Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Umělé odrojení
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Dobrý den Všem
po nekolika návštěvách ve svých včelkách 4+1NN Lang, jsem našel mnoho naražených matečních misek. Je jasné že se holky chystají na stěhování, ale to mi nevyhovuje.

Matka má kompletně proplodovány všechny nástavky, kde plod je na šesti rámcích, pouze horní nástavek má tři rámky plodu, zbytek jsou pouze zásoby pil a med. Různě v prostoru úlu jsou naraženy pouze matečníkové misky, ale žádná ještě není protažená ani zakladená.

Doslechl jsem se o metodě tzv. umělého odrojení, kdy se odebere původní matka (šlechtěná Singer) se zastřiženým křidélkem a částí plodu 4-6 ráměčků. Původní včelstvo se ponechá bez matky a to si prý vychová novou matku. Ale moje otázky možná hloupá, jak si původní včely vychovají novou matku, když není zanesený žádný matečník.
Mám strach aby jsem nepoškodil jinak velmi silné a pěkné včelstvo.

Předem díky za všechny podněty.

Libor
Libor, si začiatočník a preto pripisuješ veciam dej, ktorý sa nemusí naplniť. Tvoje včelstvá sa nechcú rojiť. Sme už v období, keď rojová nálady pominula, i keď nepoznám miesto a nadmorskú výšku, kde sa dej presúva na neskorší termín, ako je npr. u mňa (juh Slovenska, n.v. 228 m). Včely ako také často stavajú na okrajoch plástov tzv. materské misky, ktoré ešte neznamenajú, že sa včelstvo chce deliť rojením. Takže potom netreba včelstvo "zachraňovať" odrojením, veď ak sú v dobrom stave, tak ich silu treba využiť na znášku, určite ešte u vás príde.

Rozdelenie včelstva na dve časti správne technicky popisuješ, vždy je lepšie robiť delenie včelstva do nového úľa s plodom, včelami a pôvodnom matkou. V pôvodnom včelstve si novú matku vychovajú tzv. náhradným-nouzovým chovom a to z larvičky v normálnej robotníčej bunky, ktorú sformujú do známej materskej bunky, v ktorej sa odohrá proces vzniku novej M. Takže materské misky, ktoré si našiel na plástoch v tomto prípade nemajú nič spoločné s novou matkou. Neviem, či som to dosť jasne popísal, ale doporučujem Ti trochu viac sa venovať včelárskej literatúre a naštudovať si biológi včely medonosnej. Anton
Dobrý večer pane Turčáni
děkuji za objasnění, všemu co jste napsal rozumím a ještě jednou děkuji za vysvětlení.

Tak nějakjsem to tušil, ale v literatuře co mám k dispozici, je vždy psáno o zakladené matečníku, ale že včely vytáhnou buňku třeba uprostřed plástu s nejmladším plodem bohužel zmínka není. Proto ten hloupý dotaz.

Včelařím na Českomoravské vysočině v nadmořské výšce 560m.n.m.. U nás v miulém týdnu dokvetli ovocné stromy a začala medovat řepka, u mne na zahradě už začali nakvétat zahradní ostružiny, v úterý jsem měřil obsah vody v medu a byl 16,4%, jelikož je teď u nás počasý deštivé tak předpokládám že o víkendu kdy se je chystám o trochu obrat bude ještě nižší.

Ještě jednou děkuji, a až do příchodu nové šlechtěné matky, je ponechám pospolu a teprve pak vytvořím oddělek.

Libor
(02.06.2011 16:52)zdviza napsal(a): [ -> ]Matka má kompletně proplodovány všechny nástavky, kde plod je na šesti rámcích, pouze horní nástavek má tři rámky plodu, zbytek jsou pouze zásoby pil a med. Různě v prostoru úlu jsou naraženy pouze matečníkové misky, ale žádná ještě není protažená ani zakladená.

Libor mozem sa ta spytat ako to dopadlo minuly rok? Ak si vcely narazili materske misky a nemali ich zaplodovane, do akej doby ich zaplodovali? Alebo ich pri vedsej znaske nechali tak a uz sa nerojili? Dakujem
Včelstvo se neodrojilo (jak psal p. Turčáni) misky zůstaly pouze naražené ale nezakladené, naštěstí přišli nové natky a tak bylo možné udělat oddělky a navíc jsem jim provedl tzv. zebrování, takže jsem je nakonec nemusel chytat po větvích.


Libor
Velmi dakujem za info. Previedol som aj ja zebrovanie, a vo viacerych uloch maju narazene misky ale nezakladene. Tak to dufam pomoze. Dva ule som riesil zavieckovane materske bunky. A myslim, ze jeden ul bol velmi silny uz 3.4. mali vela plodu aj pelu aj medu. A ten druhy som mynuly rok daval neskoro novu matku a nejak mali problem ju prijat a tak tusim, ze asi neni matka v tom vcelstve v poriaiadku, takze ich necham, myslim ze si iba menia matku.
Referenční URL's