Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Stříška - uteplivka - stropní fólie
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Jaké máte kdo stříšky, strůpky a názory k jejich používání?
Mám víka opatřená použitými tiskařskými Al deskami (zdarma), proti nepřízni počasí fungují spolehlivě, ale když dopoledne nastoupím za úly jsem zcela oslněn. tak jsem je dnes natřel vápnem. Uteplení víka řádné, 5-7cm polystyren (podle síly z obalů od lednic) a zevnitř to drží opět Al deska. Strůpkové fólie mám v rámu 2cm aby nikam necestovaly, když fučavo.
používám použité tiskařské al plechy (popisem ven), takže neoslňujíBig Grin, nasponkované na dřevěný rám, vevnitř je 3cm polystyrenuSmile
Mám víka dřevěná(překližka,smrk) i pozink. plechová. Plechová víka u mě jednoznačně vedou,protože jsou bezkonkurenčně lehká a odolná povětrnosti. Na strůpek dávám tvrdou průhlednou folii.Ta je ale asi už dost běžná.
Niečo z mojej praxe: ja kladiem v lete či v zime ako prvé na horné latky rámikov vrecovinu- mechovinu, pristrihnutú na pôdorys úľa, okraje olepené širokou páskou, sú známe tým, že sú priedušné. Včelstvo potom vlastne dýcha cez uteplivky, pretože prepúšťajú smerom hore vodné pary.

Na vrecovinu kladiem 3-4 koberčeky vo veľkosti pôdorysu a na to plechovú striešku voľne pribitú alebo inak upevnenú na drevený rám, na ktorého bokoch sú dva zasieťované otvory, cez ktoré odchádzajú vodné pary do vonkajšieho prostredia. Koberčeky (samozrejme zachované a vytepované) sú výborným izolačným materiálom, ľahko dosažiteľný v každej domácnosti, dobre prepúšťajú vodné pary a sú doslova nezničiteľné. Anton
Používal som /zdola/ folia, 3 cm PS, sololit - v drevenom ráme. Foliu prehrýzli a vynášali PS.
Teraz som víko prestaval: smreková doska 2 cm, 4 cm slama, sololit. Strieška drevená s plechom - na včelnici. Foliu používam na jarný rozvoj a pre odložence.
Filc, koberčeky a noviny som videl suché aj plesnivé. S vetraním by som bol opatrný - človek prestáva fungovať pri 17% O2, ale včelstvu stačí podstatne menej kyslíka a prievanu
Najstaršie veká - striešky mám"plechové vane", ktoré sú vyplnené slamenou rohožou. Tie nové su drevenné a oplechované pozinkovaným alebo hliníkovým plechom. Na rámiky dávam dve vrstvy sieťoviny na získavanie propolisu, na to dám cca 5mm vrstvu klasickáho (nelesklého) novinového papiera. No a na toto potom plstený pokrovček. Na koniec ide už len strieška. Big Grin
Zajímalo by mně, jak je to vlastně s používáním durofolu na rámcích pod stříškou, co se týče vlhkosti a mikroklimatu v úlu v průběhu roku. Neměl by být durofol na letní měsíce odstraněn?
Mám dvě varianty durofolových folií, jedny bez a druhé s dírkami v rozích. Je-li v úle moc vlhko, dávám ty s dírkami.
P.S.: doplním ještě, že ve vnitřním víku mám dva větrací otvory ...
(17.06.2011 23:16)1j1j1j napsal(a): [ -> ]Zajímalo by mně, jak je to vlastně s používáním durofolu na rámcích pod stříškou, co se týče vlhkosti a mikroklimatu v úlu v průběhu roku. Neměl by být durofol na letní měsíce odstraněn?

Já ji tam mám pořád.Pokud by se měla folie kvůli vlhkosti ostraňovat,tak by to bylo spíše lepší na zimu,kdy se na ní sráží vlhkost vlivem velkého rozdílu nízkých teplot v úle a tepla,které vytváří chomáč včel.V létě je teplota vzduchu dostatečně vysoká a dokáže pojmout více vlhkosti než v chladný vzduch v zimě. Mě se voda na folii přes léto vůbec nesráží.Později k podzimu,nebo na jaře,když jsou chladné noci,tak je ráno trochu,třeba někde v rohu, orosená,ale přes den zase vlhkost zmizí.Přemýšlel jsem spíše na zimu o nějakém vhodnějším řešení,protože to se na folii sráží vody opravdu hodně.Ty dírky v rozích jak píše Jiří Matl asi není špatný nápad,ale dal bych něco savého pod ten polystyren.No něco co se zde ve vláknu uvádí vyzkouším.
Ono je to s tou vlhkostí pod stříškou či pod víkem různé, podle počasí i podle schopnosti včelstva s vlhkostí pracovat ... Třeba vloni mi černaly horní hrany nástavků, kde dosedala folie, v květnu, červnu a v červenci, bylo dost teplo a pršelo ... V některých fázích zimy, či spíše asi předjaří, je kondenzovaná voda z folie zřejmě velmi pro včely cenná - viz zajímavý článek tuším v 1. čísle letošního MV, sice pro jiné podmínky (sever USA), ale jistě tomu tak je i u nás.
(18.06.2011 7:18)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]druhé s dírkami v rozích. Je-li v úle moc vlhko, dávám ty s dírkami.

Jirko, už se někdy stalo, že by ty dírky zatmelily?
Na stříškách mám originál od výrobce shora tenkou hliníkovou fólii. Pod ní trochu dřeva, trochu polystirénu, lehká jako pírko. Má tloušťku asi jako fólie, ze které se vyrábějí konzervy na paštiky (dá se to zmuchlat v ruce). Onehdá jsem se pustil do výroby úlú a při pokusu tuto fólii koupit jsem narazil. Nejtenší hliník mají 0,6mm 1x2 m za 20EUR anebo pozink 0,5 stejného rozměru za 15EUR. Asi tam prozatím prsknu PE fólii a Al si dovezu někdy z Ostravy, nemám chuť se hněvat a kazit dobrou koncepci nějakými kompromisy.
No to je, Karle, zajímavá otázka, vlastně mě to předtím ani nenapadlo, ale nestalo se to, zatím nezatmelily. Možná by to byla zajímavá zkušenost v tom směru, jak včely pracují s prostorem, vlhkostí a vzdušnými proudy. Je ale fakt, že možná v sezóně mají jiné starosti a věc není pro ně až tak vážná. V zimě by to asi bylo markantnější. Je fakt, že v zimě jsem měl v úlech obě varianty a nic nebylo ..., což ale neznamená, že to včelám nevadilo ... Jsem v tomto oboru dosti nevzdělán a mikroklima v úlu je pro mne magickou džunglí velmi subtilních otázek, na něž nalézám odpovědi velmi klopotně (pokud vůbec nalézám ...Big Grin ) To je tedy asi spíš otázka pro Ing. Pavla Holuba ... a asi by to byla cenná debata v jiném chlívečku ...Wink
Mám originál úly od p. Buřinského. Ten počítá s klasikou - na dřevěná víka s 4 cm polystyrenem vlnitý plech a zatížit dvouma cihlama. Protože jsem estét a nezabývám se chovem pavouků pod vln. plechem, udělal jsem víkům na boku z dřevěných hranolů přesahy a nechal je oplechovat pozinkem. Chci ještě podotknout, že používám stropní folii a nemám problém s plesnivými horními rámky. To v spodním nástavku to bývá horší, hlavně loňský deštivý rok mě při jarní prohlídce nemile překvapil.
No a podľa schémy, ktorú som prezentoval v príspevku č. 5 aj rámiky v spodnej debničke (a je jedno či prší alebo sneží). Niekto namietal, že je to komín, v žiadnom prípade sa tak nechová, odchod vodných pár cez priepustné materiály je pozvoľný ale pravidelný. Praktizujem to už dlhé roky (pred tým som používal nepriepustnú fóliu) a rámiky nečernejú a plásty sú bezpečne uložené v priestore, ktorý včely neobsadzujú, možno v začiatku zimy, ale potom sa presunú do kompaktného chumáča. Ja na tomto spôsobe nenachádzam chybu, skôr viac pozitívnych vlastností (málo mŕtvoliek, nízka spotreba zásob, dobrý jarný rozvoj), preto tvrdím, že odchod vodných pár so spotreby zásob, je dobrý ak nie najlepší. Anton
Mohl by jste mi prosím někdo poradit, jaké vhodné lepidlo by se dalo použít na přilepení hliníkové folie (ta, co se dává do podkroví, jako parotěsná zábrana pod tepelnou izolaci) k polystyrenu na strůpku?
Už jsem jich pár vyzkoušel, ale vždy to od sebe úplně lehce odlepím. Lepidlo mezi těmito materiály prostě neuschne.
Díky za tipy, Josef
Zkuste lepící a těsnící hmotu saBesto od WURTH nanést na polystyren a pak přiložit al. folii. Já tím lepím takřka vše "mám to zadarmo" Big Grin. Lepí to sklo na sklo, dřevo na dřevo, plast na dřevo, plast na plast, sklo na plast a mám to osobně vyzkoušeno.
Neuschne to proto, že ani jeden z materiálů není ssavý. Voda z lepidla se prostě nemá kam odpařit, nebo vsáknout. Zkus jiný typ lepidla (ne dispersní) nebo nějaký lak, ale nejprve vyzkoušej, co to dělá s polystyrenem.
iRP
Viktore Rosťa má pravdu = nejjistější je silikon - ten drží na všem Wink

používám to na firmě skoro na vše a zatím mě nezklamal Wink není potřeba ani mít potřeno celoplošně, stačí udělat "bobky" nebo "housenku" a pak to po vrchu něčím přitlačit a ono se to zormázne jak je potřeba drží to jako byk
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Referenční URL's