Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Platba za přísun včelstev
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Platí u vás některý jzd za opylení ? Tady v okolí sou 3 a všude mi tvrdily ze nemají peníze a že nic nedají , vím ze za komančů a i po revolici se platilo docela pěkně. Jak je to dnes ?
čus v dnesní dobe ti zaplatí malokdo,vetsina zemedelcu žije z ruky do huby takže se nedivim že ti nic neda,ani včely nepotřebujou vetšina plodin jako řepka třeba jsou samosprašny takže včelu nemusí videt a urodí se taky.
Stačí se podívat na obměnu strojového parku za posledních pár let co jsme v EU a dotace mají jen "poloviční". (ANi ne poloviční ale nemají tak ynáklady na mzdy a ani na nájemné za půdu, takže se to srovnává.)
Takže to o té bídě zase tak neplatí a vzhledem k tomu, že ceny potravin i vstupů rapidně rostou, začíná pro zemědělce celkem pěkná pětiletky. Ale ani pak, i když budou v balíku asi moc platit nebudou.

Jednak proč platit za to co mám zadarmo - v ČR je rekordní zavčelení, druhak - proč, když to zřejmě asi nepotřebuji. Vyjímku tvoří někteří ovocnáři a semenáři.
A pak některé spec. plodiny. Řepka atd k nim asi nepatří.

Neexistuje studie k současným odrůdám jak moc zvýší včely výnos. není čím argumentovat.
Možná kdyby do tohoto šly raději grantové peníze než do nějakých polotajných pětiletkových výzkumů o "ekonomice včelí farmy", "udržitelnéím včelaření" tak by to bylo pro včelaře přínosnější.
Naopak dávám jako pozornost medovinu a med abych mohl využít jejich oplocený objekt s hlídačem. Většinou se jedná o středisko nebo areál živ. výroby. Mám totiž při kočování na slunečnici včelstva na traktorové vlečce a nechci riskovat, že ji někdo zapřáhne za traktor a já už včelstva nikdy neuvidím
Bohužel to u nás není jako v USA, kde 90% příjmu včelaře tvoří poplatky za přísum včelstev k plodinám (mandloňové sady) a zisk za prodej medu je jen okrajová záležitost.
Navíc jsem, jako kočovníci, přišly o přímou dotaci - za kočování. Byla to jediná dotace, která šla přímo včelaři, na rozdíl od všech dotací viz. "Technická pomoc", kterou přes zvýšenou cenu stáhne výrobce a včelař i tak utře nos. Prý si za to můžeme sami, že se doatce zneužívala. Vše je přece ale otázkou kontroly. Ostatní dotace více méně také nikdo nekontroluje !?!? Není opravdu čas se na ty dotace vykašlat?
Honza
O tom, že "zemědělci" žijí z ruky do huby, svědčí jejich nové traktory, nové teréní automobily a rostoucí sídla... My včelaři bychom museli prodat nějakého medu abychom se jim trochu přiblížili Undecided.

Proč jsem dal "zemědělce" do úvozovek? Protože doba, kdy se žvířata chovala pro jejich užitkovost a osevní postupy, či hnojařské plány se vytvářely nejen pro max užitek z půdy, ale i pro její obohacení, je pryč.

Dnešní dotační "zemědělci" sekají pole, louky jen proto, aby za ně mohli získat dotace... K tomu ještě potřebují dobytčí jednotky... Houby zle, vyženou skot celoročně na pastvu a at se stará... (je pěkné sledovat porody přímo na pastvině dříve mléčných plemen krav nakrytých masným plemenem býka Sad)
Mléko češi nepotřebujou, koupí ho přece "levně" za Eura ze západu!
Jen pro ilustraci přikládám satelitní snímek Euroregionu Nisa (DE, CZ, PL), kde je krásně vidět v jakém stavu je zemědělství (obdělaná políčka DE,PL, x zatravněná pole CZ) ve třech sousedních zemích. Dodgy

Ještě podotýkám. Jiný kraj, jiný mrav. Já jen žasnu, když se jedu podívat např. na Moravu přes východní čechy a nemůžu pochopit proč u vás to zemědělství jde a unás upadá...

PS: ta bílá velká skrvna na mapě je povrchový důl na hnědé uhlí v Bogatynie.
[Obrázky: frydlatsko.jpg]


Sakra rozepsal jsem se jiným směrem. Vlasně jsem chtěl tím říci, že u nás platby za přísun včelstev jsou z říše snů... Není bohužel k čemu včelstva vozit...

A ještě vsuvka k dotacím: Žádám, jako každý z Vás o D1ku z opylování. Na ostaní kašlu jsou pro mě bezpředmětná...
Honza
Chtěl bych se zeptat jestli někdo neví jaky formulař je potřeba pro zaplacení opileni zemědělskych rostlin od zemědělského drustva? Pokud někdo něco o tom vite jestli byste mě mohli pomoci a kam i formulař poslat, vím že se to vyplnilo a nechalo potvrdit v ZD a pak se to nekam zaslalo,ale uz si to nepamatuji ani nemam ten formulař. Byl bych moc rad kdyz me poradite a treba jestli mate nekdo ten formulař jestli byste mě mohli zaslat . Předem dekuji Zdeněk
Referenční URL's