Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Získávání pylu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Zdravim priatelov vcelarov.

Nakolko sa neviem nikde dopatrat odpovede, skusam stastie tu na fore. Nenajdu sa nejaki vcelarski matadori, ktori by vedeli, ako je to s "jedlostou" pelu z rastlin, ktore su oznacovane (pre cloveka) za jedovate? Napr. snezienka, lykovec, krokus a pod... Jedna znama lekarka ma totiz poprosila o trochu jarneho pelu pre syna, ktory trpi alergiou prave v jarnom obdobi. Myslela, samozrejme, najma pel z vrby, brezy a pod. typickych alergennych stromov, ale kedze vcely na jar zvyknu nosit aj pel zo spominanych kvetov, tak ma napadla tato otazka. Snazil som sa najst odpoved, ale zatial neuspesne. Som zacinajuci vcelar, zatial som pel vcielkam neodoberal a uz vobec by som ich "neochudobnoval" prave v tomto obdobi, ale rad by som pomohol, kazdopadne len v pripade, ze si budem isty. Inak by som musel robit popolusku a "kontroverzne" obnozky (rousky) pracne povyberat.

Dakujem za vsetky odpovede.
Tak to je tedy otázka.
Je pravda, že o tomhle je těžké získat informace. Myslím, že to bude tím, že se pyl většinou sbírá později a tam je větší podíl z těch nejedovatých rostlin.
K získávání odolnosti na alergie je nutno pyl podávat již 2 až 3 měsíce před nástupem pylové sezony. To znamená nasbírat pyl sezonu předem, nebo používat med z té oblasti kde žijeme.
Hledala jsem kdysi odpovědi na které se ptáš, k vůli synovi, který také trpěl pylovou alergií. Nedávala jsem mu přímo pyl, ale právě med z prvních rostlin. Je tam samozřejmě pylu menší podíl, než kdyby se do toho dala perga, nebo se to nechalo vykvasit. Jestli zabralo jen to, nemohu říci, ale už tak netrpí. A to už teď med konzumuje méně. Je to potvrzeno na alergologii. Měli mu tenkrát dělat vakcínu přímo na tělo. Odebrali mu krev, dělali kožní testy a vyšlo to tak dobře, že už vakcíny nebylo třeba.
Odebírat teď pyl, je odepření potřebné výživy včelám a kromě toho ty pylové rousky jsou tak různě zbarvené, že jen podle barvy to nejde poznat. Myslím, že se nepatrně liší i barva pylu jednoho druhu v závislosti na místě a počasí. Přesné rozlišení jen pod mikroskopem - kdo to zvládá.
Například dnes holky nosí oranžový, žlutý a čistě sněhobílý pyl. Můžu se jen domnívat, že nosí z osiky, olše, bílé vrby, čemeřice, krokusů, sedmikrásek, petrklíčů, starčeku, lýkovce, dřínu, popence.... kdo ví.
Vše tohle mám v doletu a na chráněných místech už to pouští pyl, holky jsou úžasné pátračky a sběračky.

Budu zvědavá, jestli někdo nějaké bližší informace vypátrá. Hodně štěstí Wink
Zatial sa mi podarilo dopatrat len ku kratkemu eng clanku o pele z jedovatych rastlin. V rychlosti som ho prebehol, a aj ked priamu odpoved som nenasiel, je tam odsek, ktory naznacuje, ze pel z jedovatych rastlin moze v urcitych pripadoch predstavovat problem. Priklad je uvedeny na rastline Lasiosiphon eriocephalus Decne (nejaka forma gnidie typicka pre Indiu), voci ktorej su vcely imunne. Vcely ju opeluju v skorych terminoch. Ak pri naslednom aprilovom vytacani medu je tento silne kontaminovany jej pelom, moze sposobit tazku nevolnost az zvracanie. Samozrejme, tazko porovnavat danu rastlinu s tymi nasimi, prave preto by ma zaujimal nazor vcelarov, ktori skusali (ak vobec) odoberat pel aj mimo "hlavnych" znasok, kde prevazuje slnecnica, repka, facelia...

http://wgbis.ces.iisc.ernet.in/biodivers...Plants.pdf
Pěkný dotaz nicméně pro účely, které jsi s pylem popsal odpověď nepotřebuješ.
Chápu to tak, že terapeut potřebuje konkrétní pyly. A to se běžně dělá, že se zrnka třídí podle barvy. Dělá se to tedy z jiného důvodu, konkrétně proto, aby se odstranily zrnka která vyvolávají podráždění žaludku u citlivých jedinců. Pyl se v takových případech vybírá z pylochytu častěji než obvykle například 3x denně.
Sám jsem to nedělal, ale údajně to není problém, protože včely jsou věrné jednomu druhu rostlin.

Ty ale máš jeden úkol a to je bezpečně se jednotlivé pyly naučit rozeznávat. Buďto bude stačit pozorovat včely na cílových rostlinách a nebo v horším případě kouknout do mikroskopu.

Hodně štěstí a doufám, že o terapeutických výsledcích poreferuješ.

PS: Pro imunizaci na pyl se častěji než rouskový pyl používá med, ve kterém se konkrétní pyl už v ideálním (tedy malém) množství nachází. Zase pro začátek se to určí mikroskopem potom už to včelař odhadne. A tady zase pomáhá příroda a přestože včely třeba z břízy pyl nesbírají tak v medu sbíraném na jiných rostlinách se nachází vlivem přenosu pylu větrem.
Dakujem pekne za odpovede. Pravdou je, ako pisete, ze by bolo v tomto pripade asi najvhodnejsim riesenim to, co navrhujete - skusit v opatrnych davkach jarny med. Ide o chlapca este stale vo veku, kedy si imunitny system len vytvara protilatky a zbytocne ho “napumpovat” alergenmi naviac, bez opatrneho zacielenia na konkretny, ktory sposobuje momentalny problem by urcite nebolo rozumne. Kazdopadne, ta povodna otazka o pele z rastlin pre cloveka jedovatych ma celkom zaujala, tak ak by sa predsa len niekomu podarilo dopatrat k odpovedi, budem rad, ked ju sem posuniete. Zatial vdaka.
Něco se dá najít v knize Oldřicha Haragsima Včelařské byliny. Namátkou viz odkaz https://books.google.cz/books?id=fFNKzSO...yl&f=false

Ale v každém případě se dost děsím toho, cpát alergikovi pyl, aby si zvykal. Ono v medu je ho ještě malé množství. Tam si zvykat může. Ale čistý pyl bych se bál podat člověku, o kterém vím, že je alergický. Teda bez toho, že by mi stál za zády doktor. Ono ty alergické reakce někdy dokážou být pěkně nepředvídatelné a pak může jít o minuty...
Tím neříkám, že někdo s podobným přístupem nemůže mít dobré zkušenosti...
Zdravím všechny, mám dotaz, jak to děláte s trubci u pylochytů. Četl jsem, že stačí zvětšit několik otvorů v pylochytu. Někde píší tuším zvětšit na 8mm a někde na 10mm. Kolik jich ale mám udělat? A nejlépe kde? Máte s tímto zkušenosti? Díky.
Ještě dodám, že mám pylochyt ve dnu.
môj priateľ jednoducho v zadnej časti vyvŕtal dve dierky o priemere 10 mm...
a
druhý občas otvorí očko na plodisku....
Díky za odpověď, vyvrtal jsem vzadu dvě díry 9mm (návody na internetu jsou od cca 7 do 10mm), za chvíli se budou líhnout trubci, tak uvidím jestli to bude fungovat.
Začal zber peľu:
Včely v podmete.

[Obrázky: WP_20180603_15_27_21_Pro.jpg]

Rozkvitá moja Facélia:

[Obrázky: WP_20180603_20_07_39_Pro.jpg]

Faceliový peľ ten modrý, je tam dačo z Horčice.

[Obrázky: WP_20180604_07_03_28_Pro.jpg]

[Obrázky: WP_20180604_07_03_47_Pro.jpg]
Máte někdo zkušenost s pylem v medu? Mám nasbíraný rouskovaný pyl a rád bych ho míchal s medem. Do jakého, jaké množství ... ?
Ja mám!
Na to treba sušený peľ, nie čerství.
Do pastovaného medu zásadne, na 1 Kg medu/ 200 g sušeného peľu.
Najlepšie repkový med lebo má jemné kryštáliky a rýchlo sa pastuje čo u iných medov je problém. V repkovom mede peľ nevychádza na povrch ale je súmerne všade rovnako. Zamiešaný med z peľom je najlepšie držať v teple aby začal nafermentovávať, pri tom začne meniť farbu. Napr. z modréj sa zmení na mosadznú. Nafermentovanie sa dá urýchliť ked sa pridá na 8 Kg peľu 500 g čerstvého peľu
Poriadne miešadlo na stavebné hmoty, ideálny med je na to čo má 18% vody.
Sušení peľ až vytiahne vlkosť z medu čo až poriadne zhustne a miešadlo má čo robiť aby tahalo. Med čo má 16 % vody sa fakt tažko mieša a preto treba silné miešadlo z poriadnymi KW lebo na tom sa neoplatí šetriť. Denne sa mieša aspoň 4 x denne aspoň 1 týždeň. Med z peľom plním ručne po 1 mesiaci do pohárov. Med s peľom predávam 720 ml/ 9 euro a nedávam žiadne zľavy.

Miešadlo:
https://miesadla.heureka.sk/hitachi-um12...e/#section
Začal som zber peľu čo ešte veľa včely nedoniesly a je to 1 deň. Je tam 7 druhov peľu v ktorom začína aj levandula cíce nič moc ale je.

[Obrázky: WP-20200613-18-31-02-Pro.jpg]

Dnes idem nahodiť peľochyty tam kde je makové pole a pribudne tam aj lipa. je to od mojich včelstiev necelé 2 km. Na peľ sa oplatí kočovať.Cool

[Obrázky: WP-20200613-09-23-46-Pro.jpg]
Už to začína pomali stúpať v množstve.

[Obrázky: WP-20200614-11-49-46-Pro.jpg]

[Obrázky: WP-20200614-11-49-38-Pro.jpg]

Začína prevažovať lipa a to je idividuálne u každého včelstva.

[Obrázky: WP-20200614-11-53-11-Pro.jpg]

[Obrázky: WP-20200614-11-52-01-Pro.jpg]
Přátelé, jaké používáte síťky na dno pylových zásobníků? Marně hledám, buď mi přijde velikost oka příliš velká, nebo naopak malá. Děkuji za info.
Sieť má biť taká aby tam boli očká max 0,5 mm, najlepšie nekovová.Cool

Peľ sa berie raz denne a to večer po 20,00 hod. Peľ sa tvorí 2 x za deň a preto to aj tak zbbierajú od 5,00 - 10,30 hod. od 13,00 - 20.00 hod.
Po zbere peľ do mrazáku.
Našel jsem tohle, 0,14mm, mělo by to mít i nějakou životnost, je to OK, není ti husté? Mně se Merkuri líbí ty tvoje na fotce výše, co to máš, nemáš nějaký odkaz?
Husté to nie je lebo na spodné odvetravanie to stačí.
Tak já tam mám už přes 5 let let obyčejnou síť proti hmyzu, co se dává do oken.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's