Máte někdo zkušenosti s využitím osobní váhy nebo jiného typu pro průběžné vážení hmotnosti úlu? Rád bych vyzkoušel průběžné vážení včelstva a přínosů popř. úbytků a nechce se mi investovat několik tisíc do speciální včelařské váhy. Díky Pavel
Jeden kolega včelař mi poslal několik fotek s drobným popisem funce úlové váhy. Jelikož jsem uplně nepochopil jak váha funguje, tak pevně doufám, že to autor a majitel váhy dodatečně udělá. Jelikož je internetovým začátečníkem, tak mě požádal, zda bych to sem nedal na fórum i s mojím komentářem, ale jelikož se určitě zanedlouho naučí jak vkládat do fóra příspěvky, tak to nechám radši na něm.
"Váha je pozůstatek hydromechanické váhy z Bečova,střed
vynesen za úl a mechanický poměr na 10:1 se doladí
posunem opěrky o osobní váhu.Nyní je tam digi za 199Kč
ta váží přesně na 100gr již od 3 Kg tj. od 30 Kg po 1 Kg
Myslím ,že to bohatě stačí.
Přesnější by asi byl mincíř do 20Kg."
Dodatek k příspěvku Pavla o úlové váze
tímto se omlouvám všem včelařům,kteří nikdy neměli co do činění s uváděnou hydromechanickou váhou z VD Bečov. Těm co ji mají nebo alespoň viděli,poznají
že k původní mechanice přibylo táhlo pod celým úlem opřené vpředu o rám , ve středu je volně spojeno se všemi rameny kříže/šroubem/ a na druhé straně se táhlo opírá o osobní váhu.
Foto 2 a3 patří k jinému příspěvku o vážení.
Pro ty, co původní váhu neznají se pokusím namalovat výkres a zde zveřejnit.
LK
Budu rád, když se tady objeví nějaký podrobnější nákres.
Rád bych si pořídil nějaké zařízení, kterým bych mohl vážit víc úlů, takže úlová váha, která se běžně prodává je nepoužitelná. Musel bych koupit ke každému úlu jednu, nebo na ni úly nějak nakládat.
Toto zařízení s využitím osobní váhy je víc použitelné. Mohl bych mít pod úly podstavce s pákovým mechanismem a váhu do nich podle potřeby zasouvat.
Váha je velmi dobrý pomocník v sezoně i zimě. Jaký koliv nákres, či fotografie je skvělé. Nové váhy stojí kolem 3500,-- a to je pro začátečníky dost. LD
Slíbil jsem, že dodám výkres k předělání hydromechanické váhy a i k výrobě nové. Předpokládám, že včelaři, kutilové jsme technicky na výši a budou Vám tedy stačit fotografie s rozměry.
Mnohé rozměry, materiál si každý zvolí sám podle toho co má k disposici. Podstatné jsou rozměry kříže, kdo umí, přepočte si jakékoli rozměry tak, aby byl převodový poměr 10:1
(240+65) : 65 = 4.69
(195+170) :170 = 2.14
4.69 x 2.14 = 10
Posunem opěrky o os. váhu na táhle, se poměr doladí!
V knize Víkendový včelař od Karla Weisse na straně 156 je obrázek jak používat mincíř. S použitím páky přes tyč se lépe odečte hodnota. Mincíř je možno koupit za několik stokorun dokonce s udávanou přesností až 20 g. Myslím, že použití je složitější, ale mohu vážit bez problému kterýkoliv úl a navíc bez obav z vlhkosti a případné krádeže. Není tam ale nic o převodu hmotnosti. Úl se přizdvihne na jedné straně - nevíte někdo jak se vypočítá skutečná hmotnost? Jako začínajícího včelaře by mne zajímalo, jak ubývají zásoby. Nebude je to rušit, když je zvážím každých řekněme 14 dní?
To je zajímavý nápad. Řekl bych, že při odečítání hmotnosti se počítá s tím, že hmotnost zásob včel a plodu je v úle rozložena rovnoměrně a tudíž zvážením jedné strany úlu se zjistí polovina hmotnosti celku. Rovnoměrnost rozložení se dá oveřit několika pokusy, kdy se úly zváží z obou stran. Pokud se úl zdvihá pákovým mechanismem, musí se ještě počítat s poměrem ramen páky.
Rušení včel bych se neobával, stačí s úlem nebouchat a hlavně ho nepřevrátit
Nadzdvihnout se musí asi opravdu jen o pár milimetrů, jinak se změní těžiště úlu a navážíte nesmysl.
Můžete sem , prosím, dát ten obrázek? Jedná se o opravdu velice jednoduché zařízení, ale knihu nemám (možná jako někteří další členové fóra) a obrázek je vždy víc, než tisíc slov.
Tak přidávám obrázek. Poměr ramen páky má vliv na sílu, kterou musím zabrat a zdvih, ale ne na to, co naměří mincíř. Na obrázku mi připadá, že je potřeba mít hodně přesnou délku provazu/lanka/možná nejlépe řetízku s hákem.
To jsou výhody obrázků, já jsem si představoval mincíř na druhé staně páky (jako že se za něj tahá dolů).
Tohle řešení je elegantnější. Mincíř by tedy měl navážit (skoro) přesně polovinu váhy úlu.
Možná bych z praktických důvodů celý stojan zkrátil, aby se s ním dalo pracovat v podřepu. Při práci je totiž potřeba konec řetízku nějak připevnit ke dnu úlu (nejlépe asi navléknout řetízek a hlavu vrutu nebo háček, čímž se také dá nastavit jeho správná délka), držet stojan s pákou a mincířem tak, aby vás to nebacilo do hlavy a pokusit se cosi navážit. Současně je potřeba namáknout si grif na zachycení úlu, když se to s náklonem přežene.
Přemýšlím, jak z navážené hmotnosti vypočítat hmotnost zásob. Celkem jednoduše zjistím hmotnost vystrojeného úlu (dno, víko, nástavky, souše), ale mimo zásob je v něm ještě nějaké množství včel, pylu, plodu a nezpracovaných zásob (vody navíc). Existuje nějaký odhad této hmotnosti, třeba na jednotku plochy obsednutého plástu (chápu, že v různých ročních obdobích se to bude lišit), nebo se to spláchne odečtením nějakých pár kilo, podle palcové fenestrální metody - podívám se z okna a vycucám si to z prstu - na nástavek 39/24 - 1,5kg, nn lang - 1kg? Anebo to prostě zanedbat?
Ahoj přátelé.Hledal jsem na netu včelařskou váhu a dostal jsem se až zde na toto fórum .A protože jsem se synem začali včelařit teprve loni a peněz není mnoho jak určitě všude .Snažíme se ušetřit co jde.Váha by se nám určitě hodila .A protože všechno příslušenství se snažíme dělat svépomocí ,tak hledáme všelijaké nápady.Od rozpěráku který jsme vyfotili(a dělali podle fotky), přes mřížky proti myším(rejskům),napínáků drátků.
No a váhu určitě zvládneme,jenom to chce co nejvíce podkladů.
A protože jsme úly dělali tak můžeme zvážit prázdný úl s rámky bez včel.Potom s včelama (jelikož máme půjčení úl na jaro budeme dávat včely do našich úlů).
A hlavně získáváme zkušenosti co a jak.
Jeden starší včelař používá osobní váhu - položí ji na trámky vzhůru nohama a na ni postaví úl. Respective na váhu dřevěnou desku a pak úl. A ciferník čte pomocí zrcadla, které má pod úlem. Divné, ale funkční a prakticky zdarma. Používá mechanickou váhu - sám jsem jednu dostal zadarmo a je přesná. Akorát nevím, jestli se nějak neunaví materiál, nezrezne od kondenzátu neo tak něco.
Jednoduché vážení mincířem,má na svém webu ing.Jan Jindra.A nejen to, ale mnoho dalších mazaných vychytávek.To je člověk na své místě.
http://www.sweb.cz//jjvcela
Divné to být nemusí pokud použil nějakou starší mechanickou OV.
Běžná a laciná digi OV se musí zapnout krátkým našlápnutím ona se poté otestuje a vynuluje a oznámí připravenost k vážení.A toto musíme provézti i při vážení úlu. Proto s ní nelze průběžně vážit.
Jednu váhu jsem rozebral a snažil ji nějak "ošulit",nedala se a nakonec nevážila vůbec.
V příspěvku 6 na třetím foto je vidět stav v klidu.Vynášecí páka je podložena laťkou.Při vážení laťku vyndám,pákou nasimuluji zapnutí OV a zvážím.Zázraky to nedělá,ale vážit umí. Pokud přijde někdo na fintu jak digi OV ošulit,aby vážila průbežně ,sem s ní.
Sám si pak pořídím několik vah.
Já jsem to vyřešil myslím celkem jednoduše.Nad úly ve včelíně jsem přidělal ocelový profil tvar T. Poprofilu jezdí pojezd na kterém je připevněný řetězový kladkostroj (koupený na aukru za 900 kč), pod kladkostrojem je připevněna rybářská váha do 100kg (500 Kč).Mohu vážit buď celý úl nebo jen nástavek. Když kontroluji plodiště, tak nástavek zvednu a odjedu s ním na vedlejší úl. Protože jsem celé zařízení dodělal asi před 2 měsícema tak ještě vychytávám mouchy, ale při dnešním vytáčení jsem se seknul v odhadované váze medu o 5 kg. Celé zařízení přišlo na 2000 Kč a není to jen váha. Šlo o zvedání nástavků plný váží 45kg
Až to bode vše OK tak se sem pokusím dát nějaké foto.
[
attachment=66] [
attachment=67] [
attachment=68] [
attachment=69]
V stodole som objavil starú
decimálku. Bola vyrobená v roku 1956. Má už teda 55 rokov a na svoj vek vyzerá dobre a je funkčná. Keď som odvážil úľ, jazýčky na váhe sa vyrovnali, keď som na váhu položil závažie o hmotnosti päť kilogramov a jedno deko. Úľ má dnes hmotnosť 50 kg a 10 dkg. Váha má váživosť do 160 kg, takže bez problémov zvládne prácu na včelnici počas celého roka.
Oživuji tohle téma ohledně váhy.
Již druhým rokem mám pod jedním úlem starou decimálku a na takové to přibližné vážení a zhodnocení přínosu a úbytku zásob to stačí.
V posledním díle časopisu Včelařství mě ale zaujal článek kolegy včelaře pana Kaulicha o využití velkokapacitní digitální váhy Profesor DV 2501.
Neměl jsem doposud ani potuchy že něco takového existuje a dnes ráno jsme si s kamarádem každý jednu objednali zde-
http://www.eva.cz/zbozi/27104/vaha-osobn...kapacitni/
Tohle bezproblémové řešení vážení za 700kč mi přijde jako dost dobrá pomůcka.Ovšem co to udělá v zimě za mrazů a nevlídného počasí to se uvidí.
Letos už jí pod úl asi nedám ale na jaře to má spočítané.
Míro, dotazoval ses jak se bude chovat ve venkovním prostředí, zvláště vlhko a mráz?
S tou digitální váhou bych byl opatrný. Napřed si ověřte, zda váží dlouhodobě správně - pravděpodobně musí být trvale zapnutá - zda za týden naváží přívažky. Pravděpodobně se nedá použít shodně, jako ta decimálka. Digitální váha i levnější se dá používat jako podstavná s pákovým zvedákem. Pak ji mohu používat pro všechna včelstva.