máš pravdu,tak či tak si myslím,že vrchný nadstavok mal byť pred zakrmovaním podstaveny,dôvody som už uviedol.
Vidím tam nepravidelnost mezer a až jejich malost. Nemýlím se?
Jestli se pozná úhyn hladem. podle toho, že jsou včely nalezlé do plástů, tak to bylo na hlad. Prostě v těch plástech byly až po uši. Mě je spíš záhadou, že padly hlady už teď, celý prosinec si mohly v úle dojít kam chtěly, neplodovaly a spotřeba by neměla být tak vysoká. Čekal bych to třeba na konci února... Každopádně tendence držet se tmavého díla při zimování je pro mě velkým poučením.
[Obrázky: IMG_4300.jpg] [Obrázky: IMG_4301.jpg] [Obrázky: IMG_4245.jpg]

S tím tmavým dílem to snad nebude mít 100% platnost v druhém nástavku to po zakrmení vypadalo nějak takhle. Fotka je někdy z půlky října. Na víc jak dva plný nástavky jsem tyhle oddělky nedostal... zatím dobrý
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Referenční URL's