Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Renovace, úpravy a výroba medometu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Inak, takmer všetko okolo renovácie medometov tu bolo popísané... Big Grin
Rozhodl jsem se využít dotace a pořídit nový medomet. Starší, který mám, jsem minulou zimu natíral barvou k tomu určenou, ale letos už jej nechci použít z následujících důvodu:
  1. je třeba opravdu opatrné práce, jinak barva ráda odpraskává a její částečky se dostávají do medu.
  2. medomet lze jen těžko dokonale umýt, protože nátěr barvou není zcela hladký.
  3. ať si říká kdo chce co chce, já když strčím hlavu do bubnu medometu cítím zápach barvy.
Nakonec jsem se rozhodl pro 4 rámkový, zvratný medomet od firmy Vastoil, pohon na 12V s poloautomatikou. Rozhodla mimojiné i cena medometu. Současná dodací lhůta je prý 6 týdnů, tak uvidíme. Už se nemůžu dočkat na medobraní, snad bude přát počasí a sezóna se povede.
Ja som na môj starý medomet použil polyuretánovú dvojzložkovú farbu na priami stik s potravinami a nechal som ho asi tri dni na slnku a vôbec necítiť pach po farbe. Drží veľmi dobre už šiesty rok ani na jednom mieste neodpadlo nič, až na to že povolil starý koš a šuchol na jenom mieste tak tam sa trochu odrala farba ale inak nič. Koš je už nový nerezový a šlape ako hodinky.
"moje" úprava starého medometu:
párový vyvíječ + důkladně zateplený starý medomet (samozřejmě bez koše) http://www.vcelarstvisedlacek.cz/fot_ope...y/4129.jpg = báječné na vytavování souší, na dně je "síto" z perlinky, hadice vyvíječe je zavedena do víka, vosk vytéká výpustí. Aby se prostor v nádobě příliš neochlazoval, výpusť otvírám jen na chvíli, na samotné vypouštění vosku.
Zuzana by zasloužila jedničku s hvězdičkou...! Lépe to asi opravdu se starým medometem vymyslet nejde.
A zamknout téma ohledně natírání starých medometů.

Pokud v jiném vlákně řešíme ±0,5 % vody nahoru nebo dolů a v tomto prýskání barvy do medu... Tak je asi něco někde špatně.
DíkyBlush, já ho také prvně natírala Bisilem, vztekala se u toho, protože jsem ho nedokázala dokonale rozetřít, takže mi stékal po stěnách a vytvářel stružky a kapky. Nevypadalo to příliš hezky.
A po prvním vytáčení jsme byla velmi zklamaná, pracností vytáčení a ještě jakýmsi černým mazivem (odborníci promiňte, jsem laik), které se uvolňovalo z osy koše (neaplikovala jsem ho tam), takže bylo rozhodnuto: půjde z domu! Nahradí ho nový, pořízený na dotace.
Jenže pak jsem potřebovala nádobu k vyvíječi, pročítala net a tak vznikla nádoba na tavevení vosku z medometu. Pod dnem je polystyren, stěny obaleny dekami a karimatkou, vše zpevněné gumicukem. Profíci to vyvedou jistě dokonaleji, ale takhle to také slouží Wink
Teda Zuzko vy jste hlava, by řekl strážmistr Flanderka v Putimi - ten nápad nemá chybu ani bych nemusel kupovat vyvíječ páry, ale jedno topné těleso z automatické pračky a sikovné elektro ručičky by to spravily. A patent je na světě. Mimochodem to černé mazivo dole u dna je med který prosákne do ložiska na dně a třením při otáčení zčerná.
(31.01.2012 18:59)jdjd napsal(a): [ -> ]... v tomto prýskání barvy do medu...

To je ten důvod nedivit se ve vláknu o cezení medu, proč po medobraní cedit Wink
Ja jsem si pořidil starsi,nechal otriskat a nastrikat spec. barvou. Jak nove a min. 6.tis doma.
To "čierne mazivo" mohlo byť kľudne trochu jedlého oleja, v tom lepšom prípade, v tom horšom, nečistoty čo sa časom dostali pod ložisko pri nesprávnej údržbe.

Inak veľmi dobré riešenie je vložiť guličku z ložiska vhodného rozmeru. Samozrejme, aj tam treba "trochu" primazať. Ja nikdy nedovolím, aby hladina medu prevýšila toto uloženie. Videl som medomet, ktorý mal "predranú" dieru v tomto mieste, nakoľko sa majiteľ o to vôbec nestaral.

V dnešnej dobe práškových farieb je asi zbytočné používať iné farby, resp. tmely na medomet.

(Všetko už tu bolo viac-menej povedané... Wink )
(31.01.2012 21:13)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]To je ten důvod nedivit se ve vláknu o cezení medu, proč po medobraní cedit Wink

Protože necedím, tak se mohu divit Wink
Mnoho lidí odtržených od přírody dokáže považovat jakoukoliv příměs za nehygienickou a odpovědní úředníci, taktéž odtržení, jim vycházejí vstříc vypracováváním vyhlášek, které zmenšují "oka sít" až nakonec zbude jen sterilní med - bez pylu, bez enzymů, bez užitku.
Zcela nechápu smysl natírání pocínovaného medometu. Koupil jsem vloni jeden třírámkový na kliku, vytřel jsem ho zevnitř hadrem namočeným v kyselině solné(chlorovodíkové, k dostání v drogerii TETA za 40kč litr), rez dokonale pustila a zbyl jen nádherně čistý hladký kov. Proč to hned natírat a vyhazovat peníze z okna? Tato úprava je za 10 minut hotová a nestojí skoro nic. Klidně pošlu fotky pokud nevěříte.Big Grin
Med stykom so železom oxiduje a znehodnocuje sa. Toť oficiálna verzia... Wink
koubin : mě by ty fotky docela zajímaly.ne že bych to potřeboval udělat ale odstranit rez je potřeba i jinde.Dík olin
(07.06.2011 14:13)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]Pokud máte někdo starý pocínovaný medomet a nechce se Vám ho natírat potravinářskou barvou tak ho nechte nově pocínovat. www.galvanovnaomega.cz tady do dělaji chtějí cca 750,-Kč s DPH

Mám stejný problém s medometem - starší, chtěl bych ho renovovat. Píšu do http://www.galvanovnaomega.cz, předám rozměry a chtějí za pocínování kompletu a koše 5 000,-? Kde jste vzal tu malinkou sumu peněz 750,- Kč? Jimi spočítaná cena to odpovídá - 1 dm2 za 10Kč. Mohou jen pocínovat celý povrch, tedy i vnejší plochu medometu, což mi je k ničemu. Existuje nějaká metoda, jak pocínovat pouze vnitřek?
Jak jsem psal vyse, nechat otriskat a vypalit praskovou barvou. Investice za 700,- i s kosem.
Zdravím, v poslední době čtu dost často v inzerci, že se prodá pozinkovaný medomet. Mám doma starý a uvažoval jsem, že bych renovoval barvou a nebo zakoupil něco trochu lepšího. To pozinkování mi ale nějak nesedí. Vím, že staré jsou cínované, ale pozinkované? To si to nechávají pozinkovat v zinkovně? Protože na fotkách to není na pohled špatné. Do nerezu zatím nepůjdu. Mám od začátku troje včely a s mou prací to určitě ještě pár let takhle zůstane. Co o tom soudíte. Díky za rady a informace.
Když jsem si pořizoval včely, koupil jsem s nimi i starý pocínovaný medomet s motorovým pohonem. Na nový nebyloa protože už zevnitř místy rezavěl, tak jsem ho rozebral, nechal ho opískovat a našopovat zinkem a poté několikrát zevnitř natřel bílým Bisilem a zvenku Hammeritem. Zatím jsem s ním odpracoval 3 sezóny a barva drží. To pískování a šopování vyšlo kolem 1000kč, přesně to nevím, protože jsem s tím zároveň nechal dělat i něco jiného.
Klasické zinkování se dělá galvanicky a šopování myslím nástřikem a povrch je pak hrubší, ale přesně nevím, nejsem odborník.
Zdravím
nechci Vám brát iluze o zinkování, ale jakékoliv průmyslově prováděné zinkování (ať nástřikem nebo ponorem) není vhodné pro styk s potravinami, takže se zinkem pozor.

Jelikož dělám v lakařské branži dost let tak Vám můžu doporučit práškové lakování, které je velice odolné a hlavně má atesty pro styk s potravinami.


Libor Tongue
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Referenční URL's