Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: QuickGuide
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Silná včelstva všem aktivním včelařům Smile Je tomu cca měsíc, co jsem se začal zajímat o včelaření, ale nikde jsem zatím nenašel logicky seřazené základní informace pro absolutní začátečníky typu: Jaký úl, jaký oddělek, co vlastně s tím oddělkem, jak včelám co nejméně ublížit, jaké základní postupy má nováček volit, aby jeho počínání vůbec mělo smysl a podobně. Je mi jasné, že pro většinu z Vás to bude nošení dřeva do lesa, ale pak se těžko divit, že mladí nemají zájem o toto krásné řemeslo, protože (jak jsem se sám přesvědčil) drtivá většina všech informací dostupných na internetu je určena pro již pokročilé chovatele. Pokusím se tedy v romto vláknu sumarizovat základy, tak aby při jejich dodržení měl zařátečník jistotu, že pokud se jich bude držet neublíží včelkám a získá za to od nich rozumnou odměnu Big Grin Vždy rád uvítám jakýkoli věcný komentář/informaci, která by nám začátečníkům pomohla. A začneme volbou úlu . . .
Nejhorší je, že "každý" včelař má na to jiný názor a není tedy možné udělat univerzální návod.
Například hned u volby úlu se dostáváme do patové situace.
Je naprosto jasné, že správná cesta je zvolit nástavkové úly. Ale tam to také končí.
Teď začne polemika, zda Optimal, Langstroth nebo Dadant, ze které nevzejde žádný vítěz.
Když jsem se snažil vymyslet včelkám bydlení byl jsem ubezpečen, že včela je schopna obývat téměř jakoukoli dutinu, jen je potřeba ji v podmínkách cíleného chovu adekvátně upravit. Pokud beru v úvahu rozšířenost tzv. nádstavkového včelaření (úl je tvořen několika na sebe položenými nádstavky) je na snadě´zvolit právě tento typ úlu - drtivá většina včelařů vám s tím bude schopna do budoucna poradit. Za zcela nevhodný (nejen pro začátečníka) bych považoval jakýkoli úl s přístupem "zadem". Rozhodně doporučuji ve vláknech věnujících se typům úlů nastudovat různé systémy nádstavkových úlů.

Obecně však lze říct, že jednoduchý nádstavkový úl bude mít pravděpodobně následující uspožádání:
  1. nejspodnější díl bude "Dno" neboli "Podmet" - z několika různých zdrojů jsem vyvodil, že by měl mít výšku kolem 100mm. Obsahuje "Česno" což je vlastně vstupní lišta pro včely a slouží jako přehod do "Plodiště". V zimním období se do něj vkládá sítka na "Měl" (směs zbytků včelých tělíček, vosku atd.), který se posílá veterinářům k vyšetření.
  2. na "Podmetu" je nasazený nádstavek sloužící jako "Plodiště". Plodiště je prostor, ve kterém se umožníme pohyb matce. Matka klade do připravených "Rámků". Těch se v "Plodišti" obvykle nachází 10-12 a neslouží k získávání medu, ale k přirozenému rozmnožování včelstva. Vzdálenost mezi "Rámky" se doporučuje cca 10mm. Objem "Plodiště" se doporučuje volit větší.
  3. mezi "Plodištěm" a "Medníkem" je nutné umístit tzv. "Mateří mřížku". Jedná se o systém otvoru/trubiček s roztečí 5mm, který zabraňuje matce přechod do medníku a tím i kladení v tomto prostoru. Jakékoliv porušení rozměru "Mateří mřížky" povede k průchodu matky do medníku a znehodnocení pláství.
  4. na "Plodišti" se již nachází "Medník". Je to prostor, který včely zanášení medem a je tedy oddělen od matky. Výška jednoho nádstavku "Medníku" se doporučuje jako 50% výšky "Plodiště". Jedná se o tzv. půlnádstavek. Ty bývají na sobě umísteny většinou 3, podle potřeb včelstva někdy i 5. Tento počet však není nijak limitován. V "Medníku" se nacházejí "Nadrátkované rámky s mezistěnami". Mezistěny jsou tvořeny voskem (je na nich předpřipraven vzor plástve) a doporučuje se je zakoupit již připravené pro Vaši "Rámkovou míru". není zcela nutné aby mezistěna vyplnila celý rámek. Mezera 30-50mm nevadí, včelky si jí dostaví až ke krajům. Větší mezera se však nedoporučuje, jelikož by se to včelkám mohlo zvrhnout a stavěly by "Trubčinu" (o tom zase někde jinde). Drátky jsou v rámcích natažené jenom proto, aby se na ně mohla mezistěna přitavit.
  5. nad medníkem se většinou nachází již jen izolační fólie a stříška, ale nemusí to být pravidlem. Zejména v zimních měsících je zde umísteno krmítko a ti včelaři, kteří prahnou po čistém propolisu mezi "Medník" a stříšku umisťují speciální těžební mřížku. Musí mít velikost ok do 2mm, protože to je hraniční rozměr otvoru, který včelky propolisem zalepují. Nad 2mm již ucpávají voskem.
Pokud se tedy jako já rozhodnete pro stavbu úlu svépomocí dbejte navíc i na objem úlu, který by rozhodně neměl být pod 100L (stísněné prostory jsou jedním z faktorů podporujících takzvanou rojovou náladu).

Sám jsem zvolil následijící rozměry: půdorys 400x400mm, výška podmetu 100mm, výška plodiště 400mm, výška jednoho nádstavku medníku 200mm. Celková výška 1100mm + možnost přidat ještě 2 200mm nádstavky. Objem se třemi nádstavky medníku 176L. Tyto rozměry však rozhodně nejsou standardní a způsobí lehké potíže při osídlení oddělkem, ale o tom zase až příště . . .

Nakonec prosím všechny zkušené včelaře o opravu, pokud jsem zde uvedl nějakou nepřesnou informaci. Jak říkám jde mi především o včelky a za žádných okolností nechci těmto úžasným tvorům ublížit. PT
Zdravím příznivce letadýlek Smile
No já už sice pár let včelařím,ale myslím že by nebylo špatné toto téma tady rozšířit,když máme k dispozici toto forum.Já včelařím v nástavkových úlech kombinovaným způsobem(vysoké plodiště,nízké medníky)něco na způsob úlu dadant.Začínal jsem v klasických dvouprostorových úlech na rámkové míře 39 x 24 a mé výsledky nebyli nijak zázračné,ale naučil jsem se na nich základy. Za dobu kdy včelařím v nádstavkových úlech tak mé výsledky jsou daleko lepší ,takže bych doporušil začátečníkům začít rovnou na nádstavkových úlech a poprat se stímSmileOšetřování včelstev je jednoduchší a dáváte tím včelkám šanci mnohem více dokázat co v nich je a čeho jsou schopny.Jaké jsou vaše zkušenosti?
(22.01.2010 17:59)PetrM napsal(a): [ -> ]Nejhorší je, že "každý" včelař má na to jiný názor a není tedy možné udělat univerzální návod.
Například hned u volby úlu se dostáváme do patové situace.
Je naprosto jasné, že správná cesta je zvolit nástavkové úly. Ale tam to také končí.
Teď začne polemika, zda Optimal, Langstroth nebo Dadant, ze které nevzejde žádný vítěz.

To už jsem tak nějak zjistil, ale to je opravdu jen problém lidí. Pokud vím včelky jsou jedním z nejpřispůsobivějších tvorů na zemi a skousnou téměř jakoukoli dutinu. Jde jen o to jak se k nim člověk zachová a zda se o ně bude starat s láskou, nebo jen bude chtít vydělat.
(22.01.2010 17:00)Petr Toman napsal(a): [ -> ]Silná včelstva všem aktivním včelařům Smile Je tomu cca měsíc, co jsem se začal zajímat o včelaření, ale nikde jsem zatím nenašel logicky seřazené základní informace pro absolutní začátečníky typu: Jaký úl, jaký oddělek, co vlastně s tím oddělkem, jak včelám co nejméně ublížit, jaké základní postupy má nováček volit, aby jeho počínání vůbec mělo smysl a podobně. Je mi jasné, že pro většinu z Vás to bude nošení dřeva do lesa, ale pak se těžko divit, že mladí nemají zájem o toto krásné řemeslo, protože (jak jsem se sám přesvědčil) drtivá většina všech informací dostupných na internetu je určena pro již pokročilé chovatele. Pokusím se tedy v romto vláknu sumarizovat základy, tak aby při jejich dodržení měl zařátečník jistotu, že pokud se jich bude držet neublíží včelkám a získá za to od nich rozumnou odměnu Big Grin Vždy rád uvítám jakýkoli věcný komentář/informaci, která by nám začátečníkům pomohla. A začneme volbou úlu . . .

Ohledně informácí o včelaření pro začátečníky si myslím toto.Je literatura ,která je dobrá i pro úplné začátečníky(viz spousta knih s názvem začínáme včelařit) aly myslím že nejlepší komromis pro zisk informací je informace získané z literatůry rovnou probírat ze včelařem,Toto je určitě nejlepší možná volba.
Myslím, že důležité ja najít si "učitele". Dívat se co kdy a jak dělá, probírat s ním stav vašich včelstev, prostě s ním o včelkách mluvit. Číst v knihách a na netu je důležitá věc, ale vidět něco v reálu vám dá víc, alespoň z počátku.
Co se týče úlu. Zvolte vrchem přístupný, nejlépe s oddělitelným dnem. Konkrétní typ úlu proberte s učitelem. Když i v tomto směru dáte na jeho rady, potěšíte ho a bude se vám lépe spolupracovat.
Po nějakém čase stráveném na této pomyslné pupeční šňůře můžete čerpat informace od jiných zkušených včelařů a díky nabytým zkušenostem začít inovovat včelařské vybavení, úly a provozní metodu, a různě experimentovat.
také považuji možnost mít (ani ne snad učitele), někoho zkušeného vedle sebe ke konzultacím, případně mít se na koho obrátit, za velmi důležitou ... včelařím cca 30 let, jsem samouk a dodnes to vnímám jako handicap ... Petře, rád bych varoval před dalším typem úlu, určitě jste správně zvolil nástavkový systém, ale je dobré přece jen určité rozměry respektovat, nejsou všechny vždycky jen nahodilé ... mám na mysli teď především zachování včelí mezery, tj. vzdálenost mezi horní a spodní loučkou rámků, které jsou nad sebou v nástavcích ... Vašich 10 mm budou včely špatně zvládat a nebude se jim příliš chtít do vyšších nástavků ... krásné dny, Jiří Landa
omlouvám se, vypadla mi velikost včelí mezery, která je 8 mm ...
Také si myslím, že je lepší vybírat ze standardních rámkových měr, než vymýšlet vlastní.
Referenční URL's