Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
EE, zistil som, že je to zbytočnosťBig Grin
(11.01.2016 10:13)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Pokud vyrobíš oddělek o převezeš ho o 3 Km.... Včelstvo funguje úplně normálně..... A nějaké pokálení nehrozí. Nestratilo létavky a pokud je snůška nemusíš ani krmit. Letos se stalo, že jsem některé oddělky musel i odtočit, aby měli matky kam klást....Wink Jinak tenhle "převoz čerstvých oddělků" je zaběhnutá praxe.

Vďaka. Pýtal som sa ale na prípad, že novovytvorený oddielok nemám kde previesť...

V prípade, že sa oddielok prevezie na novú dočasnú lokalitu, kedy sa môže doniesť späť? Pred zakŕmením na zimu, na ďaľšiu jar, po tom, čo mladá matka začne klásť...?
Oddělky také nikam neodvážím a protože mám malou zahradu tak je mám umístěné vedle mateřských včelstev
(11.01.2016 14:13)Benjamín Jarčuška napsal(a): [ -> ]
(11.01.2016 10:13)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Pokud vyrobíš oddělek o převezeš ho o 3 Km.... Včelstvo funguje úplně normálně..... A nějaké pokálení nehrozí. Nestratilo létavky a pokud je snůška nemusíš ani krmit. Letos se stalo, že jsem některé oddělky musel i odtočit, aby měli matky kam klást....Wink Jinak tenhle "převoz čerstvých oddělků" je zaběhnutá praxe.

Vďaka. Pýtal som sa ale na prípad, že novovytvorený oddielok nemám kde previesť...

V prípade, že sa oddielok prevezie na novú dočasnú lokalitu, kedy sa môže doniesť späť? Pred zakŕmením na zimu, na ďaľšiu jar, po tom, čo mladá matka začne klásť...?

Podľa mňa po vyliahnutí prvého plodu od mladej matky. Ale aj varianta pred jesenným kŕmením je fajn. Radšej neskôr ako priskoro, ak sa už majú prevážať. Ide to ale aj bez odvážania. Ja chovám odložence prevažne na materských včelstvách
já taky nikam oddělky nevozim........na dva dni je zavřu a pak jim otevřu normálně celý česno.......víc se o ně nestarám.....po měsící kontroluji jestli už matka klade Smile a většinou jim musim odtočit med, protože než si vyroběj novou, tak vše důkladně zanesou
(23.11.2015 12:43)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Podle všeho se nechá - v případě B) udělat z jednoho včelstva asi tak 11 oddělků a všechny dostat na dva nástavky na zimování. To ale předpokládá tvorbu oddělků na konci dubna nebo začátkem května (nejpozději do 20.5.)a upozozňuju, že je to docela dost práce. Každopádně na to musí být počasí a hlavně se to všechno odvíjí od podmínek každé jednotlivé lokality.

bylo by prosím možné trošku rozvést metodu B? děkuji
Asi myslí toto:
(23.11.2015 12:16)Orxion napsal(a): [ -> ]zdravíčko ve spolek, měl bych otázku. Kolik lze z jednoho včelstva udělat oddělků.
A) Pokud bych chtěl I trochu medu
B) Pokud mne zajímá pouze především příprava odělků na zimu, abych do nového roku měl co nejvíce včeliček

Předem díky za vyjádření Smile

Já k tomu podotknu že záleží na poloze a na počasí a taky na rámkové míře.
Letos se doufám dozvím odpověď, ale budu to dělat jen jednovrstvě - tedy "likvidovat" včelstvo postupným odebíráním rámků.
Ale je taky možné udělat v nížině ze včelsva hned jen třeba 6 oddělků a ty pak dál dělit a vím o člověku který potřeboval doplnit stavy a stihl to dole v nížině 3x, Tedy třeba 6 =>12=>24 jako maximum.
Ale to byl zkušený včelař.
nížina, lang2/3, počasí netuším, a počítám s tím, že je budu krmit .. Cool
To budeš muset i v případě snůšky....

Karle a on stihl všech 24 na dva nástavky 39x24?
Tak to pak záleží jak brzo budeš mít matky.

Já si udělal optimisticky 50ks 6r NN na dvě včelstva - ale chci aby si dělaly matky samy - jde mi o genetiku - jednak po matce ale i tu ze "vzduchu". Nachytat toho co nejvíc, dokud to jde. Smile
Tobě nestačí to mego....že jo?Big Grin
(28.01.2016 1:26)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]To budeš muset i v případě snůšky....

Karle a on stihl všech 24 na dva nástavky 39x24?
Na dva nástavky asi ne, k čemu by mu to bylo.
A nepsal jsem snad kolik jich udělal on, jen že ty oddělky stihl třikrát půlit. POkud mě paměť neklame.
To že z kmenového jde udělal na začátku 6 je můj odhad, a psal jsem že to vyjde jako maximum. Matematické. Záleží ještě na oplodnění atd.
No já psal v půvoní odpovědi 11 včelstev na dvou nástavcích.....Cool
Ja som sa snažil dostať oddelky na 3 nádstavky optimal a dostal som ich na ne až na jeden.
Aj tie čo som robil v polovici júna (ale tam bola pridaná oplodnená matka). Kŕmil som 1,5 l sirupu 1:1 každý druhý deň.
Nemyslím, že som urobil dobre. V tom hornom nádstavku bolo len panenské dielo, nechceli tam uložiť ani zásoby a gro zásob majú v druhom nádstavku, a teda majú teraz hore jeden prázdny nádstavok. Uvidím, ako sa to prejaví na jarnom rozvoji.
Budem nechávať v budúcnosti oddelky zásadne na 2 nádstavkoch, na 3 pôjdem len výnimočne, ak by sa mi zdali niektoré oddelky príliš silné.
Inak ja som z jedného včelstva spravil s minulom roku 5 oddelkov a bolo z neho ešte 10 Kg medu.
Spravil som to tým štýlom, že sa mi včelstvo dostalo do rojovej nálady, potom som z neho odoberal plásty so zaviečkovanými matečníkmi a robil z nich oddelky a nakoniec, som spravil ešte preleták a potlačil rojovú náladu.
Na budúci rok si vyskúšam prelarvovanie a robiť oddelky so zaviečkovaným matečníkom, prípadne delenie zberného oddelku po tom čo odchová prelarvené matky na viacero malých včelstiev s neoplodnenou matkou.
přelarvování jsem si úspěšně otestoval loni a letos to chci využít .. ještě dotaz - kolik si toho stihnou vystavět?
Ty co dobre stavi dokazou postavit prave ty tri nastavky a to pouzivam prevazne volnou stavbu. Jde o to udelat oddelky pokud mozno co nejdriv ( konec dubna , zacatek kvetna) a je dobre ho krmit krmit krmit ono se to neztrati. Rekord mam tri a pul postaveneho nastavku. Od konce dubna (dva ramky s plodem a matecnikem ) do konce cervence
Mám dotaz - když se přidává zralý matečník do oddělku s plodem, má nějaký vliv na přijetí matky, která se z toho matečníku vylíhne, když jsou tam např. po krajích plodového plástu nějaké zbytky otevřeného plodu? Je u přidávání matečníku riziko, že by si oddělek chtěl radši vychovat matku z vlastního plodu, pokud nějaký otevřený má? Píše se to u přidávání matky, ale u přidávání matečníku se mi nezdá, že by někdo řešil pár buněk otevřeného plodu ... je to tak?
Riziko nepřijetí matečníku je vždycky, stává se to ale zřídka(u mne), přesto, nebo právě proto, otevřený plod neřeším. Kdo chce jistotu, může nechat oddělek narazit matečníky a teprve po jejich zrušení matečník přidat.
Ono ak chcem vytvárať odložence,tak si robím určitý časový plán.U mňa to je tak,že začneme z chovom matiek,následne si u včelstiev premiestnim plodové plásty zo zaviečkovaným plodom do medníkov,tam tie plásty kľudne počkajú aj 8 dní a včely tak v odložencoch nemajú inú možnosť kedže chýba otvorený plod, len pridávanú MB prijať.
Inak ak vytvoríme slabší odloženec aj z otvoreným plodom,nič sa nedeje,MB včely obyčajne aspoň na jar bez problémov príjmú a po vybehnutí novej matky včelstvo náhradné MB zruší.Ale ak vytovríme silnejší odloženec,tak ten sa nám môže bez problémov vyrojiť.Preto je lepšie ísť tak trošku na istotu a plodové plásty pred vytváraním odložencov podržať určitý čas v medníkoch.
Díky moc, bohemia.gall i Jozef 333, přesně to jsem potřebovala vědět! Vloni jsem rozdělovala sběrný oddělek s odchovanými matečníky, takže všechny matečníky přišly v podstatě do "vlastních" včel a nebylo v tomto směru co řešit.
Ale letos bych chtěla zkusit přidat matečník do "cizích". Vyrozuměla jsem, že matečník se tam dává víceméně hned po vytvoření oddělku. Kdybych ale ten oddělek s přidávaným matečníkem udělala např. ze dvou různých včelstev, je potřeba nechat ty různé včely nějakou hodinku "sžít", nebo je taky lepší dát matečník hned (když je nechci nechávat narazit/vylamovat vlastní matečníky)?
Referenční URL's