Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Testování čistícího pudu včel - hygienický test (HT)
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Pro testování čistícího pudu včel se používá hygienický test. Mnozí jste toto již někde slyšeli. Mnozí neví, o co jde.
Bližší informace o metodice testování najdete na stránkách Ing. Čermáka - www.vigorbee.cz

Pro testování je potřeba šablona, která ohraničuje 100 buněk.
Vytvořil jsem proto pro vás šablonu, kterou si můžete níže stáhnout.
PDF soubor obsahuje dvě A5 šablony. První šablona kopíruje tvar buněk. Druhá je jen kosočtverec, který je jen mírně větší než obrys 10x10 buněk.

Na propichování můžete použít slabou jehlu, kterou zapíchnete do gumy na obyčejné tužce s gumou.

[attachment=383]
To mi přídě pěkně drastický zabít 100 včelek který se ještě ani nevylíhly.. to neni nějakej humálnější postup??
Ono nejde o to zabít 100 včel, ale obětovat "pouze" 100 včel pro dobro dalších tisíců. Jak zjistíš, že matka není šmudla a její potomstvo nezajímá svinčík v úle? Vysoký čistící pud je základem k předcházení nemocí, je to také cesta ke snížení množství chemie při léčbě. Pokud má včelstvo vysoký čistící pud a dokáže včas rozpoznat mrtvý, nemocný nebo poškozený plod a rychle jej odstraní, tak je vysoká pravděpodobnost, že odstraní prvotní znaky závažnějšího problému. Když budeš žít doma jak na hnojišti, tak je to otázkou času, kdy si pořídíš např. žloutenku. Podívej se na to i z tohoto úhlu pohledu.
Uff, to prirovnanie mi nesedí.... U ľudí prílišná čistota a sterilné prostredie spôsobuje váčší výskyt chorôb - viď naši spoluobčania... Ostatne je OK.
A co když to nepoznaj..tudíž nebudou mít pudu čištění nezkazí se ten plást?? Je jasný že by byla asi vhodná výměna matky. Já sem rád že mi matka klade natož abych jí měnil... zatim žasnu jak sou včelky úžásný Big Grin
U HT jde o to, jak rychle včely zareagují a mrtvolky vyčistí. Vyčistí to vždy a hniloba nehrozí.
A čím rychleji mrtvolky odstraní, tím lepší mají čistící pud. Pak má smysl rozchovávat právě ty nejrychlejší.
Dokáží dříve poznat, že se pod víčkem děje něco, co není v pořádku a kuklu odstraní ještě dříve, než se stačí nemoc (VD, bakterie, viry) v buňce pořádně rozvinout.

Jak psal Honza, lepší obětovat 100 kukel, než celé včelstvo. Případně více včelstev v případě špatně zvolené plemenitby pro rozchov.
Uvádí se, že matka dokáže naklást až 2000 vajíček za den. Jistě, jde o maximum v sezoně, ale těch 100 kukel je pak zcela zanedbatelných.
To jako že by poznali larvu napadenou varoazou a odstranily by ji i s roztočem?? Nevim ale to se mi nezdá to by je likvidovali už teď ne?? A včelaři by nemuseli podávat léčiva.
Některé jsou na to citlivější a některé méně. A jde o to, vybírat si ty citlivější pro další rozchov.
Díky dobrému čistícímu pudu se snižuje množství patogenů ve včelstvu, a to znamená menší riziko onemocnění.
Takže je to spíš zkouška pro ty co si chtěj včely rozchovávat nebo chtěji rozchovávat včeli s lepším čistícím pudem. Takže já nechám píchání někomu jinýmu a pak si od někoho koupím kdyžtak matky.. Já sem teď ostatně rád že mi mtaky kladou Smile
Lukáši, nakonec stejně dojdeš do stavu, kdy Tě začne bavit chovat si vlastní matky a pak je dobré je rozchovávat z těch včelstev, která jsou dobrá. Protože rozchovávat z těch, co dobrá nejsou, je cesta do problémů. A to se pak užije i tohle testování. Člověk pak ví, na čem je a spoléhá se na svá zjištění. Uvidíš časem, kam Tě to dovede ... Wink Jsou i jiné metody, jak čístící pud testovat (např. dusíkem nebo zmrazením vyřízlé části plástu a jeho vrácením na místo - krásné obrázky předvedl J. Kefuss při své loňské pražské přednášce, dají se k tomu dohledat fotky), vede se debata, zda už to porušení víčka jehlou není pro včely ulehčením při vyhledávání poškozeného plodu, ale tenhle pin-test funguje spolehlivě a dá základní informaci. V literatuře se tuším také uvádí, že pokud jde o geny, které ovlivňují hygienické chování, a o geny, které se vztahují k varroatoleranci, pak je cca 60 % genů společných ... Pokud se mýlím, prosím, ať mě odborníci opraví ...
(27.05.2011 8:41)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]Takže je to spíš zkouška pro ty co si chtěj včely rozchovávat nebo chtěji rozchovávat včeli s lepším čistícím pudem. Takže já nechám píchání někomu jinýmu a pak si od někoho koupím kdyžtak matky.. Já sem teď ostatně rád že mi mtaky kladou Smile

Myslím, že je to zkouška vhodná i pro nás ostatní, snadněji se pak můžem rozhodnout, které matky vyměnit.

Nedávno jsem HT prvně vyzkoušel na lonských oddělcích. Je to velmi zábavné sledovat a porovnávat včelstva. U produkčních se do toho pustím až půjde horní nástavky uzvednout Smile

T.H.
Tak jsem prvně vyzkoušel HT u včelstev z kterých beru plemenivo. Myslel jsem, že bude více fotek. Bohužel fotografka utekla moc brzy, protože včely byly prý běsné.
Kontroloval jsem po 12h. Fota jsou z druhé kontroly, tedy po 24hodinách

[Obrázky: pin_1.jpg] [Obrázky: pin_2.jpg]

Testoval jsem 4 včelstva, nejlepší mělo výsledek 14 (dle vigorbee.cz)
Nejlepší:
[Obrázky: pin_3.jpg] [Obrázky: pin_4.jpg]

Nejhorší ( výsledek 40):
[Obrázky: pin_5.jpg] [Obrázky: pin_6.jpg]

Rozdíly tedy nejsou nijak závratné.
Naopak, rozdíly jsou velmi výrazné. Hodnota HYG do 20 jsou výborné, do 30-35 uspokojivé.
Nejde jen o celkový čas potřebný k vyklizení jedné buňky, ale o strmost křivky vyklízení.
Tady jsem napsal o PIN testu článek, z tabulky vyplývá, že moje VIP včelstvo má luxusní hodnoty (HYG=7,2), moje nejhorší včelstvo jen nepatrně za hranicí výborné (HYG=21,7). Z grafů je vidět, jak velký je mezi nimi rozdíl. V běžné praxi to nic neznamená, při vystavení infekčnímu tlaku to ale může mít zásadní význam.

[attachment=3380] [attachment=3381]Edit: Za vyklizenou buňku se počítá zcela vyklizená, bez jakýchkoliv zbytků vývojových stádií plodu. Tedy jen odvíčkovaná nebo částečně vyklizená se nepočítá.
Tak to máš výborné včelstva. Já to dělal jen ze zvědavosti, jak na tom jsou. Protože včelstva jsou totiž stále ty stejné bestie co jsem dostal někdy před 20 lety. Některé jsem vybíral do chovu já, zbytek vyselektovala příroda. Data z HT jsem hodil do grafu:
[Obrázky: pin_graf.jpg]
A vzhledem k tomu, že jsem žádné matky nekupoval a je to místní směska, tak mi přišly výsledky slušný. Tedy nekupoval, před dvěma lety jsem zkusil 3 Vigorky, ale ty se přes zimu vyselektovaly samy, takže stále stejná místní směska.
Já chovám právě Vigirky a mám s nimi dobré zkušenosti (nic jiného jsem ani nechoval a nemám důvod to ani zkoušet). Ale ty byly mimo jiné vlastnosti cíleně šlechtěny na vysoký čistící instinkt. Škoda, že tobě ty Vigorky nevyšly, určitě by jsi byl spokojený.
Testy dělám 1x za rok, bylo by zajímavé porovnávat více testů za sezónu. OP MVP mám doslova za zadkem, tak čistící instinkt považuji za důležitou vlastnost. Věnuji se i jinému testování a snažím se selektovat, tak více času na to není. Loni jsem měl docela dost rojení a do testu zapadly i některé rojové F2, než jsem je vyměnil. Byl jsem mile překvapen, že i ty si udržely vysoký čistící instinkt.
Referenční URL's