Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Knihy s včelařskou tématikou
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Fenomenální včely – Jürgen Tautz
Biologie včelstva jako superorganizmu

Nakladatelství Brázda vydává ve spolupráci s Českým svazem včelařů knihu, která českým čtenářům přináší nové pohledy do fascinujícího světa včel medonosných. Tato ojedinělá kniha již vyšla ve 12 jazycích, kromě těch hlavních také např. arabsky, čínsky či korejsky.
Čtenáři se stěží ubrání fascinaci fenoménem zvaným včela medonosná. Starší poznatky, aktuální pohledy a nové výzkumné metody zde představují superorganizmus, který nepochybně patří k nejúžasnějším živočichům naší planety. Perfektní organizace včelího společenstva a mimořádný význam včel pro zachování rozmanitosti druhů rostlin i výnosy pěstovaných plodin vždy budily a stále budí zájem jak odborníků, tak i laiků.
Co je tajemstvím úspěchu tohoto superorganizmu a jeho výjimečného postavení? Vědci, kteří se dosud neobjevenými tajemstvími tohoto hmyzu zabývají, rozkrývají „fenomén včela medonosná“ krok za krokem a stále znova se střetávají s novými překvapeními. Díky této knize se mohou i čtenáři seznámit s aktuálním stavem znalostí a často průkopnickými poznatky získanými v minulých letech, v neposlední řadě skupinou soustředěnou okolo Jürgena Tautze ve Würzburgu. Dosud nepublikované snímky Helgy R. Heilmann zprostředkovávají vizuální pohled na tento vývojově úspěšný druh.

Kniha je vázaná, 270 str., 214 bar. foto, cena 380 Kč

Jürgen Tautz je profesorem Biocentra univerzity Bayerische Julius-Maximilians-Universität ve Würzburgu (Německo) a ředitelem tamějšího kolektivu Beegroup. Jako vědec a předseda Bienenforschung Würzburg (výzkumné středisko včel Würzburg) sleduje společně se svým týmem stejně intenzivně dva cíle: základní výzkum biologie včely medonosné a zprostředkování získaných poznatků široké veřejnosti.

Helga R. Heilmann je fotografka, pracuje v základním výzkumu v Beegroup Biocentra univerzity ve Würzburgu a pomáhá autorovi při jeho publikační činnosti.
Právě jsem vybalil, už se těším
Já ji mám objednanou a snad bude zítra.
Časopis včelařství - kuriozitou jistě je, že není v prodeji. Ale lze ho jednoduše mít za 200kč ročně (12 čísel - velmi slušná cena!) - prostě platit roční poplatek v některé ZO ČSV a být minimálně formálně členem...jednou za rok přijít zaplatit. Minimálně v některých ZO to jde.
Fenomenální včely jsou skvělá kniha! Sice bych si dovedl představit i jiný překlad původního titulu Phänomen Honigbiene, ale nakladatelé asi sledovali poněkud prvoplánově atraktivitu titulu, přičemž atraktivnější je obsah ...Smile. Ale protože se blíží také hezké období, kdy sice nemůžeme do včel, ale můžeme si o nich za dlouhých večerů číst, tak doporučím z vlastní zkušenosti i ze zkušenosti jiných kolegů také nedávno vyšlé (nakl. Baobab a G plus G) Ilustrované včely Francouze Yvese Gustina. Původně se to označovalo jako komiks, tak jsem bylo trochu reservovaný, ale když zkušení kolegové doporučovali, pak jsem neodolal a knížka mě moc mile překvapila. Jak formou, tak úrovní a systematičností výkladu. V našich poměrech věru neobvyklá kniha. A mimochodem: skvělý dárek k Vánocům ... Wink. Je moc dobře, že tyhle překlady vznikají.
Koupil jsem si novou knihu o včelkách "Silná včelstva po celý rok" od Heinricha Gritsche. Prozatím jsem se nedostal k tomu, abych si ji přečetl. Můžete někdo, kdo jste ji již přečetl, poskytnout její krátké zhodnocení ? Díky JiříM. (Cena je 280,- Kč)
Už si nevzpomínám kde, ale někde jsem četl ódy na tuto knihu. Osobní zkušenost nemám. Přeložil to Titěra a soudě podle fenomenálních včel umí vybrat dobrou knihu. Takže taky napjatě čekám co se tu objeví. Googl mi nabídl spoustu obchodů - jeden ji má dokonce za 215 Kč. Plus poštovné - obvylke 79 Kč.
Tak Fenomenální včely jsou doslova průlomem do vnímání mnoha dějů, které ve včelstvu probíhají. Je sice pravda, že s některými teoriemi v této knize se těžko srovnávám, ale v celku jde o hodně zajímavé pohledy a zjištění.
Jako další vřele doporučuji Víkendového včelaře, Ekologický chov včel, Varroázu a Silná včelstva po celý rok. Pro začátečníky- Jednoduše včelařit.
V překladech knih z němčiny ovšem vidím nedostatky v názvosloví, chtělo by to dopilovat Smile
(20.12.2010 23:28)Tomáš Blecha napsal(a): [ -> ]Pro začátečníky- Jednoduše včelařit.
V překladech knih z němčiny ovšem vidím nedostatky v názvosloví, chtělo by to dopilovat Smile

Ano souhlasím, to musel překládat nevčelař... Rolleyes
Z tiráže je patrno, že překladatelka má ke včelaření "kladný vztah" a že odborně spolupracoval Jan Kolomý. Vydání té knihy je bez debaty záslužné, leč překlad je opravdu místy nedobrý, což se dá zachytit v dalších kolech, kterými by text měl projít ... Tu je vidět, že i v takto záslužných a obecně prospěšných věcech je třeba dbát na standardní postupy. Je to však i otázka peněz. Když za peníze pracuje instalatér, tak samozřejmě by měl za ně pracovat i překladatel, korektor, recensent etc. etc. Jakkoli je nadšencem pro obor, složenky je třeba platit ... A tu je většinou problém, jak najít optimální kompromis. Takový text by měl projít několikerýma očima, aby se vychytalo co možná nejvíc "much". Ale jak říkám, tohle je problém, sám jsem tak trochu součástí výroby t.zv. neziskových publikací, takže tak trochu vím, o čem to je ... Jenže tohle jsou tituly, které by vůbec nemusely být neziskové ... viz třeba rozprodej Ilustrovaného včelařství, kterému v počátcích nikdo moc nevěřil, ale najednou se dělá dotisk ... To je ale na křišťálovou kouli ... kdo to ví dopředu? ...
Fakt je, že u tohoto překladu uteklo dost věcí, které by utéct nemusely ... a to je škoda.
Nemáte někdo doma navíc "Včelařovu čítanku" první i druhý díl ?Big Grin
druhý díl jsme našli náhodou doma,ale chybí v něm pár listů a první díl nemáme vůbec, ale bylo by pěkné tento kousek doma mít.

Nebo kdybyste někdo věděl o antikvariátu ,kde náhodou jsouBlush
Na knížku "Silná včelstva po celý rok" jsem taky zvědavý. Ani jsem nevěděl, že něco takového vyšlo, ale včera jsem byl ve včelařské prodejně a paní mi říkala, že vyšla tato kniha a byla obratem rozprodána. Říkala, že další várku by měla mít dnes, bohužel tam nemám cestu, tak jsem zaúkoloval bráchu, který k nám jede na vánoce, aby až pojede okolo se tam stavěl. Pokud mi jí nepřiveze tak hold asi mezi svátky jí zkusím koupit. Ten název zní lákavě Tongue
(11.12.2010 11:50)JiříM napsal(a): [ -> ]Koupil jsem si novou knihu o včelkách "Silná včelstva po celý rok" od Heinricha Gritsche. Prozatím jsem se nedostal k tomu, abych si ji přečetl. Můžete někdo, kdo jste ji již přečetl, poskytnout její krátké zhodnocení ? Díky JiříM. (Cena je 280,- Kč)

Včera jsem si ji koupil a ve vlaku v rychlosti přelétl (jezdíme tak 30 min. ... Smile ). První dojem je dobrý, rozhodně se těším, až po vánoční tak milé "hektice" spočinu a počtu si. Knížka vypadá pěkně, je osobní, snad i trochu regionální, porovnává starší a nové metody, sleduje celý rok, zmiňuje i spolkování, medonosné rostliny a chov matek, k tomu fůra hezkých obrázků, fakt se už těším! Je dobře, že takové knihy vycházejí. Jen houšť ... Čtenáře jistě najdou ...
Tak brácha nezaváhal, tak ji budu mít pod stromek Wink
Knihu Silná včelastva po celý rok mám od minulého čtvrtka, nechá se přečíst za pár hodin, jako rozšíření včelařské knihovničky věc dobrá, leč nemůžu se zbavit dojmu, že je to za hodně peněz málo muziky, v podstatě nic nového pod sluncem, jen provozní metoda autora, spousta pěkných fotek doplněné o kapitoly medonosné rostliny a chov matek. Ale pro mě jako pro začátečníka, který včelaří také ve vyšších nadmořských výškách může být několik postřehů užitečných. Krásné svátky a spoustu zdravých a silných včelstev pro rok 2011 Wink
Taky jsem jí přečetl za den. Trochu zklamání, nic nového, co by člověk nenašel v jiných kížkách. Až na jednu věc. Zmínka o oplodňovacích stanicích, ty kdyby byly u nás to by se mi taky líbilo Smile Osobně bych uvítal, nějakou knížku zaměřenou na moderní včelaření v NN Langstroth/Optimal, kombinovaný systém (DS, Eurodadant), medná komora, dvoumatečné včelaření atd. Současné knížky se sice o těhle technologiích občas taky zmiňují, ale jen tak na okraj. Pro začátečníka, který chce včelařit moderně, by určitě byla taková knížka větším přínosem, než současná literatura (německé knížky, byť dobré jsou zaměřeny na včelaření v Zander úlu a české zase na Adamcově míře).
Ono u "našeho" (ale nejen ...) oboru nejde u takto pojatých knížek vždy jen o to, aby se skvěly novotami, nepoznanými a překvapivými metodami, výsledky ... Od toho jsou také odborné studie a speciálně tematicky zaměřené publikace. Jde také o individuální přístup, presentaci individuální metody zajímavou formou. A o cenný dar osobní zkušenosti, již můžeme srovnávat s tou naší. Navíc zkušenosti, která pochází z úžasné tiirolské krajiny a od člověka, který má svůj obor rád, rozumí mu i tamní krajině a umí vše přístupně podat ... A také jde o celkové pojetí a vzhled knížky. Tu se mi to jeví hodně zajímavé. Ale nebudu předbíhat, právě se začítám ... Jestli neusnu, napíšu ... Big Grin
Další knížka, na kterou upozorňuji, je od Renate Frank "Zázračný med", nakladatelství Víkend, cena 259,- Kč, počet stran 124, odborná konzultace RNDr. Václav Švamberk. Je v ní téměř vše o medu, jeho vzniku, složení, účincích na zdraví člověka. Doporučuji.
Já bych chtěla doporučit knihu Ilustrované Včelařství od Yvese Gustina. Dostala jsem ji k Vánocům a nemůžu si ji vynachválit. Fakt doporučuji. Je to takový napůl komiks. Super. Smile Smile Smile
Zdravim všechny včelí přiznivce měl bych 2 dotazy jakožto začatečník se snažim posbírat co nejvíce informací tudíž by me zajímalo
  1. jestli by mi mohl nekdo poradit nejakou dobrou knižku o chovu včelstev a všeho kolem toho - již jsem si koupil Včelařství krok za krokem od pana Kaspara Bienefielda a docela me zklamal překlad jelikož spousta uvedenych věci plati pro Německo a neplati pro ČR na druhou stranu je zde dost nazorných obrazků a fotografii a za velké plus považuju přehled medonosných rostlin
  2. zejimalo by mě jestli existuje nějaký jiny časopis o Včelařeni z vasich příspěvků a take z toho co jsem se ve včelařeni docetl me časopis docela sklamal proto by me zajimalo jestli existuje nejaká ''nahrada'' buď v ČR nevo SR
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's