Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Krmení
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
K příspěvku č. 42
Ještě si pamatuji na doby kdy byl běžně k dostání cukr Krystal hrubý. Velké čistě průhledné krystaly o velikosti cca 1,5 - 2 mm. Ten se nasypal do sklenice, po hrdlo a zalil vodou. Teplou, studenou bylo jedno. Nasadilo se prosakovací víčko, převrátilo se to na krmný otvor, mohl být i popřípadě zasíťovaný (specielní vypouklá síťka) a bylo, bylo i bez cintání. Roztok byl údajně v poměru 3:2, nic se neucpávalo a včely pomalu se rozpouštějící cukr odebraly beze zbytku velice rychle.

Když přestal být cukr Krystal hrubý v běžném prodeji, nastaly při tomto způsobu krmení problémy. Nerozpuštěný cukr sedl na krmné víčko, včely jazýčkem vybraly kam dosáhly a lahev byla stále plná. Zde se již vyplatilo cukr rozpouštět třeba v konvi nebo kbelíku metlou ve vrtačce. Pro větší počet včelstev se používají kalová čerpadla a sud.

Cukr rozmíchaný čerpadlem ve studené vodě nebo vodě ohřáté v boileru na cca 60 °C však brzy v krmítku šlemovatí a má snahu kvasit. V průběhu krmení je proto dobré krmítka vymývat od zbytků předešlé dávky krmiva aby nedošlo ke kontaminaci nové dávky kvasinkami.

Od té doby, co mám vanu na vyváření plástů, ustoupil jsem od čerpadla a vanu využívám též k k převaření cukru tak, jako to dělali naši předchůdci. Ještě pamatuji tátu, jak v prádelňáku na kamnech rozmíchával cukr a sbíral pěnu. Včelařští "racionalisté" mne sice napadnou ze zpátečnictví ale takto připravené krmivo nešlemovatí ani nejeví snahu kvasit. Co se týče pracnosti, je stejná jako u jiné přípravy krmiva, cukr se musí nasypat a zalít potřebným množstvím vody, avšak čas potřebný na převaření cukru je poněkud delší než u rozpouštění čerpadlem. Pokud si však uvědomíme, že včelám podáváme krmivo po převaření zbavené živých kvasinek a tudíž i čistější, určitě se to vyplatí.
JK
čauky chci se zeptat prvnim rokem krmim kyblema 12litru,včera sem jim je dal a nektera včelastva už dnes mají neco vysato ale nektera ani nezačla nevíte čim to je?
Zdar, řešil jsem přesně ten sám problém, připadalo mi, jako by včely vůbec nevěděly, že tam to krmení mají, potom jsem do mástavku okolo kýble dal kusy umělohmotného pletiva a pokapal jsem je tím roztokem, trochu, jen aby na to včely šly, na druhý den byl kýbl prázdný, v kýblu jsem měl rozpuštěno 5 kg cukru. Jak to našly byl to fofr. Podotýkám, že to, že to nemohly najít, byl jenom můj dojem, tak to vypadalo.
Petr.
To s tím pokapáním jsem také někde četl.
O víkendu po vytočení medu jsem dal nástavek s vytočenými soušemi na 1NN oddělek, aby nemusely už stavět. Nad něj jsem dal nástavek se dvěma dvourámkovými krmítky.
Při nalévání sirupu jsem záměrně ucmrndl na obou stranách krmítek. Je pravdou, že k nalezení sirupu přispěly i ty souše od medu, ale proč jim to neulehčit, že?
(10.08.2011 18:27)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Když přestal být cukr Krystal hrubý v běžném prodeji, nastaly při tomto způsobu krmení problémy. Nerozpuštěný cukr sedl na krmné víčko, včely jazýčkem vybraly kam dosáhly a lahev byla stále plná. Zde se již vyplatilo cukr rozpouštět třeba v konvi nebo kbelíku metlou ve vrtačce. Pro větší počet včelstev se používají kalová čerpadla a sud.

Také jsme před časem přemýšleli, čím nahradit hrubý krystal, protože je ho v podstatě nemožné sehnat za přijatelnou cenu. Je velmi jednoduché řešení. Do každé sklenice nasypte hrstičku kamínků, kterými se v zimě sypou silnice, aby to neklouzalo. Najdete je buď kolem silnic, nebo na hromádkách kolem silnic v kopcích, kde je mají silničáři připraveny na zimu. Kamínky vyperte v kýbli, abyste je zbavili příměsí, případně soli z minulé zimy.
Sklenici plníme tak, že do 3,8 litrové (okurkové) sklenice nasypeme hrstičku kamínků, nalijeme cca 0,5 litru vody, nasypeme 3 kg běžného cukru a dolijeme studenou vodou a uzavřeme prosakovacím víčkem. Teplá voda, nebo roztok se nám neosvědčila, protože při starších méně těsnících víčkách cukr prosakuje a láká nejenom slídící včely , ale i např. vosy a sršně. Kamínky po otočení sklenice spadnou na víčko a utvoří jakousi drenáž, která znemožní ucpání víček jemným cukrem. Na ně si sedne cukr a voda zůstane navrchu. Ta pak prosakuje cukrem a včely to tak vyberou prakticky beze zbytku. Pokud po odebrání ve sklenici zůstane trochu cukru, nebo voda, bylo špatné dávkování. Přiliji znovu cca 0,5 litru vody, dosypu cukr, doliji vodu po hrdlo a jedu dál. Metoda „žavés“ – žádné velké sra….“ Různé síťky, které mají zabránit styku se včelami při výměně další lahve jsme rychle vyřadili. Často se stávalo, že kvůli špatnému klenutí síťky se včely do víčka díky kratším sosáčkům nedostaly a my hledali všechny možné příčiny, proč včely roztok neodebírají a ten kvasí. Sklenicemi ale krmíme pouze slabší včelstva a oddělky, které mají problém s odběrem z kýblů. Ty jsou pracností ty nejjednodušší.



(10.08.2011 19:40)nasij napsal(a): [ -> ]čauky chci se zeptat prvnim rokem krmim kyblema 12litru,včera sem jim je dal a nektera včelastva už dnes mají neco vysato ale nektera ani nezačla nevíte čim to je?

Ročně tímto způsobem krmíme cca 150 - 180 včelstev, takže trochu zkušeností. Může to mít tři možné příčiny:
  1. Je ještě nějaká snůška a včely dávají přednost snůšce před cukrem
  2. Kýble máš moc vysoké a nebo včelstva slabší, případně obojí. Proto včely nedokážou překonat výšku kýble a tedy roztok neodebírají.
  3. Je příliš velká zima a včely jen nerady opouštějí obsednutý prostor.
Náprava je celkem jednoduchá:
  1. u slabších včelstev kýble vyřaď a doplň alespoň zpočátku zásoby jiným způsobem
  2. Pokud jsou včelstva v dostatečné síle, přisuň kýbl ke stěně nástavku, aby včely do něj lezly po stěně nástavku a ne jen po kýbli.
  3. Najdi si jinou - především co nejnižší!!!!! nádobu nejlépe vaničku, nebo umyvadlo.
Vhodné nádoby seženeš např. na těchto adresách :
http://www.pili.cz/detail.aspx?typ=60&katc=722655
http://www.eshop-pro-mazlicky.cz/-umyvad...ranna.html
http://www.obchod-centrum.cz/domaci-potr...-40-5x29cm
http://www.eshop-pro-dum.cz/-umyvadla--l...135cm.html
http://www.vetroshop.cz/umyvadlo-plastov...m/d-61380/
samozřejmě celá řada dalších. Vždy ale požadovaný objem a co nejnižší výška, ta je hodně důležitá. Velmi výhodný je obdélník nebo čtverec - lze přisadit ke stěně a tak včelám zjednodšit přístup.
čauky dik za rady ale v kybli to není mam je všechny stejne a u vetšiny nemam problem z víškou nebo tak a snuska to tky nebude pač nektera to sají krane spíš asi o tom nevedí budu jim muset pomoc,a nebo ta zima.jinak diky za rady jirka.
Když už jsme u těch rad, tak přidám taky jednu (né mojí), co jsem četl na jiném včelařském fóru. Týká se plováků v různých druzích krmítek. Někdo tam radil použít Keramzit - kamínky z páleného jílu, díky čemuž jsou lehké a plavou. Po nakrmení se umyjou a příští sezónu můžou použít znovu. Právě je testuji.
jen malej dotaz:
Mam tri včelstva RM 39x24, a zimuji ve dvou nastavkach, tak kazde vcelsvo ma na zakrmeni 23kg cukru,

A jeden oddelek taktez na RM 39X24 , zimovani v jednom nastavku, tak dam 12kg, cukru,,

je to ok..

Loňský rok, 2010 jsem dával na včelstvo 21kg cukru,, a vše bylo v pohodě,,SmileSmile
Ano, vzásadě to máš správně.
Jen upozorním na jednu věc, (co se mi stalo letos):
U oddělků jsem vloni nakrmil (1 nástavek - 11x 39x24) po 14 kg cukru, nějaké zásoby sice měly, ale dal jsem všem stejně 14 kg.

Na podzim ale panovalo poměrně teplé a přívětivé počasí = oddělky ještě plodovaly = spotřebovaly zásoby (část)

Na jaře - i když průběh teplot a nabídka potravy v přírodě byl nadprůměrný, stejně se projevil nedostatek zásob u oddělků. U kmenových vč. nikoliv, tam jsem měl nadbytek zásob - medná komora.
Tedy u mně byla pomoc snadná, vzal jsem hotové zásoby z kmenových vč. a dal je do oddělků.

Pro tebe z toho plyne:
- zkontrolovat po nakrmení skutečný stav zásob
- totéž učinit i později na podzim ( stačí potěžkáním - pokus o převržení) ideálně pomocí mincíře.
- mít pro jistotu v 1 produkčním včelstvu nakrmeno víc = možno odebrat plné plásty na jaře pro oddělek.

Přeci jen nikdo neví jaký bude průběh počasí na podzim a následujícího jara.
Je lepší mít ve včelách o 5 kg zásob více, než o jeden jediný kg méně.
Na krmení oddělků jsem začal používat takové ty vaničky na balené maso(prostě jsem si je nastřádal), mají různý obsah, od půl do dvou litrů. Pro kmenová včelstva mám nádoby od zmrzliny algida. Jsou na 6 litrů a většínou dávám dvě. Krásně se vejdou do lang.nástavku. Jako plováky používám korkové špunty. Za ty roky se mi od známých a přátel nashromáždila pěkná hromada špuntů Smile
Ty nízké vaničky od masa, na cca litr roztoku se krásně dají zasunout do podmetu. Při dolévání jen odklopím zadní dvířka , povytáhnu, doliji a je hotovoShy
Korkové špunty jsou bezkonkurenční plováky. Po krmení je nechám ještě včelám očistit a polepit propolisem..
(10.08.2011 18:27)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]... Cukr rozmíchaný čerpadlem ve studené vodě nebo vodě ohřáté v boileru na cca 60 °C však brzy v krmítku šlemovatí a má snahu kvasit. V průběhu krmení je proto dobré krmítka vymývat od zbytků předešlé dávky krmiva aby nedošlo ke kontaminaci nové dávky kvasinkami. ....

Ja proti šliamovateniu sirupu používam kyselinu citrónovú - tzv. "citrodeko" . Tá zabraňuje aj zvločkovateniu cukrového sirupu. Ešte pridávam aj štipku (ozaj len niečo málo medzi prsty) kuchynskej soli.

Okyslenie kyselinou citrónovou by malo byť maximálne 1 promile (Vojtech Križan - 1000 otázok a odpovedí.)
Já jsem dneska dělal pokus,

Dal jsem 2 litry vody a 3 kg cukru, ve finále po důkladném rozpuštění jsem měl 4 litry cukerného roztoku..Při poměru 3:2..WinkWink


Takze podle mých záznamu jsem zatim dal včelstvu 24 litrů roztoků,,, což by teda mlo být 18 kg cukrů..DodgyDodgyDodgy
Skromný dotaz:
Už třetím rokem se pokouším "dokonale" rozpusit 3kg cukru ve velké skleněné láhvy a pořád se mě to nedaří. Vždy po skrmení je na dně nebo u prosakovacího víčka větší hrudka cukru. Je to jen můj problém, nebo dělám něco špatně? Zbylý cukr je trošku problém, dá se sice znovu použít, ale už to není tak hygienické, navíc to láká mravence a je s tím "dvojí práce" Dodgy

Mnohem lépe se mě přikrmuje pouze 2 kg cukru a cca 1,5L vody. Roztok je hustý a cukr se dokonale rozpustí. Sice sklenice není zcela zaplněná po okraj, ale o to líp se s ní manipuluje a je dočista vyluxovaná.
Nebo řekněte, jak jste na tom vy?
S rozpouštěním cukru nemám problém. Rozpouštím za tepla, do nádoby dám odpovídající množství vody, začnu ohřívat, přisypu cukr, chvíli míchám, odstavím a je to. Za několik málo minut je rozpuštěno (sirupu zatím nedělám sudy). Krmím stropním krmítkem (Optimal), ve kterém mají včely přístup pouze do krmné komůrky a samotná zásoba sirupu je pro ně nepřístupná, takže se netopí a stíhají postupně vše odebrat. Je to bezkontaktní krmení, nemůžu si vynachválit.
Já jsem letos zkusil rozpouštět za studena (teplem rozpuštěný cukr prý více láká k loupežím) a to tak, že jsem si do nádoby na med udělal na dno takovou jednoduchou spirálu s měděnné trubičky (dva závity), navrtal do ní dírky a pustil do ní z komresorku vzduch. Jak probublává studenou vodou s cukrem (2:3), tak se to neustále míchá a za cca 2 hodiny je celá nádoba rozpuštěná (cca 20kg cukru). Super.
K příspěvku č. 55:

Protože krmím víc včelstev, většinou nedělám roztok pouze do jedné sklenice, ale občas musím - stalo se mi to zrovna včera, kdy jsem neměl žádnou zásobu roztoku a potřeboval jsem nutně zakrmit jedno včelstvo. Nevím jestli je teplý roztok to, co podněcuje loupež, ale já jiný než teplý roztok nedělám. Cukr nejdříve rozpuštím v 1l teplé vody z bojleru a pak to celé zaliji jedním litrem horké vody z rychlovarné konvice. Cukr mám vžy dokonale rozpuštěný a sklenice z včelstev vyndavám dokonale prázdné.
Lúpež spôsobuje v prvom rade rozliate krmivo - sirup a prípadne nevhodná doba podávania. Najistejšie je podávať sirup na noc alebo za dažďa. Pri tomto spôsobe kŕmenia je jedno o akú teplota sa jedná, ale ako veľmi horúci tak ani studený sirup nie je v poriadku. V prírode včely pri nižších teplotách nelietajú a pri vyšších sú nektária rastlín vysúšané. Takže pravda bude niekde uprostred. Wink
Jen aby nedošlo k nějakému omylu - roztok včelám NIKDY horký nepodávám. Pokud je možnost, tak vlažný ano. Většinou se samozřejmě jedná o roztok vychlazený...
(18.08.2011 13:16)Josef Lekki napsal(a): [ -> ]Mám dotaz, oddělky mi roztok (přibližně 3:2 - malinko řidší, v jedné dávce rozpuštěné 2kg cukru na jeden oddělek), který původně stačil tak na 4-5 dnů spotřebovali už za dva dny. Měl jsem v plánu jim doplnit zas až v sobotu, ale když to všechno vybrali, tak nevím jestli by nebylo lepší jim to doplnit raději dříve. (Jeden nástavek obsedají plně druhý z poloviny). A dát jim třeba ty 2kg v poměru 1:1, at ho mají více nebo? Možná lepší menší dávky častěji, at mi staví, ne? A začátkem září je zakrmit na zimu. Díky za odpovědi.

Můžeš klidně i dříve. Patrně byly "na suchu" proto to tak vyžahly. Já bych jim ale dával krmení jen v poměru 3:2,protože mají méně práce s odpařováním vody. Já poměr 1:1 vůbec nepoužívám.
V horním nástavku mají včelky čtyři prostřední rámky obsazené plodem. Když je zakrmím, tak tam si zásoby nemohou uložit. Zůstanou tyto čtyři rámečky prázdné, nebo později až se plod vylíhne, si do nich včelky zásoby přestěhují?
Referenční URL's