Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Zdravim vsechny, nevim jestli toto tema uz zde je, pokud ano tak me presmerujte,,..

chci se zeptat jak vytvorit oddelek kdy je ta spravna doba atd,, nekde jsem se docetlu ze vcelstvo ktere mam v oddelku, na peti ramkach, ze pokud zjisti se jsou jakoby osirela ze si vychovaji svoji matku,, je to tak??: nebo se musi matka vychovat tak jak se chovaji matky.. dekujivsem za rady a ochotou Undecided Huh
no letos to budu pachat taky poprve Smile

co sem vycet tak by melo stacit dat nezavickovanej plod a smist cast vcel do opladnacku pridas nejaky zasoby a trubcinu, vcely si udelaj materak a vychovaj matku.
no chci to take vyzkouset, ale kdy je ta spravna doba,,, SadSadSad
Chystám se na to samé,ale myslím si že máme ještě čas.Začal sem včelaři stejn jako ty ale aspoň má včelstva ještě nejsou tak silná takže musím počkat na další rok.Nevím jak seš natom ty?Jinak toto téma mě velice zajímá.
no ja to budu delat az bude zakladeno aspon do 2/3 polodiste
Tvoření oddělků je vemi účinné protirojové opatření.
Oddělky se tvoří podle síly včelstva.U silných včelstev praktikuji tvorbu oddělků po prvním vytáčení což je za příznivích podmínek během měsíce května spíše v druhé polovině.Pokud není včelstvo dostatečně silé na celý oddělek pak dělám smetence.S tvorbou oddělků většinou končím zhruba do poloviny června aby z oddělku vzniklo do zazimování životaschopné včelstvo.
K utvoření oddělku postačí tři rámky jeden ze zavíčkovaným plodem (po vylíhnutí z jednoho rámku jsou vylíhlé včely schopny obsednout zhruba tři rámky,) druhý se zásobamy + pyl a třetí mírně prorosit vodou .K tomu je třeba setřást z jednoho až dvou rámků mladušky nasadit krmítko a umístit do chladna(zajistit větrání).Pokud mám oplozenou matku tak jí hned vkládám v klícce k plodovému plástu.Pokud matku nemám tak zhruba po hodině přidám zralý matečník po dvou dnech k večeru umístím na stanoviště po sklidnění otevřu česínko po dalších dvou dnech kontroluji jestli se vylíhla matka další kontrolu provádím po čtrnácti dnech, matka již klade pořád mírně pokrmuji a přidávám mezistěny.
Pokud mám oplozenou matku v klícce tak po přesunu na stanovištš po sklidnění většinou to nechávám na druhý den odkryji vyjídací prostor kontroluji zhruba po týdnu matka již klade opět přidávám mezistěny a pokrmuji.
Oddělek lze též utvořit z celého nástavku vložením meziden(na tomto fo'ru již někde popsáno).Popřípadě smetencem,jeho výhodou je že se dají použít včely z více úlů.
Všude zde předpokládáme že budeme do tvořeného včelstvíčka přidávat buď matku či matečník proto dbáme na to aby sme nesetřásli ke včelám tvořeného oddělku či smetence matku.
Také lze vytvořit oddělek s původní matkou má to spoustu výhod ale i svá úskalí.Vytvoření takovéhoto oddělku je jednoduché protož matka je prakticky z původního včelstva i když je někdy potřeba jí ještě jednou vyměnit.Také musíme ovládat přidat původnímu včelstvu oplozenou matku popřípadě zralý matečník a v tom může nastat pro začátečníka problém.
Také musíme brát v úvahu že pokud tvoříme oddělek na stejném stanovišti tak se nám s tvořeného oddělku některé včely vrátí do původního úlu proto je lépe udělat oddělek silnější.
Chtěl bych se zeptat na jeden postup.
Mám 4 včelstva / loňské roje/ , každé na 2 NN . Nemám žádné jiné dílo. Zatím vypadá, že včely vyzimovaly velice slušně.
Přemýšlím, že bych ze dvou včelstev udělal oddělky se starými matkami a zbylé včely spojil s dalšími dvěmi. Po využití jarní snůšky / po odkvětu řepky/ bych včelstva opět rozdělil a přidal zpět odděleky s matkami.
Hned při tom spojování, bych vytvořil nové plodové oddělky s výchovou mladých matek /rozšíření chovu/. Zhruba té době by měly dorazit mladé matky, takže by se daly udělat i smetence.
Těmito zásahy mi jde o využití jarní snůšky, i stavba by mohla bít při velké síle včelstva rychlá. Kdybych nic neudělal, tak si myslím, že by sice včely vystavěly 2-3 nástavky, ale medu by moc nebylo. Letos bych už chtěl apoň pro sebe trošku medu, spoň jako odměnu Big Grin
Prosím o radu, jde-li takto postupovat. Nebo jsem napsal něco špatně ? Blush
Díky Zdenek
Nelze vyčíst na jak velké rámkové míře včelaříš.I tak si myslím že dva nástavky je již slušné včelstvo které je schopno normálně se rozvíjet a donést i dostatečné množství medu.Také jak píšeš jsou ve včelstvech rojové matky,nezrojí se po posílení znova.Také bys spojoval tehdy kdy nastává bezsnůšková doba(po odkvětu řepky) kdy je právě vhodné spíše včely oslabit vtvořením oddělku a zabránit rojení ty bys ho svím zásahem spíše k rojení podnítil nehledě na to ře by se včelstvo spojovala obtížněji než v době k tomu vhodné.
Pokud budeš experimentovat tvím popsaným způsobem jen si přiděláš práci z rizikem že se něco nezdaří.
Včelstva bych nechal normálně rozvíjet a rozšiřoval mezistěnamy a určitě z nich půjdou vytvořit i oddělky minimálně z každého jeden takže se ti počet minimálně zdvojnásobí.
Jiné by to bylo kdybys měl záložní oddělky kterými by jsi včelstva v této době posílil samozřejmě i to nese určitá rizika že sice budeš mít hodně silné včelstvo ale pokud cokoli zabrání snůšce tak se budou rojit a rojit.
Pokud upředňostňuješ rozmnožení před medem tak stači vytočit med pro tvou potřebu pak lze po vytočení prvního medu ponechat jedno včelstvo na medy pozdější a ostatní včelstva rozdělit do oddělků takže uděláš třeba z každého včelstva 4(podle síly včelstva více či méně) oddělky, pak budeš mít 13 včelstev,a ze včelstva na med určitě půjde také udělat minimálně jeden oddělek takže při tomto modelu bys šel do nové sezony s minimálně 14 včelstvy.
Já bych postupoval pomaleji bez ztrát na medu. A udělal jen tolik oddělků kolik mi včelstva dovolí bez toho abych ztratil med.Je jen na tobě jak se rozhodneš.
Včelařím na optimalu NN /viz. panel uživatele/.
Můj záměr nebyl spojovat po odkvětu řepky ,ale před začátkem květu a po odkvětu právě rozdělit, abych potlačil rojení.
Ale je pravda, že už by to mohlo být pozdě. Smile
Děkuji Vám za radu, experimenty nechám na dobu, až budu mít včelek víc. Big Grin
Jsem rád, že v pořádku vyzimovaly.
Zdravím Zdenek
Zdravim.Letos se tez chystam udelat dva oddelky.
Puvodne jsem mel tri vcelstva, ale dve jsem musel spojit, ponevadz mi v jednom matka nekladla.
Chtel bych se poradit jak to mam udelat kdyz bych chtel udelat oddelky v kvetnu jako protirojove opatreni, ale problem je v tom ze nove matky budou k mani nejdriv az koncem cervna a to uz by se mohli vyrojit.
V tomhle pripade me napada moznost, udelat oddelky i bez matek a matecniku, nechat je, aby si narazily matecniky nahradni, po 7-9 dnech vylamat nejstarsi matecniky a nechat tak dva nejmladsi(zalozene na nejmladsich larvickach). Pokud se matka oplodni a rozklade je vyhrano. Matku si pozdeji oznacit-aby se lepe hledala... Jak ti prijdou matky, udelat oddelek z puvodniho odd.(co ma matku z nahradniho matecniku). Novy odd. dat na mezidno+ prisla matka, nad puvodni odd. a nechat matku rozklast. Pak staci oba oddelky, trebas v zari spojit po odejmuti mene kvalitni matky pres noviny.
Dalsi moznosti je prisle matky vymenit za ty nekvalitni v tech odd. Je to ale komplikovane a uspesnot vymeny je mensi-spatnei obdobi na vymeny je cerven az polovina cervence. Od poloviny cervence a v srpnu je to asi na vymeny v dobe slideni nejhorsi. Jistejsi je varianta prvni.
Dekuji, tak nejak to chapu akorat kdyz udelam ten
oddelek z oddelku, tak mezi ne dam mrizku?nez je pres noviny spojim? jeste mi neni jasne proc se nechava ta
nejmladsi larva Confused
Matky se chovají právě z nejmladších larev jak napsal Tomáš a t z toho důvodu že tyto larvičky jsou po vylíhnutí z vajíčka ihned krmeny jako budoucí matky tedy budou i kvalitnější jako matky kdežto taková starší larvička je zpočátku (několik málo dní)krmena jak dělnicea teprve po osiření včelstva z ní začnou včely vychovávat budoucí matku.
Souhlasím s Tomášem v postupu jen bych už nedělal z oddělku oddělek ale přišlé matky usadnil na menší smetence z kmenovích včelstev(lépe se budou přidávat) a teprve po rozkladení je spojoval s prvními oddělky.Jen si nejsem jist jestli budeš mít to srdce zrušit mladé matičky které budeš muset v prvníchoddělcích před spojením zrušitSmile
Prave.. nejradsi bych delal oddelek az v cervenci ale to uz je asi dlouho co?Confused
Zdravím já to dělám tak že,když dělám prohlídku a najdu matečník ve včelstvu kde matka je vezmu ho i s plodem, cca 3 ramky a dělám oddělek z nich postupuju špatně ???? nebo bude lepší koupit cca 3-4 matky a až je budu mít jisté,vybrat ze včel po třech rámcích plodu i se včelami.a potom přidat svou matku ????
Takže prakticky vytváříš nová včelstva z rojovích matečníků.Tím teoreticky gen rojení přesouváš na další generace.Nerad bych říkal že něco neděláš správně protože i takto vytvořený oddělek má své klady.Na druhou stranu by bylo dobré nahradit matku rojovou v novém oddělku jinou která má lepší vlastnosti.Někdy také vznikne situace kdy jindy nerojivá včelstva zatouží po vyrojení stačí si vzpomenout na minulý rok.Sám ovšem zastávám názor pokud tvořit oddělek tak na připravený matečník z kvalitního včelstva.
No mozna je lepsi dat prednost rozsireni poctu vcelstev(v zacatku vcelareni) a pak teprve delat cilevedomou plemenitbu. Znam jednoho vcelare na Karlovarsku, ktery oddelky dela roky na nahradni matecniky a je spokojeny, ma neco kolem 80 vcelstev. Je uspesny...
Ovsem ja bych to tak nedelal, uz jen proto, ze me chov matek a plemenitba bavi hodne.
(07.04.2011 20:30)Josef Skala napsal(a): [ -> ]Takže prakticky vytváříš nová včelstva z rojových matečníků.Tím teoreticky gen rojení přesouváš na další generace.Nerad bych říkal že něco neděláš správně protože i takto vytvořený oddělek má své klady.Na druhou stranu by bylo dobré nahradit matku rojovou v novém oddělku jinou která má lepší vlastnosti.Někdy také vznikne situace kdy jindy nerojivá včelstva zatouží po vyrojení stačí si vzpomenout na minulý rok. Sám ovšem zastávám názor pokud tvořit oddělek tak na připravený matečník z kvalitního včelstva.

Jako elév bych se měl držet stranou, ale zase mi mimoděk naskočily konotace na pozorování a úvahy Walta Wrighta (http://www.beesource.com/point-of-view/walt-wright/) a jejich přetlumočení I. Černým v MV (5/2008, příloha, s. I-IV ; 6/2008, příloha, s. V-XII; 1/2009, příloha, s. XIII-XX). Wink
Téma tvoření oddělku ze včelstva v rojové náladě je troch složitější.Pokud beru v úvahu že jsou již naražené matečníky tak jejich jakékoli odstranění pokud se povede bez toho že někde nějaký byť sebemenší matečník přehlédnu mi nedává záruku že jsem utlumil rojovou náladu takže jako protirojové opatření bych to snad ani nepoužíval.K rozšíření počtu včelstev ideální prostě celé včelstvo rozdělit na oddělky nenastane problém z přijmutím matečníků vše je vlastní.Znám včelaře kteří to tak dělají běžně a pořád včelaří na matkách získaných tímto způsbem a nevadí jim že jsou z rojovích matečníků.Ovčem také pořád prohlíží a vylamují matečníky.Což jde při menším počtu včelstev ovšem při větších počtech prakticky neuskutečnitelné.
Múj názor je lépe předejít rojové náladě utvořením včasného oddělku kde mám také záruku v požadovaných vlastnostech přidané matky.Jistě že nejde zabránit občasnému vyrojení nebo matka není podle mích představ ale mám jakous takous představu na čem včelařím a samozřejmě to dělám rád protože to ke včelaření patří.
Takže je dobré si ujasnit jestli chci včely rozřiřovat pak klidně i na rojovích matečnících a následně matky měnit nebo taky né s tím že medu nebudu mít tolik.
Nebo dělat zásahy proti rojení (tvorba oddělků před vznikem rojové nálady)a tím i pro získání více medu.
(30.03.2011 23:01)Zden.3 napsal(a): [ -> ]Chtěl bych se zeptat na jeden postup.
Mám 4 včelstva / loňské roje/ , každé na 2 NN . Nemám žádné jiné dílo. Zatím vypadá, že včely vyzimovaly velice slušně.
Přemýšlím, že bych ze dvou včelstev udělal oddělky se starými matkami a zbylé včely spojil s dalšími dvěmi. Po využití jarní snůšky / po odkvětu řepky/ bych včelstva opět rozdělil a přidal zpět odděleky s matkami.
Hned při tom spojování, bych vytvořil nové plodové oddělky s výchovou mladých matek /rozšíření chovu/. Zhruba té době by měly dorazit mladé matky, takže by se daly udělat i smetence.
Těmito zásahy mi jde o využití jarní snůšky, i stavba by mohla bít při velké síle včelstva rychlá. Kdybych nic neudělal, tak si myslím, že by sice včely vystavěly 2-3 nástavky, ale medu by moc nebylo. Letos bych už chtěl apoň pro sebe trošku medu, spoň jako odměnu Big Grin
Prosím o radu, jde-li takto postupovat. Nebo jsem napsal něco špatně ? Blush
Díky Zdenek

Nevím, kde vznikla pověra, že když tvoříš oddělky přicházíš o med. Oddělky se tvoří zpravidla v 2/3 kvetení řepky a je to jedno z hlavních protirojových opatření. Z toho plyne že včelstvu odčerpáš včely (jak ve formě plodu a odebraných úlových včel), které do jarní snůžky již nezasáhnou a jejich přetlak je hlavní impuls pro vznik rojové nálady. Do snůšky z líp, medovice a slunečnice včelstvo svoji sílu opět obnoví.
Myslím si, že tvůj největší problém bude v nedostatku souší. Včelstva se budou po zimně vyvijet rychleji něž budou schopny stavět. Moc včel, málo prostoru - rovná se rojení.
V tvém případě bych udělal v daném termínu oddělky. Přidal jim matečníky před vyběhnutím z uznaného chovu (oddělky je ochotně příjmou a v tomto časném termínu jsou dostupnější než hotové matky). Oddělky v podletí můžeš spojit s kmenovými včelstvy a vyměnit tak rojové matky nebo si je necháš pro navýšení počtu včelstev.



(07.04.2011 7:56)zbynek_ napsal(a): [ -> ]Zdravim.Letos se tez chystam udelat dva oddelky.
Puvodne jsem mel tri vcelstva, ale dve jsem musel spojit, ponevadz mi v jednom matka nekladla.
Chtel bych se poradit jak to mam udelat kdyz bych chtel udelat oddelky v kvetnu jako protirojove opatreni, ale problem je v tom ze nove matky budou k mani nejdriv az koncem cervna a to uz by se mohli vyrojit.

Domluv si před tvorbou oddělků matečníky před vyběhnutím z uznamého chovu nebo alespoň od zkušeného chovatele matek. Je to i levnější. Seznam chovatelů matek i s kontakty vychází v přípoze Včelařství nebo mrkni do inzerce. Nevyhodou je, že si pro ně musíš jet a umístnit je co nejdříve do oddělků aby nezachladly nebo se naopak nepřehřály, když je necháš na sluníčku. Já používam na převážení polystirenový box na zmrzlinu a vyplním jej papírovými kapesníky, ale nejvíce jsou háklivé na klepnutí. Pozor tedy na pády.
Referenční URL's