Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přezimování matek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Dobrý den, ve včelařské prodejně pokukuji po klícce na přezimování matek. Do klícky se zavře několik včel s matkou a krmí se medem v nádobce ze zhora. A rád bych se zeptal, jestli má někdo už s tímto zimování zkušenosti.
Za odpovědi předem děkuji.
Vím, že s tím experimentoval p. Čermák a nedopadlo to úplně podle očekávání. Pokud si dobře vzpomínám, byly tam nějaké potíže s vyprazdňováním, takže na zimu to nebylo ideální, ale pár dnů tam vydržely, takže pro rezervní matku při výměně je to použitelné.
Jiří Danihlík publikoval článek Rezerva matek v sezóně a také tuším, že zimování matek zkoušel Libor V., ale nemohu to najít.
To vyprazdňováví mě napadlo také. Protože k tomu aby se dostaly k dírce na krmení musí být včely relativně v teple a tím s zvyšuje činost metabolismu. Moc tomu nevěřím, proto jsem se ptal. Spíš si dovedu představit zimovat matku na dvou mini rámcích v oplodňáčku s nasazenou síťovanou předsíňkou, která se dá odejmout a během zimy očistit, při teplotě 10-15 °C. Pokud by se ovšem nestalo to, že by se včely v předsíňce sami neutloukly.
Bylo to v MV, autor snad Farma PK - Pavel Kříž? je z JČ. Autor to praktikuje zcela běžně, snad jen matky průběžně obměňuje. Má je v pokojové teplotě. Víc viz ten článek, asi dva roky zpět.Já si to jen matně vybavuji, až nebudu vědět co s matkama, tak bych to vyzkoušel.
Tak ten článek v MV jsem si včera večer našel. Je to 3/2009. A je to tam přezimování v plastových boxech s tím, že je třeba každý měsíc dělat obměnu osazenstva. Vychytit matku a nabrat nové včely z okraje zimního chomáče. Takže nejspíš podobný problém s vyprazdňováním včel. Tudy cesta asi nepovede. Aby osazenstvo přežilo až do jara, musí opustit prostor sezení a vyprázdnit se mimo brť. Asi vyrobím a vyzkouším tu předsíňku, jiná cesta jak to zjistit nevede.
Děkuji za reakce.
Navíc ten název klícky je trochu zavádějící, není to klícka na zimování matek, ale na přechování matek v sezóně. Asi to slouží k tomu, když má člověk moc matek a momentálně je nemá kam dát. Řekl bych, že to ani není určeno na dlouhodobé uchovávání matky.
Jás i myslím, že jde zimovat matky na několika rámcích - třeba jen třech - záleží na velikosti, ale musí jich být několik vedle sebe- oddělené přepážkou. Znám pár lidí co to praktikují.

Osobně mám zkušenost s jen rozpůleným úlem na 2*5rámků, ale z těch byly plně vystavené tak dva, další tři trochu. Byly to později udělané oddělky - druhá serie- ve 4dnech.
Z první časné vyrostou včelstva a z té druhé mívám jen matky na výměnu. A tyto jsem nechal.
A některé se mi dokonce vyrojily, měly bouřlivý jarní rozvoj. U nás s pozdní snůškou by to mohl být dobrý systém, pokud někdo potřebuje množit a nemá dost včel.

Podobný pokus jsem dělal po 4x2 rámcích ve 4dně, ale to bylo v 2007 a i silná včelstva tehdy dopadla špatněSmile

Podle mě by to mělo jít, a pak je tady ještě princip Minioptimalu.

Na příčku mezi rámky doporučuji Plastkarton.

Výhoda zimování na standardním rámku je skvělá, když člověk zjistí, že potřebuje řešit nějaký problém.
Zkušenost se zimováním dvou oddělků v jednom nástavku mám, to je v pohodě. Přepážky jsem měl ze sololitu a ty nedoporučuji, zvlhnou a zkroutí se. Tenkrát jsem uvažoval o přepážce z dřevěného rámu a uvnitř síto na mouchy. Ale tohle zimování vyžaduje, aspoň si to myslím, tak asi 1kg včel. Mě jde spíš o to, vyzimovat matku početně s osazenstvem jako v oplodnáčku. Protože mi občas nejaký oplodňáček s matkou zůstane. Takto malé včelstvíčko podle mě, nezkoušel jsem to, v klasickém přezimování venku zmrzne.
Oplodňáčky jsou dobré pro chovatele matek. Matka se oplodní, označí a pryč s ní. Pro drobné včelaře do 5 000 včelstev ;o)) je nejvhodnější 5-ti plástový plemenáč na používanou velikost rámku. Zde nemá cenu šetřit včely. Je to pro můj chov. Pokud oddělek vytvořím v květnu z jednoho - dvou plodových plástů dobře zásobených mladými včelami a potravou, oplodní se zde matka vylíhlá z matečníku a vytvoří do konce července záložní včelstvo na 15 až 20-ti plástech za předpokladu pravidelného přísunu mezistěn a není-li snůška i krmiva. S takovým včelstvem není problém zimovat pro případné podzimní či jarní zužitkování matek. Malá včelstvíčka v oplodňáčcích zkoušeli včelaři zimovat v chráněných prostorách a na východě ve stebnících. Výsledky co si pamatuji nebyly příliš dobré. Navrhuji matku zavčasu zužitkovat.
JK
Ty 4 matky co mám navíc zužitkuji zítra, hned jak vymyslím kam, protože nemám takový akutní případ, že bych musel. Chov matek v oddělku také provozuji a zimuji oddělky samostatně. Teď mám na 40 včelstev 12 oddělků a přidávám je na jaře až podle síly vyzimovaných včel. Jednoduše vytáhnu podle síly oddělku, počtu obsednutých plástů, ze včelstva stejný počet neobsednutých rámků a po vychycení jedné matky je seskládám dohromady. Přidávat oddělky teď v podletí neprovozuji, protože včelstvo silné v srpnu, kdy je v něm plno letních včel, není zárukou síly např. v listopadu. Proto přidávat oddělky v podletí podle síly včelstva mi připadá zkreslující. Ale nechci tím nijak napadat přidávání oddělků v tuto dobu. Pokud je včelstvo slabé, tak mu to určitě prospěje a nebo pokud je oddělků moc, tak přidat kamkoliv se tím také nic nezkazí.
Jinak, ale potřebu tvořit oddělky z každého včelstva jeden, nemám. Já dělám jeden sloučený oddělek z několika včelstev. A oplodnáčky používám, protože se věnuji víc chovu matek, tak abych měl do každého produkčního včelstva novou matku co nejdřív na jaře, nejlíp ještě před řepkou.
A to přezimování matek v nějaké mini sestavě považuji za výhodné, protože není velká spotřeba krmiva na vyzimování a stačí mi pak brzy jaře z každého včelstva odebrat trochu včel, přidat je na jeden zásobní rámek moji rámkové míry a dát jim kladoucí matku. A jak půjde čas a snůška tak přidávat mezistěny a nejlíp i další nástavek. A jestliže nechci zvedat stav včelstev, tak budu mít z toho zpracované zásoby na zimní krmení v novém díle, a včely a plod na posílení.
A nebo pokud se stane, že se mi včelstvo na řepce vyrojí, tak budu mít čím ho posílit na další snůšku. Prostě mi připadá škoda ničit v podletí fungující matku, proto abych zužitkoval druhou. Když by se podařilo matku z oplodňáčku přezimovat do jara, tak využití na jaře už by bylo.
(18.08.2011 21:57)KaJi napsal(a): [ -> ]Jás i myslím, že jde zimovat matky na několika rámcích - třeba jen třech - záleží na velikosti, ale musí jich být několik vedle sebe- oddělené přepážkou. Znám pár lidí co to praktikují.

Osobně mám zkušenost s jen rozpůleným úlem na 2*5rámků, ale z těch byly plně vystavené tak dva, další tři trochu. Byly to později udělané oddělky - druhá serie- ve 4dnech.

Narazil jsme na svůj starší výlev. Tak do letošního jara jsem pokusně šel s 26 plemnáči z PS, na kládě ve třech vrstvách po 9, jeden prázdný, aby to nevypadalo blbě.

Plemenáče vnitřní šíře 24 výška 35 na 6 rámků Langa 23cm nebo 30cm, vejde se tam při pěti rámcích i rámkové krmítko - trochu širší než rámek.

Někde bylo i jen 5 rámků L 23cm s krmítkem jako vycpávkou.

Vyzimovaly všechny až na jedno které podle všeho podle varoáze.
Pár jich mělo problém s matkami - měnily, trubčina, ale to nemyslím, že je zimováním, spíš včelařem Smile

Včely jsem nechal v "paneláku" rozjet a dával na stanoviště až když byly plné. Díky výpadku jarní snůšky jsou z nich bezúdržbová včelstva připravená na dopufám že začínající snůšku. I když kdyby bylo počasí, tak jistě dala i z řepky něco málo.


Zajímavé, že jen spodní řada m,ěla otevřená spodní větrání, horní je maly postavené na výku. V předu většinou 2 očka pr. 30mm, problémy s vlhkem jsme nezaznamenal.

Krmil jsem hlavně Apismixem, nestíhal jsem a měl obavy z nedostatku zásob. Kupodivu včely timu přežily bez problémů, jen pár jsem na jaře musel pomáhat, jinak leckde zsíb až až. To na 30cm rámku.

Jestli mi letos nějaké oddělky zbydou, zavádím do praxe. Jednoduché a hlavně na zpracování na jaře.
Zajímavý způsob zimování záložních matek je k vidění v tomto videu Wink za zhlednuti stoji skoro cele...
Referenční URL's