Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Mírnost včely medonosné
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Přátelé, jsem přesvědčen, že mírnost včel chápe každý z nás včelařů rozdílně.
Které včely jsou mírné a které jsou ostré, útočné (teď přeháním -> "zabijácké")?
Jak na mírnost včel nahlížíte vy řadoví včelaři? Jaká je pro Vás únosná mez (limit při kterém měníte matku)?
Jak na tuto vlastnost koukáte vy chovatelé/šlechtitelé matek?
Jak a čím je mírnost včel měřena/posuzována? (tím myslím například číslo/koef. počet žihadel na jedno včelstvo při provedeném zásahu (kontrola, rozšiř., medobraní atd.) v dané části včelařského roku...nevím Sad)
Nebo je to prostě subjektivní úhel pohledu každého z nás, bez jasně specifikovaných měřítek?
Myslím, že mírnost je do jisté míry subjektivní záležitost.
Hodně záleží, jak moc včelař včelky vyprudí při svém zásahu.
Ale je fakt, že některé toho dost vydrží - děda jim předloni zatloukal do úlů hřebík a nebylo z toho ani jedno žihadlo.
Taky záleží na počasí. Pamatuji loni jeden víkend,kdy všichni včelaři v CZ i SK psali,co se to dělo. I jindy mírné včely(mouchy) byly jako sršni.
Na mírnost se dá dobře testovat sekáním trávy před česny. Nejlépe sekačkou s výfukem v úrovni česen Wink
Když včely nezahájí frontální útok, jsou mírné Smile
Mírnost včely medonosné poznáte nejlépe jako začátečník po červencovém odebrání medníku a medu a nejlépe z nedostatku času a pokud možno před bouřkou. Moje holky mi daly během pár vteřim asi 35 žihadel a koukejte píšu tak jsem vydržel. To je ta nejlepší škola. To Vás ani v Nasavrkách nenaučí.
Od té doby si snimi než do nich vlezu chvíli povídám a od té doby ani žihadlo.
Mirne vcely jsou takove, ze k im nemusim chodit s chranenou hlavou a kdyz rozeberu vcelstvo, tak se na mne nevrhnou, nedorazeji...
Je potreba rozlisovat, i to, kdy do ich clovek vleze. Pokud je nizka aktivita-ochlazeni, po desti atd. je potreba je hodnotit v bodavosti rozumne.
Ja pouzivam klasickou stupnici hodnoceni doprovodnych vlastnosti. U kazdeho vcelstva si po zasahu napisi 1-4 bodavost a sezeni na plastu. U vcelstev , ktera maji dlouhodobe vic 1,5-2 v prumeru hodnoceni menim matky. Napsat dve cisilka neda zadnou praci. Pak to ve vysledku vypada napriklad:
25.4. +NN mez., zadne matecniky, misky, zakladene misky(maluvkou matecniku), za cca tyd. odebrat nejhorejsi NN s medem(zacinaji vickovat), no a pak mam v zavorce napr.(1,1)

(1,2)zadne zihadlo, mirne se rozbihaji z plastu, nebo (1,1)zadne zihadlo, pevne sedi na plastech, (2,3) par zihadel,ale vylozene nedorazi, rozbihave na plastu, (4,4) extrem... silne bodave, dorazeji, opousteji plasty....

Dlouhodobe se mi pohybuje prumer v doprovodnych vlastnostech (1,2), extrem (4,4) sem zazil naposledy nekdy pred 15 ti lety, kdyz sem si koupil par vcelstvev od vcelare-kosmonauta...
jak to ctu tak pristi rok vymenim matky ve dvou ulech , ktery namam nastavkovy staci se tim smerem podivat a dostanu zihadlo , sou opravdu hodne ostry ale nesou
Můj známý včelařil a matky nekupoval ani neměnil.Medu měl také dost, akorát včelky byly trochu ostřejší.Už ale věděl jak na ně.Stávalo se,že jste stáli třeba 3 metry od úlu a už k vám jedna vyrazila, aby vám domluvila. Smile Měl jedno včelstvo a to si nechával vždy na konec,jak říkal.Ty byly extrémě "miloučké". Ty šly do útoku kouř nekouř a hromadně. Big Grin Já mám už i tu zkušenost,že i vyloženě "hodné" včelstvo někdy zase tak moc hodné není. Big Grin Záleží kdy se do nich jde a co a jak se v nich dělá.Prostě chce to zkušenost. Já si klobouk beru pokaždé když se v nich chci vrtat.
Já se zase vrátím k mírnosti včel.
Rukavice od loňského jara nepoužívám (rozpadly se a nové jsem nekoupil), ale bez kukly se neobejdu... Asi nemám zas tak hodné včelky. Paradoxně mi nevadí štípance/žihadla (už jsem si zvykl a málokdy oteču), ale vadí mi situace, kdy se mi včelka zamotá do vlasů a vydává všem známý ("děsivý") charakteristický bzukot a vy čekáte jen na žihadlo... Proto ta kukla.
Já si včelstva neznámkuji, zaznamenávám si černé puntíky. Čím více "naserou" tím větší puntík. Když mě zase příště překvapí negativní puntík škrtám Dodgy.

Stanovil jsem si limit v dlouhodobém průměru: jedno žihadlo / jedno včelstvo / jeden zásah. Uvidíme jak letos dopadnu HuhConfused Honza
U mňa hlavne v apríli a v prvej polovici mája sú nepríjemné. Nech mením matky koľko chcem. Kolega od "vedľa" je na tom rovnako a má Singerky. Pracujem v rukaviciach, ale keď musím vychytávať a značiť matky, robím to bez rukavíc. Našťastie, tiež nemám s opuchmi problém. Azda na jar, prvé žihadlo, ale nie veľmi a nie na dlho.
Teda mam takovy pocit ze moje holky jsou totalni flegmousi Smile
Jezdim se sekackou u cesen a ani se neobtezujou se podivat jak me to slusi Smile
......Dost casu travim sezenim u ulu a povidam si s nima,ale to spis zavani psychiatrii a nebo holt zacatecnicke stesti.
Kdyz projdu mych 26 vcelstev tak mam zhruba jedno az dve zihadylka a to jen kvuli vlastni chybe.
No tak to jsi šťastný včelař.
Však ono to nemusí být jen včelama, ale třeba i tebou. Třeba se tolik nepotíš, nebo tvůj pot netáhne zadeček včel tolik, jako pot jiného čověka.
Z mé, velmi malé zkušenosti vidim, jak jsou včely citlivé na aroma (pach, vůni, jak chcete). A to je jen jeden z ukazatelů. Další je stanoviště, stav úlu, stejně jako stav souší uvnitř, vlkost, pradátoři, atd.)
K takovému stavu klidu bych se chtěl taky dostat, obzlášť když vím, že to je možné. Jen to chce být pozorný a všímat si detailů a hledat důvod agresivity včel.
To mě na včelaření baví nejvíc, hledat, zkoušet a ověřovat....jo a med je taky super, ale to je jen třešnička Smile
(17.08.2011 22:38)StandaS napsal(a): [ -> ]Teda mam takovy pocit ze moje holky jsou totalni flegmousi Smile
........
Kdyz projdu mych 26 vcelstev tak mam zhruba jedno az dve zihadylka a to jen kvuli vlastni chybe.

To přijde a bude žihadýlek víc. Big Grin Já je zrovna teď moc flegmatické nemám.Big Grin Nejvíce v klidu jsou v květnu,když je snůška a všechno kvete.
Když jsem se rozhodl začít se včelařením a umístit včelstva přímo na zahradu, kterou celá rodina využívá, řešil jsem případné nebezpečí žihadel. V první řadě jsem obešel nejbližší sousedy a zjistil, jestli nemají námitky proti včelám na našem pozemku. Dále jsem provedl montáž zastiňovacích plachet na ploty ( zvýšení letové hladiny ) a to nejdůležitější byl výběr vhodné linie včel. Preferoval jsem klidné a mírné včely, s nízkou rojivostí a bodavostí, i za cenu nižšího medného výnosu. Rozhodl jsem se pro Vigorky, mám je teprve první sezónu, ale mohu jen chválit. Do včel chodím v kraťasech a krátkém triku, na nátlak manželky si beru klobouk, rukavice nikdy. Celkově žijeme na zahradě doslova se včelami, cca 5 metrů od úlů sedáváme na lavičce pod stromy, pergola s krbem je cca 8 metrů. Trávu sekáme bez omezení motorovou sekačkou, děti si hrají hned vedle úlů. Pokud jsem dostal nějaké žihadlo, tak to bylo při práci se včelami, nikdy jen tak náhodou. I teď na podzim, kdy sleduji mírnou nervozitu nejsou bodavé. Uvidím, co přinese příští rok, ale jsem přesvědčen, že pokud budu udržovat kvalitní matky, nebudou problémy a plánuji umístit další úly na zahradu. Jen se trochu obávám, jak by se jim líbilo stanoviště po švestkou a padající ovoce na úly.
Honzo tak to nezbejvá nic jinýho než jen závidět. Já chodim do včel v mikině, rukavicích a klobouku. Žihadlo sem dostal zatim jen 3x nebo 4 přes miknu a to bylo před bouřkou. Ale stejnak bych nešel v triku bez rukavic... ještě pořád mám ze čel tak nějak respekt. Ale když manipuluju s ramka tak včely občas lezou po rukavici ale neni vidět že by chtěli bodnout... ale pořád nemám odvahu zkusit to bez rukavic. Mám roje kde neznám původ matky. Ale teď se mi povedlo usadit jednu Singrovku o který chovatel tvrdil že její včely budou mírné tak se je kdyžtak pokusim rozchovat. Honzo neplánuješ náhodou na příští rok nějaký oddělek navíc?? Já bych měl kdyžtak zájem Smile
Bez rukavic je úžasný cit, navíc se naučíš víc vnímat včely. Je to super pocit, když držíš rámek a včely ti lezou po prstech. Oddělky nejspíše budu dělat, ale pouze pro vlastní rozšiřování. Jsem v ochranném pásmu, takže by stejně nemohly vycestovat. Ale podívej se na web p. Čermáka, má tam uvedené chovatele matek Vigor, určitě se s někým domluvíš. Nebo dej poptávku tady na fóru.
Nejdřív asi počkám do jara jak se ukáže ta singrovka. Když neprojde tak bych určitě chtěl pořídit něco mírnějšího.. musí to bejt paráda když nestejká pot po čele a neodkapává z nosu. A člověk bere rámky bez rukavic.
(18.08.2011 8:30)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Bez rukavic je úžasný cit, navíc se naučíš víc vnímat včely. Je to super pocit, když držíš rámek a včely ti lezou po prstech.

Musim jen potvrdit.V te chvily se citim jako soucast ulu,je to krasa a snad i vcelky se uci citit vcelare.
Je to o vůni, kterou včely cítí. Já rukavice standartně mám, na rychlou prohlídku nadzvedávání nástavků a kontrolu jestli jsou na spodních loučkách zakladené matečníky apod. Ale pokud je potřeba se v úlu "pohrabat" např. najít a vychytit matku, tak rukavice překáží, není v nich cit. A mám na to sebou v pytlíku trochu zbytku vosku a propolisu z čištění nástavků. A stačí si v tom ruce promnout a včela ikdyž mi po ruce vystartuje, tak jen dosedne a nebodne. Cítí něco co ji vůní připomíná prostor úlu a uklidní se. Za rok bych spočítal na prstech jedné ruky kolik obdržím žihadel, vždy je to o mojí nepozornosti, když nějakou přimáčknu. Ale klobouk vždy, tam včely reagují na CO2 co vydechujeme. Takže dýchat pravidelně a soustředěně nosem, je to spíš relax cvičení.
No pokud jsou včelky mirné, tak není potřeba rukavice používat! Toť můj názor....Nejen, že se ochuzujeme o "přímý" styk se včelstvem,ale podle mě rukavice prostě včely draždí! Myslím tím ty kožené. Nedovedu si představit, že bych musel ještě někdy chodit ke včelam jako kosmonaut. Teprve od doby, kdy mam mírné včelky, si včelařinu opravdu uživám! Je to super, když můžu ke včelam jít jen v kratasech a tričku. Žadne škvaření se ve vlastní šťavě Smile
Ovšem, když vím, že budu u včel, tak nepoužiji rano žadny antiperspirant, nebo nějaky parfem. To spolehlivě včelkam vadí. V různých parfumářských kopozicích jsou všelijaké estery a některé z nich mohou být téměř identické s poplašným feromonem! Co se týká ochrany hlavy, tak sice mam u včel klobouk se zavojem, ale mam ho tam jen pro jistotu. Ovšem nosím brýle, takže oči mam ochráněné. Pokud bych nenosil brýle, tak bych klobouk používal. Oči jsou velmi zranitelne a včelky to ví! Proto, pokud jsou po obličeji, tak nejčastěji berou útokem oči!
Opravdová poezie včelařství je v mírných včelách!Shy
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's