Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Separátor vosku a medu z víček
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Separátor vosku a medu z víček (podle př. Petra Sedláčka – Bučovice)

Při pročítání Web stránek jsem narazil na zařízení, které mne zaujalo. Přečtete si podrobnosti. Nabízený separátor je sice určen pro větší včelaře až velkovčelaře (23.500 Kč), ale princip jsem snad pochopil dobře.
Teplým vzduchem jsou ohřívány „odvíčkovance“ na jemném sítu v uzavřené nádobě. Zvyšující se teplota sníží viskozitu medu na víčkách a med rychleji odteče do spodku nádoby. Další zvyšování teploty nad hranici tavení vosku (med je na dně nádoby a není přímo ohříván horkým vzduchem) způsobí odkapávání vosku ze síta na hladinu medu, kde vosk ztuhne a vytvoří oddělující koláč vosku na medu.
Protože při vymetání  mých 12 Optimálů jsem pro liknavost měl všechny plásty zavíčkované a odkapávání hustého medu neprobíhalo podle mne dostatečně rychle, vzpomněl jsem si na výše uvedený separátor s tím, že pro příští rok se na to musím připravit.
A pak přišlo poznání, a proto píši toto sdělení – vždyť mám separátor doma  - a vsadím se, že i řada z Vás toto zařízení vlastní. Jde o stolní teplovzdušnou troubu – vrchní část tvoří ventilátor s topením a regulací, spodní část pak většinou silnostěnná skleněná nádoba  na buchtu nebo kuře. Příkon bývá 1200W – 2000W, regulační rozsah od cca 50°C – 200°C. Možná bude použitelná i motorová část s topením od sušiček ovoce – pokud bude stačit teplotní rozsah na tavení vosku.

V dalším pouze plán – nevyzkoušené. (včely na chatě, trouba v Praze).
  • Nádoba – Plastová nádoba na med 35kg.
  • Síto na víčkovance – nerez síto na omývání ovoce – Lídl cca 250 Kč, zavěsit v horní části nádoby.
  • Mezivložka pro položení  vrchní motorové části na nádobu - aby nespadla a nádoba byla uzavřená.
Pro ty přátele včelaře, které separátor zaujal  a nejsou doma vybaveni teplovzdušnou troubou – vždyť je to vhodný dárek pro rodinu (a nemusí se presentovat, že si část občas vypůjčíte) – cca 1500 – 2000 Kč

Pro přátele včelaře - kutily – jako náhradní díl jsou k dostání motorky do teplovzdušných vestavných trub včetně vrtulky – cca 400 Kč, kruhová topení – cca 250 Kč, termostat cca 200 Kč. Konec snímače teploty termostatu připevněte na topení – regulace teploty bude přesnější. Předpokládám základní znalosti bezpečnosti práce s napětím 220 V  - nechte si zařízení zapojit a odzkoušet kvalifikovaným elektrikářem!!!

S pozdravem MB
Já mám nádobu na med(40Kg)s výpustí, na dno jsem si nechal vyrobit obruč z nerez kulatiny se sítem a asi na 5 cm nožkách. Víčka dám dovnitř a celé to postavím na další nádobu na med s dvěma hranolkama položenýma nahoře. No a pro urychlení toho, aby mi med z víček odkapal uvažuji o termokomoře, kde jako topení využiji, topné těleso s ventilátorem a termostatem, které je na přitápění v domácnostech. Nejde mi o to rozpouštět vosk, ten si rozpustím v tavidle, ale jen zvýšit rychlost a kvalitu odkapávání medu z víček. Tohle řešení mi přijde jednoduché, když už bych chtěl něco ložitější, a čekal bych od toho i větší výkon, tak bych si pořídíl šnekový separátor.
Tohle téma mi přišlo vhod. Právě jsem obešel včely a zjistil, že je to spíš na frézu než na medomet. Melecitoza.

U toho Sedláčkova separátoru je nějaký motor se šnekem, zřejmě to musí míchat.

Mám jemné síto a topnou spirálu - asi ve vlákně melecitoza - a i když směs nahřeji, tak musím nožem ohrabovat síto, abych shrnul "šlem". Tou směsí myslím poslední zbytky, které neprošly sítem, právě ta víčka, hrudky melecitozy atd. Možná bez té melcitozy by to šlo i bez pohrabování, nebo hrubší síto.

Ale je to zajímavý typ, nějak budu muset z panenských plástů zahraňovat úrodu.

A k tomu šnekovému seprátoru se upírají mé oči taky - kdybych vytočil 200 kilo medu - vydělal by si letos na sebe.
Máte někdo zkušenosti, nebo jste to viděl pracovat?
Zajímá mě, jestli to "sežere" vyřezané plásty, případně i s drátkama?

Díky za info?
Šnekový separátor vosku jsem v provozu neviděl. Ale máme doma na kuch. robotu to samé a je to určeno jako odšťavňovač. Pokud ovšem se do toho dají maliny tak ta drodná zrníčka dírky v plášti ucpou, rybízová zrnka už problém nedělají. Proto si nejsem jistý, co by udělal zkrystalizovaný med. Ale teď mě napadá, že jde v podstatě o lis, tak proč by se nemohlo víčka z odvíčkování dát do pytle na vosk do vařáku a vylisovat je v normálním šroubovacím lisu na jablka? Tomuto lisu by snad vadilo jen kdyby tam byly rámky. Ještě mě čeká jedno vytáčení tak to vyzkouším.
neni to spatna masinka od toho sedlacka, ale myslim ze pro me je to zbytecne. vicka zpracuji na medovinu.
Prosím o informaci,zda jste toto neviděli v praxi http://www.provcely.cz/detail/929/Viko-s...lo-na-vosk
chci to objednat,ale ....
Díky
Toto konkrétně ne, ale na obdobném principu udělaný separátor jsem viděl už tak před pěti lety u Mirka Sedláčka v Bučovicích. Lišil se (předpokládám) jen tvarem - byla to sudová nádoba s topením ve víku. Uvnitř nějaká síta a ventily. Hodně si to pochvaloval, ale na detaily se ho zeptej prosím přímo. Má to v nabídce - na stránce http://vcelarstvisedlacek.cz/vcelarsky_o...1203620940 čtvrté odspodu (při seřazení položek podle ceny) - název "Tavidlo vosku a medu z odvíčkovanců a melecit".
Láká mne představa,že večer po vytáčení nasadím víko na 50 stupňů a ráno mám suchá víčka co hodím stranou.Pak najednou dám do stolu třeba 100 kg zapnu na 90 stupňů ,nebo víc a pak najednou přepustím vosk do nádob k vychladnutí a dalšímu čištění.
Jde mi o to,že jedu na plastu ,staré dílo oškrabu a po sezoně vytavím.U melecitozy vidím také přínos.
Čištění jsem zvažoval parou .I s zesíleným stolem je to do 30 t.
My zatím ještě separujeme víčka taky teplem, ale máme jiný systém.
Za výhru to nepovažuji...
Je to ale o ceně a pak taky o "lince" na medárně.
To spojení se zpracováním vosku na této konkrétní "mašince" může být docela plus. Jen aby tam nebyl nějaký zakopaný pes... Chtělo by to fakt někoho, kdo to má a používá. Nemá výrobce či prodejce nějaké reference?
bohužel ne.průšvih je to ,že to co prodává sedláček koupil teď kolega a funguje to docela dobře na víčka. Ta teplota však není dostatečná na starší dílo a množství vosku a za druhé ten stůl s víkem vyjde laciněji než stůl a další stroj...také zaprasit a čistit jednu věc je lepší.Šnekovej lis -ten dle recenzí dlouho nefunguje...Vosk je pro mne důležitý-ve včelách jedu pouze na svém vosku z víček a na svíčky ho potřebuju cca 200 kg ročně.
Nechci to rozvářet v brutaru-vyzkoušeno,desetkrát přelévat čisti dna koláče atd.
Co vyhovuje Vám,kteří máte 100-150 vcelstev ???
V tomhle případě by mi vyhovovalo to někam odvézt kde mají vybavení.
Bohužel mám stále ještě drátky v rámcích, to mi nedovolí vyřezávat a pak někam odvézt ke zpracování.
Karle, narazíš na problémy se skladováním...
Plastový sud se skoro těsným uzávěrem. Obvykle 120l. U nás to lidi používají na skladování souší.
Pokud by se tam případně kápla kyselina, mohlo by to držet. U nás, u tebe i na Doupově je chladno, s vlastními rámky které skladuji vzdušně (8r na nástavek) problém není.
Pokud to chápu, kolega bude mít oškrabky. Já normálně jen voští co vyřežu z volné stavby. Takže sudy by to měli jistit, pak odvézt a přivézt vosk..

Mimochodem, letos se mi dal zavíječ do plastových nástavků, které jsem nechal 10/10. Je to úspora práce, vše tmavé odpadlo úplně samo. Smile

Ale jak je známo, máme tady hnilobu, tak jdu cestou páry. Já si tedy vzhledem k momentálně nízké ceně nerezu nechávám dělat jednu vanu z 2mm plechu na oheň ven a druhou na odvíčkování. Ale pokud bych nepotřeboval masívně vypařovat a vyvřovat, tak ta vana do medárny by byla vysoká, vejde se do ní rámek na výšku a elektrický vyvíječ páry - 5-9kW. Podle všeho nejčistší práce.

S víčkama, pokud bych nepotřeboval medovinu, tak co nevyteče na sítě ve vaně propláchnout a doma v některých včelách skrmit a pak vytočit. Smile Tak nějak jsem o tom taky přemýšlel.
Díky za informace.Objednám to a až na jaře v nové medárně začnu tak uvidíme.Mám tak ještě metrák víček s medem z letoška tak to vidím tak na duben a včelky to co vyteče dostanou na rozjezd a pak poreferuju.V nejhorším mi zustane stůl,který stejně potřebuju a víko s ohřevem skončí někde na půděSmile
Teď chci však věřit ,že jsem našel způsob jak se s tím poprat Smile
Karle:
Vidím to jinak.
Je to o množství.
Skladovat a manipulovat odvíčkovance není žádný med. ( Wink )
Proplachovat odvíčkovance za účelem zkrmení rozpuštěného medu vidím jako možnost pro hobby nadšence (s jednou včelnicí či v jedné lokalitě), který nechce ztratit ani kapku medu. V ekonomice (a zoohygieně) většího provozu to ale nemá - podle mého názoru - co dělat... (v naší včelařské kultuře).

Jestis´to s tím chladnem myslel tak, že v LBC není problém se zavíječem, tak jsi bohužel hóóóóóóódně vedle Sad Sad Sad Ty nástavky se "sgrafiti" my to budou dlouho připomínat...



Mirku:
Za sebe vidím cestu v nějakém mechanickém separátoru alá šnekový lis.
Jestli jsem dobře pochopil cestu profíků venku, tak ti používají odstředivku, kam jde všechno (med i víčka) a rotací se to oddělí. Je to velká mašina, ne jako ždímačka na prádlo. Ale v tomto ohledu bych sám byl rád za nějaký odkaz s vysvětlením funkce, vím o tom strašně málo.
Ty odstředivky co jsem viděl byly na odvíčkovanou směs z metliček. To je taková hnusná kaše.
Tam kde to řezali nožema jsem viděl většinou šneky.
Někdo viděl jinou kombinaci?
No a to právě moc nefunguje.Realita je pak taková,že to rychle ohřívají nad bod tavení vosku.Šnekové lisy jsou skoro nefunkční a používají dvouplášťové nádoby ,které slouží i na pastování (míchání) .Tu kaši ohřejou na 80 míchají vosk vyplave a med se smíchá s přirozeně vytočeným.HMF tedy +- ok
Do toho se mi nechce.
Odstředivky - centrifugy

video - Swienty:

vide 2:
- čas 3:50

video 3:
čas 2:00

http://www.swienty.com/shop/default.asp?catid=1129 - nabídka Swienty

U nás byl - tuším - jen jeden výrobce a ten od toho - tuším - upustil.
Ještě mě napadlo, když už vidím ty investice - a vím o jednom farmáři - když nechcete medovinu, proč ten roztok ať už před kvašením nebo po kvašení neprodat těm co dělají medovinu?
A nešlo by to možno jednoduchším a lacnejším spôsobom? Já napríklad odviečkovance skladujem v nádobách aj dve sezóny.Z vijačkou nie je vôbec problém,ešte som ju tam nevidel.Nádoby len vsuniem do termokory pri teplote okolo 62 C ,za dva dni je vosk aj z medom roztopený.Po vychladnutí odoberiem z hora voskový koláč a v spodnej časti mi zostane čistý med ktorý bez problémov použijem zase k výrobe medoviny,takže med z viečok je využitý úplne bez strát.
Voskový koláč ak ich mám viac,následne v kotline nanovo rozvarím,aby som ho takto dočistil od zvyškov nečistôt.
Týmto spôsobom by to mohlo fungovať aj pri svetlejších plástoch v ktorých je med, ktorý sa povedzme nedá vytočiť a vieme ho využiť na medovinu.
Stran: 1 2
Referenční URL's