Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Mezistěny
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
A přátelé z DomažlicSmile)
Taky jsem se tam narodil a mám to město rád, i když teď bydlím přesně na opačné straně.

S těmi mezistěnami bych se nesmál, je to asi lepší. Pro obchodníka i pro včelaře.

Je k mání víc druhů mezistěn. Ty co jsou často v obchodě jsou vyráběné jinou technologií a jsou poměrně křehké, takže není od věci si pro ně zajít až v dubnu. pokud má člověk do dvaceti včelstev tak těch 200 mezsitěn má hned zatavených.

No a pak jsou ty správné, ty vláčné - jsou vyráběné jakoby válcováním plechu. Je to stejné jako se železem - lití a válcování, křehký, tažný. Někdo je dělá i o trochu víc těžší, takže včely rychle staví. Takto fungují většinou malovýrobci.
I já je preferuji. Bohužel málokterý malovýrobce mívá doma autokláv a vosk sterilizuje proti moru. Ale vždycky je něco za něco.

Jakmile si člověkl sežene dost vosku dá se s malovýrobcem i domluvit že mu jeho vosk zpracuje do jeho mezsitěn bez nějakého velkého promíchávání s jiným. A to je obzvlášť dobré, když neléčím jak pošuk, že vosk je čistý s minimem léčiv. A pak mě mor ani tak nemusí zajímat.

Jinak buďte rádi že tam máte včelařskjou prodejnu, udržujte si ji kšeftama, dneska málokteré okresní město má včelařskou prodejnu. Alepsoň v mém okolí. Intenret je sice výborná věc, ale když sháním věci za pár korun, tak je to k nezaplacení zajít si do obchodu pro nějaký drátek, mezerníky nebo rozpěrák, když starý dobře založím Smile)
Když se tak bavíte o mezistěnách, jak by se měli správně skladovat před použitím.? Dejme tomu třeba 4 měsíce před tím než je budu zatavovat.

Předem děkuji za odpověd.
Ahoj, to jak a kde budeš skladovat mezistěny, čtyři měsíce před tím než je budeš chtít zatavit, je na tobě. Hlavně je nenechávej ve vlhku (plíseň) a poblíž topení/kamen (slepí se).
Až je budeš zatavovat, je dobré je to dělat při teplotě nad 20°C. Zamezíš tím následné zkroucení. Tzn. jeden den před zatavováním je umísti do domu/bytu, aby nabraly požadovanou teplotu a poté hurá do práce Smile
Honza
Říká se také, že by neměly přemrznout, je to pravda?
Mezistěny mohou přemrznout. Jen při nízkých teplotách jsou křehké, takže promrzlý balík mezistěn je třeba před použitím velmi! opatrně přenést do teplé místnosti a nechat nejméně 1 den vytemperovat. Pak teprve je možné bez poškození oddělit od sebe jednotlivé mezistěny. Případný bílý povlak mezistěn vzniklý skladováním v chladnu nevadí, sám zmizí po zahřátí. Mezistěny je třeba skladovat v suchu, nejlépe na regálu. Nedávejte na sebe víc než 2 vrstvy balíků, protože se mezistěny ve spodním balíku pod tlakem slepí a jdou obtížně oddělit od sebe.
Broněk Gruna
Před zatavením do rámků,je dobré dát mezistěny do termoboxu, kde se nechají celkově prohřít na cca. 34-35 st.
Nejsou tak křehké,jako když se dájí jen natemperovat do místnosti, lépe se snimi i pracuje.
(16.02.2011 18:01)S-ladek napsal(a): [ -> ]Nevíte někdo, kde se dají sehnat mezistěny do 2/3 Langa?
Nikde jsem je nenašel.

Hlavně nezapomeň na to, že jiný rozměr mezistěny na lang 2/3 je když chceš drátkovat a jiný když máš orig. lang. rámky s drážkami.
Jaký rozměr mezistěny musím, mít když je budu chtít do drážky(Langstroth 2/3)?
Citace:Jak velké voskové mezistěny si mám koupit?
Chcete-li použít voskové mezistěny, pak je potřeba rozměr: 420x142 mm. Čistý vnitřní rozměr mezi drážkami rámku (v námi dodávaných rámcích, celodřevěných i s plastovými bočnicemi) je sice 144 mm, ale je vhodné nechat cca 2 mm pro dilataci mezistěny (teplota v úlu způsobí mírné protažení mezistěny). Tím se vyhnete "vyboulení" mezistěny do strany a vystavění křivého plástu. Výkres s uvedením rozměrů je ke stažení zde.
Pozn: Někteří výrobci neřežou mezistěny úplně přesně. Z toho důvodu je lépe objednat na výšku větší mezistěny a ořezat si je napřesno svépomocí. Mohou Vám tak zůstat proužky použitelné pro stavební rámky (či volnou stavbu).

Zdroj: www.nastavky.cz
(18.02.2011 22:40)MichalS napsal(a): [ -> ]Jaký rozměr mezistěny musím, mít když je budu chtít do drážky(Langstroth 2/3)?

Záleží od koho máš rámečky. Tady už kompatibilita moc nefunguje, protože mi čecháčci si prostě nějaké to vylepšení neodpustíme Smile Do rámků ode mě 43x15.
Jsou včelky schopny dostavět mezistěny i do stran? (když dám do Langů mezistěny pro 39ky)
Rámky si vyrábím sámSmile Dík Petře za odkaz, hned vím víc.
Citace:Jsou včelky schopny dostavět mezistěny i do stran? (když dám do Langů mezistěny pro 39ky)

Z mé zkušenosti nelze říct 100%, ale jsou. Není to nejideálnější stav, ale dají to. A u nízkých nástavků to nebude problém. Prošel jsem si tím taky (mezistěny z 39 na 42). Bohužel se to stalo u vysokých 30cm rámků. Navíc vše bylo špatně (drátkování, velké teplo, tenké mezistěny, usazený roj) a souše, nedotažené do konce rámku sjížděli a deformovali celé dílo. Většinu jsem musel vyřezat. Vím, absolutní chyba včelaře začátečníka Confused


[Obrázky: chyba1.jpg]


[Obrázky: chyba2.jpg][Obrázky: chyba3.jpg]

Nízký rámek vystavěný během podzimního krmení. Dílo je od kraje 0,5cm z původních 3cm.


[Obrázky: nedostavenasous.jpg]
Mám takový hloupý dotaz, mám míru 39x24 a chystám se koupit mezistěny, ty se prodávají na kila a otázka je kolik mezistěn pro tento rozměr je zhruba v jednom kile? Jsem začátečník takže nemám představu..
Je to 15-16 mezistěn do kila.
U mě to dělá tuším 12ks do kila.Záleží na jejich kvalitě.
Když jsem to loni telefonicky zjišťoval, tak mě řekli ve Stražisku 14ks/kilo a Včelpo 13ks/kilo (39x24).
Loni jsem byl ve Stražisku 4.března, nejdříve domluva po telefonu 582 376 530 týden dopředu skrz jiný rozměr mezistěn. Za týden jsem si je vyzvednul. Byli tam ale jen do 13 hod.
to jsem myslel že víc je v kile Smile no pro deset úlů to dělá zhruba 25 kg mezistěn.
Ještě se zeptám nemáte někdo kontakt na prodejce co má dobrou cenu na Moravě? Jsem z jižní moravy, ale při dobré ceně bych si zajel i dál asi se to při velkém množství vyplatí.
Už se to tady řešilo, zkuste třeba Stražisko. Web mají zatím ve výstavbě, ale kontakt je funkční.Zkuste si doplnit informace do profilu, lépe se pak debatuje, když víme, s kým máme tu čest.
Začínám včelařit a zatím sbírám informace a zkušenosti odevšad.Mám 4 úly Lang. 2/3 a k dodaným rámečkům 448x159 s drážkou ve spodní i horní loučce jsem si objednal vosková mezistěny pro tuto rám.míru.Bohužel mezistěna v rámku není dostatečně zakotvená,drážky nejsou využity, jakoby tam ani nebyly , šířka mezistěn měla být o několik mm delší. Budu muset ještě drátkovat nebo by postačilo zajistit mezistěny při krajích voskem?
Referenční URL's