RE: Výukové materiály a pomůcky
ZAČÁTEK PROJEKTU
Školní lekce s včely a high tech
Univerzita ve Würzburgu postavila v Münchsmünster high-tech úl. Školy si mohou brzy půjčit miniaturní kopie.
Od Martina Hutzler
Od Martina Hutzler
03. listopadu 2018
11:55
pamatovat
vytisknout
Pošlete editoru
Profesor Jürgen Tautz zahájil včelí projekt "Hobos". Foto: Anja Theismann
Profesor Jürgen Tautz zahájil včelí projekt "Hobos". Foto: Anja Theismann
MÜNCHSMÜNSTER. V malém dřevěném domku vedle továrny Audi Münchsmünster na high-tech zařízení nastavit na přírodní superorganism: kamery a senzory prozkoumat život včelstva. Je jádrem projektu "Hobos", který biolog a odborník na včely prof. Dr. med. Jürgen Tautz se vyvinul.
Již více než 1 rok se infračervené a termální kamery a další měřicí zařízení shromažďují obrovské množství dat o životě v úlu. Vědci po celém světě, ale i školy a zájemci o laickou veřejnost byli schopni provádět vlastní výzkumné projekty s údaji "Smart Hobos Münchsmünster".
V této funkci uvádíme "Smart Hobos":
VĚDA
Roboty a kamery výzkumné včely
V dřevěném domě poblíž Audi v Münchsmünster, špičkové přístroje pozorují přirozený superorganismus: včelstva
Nyní Tautz jde o krok dále: Od roku 2019 mohou školy a další instituce požádat o miniaturní vydání "Smart Hobos". A pak jdi na sběr dat. Tautz v rozhovoru vysvětluje důvody.
Profesor Jürgen Tautz zahájil včelí projekt "Hobos". Foto: Anja Theismann
Profesor Jürgen Tautz zahájil včelí projekt "Hobos". Foto: Anja Theismann
Profesor Tautz, „odchod do důchodu“ je jen na vás, jako emeritní profesor na Biozentrum University of Würzburg samozřejmě relativní: Proč se včelí výzkum, dále jen „hobos“ žádný projekt děje?
Jako biologička si myslím, že pro budoucnost našich dětí a vnoučat můžete dělat dvě věci: prozkoumat důsledky lidské činnosti s vědeckou prací, umožnit včasné řízení. A jeden může přispět k výchově a osvětu lidí - od předškolního věku až po seniory; nikoliv s profesorem vyvedeným ukazovákem, ale probuzením jejich nadšení a zájmu. Včely jsou pro to nejvhodnější.
"Včelina je klíčový organismus, pro celou přírodu, ale především pro lidskou výživu."
Proč včely?
Včelina je klíčový organismus, pro celou přírodu, ale především pro lidskou výživu, díky své opeření. Jistě, žížala je stejně tak důležitá v přírodě. Ale včely si užívají naše sympatie; že tvoří "stát", vyvolává zájem mezi lidmi.
V roce 2006 založili online vzdělávací a výzkumnou platformu "Hobos". Proč je Audi například v Münchsmünsteru high-tech úl, který shromažďuje data "Hobos"?
Pro Hobos jsme poprvé měli dva takové úly, tady ve Würzburgu a Bad Schwartau. Poté jsem kontaktoval Nadaci Audi pro životní prostředí, protože jsme plánovali třetí stanici s ještě více technologií. Volba klesla na Münchsmünster, protože zde byla postavena nová továrna. Hobos dům je první světovou špičkovou technikou s infračervenými a termálními kamerami a 3D detekčním systémem. Umožňuje úplně nové perspektivy, protože můžete pozorovat včelskou kolonii téměř bez rušení.
Zevnitř to vypadá nenápadně: v dřevěném domě v Münchsmünsteru sídlí včelí výzkumný projekt "Smart Hobos". Foto: Hutzler
Zevnitř to vypadá nenápadně: v dřevěném domě v Münchsmünsteru sídlí včelí výzkumný projekt "Smart Hobos". Foto: Hutzler
Jaké poznatky jste získali v Münchsmünsteru?
Například v Münchsmünster jsme byli schopni studovat spící chování včel v přírodních podmínkách poprvé - ve tmě a ve volně postavené hnízdě. Včely tvoří jakousi závěsnou síť tam, když spolu svázávají nohy. Tato síť obklopuje hnízdo s mládětem jako termoizolační spací pytel. Americký kolega má také ve srovnání dat ze všech tří Hobos lokalitách s daty z NASA na slunečním větrem - což je proud elektricky nabitých částic, které proudí ze Slunce: případ zvlášť silného slunečního větru mnohem méně včely vrátit do úlu, když letěl jsou: Zjevně se ztrácejí tímto tokem částic.
Vchod do podlahy: Kamera zaznamenává, kolik včel dovnitř a ven. Foto: Hutzler
Vchod do podlahy: Kamera zaznamenává, kolik včel dovnitř a ven. Foto: Hutzler
Co by bylo možné udělat s hobostem v Münchsmünsteru?
Například vědci, kteří se věnují počítačům, by mohli s velkým množstvím informací zpracovávat rozsáhlou analýzu dat. Mnoho škol shromažďuje údaje, které mají používat pro vzdělávací projekty; také pro "výzkum mladých" by byly vhodné. Nezpracované údaje z Münchsmünsteru jsou pokladem, který se sotva zvedá!
Projekt v Münchsmünsteru by však měl skončit v současné podobě - proč?
Od roku 2017 jsme shromáždili obrovské množství dat - téměř stejně jako údaje celé Würzburgské univerzitní nemocnice! Ovšem po chování včel se tolik nezmění z jednoho roku na další, další měření by přineslo mnoho nových. Proto začínáme nový projekt.
Co je plánováno?
Mnoho škol by nejen chtěl přístup k datům online, ale i samotným výzkumným včelařům, což je "mini-hobos". Za to jsme nyní založili neziskové UG "we4bee". Tímto jsme společně s Audi Environmental Foundation založili síť takových malých výzkumných stanic: na školách a univerzitách; ale i firmy, domovy důchodců a muzea již projevily zájem. V březnu začínáme.
Nový projekt "we4bee"
nosič:
Pro svůj nový projekt prof. Jürgen Tautz založil neziskovou podnikatelskou firmu "we4bee UG". On sám dobrovolně jako partner; Vedení na plný úvazek dohlíží na projekt a jeho síť zúčastněných institucí.
Online:
V "we4bee" se očekává, že se budou účastnit zejména vzdělávací instituce, jako jsou školy, univerzity, muzea, ale i další instituce, jako jsou domovy důchodců. Všichni účastníci jsou na začátku vítáni, kteří jsou již hrozící. Můžete využít své vlastní národy nebo něco získat přes projekt.
Jak se účastní?
Účastní instituce obdrží úlky wee4bee jako trvalý úvěr. Jsou kompaktní a mají nízkou údržbu a obsahují špičkové senzory teploty, vlhkosti, akustické a chemické signály a hmotnost hnízdění včel. Účastníci zasílají data prostřednictvím WLan na univerzitu ve Würzburgu. Tam jsou uloženy, analyzovány, zpracovány; poté může kdokoli online po celém světě svobodně přistupovat online.
"Doufáme, že budeme moci vybudovat celosvětovou síť výzkumných stanic."
Co přináší takovou síť z vědeckého hlediska?
Chcete-li zkoumat vlivy prostředí na včely, potřebujete pro porovnání údajů síť různých úlovků. Náš zakládající partner, Audi Environmental Foundation, nám umožňuje financovat první ročník projektu we4bee; můžeme začít s 100 stanicemi. Doufáme, že budeme moci realizovat mnohem více stanic a budovat celosvětovou síť, jak je to možné.
Martina Hutzlerová
To by vás mohlo také zajímat
"Strašná hudba": britské noviny ...
AD
Připojte se nyní a ušetřete 20 dolarů.
Výhled
MĚSTSKÉ RADY
by měl být zachován
Doporučení powered by plista
inzerujte zde
|