Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Krmení
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Veľa krát sa mi podarilo zimovať včelstvá na studeno,pretože som mal zakrmené a včelstvá si ešte doniesli med zo zľatobyľu a na jar boli v úľoch silné včelstvá,nezdá sa,že by im to robilo najmenší problém.
Jen info vsuvka. Jedno včelstvo jsem do pátku tj.15.9 nekrmil, vůbec. Jsou bez plodu. V síle přetékající jeden nástavek CS. Po KM spad do cca 90ks. Ted zkusebne fumigace a spad po 24Hod byl 16ks. Dostanou, pokud budou brát 24 nebo 36L roztoku-podle počasí. Uvidíme jak se tohle pozdní krmení na nich podepíše. Vemu je jako pokusné tuhle zimu. Sám jsem na to zvědav Smile
Zásob měli tak jestli 2kg. Uvidíme. včel je dost tak si trošku zapokusničíme.
Podľa mňa toto nie je pokus,ale nezodpovednoť,aspoň já to tak vnímam.Včelstvo na tvorbu dlhovekých včieľ potrebuje určitú energiu vo forme zásob a peľu.Ak chýbala jedna zložka zásoby,tak zákonite sa to musí odzrkadliť aj na druhej zložke teda peľ ktorý je potrebný k výžive dlhovekých včieľ.
Na jar budeš mať podľa mňa žobráka,alebo ti včelstvo padne,nechápem takéto pokusníčenie.
Za pokus to stojí, ale taky si myslím že tím pozdním krmením se včelstvo hodně oslabí, ale přežije to.
Filozofovat zde na fóru jak krmit a kdy je velká blbost.
Skončí snůška v červnu a vím ,že již žádná nebude.Začít krmit v červenci je již asi pozdě bycha honit.
Když každý rok mám snůšku až do konce srpna či září tak nezačnu podávat zásoby na zimu již v červenci,aby je zpracovaly
abych nepoškodil dlouhověké včely !!!!!!
Vše se odvíjí podle prostředí,snůšky a podle toho jak potřebuji na jaře, v jaké velikosti mít včelstvo.
Nemaťte začátečníkům hlavy.
Tak že by ten příspěvek měl asi začínat takhle: U mne kdy je pastva pro včely dána od - do zakrmuji červen,červenec, srpen,
září ,říjen ...........popřípedě nekrmím vůbec - proto že.... F.V.
Ak chcete včely trochu teraz ušetriť, tak môžete krmit invertom.
Ja zase cetl studii podle ktere invert vcely nesetri tak jak se myslelo protoze enzim co stepi cukru vylicuji porad neco jako u nas se slinama.nasly ho totiz jak v ulozenych cukernych zasobach tak v invertu.tim ho nezatracuju pro me nejvetsi vyhoda je ze je hned k pouziti a tim ze tak nevoni snizuje riziko loupeze.
(19.09.2017 18:01)Andrej napsal(a): [ -> ]Ak chcete včely trochu teraz ušetriť, tak môžete krmit invertom.
Môžeš vysvetliť,ako a čo na nich ušetríš pri kŕmení invertom?
Nyní mají být ve včelstvu dlouhověké včely matka nestihne zanešené rámky řidinou zaklást, dojde tak k ověření zda včelstvo začne stárnout zpracováním zásob, nebo jak má výchovou plodu. Věřím, že přežije v dobrém stavu.
nie som odborník ale invert má dve veci lepšie ako cukrový sirup:
1. včely nemusia štiepiť sacharózu na glukózu a fruktózu
2. nemusia tento sirup zahusťovať nad 80% sušiny..
nevýhodami jednotlivých invertou je .... podľa každého výrobku individuálne a to hlavne podiel glukózy a fruktózy..... obsah zložitejších cukrov atď.
preto treba pri invertoch pozerať na to čo obsahujú......

v časopise moderní včelár asi minulého roku boli porovnávané jednotlivé formy zakrmovania aj bolo tam aj ekonomické hľadisko...
Deexter ma predbehol Smile

Vraví sa:
1. včely nemusia štiepiť sacharózu ako naznačil KTM
2. Hustota býva vyššia ako pri roztoku cukru 2:3, včely nemusia toľko vody odpariť
3. Z histórie viem, že sa to odporúčalo pri neskorom kŕmení , kŕmiť invertom. Bolo to tu kdesi na fóre príbeh o tom , ako po vojne nebolo cukru a včelári dostali cukor až neskoro na jeseň a odporúčalo sa im zinvetovať ten cukor pred krmením.
Tým samozrejme nehovorím, že polka septembra je ešte neskoro aj na ten cukrový roztok.
Včely nemusia nič štiepiť,sacharóza obsiahnutá v sirupe sa štiepi automaticky sama pomocou enzýmu invertáza obsiahnutého v organizme včely.
Tak ako cukrový sirup,tak isto musia aj invert nasať a doniesť do bunky plástu.Trocha "práce navyše" je asi len v obsluhe tej "klimatizácie" upravujúcej hustotu.
Skôr ako nad ekonomickou výhodou medzi invertom a cukrovým roztokom by sme sa mali zamýšľať nad tým,z čoho bol ten - onen invert vyrobený...
Včely sa viac "upracujú" pri výchove plodu,preto by včelstvá mali byť zakŕmené načas,aby už o tomto čase nebol plod,alebo len minimum liahnúceho sa plodu.
Neskorým zakŕmovaním sa podnecuje matka ku kladeniu,no tieto vyliahnuté jedince už ale nie sú dlhoveké.
Já jsem příspěvek KTM pochopil tak, že včely produkují štěpící enzymy ať už se setkají s cukrem či invertem a myslím, že přebytečnou vodu ze sirupu 3:2 taky alespoň z části využijí ,vždyť teď už lítají jen pro zbytky pylu a vodu. Taky jsem krmil relativně pozdě při čekání na lesní medovici, která kvůli suchu nebyla, ale včelky jely na na svoje zásoby z akátu co jsem jim nechal. Ekonomicky je to asi nevýhodné, ale po špatném vyzimování na melecitóze mám včelky v síle a zimuju na 3 VN.
Jak pise Jozko a ja psal vyse vcely to stepi automaticky nedokazou zastavit enzym k stepeni ale i tak ma invert dost vyhod..upracovani vcel taky nejde tak jednoduse urcit kazda zima je jina pokazdy plodujou jinak a tezko poznat ze je se vcelstvem neco spatne uz na podzim a to zjistite az pozdeji kdy mate prazny uly bez vcel.za to tezko bude moc pozdni zakrmeni.Ekonomika je taky jedna vec ale vetsina Medu je pro vcely mnohem lepsi nez invert a cukr takze tam se musi ekonomika pocitat dopredu co se tuce zdravy vcelstva sily atd.nelze jen ric nechal jsem jim letos tolik a tolik medu kterej je drazsi nez cukr..
Keby bol Miro Vochozka sledoval váhu,ako píše vo vlákne Úhyny,bol by postrehol problém.A to ešte nie je zima,ale už podzim...
Síce by už asi kolapsu nezabránil,ale by bol aspoň v obraze.
Toto včelstvo určite nemalo "iskru" už dlhšiu dobu.
Nakoniec - včelám sa má len doplniť zbytok chýbajúcich zásob,to znamená neobrať ich o všetko pri poslednom medobraní.
Niekedy je lepšie posledné nemedobranie Wink .
(19.09.2017 20:46)Jožko58 napsal(a): [ -> ]Neskorým zakŕmovaním sa podnecuje matka ku kladeniu,no tieto vyliahnuté jedince už ale nie sú dlhoveké.
Prosím tě Jožko58, můžu se tě zeptat od kud máš tu informaci, že později vylíhlé včelky už nejsou dlouhověké ?
Neber to jako rejpání, jenom jsem to ještě nikde neslyšel.
Díky
Ono to může a nemusí být pravda. Hodně záleží na počasí a na pylové nabídce v období krmení. Pokud se krmí nyní, kdy včely zimou ani nevyletí a pokud ano tak jen se do okolí vyvenčit, pak plod stimulovaný jen sladinou nebude dlouhověký. Pokud ale bude hezky a něco v okolí kvést a nabízet pyl, pak si nové včelky budou mít čas vytvořit tukové tělísko a budou dlouhověké.
Takže posuď si sám jaké u tebe panují poměry.
Hmm neviem, či na dlhovekosť má nejaký vplyv prínos peľovej znášky, skôr by som povedal, že je to dané geneticky alebo tým, čím boli kŕmené larvičky. Inak by všetky včely vyliahnuté v júly a auguste boli dlhoveké aspoň podľa prínosu peľu u mňa
Všechny ne, přece jen musí některé včely ten podzim odmakatWink
A už se někomu dlouhověké včely skutečně upracovaly? Na jednu stranu se omílá, že včely vědí, co mají dělat, tak proč ne i v tomto případě? Já svým věřím, že v tom mají jasno Smile Jedny mají (podněcováním) zakrmeno a uloženo 53/20kg a plodu měly 15dm2, druhé si vzaly a uložily 58/30+kg a plodu mají 13dm2, třetí vzaly/uložily 61/30+kg a plodu měly před týdnem více než 32dm2.
Na těch prvních je vidět, že už více cukru nechtějí, berou jen pro svoji potřebu a pomalu budují a doplňují poslední rámek medníku, dole si nechávají souše a matka výrazně omezila plodování. Druhé, tam matka rovněž výrazně omezila plodování, ale cukr uložily kde mohly a zjevně chtěly a další cukr ochotně berou. U třetích matka omezila plodování jen o cca 20% a cukr rovněž ukládají, kde je napadne a další rovněž ochotně berou. Kvete mi břečťan, kustovnice, letový provoz jak v červenci Smile
Referenční URL's