Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Renovace, úpravy a výroba medometu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
(24.05.2011 12:27)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]no ale dávat 80 tisíc za radiální medomet Big Grin to ty rámky budu raději otáčet Big Grin

Přikládám fotky radiálního koše na 16 rámků 42x17,průměr koše 57 cm. Vyroben na zakázku před osmi lety cena 2500 kč. Vše nerez kulatina, hřídel prům. 12mm, kříže a obruče 10 mm, ostatní 6 mm, svařeno tigem. Točí s tím pohon od mitronicu, bez problému i hustou medovici, jen zpočátku, kdy jsou ještě plné plásty je třeba citlivě zvyšovat otáčky. Naprostá spokojenost. Nezabere moc místa a výkon je obdivuhodný bez nutnosti otáčet rámky. http://buric.eu/mitronic/mit2.html

[Obrázky: medomet.jpg] [Obrázky: medomet2.jpg] [Obrázky: medomet5.jpg]
hezký problém je že né každej má doma Tig Sad
Mě to dělali v kovovýrobě kde tig mají, asi 8 zaměstnanců, ochota. Takové firmičky jsou v každém kraji, stačí domluvit detaily a cenu Smile . Jak píšu, v r.2003 2500kč včetně materiálu. Kdo se pohybuje v oboru možná by dokázal určit orientační cenu pro současnost.
Přátelé, zajímalo by mě, jaká alternativa motorku v příspěvku 177, by šla použít na pohon medometu?
Ta cena okolo 5700Kč, na kterou je v něm odkaz, je pro mě docela vysoká.
Děkuju za tipy, Pepa.
Třeba motorek ze stěrače nebo topení náklaďáku co jsou na 12V (Avia, V3S..).
Ovšem vyrobit doma uchycení, převody, regulaci...
(06.07.2011 22:12)Josef K napsal(a): [ -> ]Přátelé, zajímalo by mě, jaká alternativa motorku v příspěvku 177, by šla použít na pohon medometu?
Ta cena okolo 5700Kč, na kterou je v něm odkaz, je pro mě docela vysoká.
Děkuju za tipy, Pepa.

Nechci radit. Ale není lepší, než se s tím "patlat", koupit nový kompletní pohon za cce 6 - 8 000,- Kč? Neznám dnešní ceny, ale myslím, že v této cenové relaci se pohony pohybují. Sám jsem koupil v roce 2005 pohon 220 V/12 V s trafem za 5 600,- Kč. U nosné konzole je možná uprava na různé průměry medometu pouhým převrtáním otvorů. To již zvládne i Pat a Mat. Vyrábíme ("patláme") se pouze s tím, co se nevyrábí nebo s tím na co máme prostředky a schopnosti. Jinak mnohdy výsledek není úměrný vynaloženým nákladům a vynaloženému úsilí. Nemáte již také tu zkušenost Tongue ?
Renovace medometu. Já to vidím úplně jinak. 6000Kč velký peníz za málo muziky. Navíc mít pohon nahoře? Fuj! Když renovace tak zgruntu a pohon dolů. Konstrukční řešení př. Havrlíka jsem popisoval nejméně 4 x a už to po mě nechtějte. Motorek z větráku chladiče Favorita, frekvenční regulátor na 12 V asi 500 Kč, starý zdroj z počítače a řemenice 1 k 4 na nejmenší řemínek to vš se dá pořídit do 600 až 1 000 kč. Materiál na výrobu anticoro koše se dá sehnat asi za 500 Kč a ještě nějaký zbyde. Nejhorší ze všeho jsou poloviční řešení! Zdraví R. Stonjek
Ja mám takto vyriešný pohom. Vŕtačka s plynulou reguláciou (dvojrýchlostná) a držiak. Inšpirácia prišla zo starého Včelařství, len som ho urobil tak, aby nebolo treba nič zvárať. No a k tomu používam časový spínač VIPO, ktoríý určite fotografi na klasický film poznajú. Na tých mojich 8 rodím to bohato stačí. Medomet je renovovaný práškovaním, ale už to má za sebou, čaká druhý.

[Obrázky: DSCF6987.jpg] [Obrázky: DSCF6988_2.jpg] [Obrázky: DSCF6989.jpg]
Dávali jste někdo dohromady starší medomet? Příští rok budu vytáčet prvně, tento rok jsem to nechal včelám. Nepočítám, že bych měl někdy více než 5+6 včelstev, a kamarád má na chalupě starší medomet, který by mi nechal "za flašku". Jen nevím, zda ho vzít, když bude poškozeno vnitřní pocínování - nevím jestli se to dá nějak rozumně opravit. Nerez je samozřejmě mnohem vhodnější, ale díval jsem se na levnější výrobky a působí docela fórově. Kvalita začíná na částkách momentálně nedostupných.
Pokud nejsou peníze, tak medomet za flašku je dobrý také. Cínování opravit barvou. Tuším, že se jmenuje Bisil. Mělo by jít o potravinářskou barvu vhodnou pro styk s potravinami. Ale na delší používání bych šel do nerezu. Včelařit, med prodávat přímo zákazníkům a utržené peníze spořit. Půjde to pomaleji, ale půjde to také.
(31.10.2011 20:08)Piston napsal(a): [ -> ]Dávali jste někdo dohromady starší medomet? Příští rok budu vytáčet prvně, tento rok jsem to nechal včelám. Nepočítám, že bych měl někdy více než 5+6 včelstev, a kamarád má na chalupě starší medomet, který by mi nechal "za flašku". Jen nevím, zda ho vzít, když bude poškozeno vnitřní pocínování - nevím jestli se to dá nějak rozumně opravit. Nerez je samozřejmě mnohem vhodnější, ale díval jsem se na levnější výrobky a působí docela fórově. Kvalita začíná na částkách momentálně nedostupných.

Aj starší medomet môže ešte veľa rokov slúžiť, ak si vieme sem tam poruchu opraviť, či natrieť. Ja mám starší trojrámikový medomet a po úprave pohonu mi vydrží až do skončenia včelárenia..
Mám vyše sedemdesiat včelstiev a s vytáčaním na upravenom medomete si vystačím sám. S odobratím medových plástov (miera 420x275 mm) s dovezením na "približovadle" do medárne (30 až 50 m), odviečkovaní, vytočení a vložení prázdnych plástov my to trvá 30-35 minút. Vytáčanie robím bez pomoci iných, pritom mám troch 3 a 3 zaťov!

Náhoda chcela, že v plnom vytáčaní mi došla v AKU vŕtačke šťava (bolo len 11 hod. doobeda) a v bezradnosti som na prevodovke zhodil dekel a začal som točiť kľukou, do prava to nešlo, ale do ľavej strany, áno. Tak som točil len doľava a k prekvapeniu to išlo aj bez stáleho točenia, stačilo kľukou 5-7 krát rýchlejšie pokrútiť a pustiť, prevod sa rozpojil a kôš sa krútil skoro do n"nekonečna" a musel som urobiť na zastavenie koša brzdu. Heuréka, vynašiel som perpetuum mobile, nie v pravom zmysle, dôležité je, že sa to točí samo, ako obežnice okolo slnka. Zatiaľ odviečkujem 2 a po obrátení plástu tretí plást! Takto už vytáčam med z plástov min. 10 rokov a nemienim sa ho vzdať. Anton

P.s. Raz na včelárskej výstave som videl medomet českého výrobcu (meno neviem,škoda), medomet na spôsob "perpétum", ale prevodovku mal tak vyriešenú, že kôš točil obidvomi smermi.
Ahoj sehnal jsem starý 3 rámkový medomet zcela zrezivělí! Dal jsem ho na tryskárnu , tam mi ho krásně obrousily ale nevím jak ho natřít koupil jsem přípravek bisil a pod něj univerzální základní antikorozní barvu S2000! Plánuju to tak že vnitřek medometu udělám jednou vrstvou S2000 a pak tak dvě vrstvy bisilu! Poraďte prosím pokud máte zkušenosti!

Předem děkuji za odpověď!
mám dotaz
Co si myslíte má smysl do starého medometu 47 cm průměr, koupit nerezový koš diagonální, nebo přemýšlet o tom si nechat udělat radiální mám pocit že u tohoto rozměru by radiální byl už blízko osy a nic nevytočil má k tomu někdo něco?
Moc bych uvažoval, jestli to celé nakonec nevyhodit a doložit si. Každopádně by to byla zakázková záležitost s odpovídající cenou a velmi omezenou funkčností - příliš malý průměr. Je to stejné, když do shnilého Trabanta budeš uvažovat o motoru z Bavoráku....
iRP
medomet je celkově v dobrém stavu ale při cenách košů jsem laškoval s myšlenkou koupit mini medomet na dva rámky (4xNN) za 5000.- který jde používat po vyndání koše jako čeřící nádoba.
V prvom rade si treba uvedomiť, koľko včelstiev chcem držať. Pri troch rodinách to nie je problém, ale pri 10 a viac tých rámikov rapídne pribúda a predlžuje sa aj vytáčanie medu. Je rozdiel, či za 3 minúty vytočím 2, 4 alebo 10 rámikov.
Aj keď som názoru, že keď je medomet funkčný, tak ho netreba vyhadzovať, ale nemá význam renovovať, ak by mi nemal v budúcnosti stačiť.
to je hezké ale... když začínám 1. nemám tuchy jak to půjde 2. jak se mi povede v místech kde jsou včelstva, 3. kolik bude času 4. jak moc budu rozšiřovat včelstva.
Tak jsem myslel buď na renovaci starého medometu nebo koupi málého medometu který z počátku bude stačit na tři - čtyři včelstva kde si mohu hrát s vytáčením jednodruhového medu (akát, kaštan, maliny, atd) samozřejmě počítám s koupí velkého medometu do konce roku 2013 (konec dotačního titulu) proto jsem se ptal na tu renovaci a názor jestli renovovat nebo koupit nový trpasličí medomet jsem prostě na rozhraní roků kdy se pozná jak to dopadne .... tak co si myslíte koupit nový menší s možností předělání na dražší čeřící nádobu http://www.vcelarenihrou.cz/13.027-medom...e-33x41-cm ? Nebo koupit koš do starého medometu http://www.vcelarskyobchod.cz/produkty/t...ic=2#begin
medníky jsou všechny NN langstroth a rámky plastové
Pokud v průběhu příštího roku uvažuješ nad koupí nového velkého medometu, tak je ztráta času a peněz se zabývat renovací stávajícího formou výměny koše, pro letošní vytáčení bych ho maximálně natřel.
(06.01.2012 19:24)Miroslav Kaňok napsal(a): [ -> ]Ahoj sehnal jsem starý 3 rámkový medomet zcela zrezivělí! Dal jsem ho na tryskárnu , tam mi ho krásně obrousily ale nevím jak ho natřít koupil jsem přípravek bisil a pod něj univerzální základní antikorozní barvu S2000! Plánuju to tak že vnitřek medometu udělám jednou vrstvou S2000 a pak tak dvě vrstvy bisilu! Poraďte prosím pokud máte zkušenosti!

Předem děkuji za odpověď!

ahoj..je známo ,že včelaři standartně používají na nátěry potravinářskou barvu Bisil.
Sám jsem před lety používal pro nástřiky sudů základní pot. polyuretanovou barvu U 2008 a tužidlo U 7002, následně jsem provedl 2x nástřik Bisilem.

Klasický základní nátěr Primerem S 2000 apod. se pod potr. nátěr nehodí..( není pro to určen)
Okem deformovaného profesionála:) vidím velké mínus v tom, že Bisil je tzv. "křehký nátěr" ze špatnou krycí schopností, který není moc tvrdý proti mechanickému poškození.

..pokud máš tedy ještě otrýskaný respek. opískovaný medomet, nech si jej v práškové lakovně nastříkat.
Jde o to ,že takto nastříkaný a v peci 20-30 min. vypálený medomet bude po tomto nástřiku tvrdý proti mechanickému poškození a bude držet jako mormonská víra.



20 let praxe v oboru :)
Staré medomety jsou pájené: Vydrží cín ve vypalovací peci??? Já bych medomet nejdřív protáhl bodovkou a pak teprve vypalovací barvy. Zdraví R. S.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Referenční URL's