Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Melecitóza - zkrystalizovaný med v plástu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
JO Kolomý na přednášce říkal: "melecitózu smíchat s 1/3 dobrého květového medu a rozpustit pak je to luxusní tmavý med - dobře prodejný"
(11.07.2019 21:13)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Merkury to myslíš asi nějakou dubovou nebo modřínovou melecitozu. Smrková melecitoza kterou znám je při 70C° tekutá a čirá.

Dubová melicitoza.
Pro pořádek, melecitoza je vždy jedno a to samé!

My se tu ale bavíme o směsi medů, kdy v některém je určité % melecitozy a jde jednak o to, jak velké to % je a jednak jde o to, jaké další medy (z jakých dřevin) směs obsahuje.


martin.mikusek

Zkuste vyšší teplotu, třeba 60. Jednou mě velmi překvapil ing. Titěra na přednášce, kde prohlásil, že neexistuje žádná studie o zničení medu vysokou teplotou co se týče ztráty vitaminů a enzymů. Ano, vidíte správně, podle Titěry se med zahřívat může. Podle mě ne! Podle mě (a taky podle například pana Peška), je 60 přípustných. Nemyslel jsem si to vždy (měl jsem, nevím kde jsem jí vzal, zafixovanou hranici 42), dokonce jsem se kvůli tom u i s IRP "pohádal" tady na VF a neměl jsem pravdu, čímž se panu Rosťovi dodatečně omlouvám.

Zahříváním jde o jinou věc. Jde o procentuální obsah HMF - HydroxyMetylFurfural. Určitě si každý podle té zkratky bude umět dohledat oč se jedná.
Normálna medovica sa stekutí pri + 38 C za 8 hod. keď bola skryštalizovaná. Prehriattim sa ničia všetky dobré vlastnosti medu.
První točení dvou melecitozních stanovišť dopadlo dobře a vytočil jsem z plástů asi 75%. Včelstvům jsem nasadil nové medníky a nyní druhé točení je katastrofa. U jednoho stanoviště jsme vytáčení vzdali proto že to nešlo. Dnes jdem vytáčet druhé stanoviště a tam je to trochu lepší tak možná vytočíme 50%. Na třech stanovištích (150 včelstev) melecitoza není a medu je tam hodně. Jdu do plastových rámků. Melecitozu kterou tady mívám a znám z plastových rámků dostanu pokud do medometu budu hnát horký vzduch z jedné nebo i dvou horkovzdušných pistolí.
(11.07.2019 14:43)martin.mikusek napsal(a): [ -> ]No potrhané plásty jsem vyřezal a ty pudou do medoviny (jen ty co nebyly zaplodované). Ty plásty co přežily poliju vodou a dám včelkám k přepracování a do pár dní zase točím... ale jak přes to síto nevím...

Martine, já bych med nechal asi v nádobách čeřit, nečistoty v "" vystoupají nahoru a pokud tam jsou krystalky melecitózy, tak ty saze sednou dolů, potom bych sebral nečistoty navrchu a opatrně přelil přes síto do jiné nádoby. Namočené souše s mel. sice asi částečně včelky přepracují, ale pokud je pořád co nosit, tak spotřebují vodu a mel. v buňkách nechají (letos jsme jí tam měli při druhém i třetím stáčení). Otázkou je kolik takových souší máš, nejlépe je, vložit jim je do medníku naležato což je pro ně nepřirozené a souše vyčistí rychleji. Smile

Ještě k tomu čištění nečistot z horní hladiny v nádobách. Moje paní na to má takou metodu, že vezme balící fólii, kterou natáhne přes kbelík (klasická kuchyňská balící fólie je užší než vrch kbelíku, dává dvě vedle sebe a částečně je ve středu přeloží) poplácá fólii po celé ploše až ke krajům aby fólie řádně přilnula k medu, pak jí na jedné straně, kde je překlad uchopí a vytáhne mimo kbelík i s nečistotami a z fólie stáhne med do jiné nádoby Smile
(12.07.2019 6:07)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]První točení dvou melecitozních stanovišť dopadlo dobře a vytočil jsem z plástů asi 75%. Včelstvům jsem nasadil nové medníky a nyní druhé točení je katastrofa. U jednoho stanoviště jsme vytáčení vzdali proto že to nešlo. Dnes jdem vytáčet druhé stanoviště a tam je to trochu lepší tak možná vytočíme 50%. Na třech stanovištích (150 včelstev) melecitoza není a medu je tam hodně. Jdu do plastových rámků. Melecitozu kterou tady mívám a znám z plastových rámků dostanu pokud do medometu budu hnát horký vzduch z jedné nebo i dvou horkovzdušných pistolí.
To akože bude vyriešené ako z melicitozou plastovímy rámikmi? Na to netreba ani plastové rámky a ani ohrievať. Treba im počas znášky melicitozi hlavne tesne pred znáškov dávať kvetový med v podobe sirupu aby to prepracovávali. Potom tam už nemá čo stvrdnúť. Kde volakedy boli plastové rámiky za socíku a z melicitozou žiaden problém. Na duboch to bolo hneď poznať že to ide ako aj na modříne. Nakoniec bol to pekný červenkavý med a chuť jednoznačne perfektná.
Ne ne Merkury ,to nejde, Že bude melecitoza to na smrkách před snůškou nepoznáš. Kdybych zkrmil každému včelstvu 3kg kvěťáku tak to nic nevyřeší a ztratí se to v přívalu melecitozy. Tvůj názor je jen teorye od stolu. Už jen přikrmit 230včelstev je strašnej práce a nic to nevyřeší. Plastovej rámek je razantní , efektivní a trvalé řešení. Já mám se smrkovou melecitozou obrovské skušenosti a vím co potřebuju.
V dobrom mienená ešte jedna teória od stolu. Zdeňku, nedávno si písal, čo si od tých plastových rámikov-MS sľubuješ. Nemáš obavu, že keď to nahreješ dajme tomu na 50 st. a určite i poriadne "pridáš plyn" na medomete, tak by mala tvoja melecitóza v bunkách povoliť a mala by sa dať vytočiť? Už to máš ostestované? Domnievam sa, že ak by si tato postupoval, sa súčasne by i hodne zmäkol vosk. Potom je predpoklad že voskové dielo na plástoch by sa odlučovalo i s medom. Iná vec by bola puživať dielo, ktoré je celé z plastu. Či?
Hovoríš o smrekovel melicitóze. Ja mám okolo smrekové porasty, bez niečo jedle, bez listnáčov a takp melecitózu ako mávaš ty, so doteraz nezaregistroval. Som rád samozrejme, možno mám i trochu šťastia. Vytáčam plásty, keď ich začínajú viečkovať.
taky mě melecitoza trápí, někde jsem četl o Melitherm systému, tj. dva sudy na sebe horní provrtáš případně dáš ještě síto z uhelonu, na to dáš topnou spirálu s regulaci na 65 °C a pak shora med, med po ohřátí přeteče do druhého sudu a nahradí ho další, prý je to šetrné a medu to neublíží, takto je med ohřátý jen na chvilku, v týdnu udělám pokus
(13.07.2019 6:35)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Ne ne Merkury ,to nejde, Že bude melecitoza to na smrkách před snůškou nepoznáš. Kdybych zkrmil každému včelstvu 3kg kvěťáku tak to nic nevyřeší a ztratí se to v přívalu melecitozy. Tvůj názor je jen teorye od stolu. Už jen přikrmit 230včelstev je strašnej práce a nic to nevyřeší. Plastovej rámek je razantní , efektivní a trvalé řešení. Já mám se smrkovou melecitozou obrovské skušenosti a vím co potřebuju.
A kto vám káže krmiť pri takom množstve keď sa dá aj vonku 15 m od včiel. Pokial to budú miešať tak je po probléme zo štuplami ale oni to budú miešať a 3 kg na včelstvo je málo a dal by som im rovno 15 Kg. Treba im dať žrať o 12,00 hod tak aby to do večera zobrali a prepracovali do rána. To nie je teoria ale realita. To mi keď sme boli zo včelami pri dubine sme to robili a aj otcov sváko. Viete si predstaviť aký to bol dobrí med kedˇste vytočili90 kg zo včelstva? Ta barva ako višne a chuť neskutočná. Raz sa mi stalo to že po slnečnici 25. 7 sme odtiahli vytočené včely lebo sa mal prevádzať postrek na slnečnici a jateline postrekom BI 90. Družstvo dalo traktor a tak odtiahli sme včely k dubine. Tam nanosil za tyždeň a pól 3 nástavky B 10, začal som vytáčať a posledných 7 nástavkov sa nedalo lebo ostal z toho beton. To som už vôbec netušil že bude melicitoza a od vtedy tam nejdem a je to tam každý rok.
A teď tu o Karkulce a pak ještě o Smolíčkovi, poším...
Skutočne fundovaná reakcia. Angry

Merkuri tu aspoň dal fotky, ako z jamy včelstvá kŕmil, takže by som mu to aj veril. Ty tu len do každého rýpeš.

K téme. S melicitózou obyčajne problémy nemávam, ak ju vytočím dostatočne rýchlo. Včera som zobral 30 nadstavkov z Hriňovej, vytáčal som aj minulý víkend z tých istých včelstiev, točím len najvrchcnejšie nadstavky a prázdne podkladám. Mno a oni za ten týždeň urobili z nezaviečkovaného nadstavku totálnu " vazelínu ". Vytočil som prvé dva nadstavky, a medomet bol takmer suchýAngry Našťastie takýto cement bol len v siedmych nadstavkoch, ostatné šlo vytočiť na 90 %.

Všetky rámiky som namočil a idú naspäť do včelstiev. Keďže tam znáška stále pokračuje, dávam ich na iné stanovište. Doteraz z mojich skúseností pri menšom pomere cementu si to včielky dokázali vždy prepracovať, uvidíme, ako sa poradia s týmto. Nie sú to klasické "špunty" skôr je to taký brutálny magľajz.
(13.07.2019 23:23)tom.50 napsal(a): [ -> ]A teď tu o Karkulce a pak ještě o Smolíčkovi, poším...

(11.07.2019 22:57)tom.50 napsal(a): [ -> ]neexistuje žádná studie o zničení medu vysokou teplotou co se týče ztráty vitaminů a enzymů. Ano, vidíte správně, podle Titěry se med zahřívat může.
(14.07.2019 6:49)patko79 napsal(a): [ -> ]Merkuri tu aspoň dal fotky, ako z jamy včelstvá kŕmil, takže by som mu to aj veril....


Včelstvá som vytočil a tak som začal podrmovať. Jednoduché a stačí vykopať jamu, dať foliu, haluze a naliať cukor, nie hustý- 8 kg na 10 L vody. Na to aby plodovali im to stačí a do oktobra sa zakrmia. Mám to zhruba 15 m od včiel, a že by sa z toho napádali to určite nie. Kludne by som takto napájal aj 1000 včelstiev.



[Obrázky: WP-20190707-19-09-44-Pro.jpg][b]o
(14.07.2019 6:49)patko79 napsal(a): [ -> ]... rámiky som namočil a idú naspäť do včelstiev. Keďže tam znáška stále pokračuje, dávam ich na iné stanovište. Doteraz z mojich skúseností pri menšom pomere cementu si to včielky dokázali vždy prepracovať, uvidíme, ako sa poradia s týmto. Nie sú to klasické "špunty" skôr je to taký brutálny magľajz.

Taký?
[Obrázky: med1.jpg]
Dalibor Titěra - Včelí produkty mýtů zbavené str. 33 ztekucování medu.

Píše že neblahý vliv vysoké teploty na kvalitu medu je obecně známý. Nejcitlivější jsou enzymy které zahřátím ztrácí účinnost. Vysvětluje že stupeň poškození medu závisí nejen na teplotě ale i délce jejího působení. Píše že med se nemá zahřívat příliš dlouho: Nemá smysl med mořit při nízké teplotě kolem 40°C, protože takové rozehřívání trvá příliš dlouho a med poškodí více. Lepší je dobu zkrátit i za cenu navýšení teploty.
Jako hraniční teplotu uvádí: Teplota nemá příliš překročit 50°C.

Co píše tom.50 je pravda. Tedy jen ta druhá věta. Titěra skutečně na přednáškách říkává že med se zahřívat může. Myšleno že nevadí dát lžičku medu do horkého čaje. Dále v knize vysvětluje proč tomu tak je.
(14.07.2019 9:36)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]
(14.07.2019 6:49)patko79 napsal(a): [ -> ]Nie sú to klasické "špunty" skôr je to taký brutálny magľajz.

Taký?
[Obrázky: med1.jpg]

biohužiaľ nie, toto by vytočiť išlo, ja to mám už stvrdnuté miestami na betón
Zostalo mi v niektorých plástoch cca 30 % takého lekváru, tak som to nechal včelám "vylízať". Nemám problem s MVP a za jeden deň boli plásty suché. Dá sa to aj odložiť a zriediť cukrom pri krmení v auguste, alebo zrecyklovať na jar.
Dnes po vytočení taky nalezeny cukrové špunty cca v každé páté buňce.
Prostříkl vodou, nechám do večera vylízat včelám.

Potom raději vydělat z úlu, nebo nechat? Budu krmit sirupem. Si říkám, že když to není jednolitá plocha a navíc sirup je ředěný vodou, tak by to včelám nemuselo během zimování dělat problém.Dodgy
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Referenční URL's