Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tichá výměna matky
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Prosím, chtěl bych se zeptat na tohle,
jak definovat tichou výměnu.
značil jsem matky v oddělcích a v jednom z oddělků, 10 dnů po označení matky jsem našel jeden naražený matečník, byl uprostřed rámku. Plod v tomto oddělku je všeho stáří, včely obsedají 7 rámků. Matku jsem tam nenašel, možná tam byla možná ne, bylo celkem chladno, když jsem je prohlížel, teď týden pršelo tak jsem tam nelezl. Mohla by to být Tichá výměna? Nemám dostatek zkušeností a tohle řeším poprvé.
Petr.
Je možné, že o matku přišly. Kolikrát je to i neopatrností včelaře, že ji někde nechtě přimáčkne. Také se mi to stalo. Pak se jedná o nouzový matečník.
No s tou matkou se mi to stalo taky.. buď to ji chtěj vyměnit nebo tam neni.... každopádně v úle sem nenašel žádnej plod... a byly tam asi 4 matečníky.... dal sem tam rámek s plodem z jinýho úlu.. uvidim když narazej matečníky tak se spojim se slabšim rojem...
Já mám na takové situace teorii, pokud je to nová matka v oddělku atd. - nevyhovuje, mění ji. Nechávám to na nich.

Průšvih je, když kádrově neprojde insem. matka. To je pak drahá F1. Smile
Tak sem včera kontroloval roj do kterýho sem přidal včelstvo bez matky..... situace je taková matku sem nenašel v úle je asi 6 matečníků. Co mám teď dělat?? Mám včely nechat ať si vychovaji vlastní matku nebo někda shánět od nějakého chovatele?? Spojovat se mi je už nechce abych nepřišel i poslední matku.... kde sem mohl udělat chybu??
Je to lapidárny prípad ako sa to nemá robiť. Pridané včelstvo do roja, v ktorom bola plodujúca matka, bolo trúdokladné, nemalo dlhú dobu matku tak sa aktivovali včely-trúdice, ktoré v materskom včelstve po ich pridaní robili "poriadok".

Je škoda pridávať trúdicové včelstvo do normálneho včelstva, pretože aktivovaný orgán- vaječník u včiel sa už do normálneho stavu už nevráti a pôvodnému včelstvo nepomôžu skôr ublížia, tak ako sa to v tvojom prípade stalo. Keď už, tak vždy medzi tieto dve včelstvá vložiť noviny, aby spojenie nebolo rýchle, musí prebiehať pomaly a postupne. Anton
Vloni jsem si pořídil tři oddělky, s F1 matkami Troiseck. Když jsem je po deseti dnech začal rozšiřovat soušemi, tak jsem v jednom narazil na 5 matečníků. Myslel jsem si, že je to stresem po převozu, a že je to přejde, tak jsem je vylámal. Při přidávání dalších souší jsem v něm opět našel matečníky, tak jsem je dle doporučení vylamoval až do pozdního podzimu. Všimnul jsem si, že oddělek měl oproti těm dvěma dalším ještě dlouho trubce. Při prohlídce na jaře na mě však čekalo v úle překvapení. Byla tam nová matky z TV, kterou jsem zjistil 30.4. 2011. Měl jsem za to, že když jsem až do opravdu chladných podzimních dnů matečníky vylamoval (a značená původní matka tam stále byla), že je chuť na TV přešla, a že na jaře včelstvo pojede s kvalitní F1.
Ale proč to píši. Takto mi jeden oddělek tedy měnil matku, až vymněnil.
Za měsíc jsem úplnou náhodou, při pohledu do dna u dalšího oddělku našel mrtvou matku. Nevím příčinu úhynu, zvláště proto, když jsem včelstvo nerozebíral a dva dny před tím, když jsem se do něj koukal přes folii, matku jsem viděl přeběhnout po horní loučce rámku.
No a třetí oddělek mění matku momentálně. Chci se zeptat, jestli jsem neudělal nějakou chybu, protože jsem tomuto včelstvu dal od jiného do medníku, nad mřížku, trubčí rámek, k vyběhnutí plodu a k zanesení medem.
Včelstva jsou umístěna 5 metrů od sloupů el. vedení, myslím 22kV a asi 300 metrů od el. vedení 110kV. Je možné, že by to na to mohlo mít vliv? Jsou zde i nějaké prameny.
Děkuji, JK
(25.07.2011 16:49)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]bolo trúdokladné, nemalo dlhú dobu matku tak sa aktivovali včely-trúdice, ktoré v materskom včelstve po ich pridaní robili "poriadok".

Letos jsem znal termín dodání IM - Singer a připravil pro ni včelstvo tak, že mělo NM s termínem líhnutí den po dodání IM. V den výměny jsem matečník odstranil a po dvou hodinách přidal klícku s IM. Včelstvo jsem neprohlížel!!! Dodatečně jsem po výměně zjistil, že v odstraněném matečníku není živá kukla, ale uhynulá larvička a při kontrole přijetí po týdnu k mému zděšení, že v době přidávání již byla ve včelstvu trubčice. Měl jsem však velkou kliku neboť včelstvo odstranilo trubčici a ponechalo si IM!!!!

Mám však i jinou zkušenost. V oddělku se při proletu ztratila matka a vytvořily se tam trubčice. Tak jsme celý úl odtranil a na jeho místo dal jiný oddělek s matkou, která právě začínala klást, ale měla poměrně málo včel. Chtěl jsem jej posílit létavkamy z trubcokladného oddělku a tak jsem jej vysypal asi 50 metrů od původního místa, aby se létavky mohly vrátít. Jenže se tvrátily i trubčice a matku tam odstranily a já místo záchrany včel přišel o další oddělek.
Honza
Pár slov k druhému odstavcu:
Matka sa nestratila pri snubnom lete, ale už dávno pretým, inak by nenastúpili na trón včelstva tak skoro trúdice-trubčice.

Odstránenie úľa s trúdicami bol správne, aj preloženie odloženca na toto miesto nebol zlý nápad, ale celkom zlý nápad bolo vysypanie trúdicového včelstva na magickú hranicu 50 m od pôvodného miesta bola hlúposť, ktorá s aneustále doporučuje v radách ako pridať do trúdicového včelstva oplodnenú matku.

Trubčice, ktorých je v postihnutom včelstve nekonečne mnoho , sú zalietané včely kladúce neoplodnené vajíčka, ale to im nebráni vrátiť sa ako stále postihnutým chorobou kladenia vajíčok. Povedané jednoduchou rečou, včely biologicky zmenené zdurením zakrpatených vaječníkov (každá včela je samička) s možnosťou klásť neoplodnené vajíčka,, ostane aj po vysypaní x metrov od stanovišťa falošnou matkou. Anton
(16.09.2011 16:06)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]Odstránenie úľa s trúdicami bol správne, aj preloženie odloženca na toto miesto nebol zlý nápad, ale celkom zlý nápad bolo vysypanie trúdicového včelstva na magickú hranicu 50 m od pôvodného miesta bola hlúposť, ktorá s aneustále doporučuje v radách ako pridať do trúdicového včelstva oplodnenú matku.

Vložením nového (slabého) oddělku na místo trubčicového včelstva je trochu diskutabilní. Je vždy mnohem lépe ho posílit na svém původním místě a pak jím to trubčicové včelstvo nahradit. Je ale nesmyslem trubčicové včelstvo okamžitě vymést. Tam je totiž meritum věci. Co myslíte, že se stane? Vy dáte nový (slabý) oddělek na nové místo. Potenciální létavky tohoto oddělku ještě nejsou zorientovány, oddělek sám tak nemá vlastně ani zorganizovanou obranu. To vše ještě umocníte vymetením trubčic. Ty se samozřejmě okamžitě (a všechny najednou!!!!!) vrátí "domů", protože jim vlastně nikdo nebrání. Tam ale najdou úplně něco jiného, kde udělají bleskový pořádek. Co na tom, že je tam matka, kterou by časem mohly potřebovat!!! Okamžitě ji jako konkurentku zamordují, protože domácí včely nemají sílu jim v tom zabránit. A je hotovo.
Oč jednodušší by byla situace slabému oddělku přidat postupně 1 - 2 rámky bezbranného plodu současně s pokrmením, jak o tom píšeme jinde. Pak trubčice s tímto oddělkem vyměnit ale trubčice hned nevymetat!!!!! Ty se z původního včelstva budou uvolňovat postupně, stejně tak se budou vžebrávat k oddělku a ten to stačí absorbovat. Pokud byste si v tom ještě nevěřili, stačí matku ochránit např. vložením do klícky s následným vyjedením těsta včelami. Tím je matka zachráněna, oddělek posílen a trubčí včelstvo postupně zlikvidováno. Je nesmí být ten náraz vymetením. To udělejte klidně za 2 - 3 dny. Dobře by posloužila i "novinová" metoda, jak o tom píšeme jinde.
iRP
Kazdorocne napravuji cca 10-15 oddelku, kde se matka ztrati pri oplozovacich letech a bez dvojiho vymeteni v rozmezi 2-3 dnu si tento akt napravy nedovedu predstavit. Pridavam vsak matecnik pred lihnutim. Uspesnost je u me 100 %. Vymetam vcely tak 10-15 m od ulu a u me to staci.

P.
Tak na to se ještě musím zeptat zkušenějších: Takže tedy neplatí to, co se říkává, že trubčice nejsou schopné létat?
Zkoušel jsem několikrát vymest trubčí plemenáč, nebo oddělek. Vymetl jsem je na beton abych viděl zda tam některá zůstane-vždy tam nezůstala žádná! Včely se vrátily domů a kladení vajíček probíhalo dále.
Mé zkušenosti s trubčími včelstvy jsou jiné než se popisují v literatuře, rád si hraji a pozoruji. Proto jsem často trubčímu včelstvu, nebo oddělku dal otevřený matečník-vždy ho přijaly a matka se vylíhla. Pokud se v pořádku oplodní tak spolu chvíli kladou trubčice s matku, pak jen matka.
Letos jsem ke dvěma trubčím včelstvům přidával matky v oddělku přes mřížku a noviny. Podle mnoha vajíček v jedné buńce některé trubčice přešly k matce přes mřížku ale nic jí neudělaly. Po 14ti dnech jsem odstranil mřížku. Matky jsou v pořádku...
Díky za zkušenost, Tomáši! Možná je to i v tom, jak daleko proces "ztrubčení" Big Grin pokročil?
Tomáši, mohu potvrdit tvoji zkušenost. Nevydařený oddělek, ve kterém již kladou trubčice, spolehlivě přijme matečník, jak otevřený tak zralý před líhnutím. Jakmile se nová matka oplodní, ještě asi 1-2 týdny kladou trubčice i nová matka. Pak trubčice vymizí. Oddělek mezitím ztratí něco ze své síly, protože zbytečně investuje energii do trubčího plodu. Plásty s trubčím plodem je proto dobré odebrat s vložením matečníku a ještě znovu při kontrole kladení nové matky.
Broněk Gruna
Me se parkrat stalo, ze se matka vylihla a trubcice mi ji zamordovaly, od te doby sazim na jistotu, vysypu pockam 20 minut - pak na misto prijdu a co se zustane na zemi motat zaslapu, pridam ramek s larvickami, ob den to same a zaroven u toho matecnik pred lihnutim, je to pak sazka na jistotu.

P.
Zdravím.
Ještě jedno upřesnění k mému příspěvku č.28.
Jako přidávací klícku pro IM Singer jsem použil pletivový váleček zakrytý ze dvou třetin alobalem a až po třech dnech jsem alobal sundal a potom teprve mohli včely vykousat těsto. Myslím, že tento odklad byl rozhodují pro její přijetí.
Honza
Chtel bych se jen zeptat kdy se vcelky pokusi o dalsi TV?....na jare....nebo zase az na podzim?
Dopyt je príliš strohý, aby odpoveď bola dostačujúca. Včelstvo (nie M!) rozhoduje o tom, či urobí TV a či včelstvo bude robiť TV aj na budúci rok je vždy vo hviezdach, môže al i nemusí. Podľa mojich dlhoročných skúseností s TV matiek vo včelstvách mám určité skúsenosti:

- včelstvo ako také vymieňa matku TV vždy v 8 až 9 mesiaci, dobrým ukazovateľom pre tento jav je chov trúdov nezávisle na jarnom ošetrovaní trúdov, až keď je trúdí plod zaviečkovaný, včely pripravia pre M materskú kolísku - kolébku, do ktorej matka položí vajíčko a potom možno ešte dve -tri ďalšie vajíčka. Vo včelstve ostane prvá vyliahnutá M, včely ostatné odstránia.
Takže, tichá výmena môže byť ale i nemusí a budeš si musieť matku vychovať alebo kúpiť, tak o dva roky. Život včiel je dosť zložitý a začiatočník to ťažšie pochopí, ale rokmi si to osvojí a dokáže radiť aj iným začiatočníkom. Anton
Vůbec nevim proč to sem skočilo.... tento dotaz patřil původně k příspěvku v tematu -"oplpodni se ještě mladá matka"....možná to sem někdo přesunul, každopádně děkuji za odpověd aspon už vím, že včelky dělají TV až po letním období
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Referenční URL's