Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Řekl bych, že takovému optimistovi tento oddělek musí donést alespoň 40 medu. Protože letos jistě budou ty nejpříznivjejší podmínky a med poteče i česnem ven. Tak a teď už tazatel musí být spokojený, uklidněný a může s tím počítat.
(03.04.2019 23:20)Kamik napsal(a): [ -> ]Kolika rámkový budoucí květnový oddělek by mohl mít potenciál nanosit ještě letos nějaký med?

Dovolím si citovat původní otázku,že by se ozval někdo, kdo má praktickou zkušenost Mluvím o potenciálu přinést, o počtu rámků. Ze dvou ten potenciál určitě nebude... Asi jenom Merkuri má praktickou zkušenost...no nic.
Ono je to fakt těžký, Jeden rok jsem vytáčel oddělky založený na jednom plástu. Jenom jednou, jinak krmím. Záleží na počasí...Takže Jeden NN plodu a jeden NN nástavek zásob, může dát ještě v roce založení nějaký med. Ale..pokud bude sucho a bude třeba krmit, tak ze stejného množství plodu a zásob, mohlo být oddělků deset.
Merkuri v podstatě nedělá oddělky, ale dělení včelstva a tam je to zas o něčem jiném.
Když už tady není nikdo jasnovědec, tak nezbývá nic jiného, než se zeptat v hospodě. Tam to jistě budou vědět.
Oddelok ktorí obsedá naplno 6 rámikov B aký môže biť za 2 mesiace + 18 dní? Ten už je na 20 rámikoch čo plno obsadzuje a nie je pre neho nanosiť plný nástavok medu. Mladá matka počas intenzívneho kladenia za mesiac aj dačo zakladie. Keby aj nebola znáška tak z oddelku môžem spraviť kludne další oddelok čo nie je nereálne. Mladá matka je naštartovaná v kladení a kdešto už stará po slnovrate ide v intenzite dolu čo nie je nič tragické ale aj tej sa dá pomôcť aby sa rozbehla.
VašekB, pokud máte problém s porozuměním podstaty dotazu, pak prosím nereagujte, vaše odpovědi jsou informačně prázdné. Děkuji bohemia.gall a Merkurimu za reakce.
dyž sem zostál na dvoch včelstvách ( plod přes tři NN ) a chcel ten rok rozšířit bez nákupu, rozdělil sem včelstva na tři plus jedno "záložní". takže na podzim sem měl 6 plus jedno slabší. ten rok sem nic nevytočil a sypal do nich cukr. v tych dvoch původních bylo v jedném 12 a v druhém 14 rámků plodu, po rozdělení měl každý "díl" 4 rámky plodu a nejaký pyl a zásoby. "chcípáček" začal na dvoch. tož tak.
OMG, mě je jasné, že záleží mj. na snůšce! Můžu mít k dispozici +- 20R plodu, mám minimálně 50kg zavíčkovaného cukru. Chci udělat květnové oddělky - cca +-4. Mně stačí říct reálnou zkušenost jako má např merkuri, nebo bohemiagall. To jestli budou podmínky, neovlivním, ale ten počátek je na mě.
Pokud budete mít květnové 4odd. po 5r s plodem 42x17,jak píšete,tak vám nějaký med donesou...i kdyby bylo sucho
toť můj názor
5 rámků plodu je dost, ještě bych k nim klepnul nějaké letavky, odvezl na 10 dní někam mimo aby se nevratily do puvodniho vcelstva a med musejí donést...
Já mám letos v plánu něco podobného, budu tvořit maxi oddelek z 8 rámků plodu, takže vlastně nové včelstvo.
pokud někdo laboruje s myšlenkou vytvoření oddělku i produkce nějakého toho medu, dá se jít i cestou přeletáku. Jen v krátkosti vysvětlím (sedím v autě), na původním místě po zákroku zůstanou létavky, mezistěny, jedna souš a matečník, zbytek se starou matkou se přemístí na jiné místo. Létavky původního úlu využijí snůšku, nemusí se starat o plod a oslabené včelstvo se rychleji dostane do síly. Tento zákrok se dělá spíše pro vyřešení rojovky, ale pro tvou touhu mít letos svůj med by se to mohlo hodit.
(05.04.2019 15:00)Slavík napsal(a): [ -> ]5 rámků plodu je dost, ještě bych k nim klepnul nějaké letavky, odvezl na 10 dní někam mimo aby se nevratily do puvodniho vcelstva a med musejí donést...
Já mám letos v plánu něco podobného, budu tvořit maxi oddelek z 8 rámků plodu, takže vlastně nové včelstvo.
Půjdou na nové stanoviště do lesa, 4,5 km daleko, vrátit by se neměly. 8R je taky dobré Smile, zvažoval jsem dát i víc, loni jsem dělal jen 2R a později, přikrmoval, a do zimy šly na 3NN. A teď mám po zimě spoustu zásob, tak si říkám, že když udělám pořádný oddělek, zásoby dostanou i nějaké souše, tak do medovice (když bude) mají +-2 měsíce čas nabrat sílu. Když už snůška nebude, případně je rozpůlím, přikrmím a vyřešeno.
Já se vám do té vaší debaty nechci vměšovat, ale přijde mi, že Tomáš Madar do Kamika zbytečně rejpe. Tomáši pokud nechces Kamikovi odpovědět na dotaz, tak radši nic nepis, je to lepší než ty tvé trapné poznámky.
To tu už bylo....
Nehodlám do nikoho rýpat. Psaný text občas vyzní jinak, jež jak byl míněn.
A už vůbec nehodlám nikoho zesměšňovat.

Ono bude stejně nejlepší, když si to uděláš po svém. Vlastní zkušenost je ta nejdražší a nejlepší.
Je to jistě věc názoru, ale nemyslím si, že nejdražší zkušenosti bývají ty nejlepší. To můžou umírat včely, lidé, přicházet exekuce, apod. To by třeba nemuselo existovat toto fórum, a každý by si šel svou cestou stylem pokus -omyl.
Tady se dá najít spousta cenných informací (ale je to čím dal těžší) a zcela zadarmo, a když něco nevím, tak se zeptám. I ve včelařské literatuře je možnost silného raného oddělku s potenciálem přínosu medu pro včelaře v téže sezóně zmiňována, avšak pouze v obecnější rovině. Proto můj dotaz patřil sem a těm, kteří s tvorbou silnějších květnových oddělků mají praktické zkušenosti a můžou tak svoji radou rozšířit toto fórum o další zajímavou informaci.
V obecné rovině platí , že žádné včelstvo není dostatečně silné na snůšku. Udělat silný oddělek, který bude nosit med z nějaké pozdní snůšky...a ta skoro nikde není ... není problém. ( dva rámky s plodem asi nestačí) Ale uvědomte si, že o ty včely obíráte produkční včelstva a ta donesou o to méně. A ve včelách je to tak, že rozdělíte li včelstvo na dvě menší, tato vám nepřinesou tolik, co jedno silné. Proto se všichni diví , na co se to ptáte. Jestli budete mít kolem lány slunečnice a ta bude medovat, tak to zkuste.
Odebrání 1-2 rámků z jednoho úlu přece není problém, vždyť takto se oddělky dělají. Navíc tady je mezi 1 a 2. snůškou téměř měsíční pauza a pak jde ještě medovice, takže za ten měsíc matka nejspíše ten (max) dvojrámkový propad dožene.
Nemám v plánu sebrat jednomu včelstvu 5 rámků a udělat oddělek. Budou to sběrné oddělky z více úlů, které můžou být vybaveny nástavkem zásob a vystavěnými soušemi do medníku. Navíc, nepotřebuju udělat přesný nebo co největší počet oddělků. Otázka snůšky je jasná bez diskuse, na tom záleží především, a nedá se to dopředu naplánovat. A tak nevadí, že med třeba nakonec nedají. Jde jen o tu výchozí sílu oddělku. Shodneme se, že 1-2 nízké rámky nebudou velcí favorité na úspěch, byť jak zmínil BohemiaGall, jedinkrát se to zadařilo. 5R oddělek, jak už zaznělo výše, potenciál má. Jde mi taky o to, aby to nebyly slaboty ze startu, půjdou na "externí" stanoviště, nebudu je moct tak hlídat a opečovávat, jako když jsou doma.
Tož to udělej jak sis to vymyslel a po sezóně napiš jak dopadls
(18.04.2019 10:08)jirka.marx napsal(a): [ -> ]V obecné rovině platí , že žádné včelstvo není dostatečně silné na snůšku. Udělat silný oddělek, který bude nosit med z nějaké pozdní snůšky...a ta skoro nikde není ... není problém. ( dva rámky s plodem asi nestačí) Ale uvědomte si, že o ty včely obíráte produkční včelstva a ta donesou o to méně. A ve včelách je to tak, že rozdělíte li včelstvo na dvě menší, tato vám nepřinesou tolik, co jedno silné. Proto se všichni diví , na co se to ptáte. Jestli budete mít kolem lány slunečnice a ta bude medovat, tak to zkuste.
No v tom by som ta určite sklamal! Keď spravím oddelok toho 25.4, 2 medové plásty, 2 rámiky B liahnuceho plodu, 1 rámik vajíčka + larvičky aby si matku vytvorili. Takíto oddelok po vyliahnutí čo začne agát tak ti donesie 9 Kg nového agátového medu
a nastane čas že jak bude končiť agát bude už matka začínať klásť vajíčka. To ti garantujem že tento oddelok ti donesie normálne 17 Kg slnečnicového medu. Podla teba nie, čo nie je pravda. Ja to tak robím dobrých 30 rokov a vtedy nebol med keď slnečnica nemedovala tak že boli nabité medníky, bolo že sa na néj len opásly a nemusel som podkrmovať. Bolo že po slnečnici nabehla medovica čo boli plodiská a medník nabité medovicovým medom.
Chlapce zlatý ten tvůj oddelek s 5 ti plasty B míry má plastovou plochu asi jako cely nastavek L2/3. Takhle silný oddelek nedělám protože tady nemám ani akát ani slunečních. A přečti si ze jsem napsal, ze silný oddelek klidně nějakou pozdní snůšku odnese. A ty je děláš sakra silné.Big Grin A k těm výnosům .... pošli tady mladším fotku jak vypadá vytoceny plast z plodiste s plodem......Wink
Referenční URL's