Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Jsem začátečník. Opět jsem nucen vypomáhat otci s včelama v Čechoslovácích.

On při vytáčení medu a převěšování zaplodovaných plástů do medníku vylamuje veškeré naražené matečníky, misky (pokud se mu zdá, že matka hezky klade, nehledě na její stáří).

1. Je něco špatného na této metodice neustálého vylamování matečáků, misek?

2. Zajímalo by mě prosím jak byste postupovali vy? Příjde vám to škoda nevyužít tyto matečáky a nedělat oddělky? Ony jsou ale téměř v každém v čelstvu (zavíčkované matečáky). Dělali byste mraky oddělků?

3. Co takhle kdybych udělal oddělek se starou matkou a ty matečáky nechal v původním včelstvu? Není toto lepší, než dělat oddělky z nových matečáků? Jak by se prosím měl dělat oddělek s touto starou matkou v Čechoslovácích? Dát matku, plod, zásoby, souš přímo do jiného úlu na včelnici a zavřít česno na 2 dny a pak otevřít a je to?

Děkuji Vám.
add 1) nic na tom špatného není, ale je to pracné. Jsou vhodnější protirojové metody. Loni jsem ale také nestíhal vylamovat, vše, co jsem dělal selhalo.

add 2) Rojové matky dle mého nejsou vhodné pro další chov. Raději si vychovám matky z materiálu, který mi svými vlastnostmi vyhovuje. Sklony k rojení k nim nepatří.

add 3) Udělat oddělek úplně klasicky, zásoby, plod, souš s vodou .. Nezavírat, to nemá smysl. Do oddělků se dávají mlaďušky, těch pár létavek se vrátí na původní místo. Ale celkově mi metoda ponechání rojových matečníků připadá nevhodná. Raději si udělám oddělky, případné naražené matečníky zruším a přidám zralý matečník, nebo mladou matku.
Já rozlišuji proč se chtějí rojit - když kvůli mé pitomosti - tedy zanesou ponechaný prostor rychleji než jsem já myslel nebo stíhal rozšířit, tak to jsou moje favoritky.
Když jej nezanesou a chtějí se rojit, jsou to mrchy nevděčné a mají černý puntík.

Ovšem je to o tom, že si ve včelách musím doplňovat i jinak než z rojových matečníků. Odhaduji, že má z rojových asi tak max 20% matek, takže pokud se dostane nějaké do rojovky, obvykle to bývá z mého přičinění, ne prto že je to dcera matky z rojových matečníků.

Kdysi když jsem z té "naší kraňky - pouliční" přecházel na Vigor, tak tam to bylo víc než jasné. Tehdy jsem musel navíc hodně rozšiřovat a bral kdeco, a korelace byla skoro 100%. Pokud byl roj, tak z rojové - původní matky z původní směsky.
Mám dotaz. Mám vytvořen oddělek, ve kterém mám 4 nádherné matečníky. Dále mám poroj, kde jsem našel zatím neoplozenou rojovou matku (+další 3 rojové matečníky) a samozřejmě roční vyrojenou matku v dalším úle. Dotaz zní: Zda neoplozenou rojovou matku s matečníky zlikvidovat a dát tam matečníky z oddělku, či to tak nechat a udělat si další oddělky? Předem děkuji za odpovědi.
Obecně matky z rojových matečníků by měly být lepší, než z nouzových . Předpokládám, že genetika bude stejná, tak bych sáhl po těch rojových. Ale budou rojivé Big Grin
Proč by měly být rojivé ? Máte zkušenosti s takovými matkami ?
Matky z rojových matečníků jsou o třídu lepší než přelarvované. Pokud ale včelstvo s takovou matkou necháte jen 4 Vn 39x24....můžete nadále tvrdit, že jsou rojivé. Dodgy Já mám letos několik takových matek a u jedněch jsem na 6ti Vn a ostatních na pěti a stejně budu ještě minimálně jeden Nn nebo Vn přidávat. Podle mě jsou to nejlepší matky...jen tři nástavky jsou pro ně ale málo. Wink Několikrát jsem se letos setkal s včelama, které mají k dispozici pouze 2 Vn, nebo kombinaci 1Vn +2Nn jako medníky....pro tento systém bych radil zůstatu přelarvování....a ještě líp - přelarvovat až dvoudenní larvičky.Big Grin Pravděpodobně - příroda ví co dělá, a systém včelí selekce je pro nás neznámý....stačí se jim jen přizpůsobit a nic nezkoumat. V jednoduchosti je genialita.
Jirka rojivé matky to nie je šťastné pomenovanie.Mne tie rojivé z MB priniesli väčšinou lepší výsledok v podobe plných medníkov ako tie čo som si rozchoval sám od najlepších medárok.Je zaujímavé,že tie rojivé matky sa mi už druhý rok nechcú rojiť a to som začal praktizovať len LBV,zrazu sú z rojivých nerojivé,medníky sú plné a včelstvá v sile.Nie je to trošku v metodike vedenia včelstiev? Myslím si že to je trošku pritiahnuté za vlasy mať strach z rojivých MB,mladá matka podľa mňa je často kvalitnejšia ako z núdzového chovu,pretože aj to prelarvovanie v podstate nie je nič iné len núdzový chov, ale s presnejším dátum veku larvičky.
Pre mňa má každá dobrá matka rovnakú cenu,zvlášť matka z prvého včelstva ktoré sa chce rojiť.Obyčajne tieto matky bývajú rekormandky vo výnose medu a nie je pravidlom,že sa mladé matky z rojových MB budú rojiť tiež.
(19.05.2015 18:33)pavel.t napsal(a): [ -> ]Proč by měly být rojivé ? Máte zkušenosti s takovými matkami ?

Cca o tři příspěvky nad tvým.Wink

Tady budou zkušenosti naprd.
Někdo má doma pouliční směs chovanou z rojů, tam to bude asi bledé, někdo má doma třeba oddělky s dobrým původem a vyrojili se mu třeba protože neměl dost díla + jeho chyby.
V tom druhém případě v tom nevidím veljké riziko, v prvém bych je bral taky - a věděl co mám v úlech a zařídil se podle toho.
Myslím, že výběr na včelách je priorita, člověk by se měl starat o zdraví , prostor o obměnu díla.

Včela ví co dělá - člověk si jen myslí, že to dělá dobře. Wink
Děkuji za názory. Ponechán si rojovou matku v poroji a oddělek nechávám jak je - pokud matky přežijí nástrahy snubního letu. Cool . Jinak si za vyrojeni samozřejmě můžu sám - prostor byl zanesen plodem i zásobami - podecenil jsem rozšíření. Hold i chybami se člověk učí. Big Grin
(24.03.2014 19:50)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Už největší a nejuznávanější pedagog J.A.Komenský razil vcelku logickou zásadu, že se má postupovat od nejjednoduššího k složitému. Žel v České kotlině je vše jinak. Zde se postupuje tak, jako kdyby se prvňáček učil počty od analytické geometrie. Navíc se tento blbácký systém nazývá základním podpěrným sloupem atd. atd. Takže kdo nikdy neudělal odělek, nevychoval matku, musí začít od začátku. Začal bych tím, že si vyrobím plemenáče z nějaké pěnové hmoty, ideální je styrodur a samozřejmě horní krmítko. No a pak dám jeden zásobní plást 1 zavíčkovaný plod, jeden s vajíčky a nejmladšími larvičkami z nejlepšího včelstva ideální je co nejsvětlejší a krycí plást. Nejsem li si jist tím nejlepším, vyžebrám ho od nejlepšího včelaře ve spolku Za cca 8 dní prohlédnu včelstvíčko, půjčím si dva matečníky pro další odělek. Důležité je cca po 12 dnech odělky vyfumigvat nebo je jinak zbavit roztočů. Úspěch je závislý na tom s jakým počtem roztočů začínáme. Provedete li to takto, zaručuji úspěch na 100%. Samozřejmě odělěk patří na 2 cihly a do vysoké trávy, kde max. utrhneme hrst trávy před česnem. Rovněž neexistuje se v něm po vylíhnut matek hrabat alespoň 3 týdny. Jestli se v něm chcete každý týden 2 x přehrabovat neúspěch je jistý!!! A neméně důležitý je pomalý a nepřestávající přísun potravy. Budete překvapeni vitalitou dlouhověkostí a výnosem. No a až zvládnete tento způsob, můžete zkoušet složitější způsoby, porovnávat a vybrat si!
Zdraví R. S

Dobrý deň všetkým, som úplný začiatočník a zdedil som voz s úlmi po ujovi. Od februára 2014 kedy ochorel sa o včely vraj nikto nestaral/neliečil, zostala tam len jedna rodina, z ktorej som v sobotu 16.5. vytvoril oddelok z matkou plástami plodu zásobami a včelami na rámkoch a pridal som pre istotu 0,5kg cukerného roztoku 1:1, kým sa vytvoria lietavky. Na pôvodnom mieste som nechal plásty s plodom v rôznych štádiách vývoja, zásoby a včely s tým, že lietavky sa vrátia - nezakrmoval som plus tam bol celý plást s mladými larvami a prevažne vajíčkami na ktorom čakám že by mali naraziť matečníky. Kontrolu idem robiť 24.5. t.j. na 8 deň.
Teraz k mojej otázke, ktorá sa týka citovaného príspevku, kde pán Stonjek doporučuje ako dôležité preliečenie oddelku po 12 dňoch.Bohožiaľ tam vtedy nemôžem ísť, moja otázka je či by som mohol oddelok preliečiť aj na ten 8 mi deň kedy pôjdem kontrolovať a vylamovať matečníky, prípadne či mi viete doporučiť ako pokračovať a čo presne skontrolovať, či je potrebné preliečiť. Včelár na telefóne mi povedal že si stým nemám robiť starosti že liečiť budem potom na jeseň paušálne, len sa bojím aby nebolo neskoro kedže neboli viac ako rok nijakým spôsobom preliečené. Preliečujete oddelky? Vopred ďakujem za každú radu. S pozdravom P.B.
Zdravím všechny diskutující,
chtěl bych vás požádat o názor na venkovní teplotu při tvorbě oddělků. Mám na dnešek domluveny matečníky, které se mají zítra líhnout.
Z toho důvodu jsem chtěl odpoledne připravit oddělky, abych je tam mohl večer vložit.
Venkovní teplota u nás se pohybuje okolo 11°C a nevypadá to na nějaké velké oteplení. Všechny létavky v úle, no moc se mi v tom při těchto teplotách nechce vrtat. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Předem děkuji za odpověď, David
Pokud nebude vyloženě lejt nebo fučet, tak bez potíží. Já včera večer při cca 14 °C ometal mlaďušky na dnešní plnění oplodňáčků. Ráno jsem plnil a bylo 9 °C.
Oddělky si ale raději dělám pár dnů předem. Letos to bylo cca 10 dnů. Potřeboval jsem odsád plod kvůli rojení, tak jsem nasekal oddělky, za pár dnů vylámal naražené matečníky a v pondělí vkládal vlastní matečníky. Už se matky vylíhly.
Když ti neomrznou prsty a včely nebudeš házet po zemi tak to udělej. Některé termíny se dodržet musí a 10°C není nic co by mělo bránit v práci se včelama kromě samotných včel - pokud to nejsou bestie.
(22.05.2015 6:56)David L. napsal(a): [ -> ]Zdravím všechny diskutující,
chtěl bych vás požádat o názor na venkovní teplotu při tvorbě oddělků. Mám na dnešek domluveny matečníky, které se mají zítra líhnout.
Z toho důvodu jsem chtěl odpoledne připravit oddělky, abych je tam mohl večer vložit.
Venkovní teplota u nás se pohybuje okolo 11°C a nevypadá to na nějaké velké oteplení. Všechny létavky v úle, no moc se mi v tom při těchto teplotách nechce vrtat. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Předem děkuji za odpověď, David

Garantuji Ti oteplení Smile Když bude v oddělku ulička obsazená plně včelami, mělo by vše dobře dopadnout. Takže dva plásty s plodem. Nebo jeden , souš a namést včely z plodových plástů....bez matky
Chci se zeptat mám udělané 3 oddělky kde mám jeden rámek s matečníkem(líhnutí asi za 2 dny) jeden se zásobama a souš. Dnes jsem prohlížel jedno včelstvo a našel sem asi 8 matečníků které jsem vylámal a položil na stříšku. Za chvilku sem koukl a z jednoho už vylezla matka tak sem ji dal do oddělku. Za chvilku tam byli další tak sem je šoupl do těch ostatních dvou. Jinak sem pro ně neměl využití. Myslíte že je můžou příjmout nebo je zlikvidují?
ANi si jich nevšimnouSmile Čerstvě narozené nevoní feromonem, ale pravděpdobně to dopadne dobře. Pokud by se z nějakého důvodu včelám nelíbily, nedovolí jim aby zlikvidovaly konkurenci v matečníkách.
Tak to je dobře zařízený Cool
Ještě jak dlouho je mám nechat v klidu než do mrknu? Počasí teď nic moc, takže snubní let asi nebude tak brzy..
Referenční URL's