Josef Skala
Posting Freak
    
Příspěvků: 1.263
Připojen(a): 05.12.2010
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
Příspěvek: #1
Ležan
Dovolte abych se připojil s vlastní zkušenností. Bylo zde napsáno mnoho, s čím se dá souhlasit, přesto bych uvedl příklad z praxe. Taky mám pár ležanů, nejdříve to byla klasika ležan na rm. 39x35 na 20 r, u nich jsem se potýkal z problémy, které se tu popisují, ovšem pak jsem snížil rámky na 27,5 a přidělal polomedník na 39x17. Ostatně to jsou míry, na kterých včelařím i v kombinovaných nástavcích. Vznikl mi vlastně úl obsahově stejný jako dva velké nástavky + dva malé nástavky. Během jedné sezony jsem se v tom učil včelařit a v druhé uplatnil poznatky z první. A výhody žádné převěšování, žádná dřina s nástavky, žádné rojení a medu buď stejně nebo i více. Nevýhoda - špatně se s tím kočuje a specifický způsob včelaření. Je tam několik zásad, které když nedodržíte, tak se vám vymstí dost tvrdě, ale to je nakonec ve všech způsobech včelaření. Jsou to poznatky z praxe a nikoho nenutím, ať je zkouší. Ostatně ať si každý včelaří tak, jak mu to vyhovuje.
|
|
Hlasování: | |
07.12.2010 12:57 |
|
Josef Skala
Posting Freak
    
Příspěvků: 1.263
Připojen(a): 05.12.2010
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
Příspěvek: #4
RE: Ležan
(07.12.2010 13:23)Míra.P napsal(a): Pokud by jste byl tak hodný a podělil se, měl bych zájem o vaše poznatky z praxe a ušetřil si tím spoustu nezdaru. Budu to s ležany ještě pár let zkoušet a klidně u nich i zůstanu. Letošní sezona s tím prvním proběhla velice dobře, ale to už jsem tu psal.
Prozatím jen co dle mého názoru né.
Klasický ležan proč né:
- Rámek aspoň 35 cm vysoký obnáší velký medomet.
- Pokud budou menší, plod, med a pyl v celém prostoru pokud zúžíš česno, zlepší se jen částečně. Platí i pro vysoké rámky.
- Špatně se vyhledávají rámky s již zralým medem na celé ploše.
- Těžká protirojová opatření.
- Velké množstvý rámků v jedné bedně (čím menší rámek tím větší počet)
Z některým z bodů ses určitě potýkal. Pokud ovšem přidáš polomedník, tak vytlačíš med směrem vzhůru do polonástavku, kde na menší ploše bude stejnoměrně odpařena voda a zavýčkován med na celém rámku. Můžeš klidně vystrojit celý polonástavek mezistěnami, bude vystaven a zanešen medem, potom ovšem musíš při vytáčení zacházet z rámky jako s pannenským dílem. Pokud budou v plodišti rámky vysoké aspoň 27,5 cm a včelstvo dostatečně silné, matka jen velmi nerada klade v polonástavku. Co se týče plodiště, zimuji minimálně na 15 rámcích, každý rok přidám minimálně 5 mezistěn a 2 stavební rámky na takto uspořádané plodiště a hlavně obsednuté dám na začátku květu řepky polomedník. Mřížku nepoužívám. Po prvním vytočení sundám prázdný medník, vyřežu stavební rámky, udělám oddělek, pokud je tam hodně zavíčkovaného medu, je třeba některý odebrat, doplním mezistěny, nasadím polomedník a už dolu až do připravení včelstva na zimu nejdu. Toť zjednodušeně poznatky z mé praxe včelařské v ležanu z polomedníkem. Jistě jsi pochopil, že nic nepřevěšuji, nepodsouvám a krom rámků a prázdného polomedníku nic nezvedám. Přesto upozorňuji, že je to jen vyjádření vlastního názoru a nikomu ho nevnucuji. A pořád tvrdím, ať si každý včelaří, jak mu to vyhovuje.
|
|
Hlasování: | zLosin (+1), Luděk Klinkovský (+1), misti (+1), KaJi (+1), Luboš J. (+1) |
14.12.2010 22:17 |
|
Josef Skala
Posting Freak
    
Příspěvků: 1.263
Připojen(a): 05.12.2010
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
Příspěvek: #6
RE: Ležan
Přepážku nedávám, není potřeba. Při přípravě na zimu odstraním stavební rámky a podle obsednutí ještě zužuji někdy o jeden, někdy dva, nejvíce však tři rámky. To záleží spíše na citlivosti včelaře, někdy jsem rád, že odeberu jen stavební rámky. Vznikne mi tím mezera na léčení, při léčení dávám dávku jako na dva velké nástavky. Při jarní prohlídce, pokud jsem neodebral 5 rámků, tak se snažím udělat prostor pro 2x stavební rámek a minimálně 3x mezistěna, úl je na 20 rámků a každý rok v něm obměňuji 1/3 díla (22 rámků by bylo praktičtější, už podvědomě nejstarší rámky soustřeďuji do prostoru, kam včelstvo ukládá med a používám do oddělků). Včelstvo už silně ploduje, někdy posouvám jeden až dva odvíčkované rámky k plodu pro podnícení. Samozřejmě, že někdy se vyskytnou specifika, třeba že matka zaklade dole všechny rámky nebo je včelstvo opravdu silné, pak prostě nakrmím na polonástavek a zimuji i s polonástavkem a řeším to najaře. Také je dobré mít možnost plodiště rozdělit, může se stát, že včelstvo z jakéhokoli důvodu nesílí, pak se plodiště rozdělí třeba i na tři díly a do každého se dá oddělek (ostatně přesně tak osazuji nový úl) a po čase se to celé spojí, no to už jsou takové vychytávky.
|
|
Hlasování: | KaJi (+1), Luboš J. (+1) |
15.12.2010 9:00 |
|
Luboš J.
Newbie

Příspěvků: 4
Připojen(a): 15.01.2011
Hodnocení:
Oslovení: Je mi to jedno
|
Příspěvek: #9
RE: Ležan
Vážený příteli,moc děkuji za odpovědi. Už mi to začíná pěkně do sebe zapadat, ale měl bych ještě nějaké otázky. Tentokrát se vyptám věcněji.
- Kam je nejlépe přidávat mezistěny? Předpokládám, že spíš k plodu nebo u tak silných včelstev i mezi plod co nejvíc do středu plodového tělesa. Kam vkládáte stavební rámky- úplně na kraje?
- Kam nejlépe se starým dílem? Pochopil jsem, že asi někam k okrajům a pak s ním nejlépe do oddělků.
- Pokud se ale snažíte z vysokých rámků netočit a raději je používáte k tvorbě oddělků (bude to skoro ze 100% produkčních včelstev krát 3 až 5 rámků), tak nebudou v těch spojených nově utvořených včelstvech z oddělků převažovat staré plásty? Nějak mi vychází jako nevyhnutelné, aby většina starého díla byla vyřazena při vytáčení.
- Kdy měníte matky? A zase, když je měníte oddělky s tím dříve odebraným starším dílem, nebude se Vám zpátky vracet do produkčních včelstev i to odebrané staré dílo?
- Myslíte, že při výnosu 30 až 50 kg, který je u nás obvyklý při točení řekněme 2x- 3x z řepky a 1x- 2x po řepce, by šlo točit úplně nebo skoro úplně jen z nízkých rámků? To se mi prakticky stoprocentně daří v mém smíšeném včelaření, ale nejsem spokojený s pracností a se dřinou.
- Kolik krmíte na zimu na těch 15 a víc vysokých plástů? A jak si jednoduše poradíte s případnými přebytky zásob z cukru na jaře, aby se při točení z vysokých r. později nedostaly do medu?
- Jak zabezpečujete proti myším bez pevných vík ty koberce nahoře? Které ale jinak budou určitě v zimě perfektně propouštět přebytečnou vlhkost. Pletivem? Já se s myšicemi na stanovišti u lesa dost peru.
Těším se na Vaše odpovědi. Díky za trpělivost. Dost si od toho Vašeho řešení slibuji, ta vidina nízkých úlů bez dřiny a všelijakých zdviháků! Prostě paráda! Zdraví Luboš.
|
|
Hlasování: | |
17.01.2011 9:26 |
|
Josef Skala
Posting Freak
    
Příspěvků: 1.263
Připojen(a): 05.12.2010
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
RE: Ležan
Mezistěny lze vložit po prvním vytočení téměř kamkoli při prvním rozšiřování před a za plod klidně dvě za sebou.Stavební rámek jeden před plod k pylovím rámkům druhý až k okénku po vytočení oba zase k pylovím rámkům.Může se stát že je matka už nezaklade ale včely zanesou medem.
Staré dílo se snažím odebrat do oddělků.Oddělek tvoří dva plně zakladené a obsednuté rámky a tři rámky z medem jeden z nich dávám hodně propylený. Oddělky se tvoří poměrně brzo a je nutné je rozšiřovat o mezistěny ,staré dílo se posouvá neustále ke stranám a poměrně brzo je možné některé staré dílo zrušit a zase upozorńuji že nejlepší je si to vyzkoušet.Já s oddělku vytočím některé staré dílo a nahradím mezistěnou a hned pokrmím matku to nastartuje lépe než když jí v plástech leží med.Pokud bych netvořil oddělky tak je samozřejmě vytočím už ze včelstva a vyřadím.
Ještě musím upozornit že pževážnou většinu včelastev mám na kombinovaných nástavkovích úlech samozřejmě používám stejné rámkové míry takže s obměnou díla nemám problém.Matky měním buď na jaře(nejlépe se hledají)v případě nutnosti kdykoli v sezoně někdy dokonce až třeba v září.U matky nepočítám rok narození a nechávám jí jednu produkční sezonu.Kvalitní inseminovanou do její přirozené smrti.
Pokud máte kvalitní stanoviště spíše s vyším výnosem, což zřejmě máte pokud ste schopen točit čtyřikrát tak se připravte že z polonástavku 39 x17 o 20 rámcích na širší rozestavění vytočíte na jedno točení zhruba 25 - 30 kg medu.
Krmím 15 kg cukru +- s tím že spodek nerabuju.Krmení je třeba posoudit podle dalších aspektů,někdy mě včelstvo přinutí zimovat i s polonástavkem pak se samozřejmě zvyšuje zásoba.
Zbylé zásoby se vždy hodí tak například dnes mám uloženo 120 rámků zásob.Využiju je na doplnění zásob na jaře pokud to bude nutné, na chov matek a do oddělků.
Co se týče myší tak kdo s nima nemá problém.Přes jekor se nedostanou zatím sem se s tím nesetkal to spíš prokoušou česno nebo zasíťování.No a nebudu tajit že je likviduji jak se dá obzvláště rejsky a myšice.
Ještě zvlášť upozorňji že to není návod jak včelařit ale spíš postřehy z praxe a samozřejmě se můžou vyskytnou odchylky ať v to či onom
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.01.2011 15:31 od Josef Skala.)
|
|
Hlasování: | KaJi (+1), Luboš J. (+1) |
17.01.2011 15:22 |
|
Luboš J.
Newbie

Příspěvků: 4
Připojen(a): 15.01.2011
Hodnocení:
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Ležan
Ačkoliv už včelařím přes 20 let ve smíšeném nástavkovém provozu s 50 až 100 včelstvy a snad jsem se ve včelaření už něco naučil, musel jsem se teď držet na uzdě a jen se ptát a ptát. Jako začátečník jsem se totiž ocitl před Vaším novým úlovým uspořádáním. Na většině diskusních fór je totiž dost všeználků- teoretiků, kteří nic nevyslechnou do konce a jen tak od klávesnice radí a radí až se jim od kláves práší. I já jsem už něco sestudoval, ale když mluví praktik, musím mlčet a naslouchat, fakta si usazovat do teorií a tak teorie prověřovat, porovnávat zkušenosti druhých s vlastní praxí. Jsem Vám vděčný, že jste to se mnou vydržel. Teď už budu opravdu zkoušet a s případnými vlastními vylepšeními (budou-li jednou) Vás rád, pokud o to budete stát, seznámím.
Jen prosím ještě o odpověď na jednu poslední otázku. Stojíte na prahu stáří a síly Vám ubývají. Abyste si práci ulehčil, včelařil byste klidně pouze (zdůrazňuji pouze) Vaším ležanovým způsobem?
A ještě na úplný závěr. S těmi mými výnosy jsme se asi nepochopili, totiž já se dost nejasně vyjádřil. Točím za celou sezonu 30 až 50 kg. Pravda je, že postupně po jednotlivých horních prakticky úplně zavíčkovaných nástavkách, které pak vytočené podsouvám pod zanesené(stimuluje to další přínos, uvolňuje vysoké plodiště od sladiny, působí protirojově…). Každé jedno točení znamená jeden odebraný polonástavek s 10kg medu. 3 až 5 točení na 30 až 50kg medu za sezonu. To jen na vysvětlení. V žádném případě neaspiruji na včelařského supermana.
Přeji dobrý včelařský rok. Luboš J.
|
|
Hlasování: |
|
19.01.2011 9:07 |
|
Luboš J.
Newbie

Příspěvků: 4
Připojen(a): 15.01.2011
Hodnocení:
Oslovení: Je mi to jedno
|
RE: Ležan
"ak používame na ležany polrámiky,je to skutočne včelarenie v ležanoch"
Přísně vzato? Asi není.
Mně šlo ale primárně o úl, který by byl bez složitých technických pomůcek jednoduše a hlavně bez dřiny obsluhovatelný. Ovšem, aby to nebyla ještě pouze hračka pro dědečka- i když i to možná s přibývajícími léty přijde a bude to hezké. Prostě i ve včelařině se priority s věkem mohou měnit.
Kdyby si tak někdo, kdo by měl už něco konkrétního do začátků, troufnul na otevření tématu Včelaření pro seniory! Já myslím, že by se našlo hodně zájemců (potřebných)  .
|
|
Hlasování: | |
27.01.2011 21:13 |
|
Josef Skala
Posting Freak
    
Příspěvků: 1.263
Připojen(a): 05.12.2010
Hodnocení:
Oslovení: Tykání
|
RE: Ležan
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.01.2011 14:01 od Josef Skala.)
|
|
Hlasování: |
|
28.01.2011 13:45 |
|