Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak usadit roj
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Ako končia? Je ich stále dosť, v oddelkoch čo mám 62 je ich v každom najmenej 200.
Aj v mojej stovke odložencov ich je ešte dosť.V kmeňových včelstvách redukujú počet trúdov.To čo sa postupne teraz liahne sa už dospelosti nedožije...preto zalietávajú do oddelkov.
A v auguste,ako som písal ich bude minimum,v niektorých včelstvách už nič.
SR sú zanesené sladinou,dávam ich do medníka a nahrádzam plástom žemľovej farby.
Zdravím, včelařím od loni a včera (3.5.) jsem odchytil svůj první roj, kousek od úlu a usadil do úlu se dvěma staršími nástavky a rámky s mezistenami i bez. Přes noc nechal zchladnout pouze na očka a ráno otevřel česno. Když jsem se vrátil z oběda, včely mi doslova uletěli před očima. Viděl jsem velké hemžení ve vzduchu, které se přesouvalo v dál Sad. Co jsem udělal špatně? Prolezu okolní zahrady a zkusím jestli někde nesedí, ale těžko říct, kde budou. JAk postupovat dál? Obvolat si hasiče a PČR, kdyby jim někdo volal, tak abych si ho mohl sundat? Nebo jak postupujete?
Díky za rady.
Jestli ho najdeš nebo se ti někdo ozve, přidej jim do úlu jeden rámek z otevřeným plodem, už ti neuletí. Jinak mne loni jeden roj uletěl, nikdo nevolal a už jsme ho nenašel. Prostě jsme ho nestihnul, škoda byl pěkný a byl odemne, než jsme stihnul přijet tak byl fuč.
Dříve se mi to také párkrát přihodilo. Pak jsem začal roje usazovat náběhem. Pro neznalé je to obyčejná třeba sololitová deska, na kterou se roj vysype a včely samy vpochodují do úlu. Je to hezká podívaná. Podle mě si včely takto raději jimi nevybraný prostor osvojí, než když je tam natvrdo vsypeme.
Ještě to jde jinak.Dám do rojáku a dám tam mezistěny.Zavřu a hodím do chladna do sklepa do tmy.Na tři dny.Občas pokropím.
Pak přendám kam chci.Neuletí. F.V.
...no dôležité je čomu veríme...Wink
zatiaľ som vždy jednoducho roj nasypal a jediný krát (keď som bol rýchlejší ako matka a zobral som roj skôr zo stromu ako tam doletela ) včely opustili "nimi nevybraný priestor" (aj to obsadili - posilnili vedľajší úľ...)
ináč roj nasypem a včely si začnú stavať medzisteny, neidú nábehom, neväzním ich v chlade...
asi sa musím zamyslieť nad sebou... Blush
Souhlasím, ale každý nemá sklep.

Goro přesně si pamatuji ty konkrétní situace kdy jsem je neudržel v úle. ...vedro, bouřka v dohledu. Každopádně jsem si osvojil usazování náběhem a mohu ho doporučit jako dobrou metodu.
(04.05.2017 14:20)xzoomer napsal(a): [ -> ]Zdravím, včelařím od loni a včera (3.5.) jsem odchytil svůj první roj, kousek od úlu a usadil do úlu se dvěma staršími nástavky a rámky s mezistenami i bez. Přes noc nechal zchladnout pouze na očka a ráno otevřel česno. Když jsem se vrátil z oběda, včely mi doslova uletěli před očima. Viděl jsem velké hemžení ve vzduchu, které se přesouvalo v dál Sad. Co jsem udělal špatně? Prolezu okolní zahrady a zkusím jestli někde nesedí, ale těžko říct, kde budou. JAk postupovat dál? Obvolat si hasiče a PČR, kdyby jim někdo volal, tak abych si ho mohl sundat? Nebo jak postupujete?
Díky za rady.

Sice jsem o to už psal.....ale....
Je nesmysl usazovat roj okamžitě po sundání ze stromu. Kór, když se včely vyrojí třeba po týdnu špatného počasí. V úle se může vylíhnout i několik mladých matek a ty rády se přidají k prvoroji, kde je i stará matka. Pokud je nešoupneš na tři dny do chladna a usadīš je rovnou, tak druhý den je máš z úlu pryč.....a to i v přīpadě, žes tam dal plod.
Ps: S náběhem to nemá nic společnýho.
Za seba môžem povedať, že som už usadil viac ako 100 rojov, nikdy neboli v chlade, vždy osádzané buď po usadení v koši alebo večer. Z toho počtu mi úľ opustili maximálne tak tri roje. A to som ich už osádzal aj do medných kráv na trámiky. Preto nejaké väznenie roja v chlade nepreferujem. X krát sa mi stalo, že som matičky priam "oberal" z roja. Niekde aj štyri a ani tie roje z úľa neodišli. Tie čo však uleteli boli ako píše Milan. Pred búrkou, väčšinou už som ich opäť nechytil, leteli ďalej po chotári.
S normálním rojem se svou starou Matkou, jak už bylo psáno není moc práce. Většinou opravdu stačí roj sebrat, nechat do večera v rojáku někde pod stromem a večer usadit přes česno, nebo prostým vysypáním do úlu.

To věznění ve sklepě je dobré pro stmelení včelstva/roje. Když je tam více neoplozených matiček, tak si vč. vyberou tu svoji a o ostatní se postarají. Potom při usazení do úlu nebývá problém, už je to hotové včelstvo, bez snah o nějaké další výlety.
Podobně a ze stejných důvodů se pracuje se smetenci.
Roj setřesám na mezistěny do dvou nástavků L2/3 a večer odvezu na jiné stanoviště. Žádný sklep, žádný otevřený plod. Roj si umí prostor vyhodnotit a míst velkých jako dva nástavky už moc v přírodě není...
Je jasný, že Patko, když odebere neoplozené matky z roje, tak se vyhne znovuvyletění usazeného prvoroje. Ono to jde celkem snadno. stará, oplozená matka v prvoroji vždycky je někde uvnitř chomáče....zatímco ty neoplozené se pohybují na jeho povrchu. Kdo na to má čas a oči může vychytávat.Wink
(05.05.2017 16:20)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]... Kdo na to má čas a oči může vychytávat.Wink

A na to práve veľmi dobre slúži nábeh. Tam ich máš ako v divadle. (nechcel som napísať "ako na dlani", lebo to by bol moc malý rojBig Grin)
Dnes mi vyšiel roj z kočovného voza, vyletel na topoľ do výšky zhruba 4,5m. Na rawe som podišiel podeň a uviazal špagát o konár, auto som potom odtiahol. Na zem som dal kartony z cukru a naň úľ. Zašklbal som špagátom a padol pred úľ. Bezproblémou vbehly doň.
Odfotil som to keď som ho išiel dať do voza.
[Obrázky: WP_20170505_18_19_13_Pro.jpg]

Osadený vo voze.

[Obrázky: WP_20170505_18_21_18_Pro.jpg]
Dobrý den, prosím o radu, resp. pochopení toho, co se stalo. Před měsícem jsem chytla roj, bylo deštivo tak jsem prikrmovala, matka se krasne rozkladla, úl začal hezky šlapat. Dnes jsem chytala další roj. Nachystala jsem si nástavek s rámky, vše jako minule a vysypala jsem je do úlu, který byl vedle toho prvního.Nejspíše se mi nepovedlo chytit matku, tak začaly poletovat a přišlo mi, že útočí na ten první úl. Je večer, všude se válí mrtvé včely, na cesnu prvního úlu je tak 10 včel, u druhého dnešního nic. Děsím se otevřít a podívat se dovnitř. Co jsem monstrózně pokazila? Díky za reakce
Neútočily, jen hledaly útočiště, a to se těm prvním nelíbilo. Nic, vyjma toho, že jste usadila roj bez matky, nepokazila. S klidem se do těch včel podívejte.
Ten roj zrejme priletel odjinud,cestoval mozna i delsi dobu,byl pomalu bez zasob a pokud se pri sbirani ztratila matka, tak se vcely uz nemely kam vratit. Vetsinou se do ostatnich ulu vzebraji, ale tyhle to v pudu sebezachovy asi vzaly zhurta a vcelam se tihle imigranti moc nezamlouvali.
Předevčírem se mi nečekaně vyrojil jeden úl. Už při chytání se mi to povedlo na 2x-3x, nyní po usazení v úlu zase vyletěl a větrá se na tom úlu. Napadá vás, jak ho v tom úle udržet? Když byl zavřený v úlu, byl jen v rožku na nástavku a na rámky vůbec nešel.
Jeden rámek s plodem?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Referenční URL's