Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření ve městě
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Jsem z Prahy a pohrávám si s myšlenkou pořídit si dvě až tři včelstva v naší "obci".
Pro začátečníka je, myslím, častější kontakt se včelami důležitý a já nebudu 2x týdně dojíždět na 60 km vzdálené stanoviště.
Z marketingového hlediska bude výsledný med jistě kontaminován. Ale jak je to ve skutečnosti?
Již v několika článcích jsem četl o včelaření ve velkých městech a myslím, že je to opravdu zajímavé. Překvapily mě poměrně veliké přínosy medu jednotlivých včelstev, ale na druhou stranu je ve městě tepleji a snůškových příležitostí, díky romanitosti tamní květeny, je také mnoho. Navíc se škodlivé látky tolik do medu nedostanou. Rozhodně bych do toho šel. Včelaření na střeše paneláku musí mít svoje nesporné kouzlo (navíc se prý v létě často pražandy opalují na střechách Smile).
Poptejte se ve VÚD ing. Titěry. Není rozdílu mezi medem z lesa a medem od včel z železárny. Před časem jedna vysoká škola dělala výzkum v tomto směru a protože výsledky nebyly podle očekávání, nechali toho. On toho bude vědět víc. Samozřejmě mikroklima lesa má zase jiné aspekty příznívé pro včely a jejich zdraví. Velká města mají pro chov včel velmi dobré mikroklima /vyšší průměrné roční teploty/ a nehrozí tolik ani otravy při ošetřování rostlin. Navic je v okolí spousta ploch, které jsou zarostlé plevelem, komonicí... a okrasnými stromy, keři. Snůškové podmínky třeba v Praze jsou hodně nadprůměrné.
To jsou samé dobré zprávy. Děkuji za ně!
Mám vytipovaná dvě místa, tak to zkusím oťuknout.
Tak jedno pěkné místo nevyšlo - zastupitelé Prahy 2 se bojí o bezpečnost návštěvníků parku. Asi tam nikdy žádné včely doposud nelítaly.
Předpokládám, že se tam během jara objeví úly někoho z komise či jejich blízkého známého.

Ale vzápětí jsem sehnal místo pro dva úly asi 5 minut chůze od bytu, takže jsem na tom vlastně ještě lépe.
Nezbývá než říci: "Děkuji zastupitelům Prahy 2, že jsem sehnal pěkné místo na území Prahy 10."

Již se na to náležitě těším. Úly i včelstva mám zajištěné, tak jen čekám, až bude vše k odběru.
Nějaké odkazy na videa o včelkách jsou na těchto stránkách: http://vcelarske-potreby.on-line-obchod....elach.html
Konkrétně o včelaři který má včelstva pod Vyšehradem je video úplně dolu označené jako "díl1", zmiňuje se i o kontaminaci včelích produktů - vosk, pyl a med. http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/112...17:20.html
Tato videa jsou i tady na fóru - Včely v televizním vysílání.
Ale je pravda, že jsem je shlédl ještě před nápadem pořídit si včely v Praze. To mne napadlo až mnohem později a tedy jsem na tento díl již nevzpomněl.
Děkuji za upozornění.
Mnoho zdaru ke včelaření v Praze Smile Krom dobrých snůškových podmínek tam bude, dle mého názoru vzhledem k minimálnímu zavčelení, také nízké riziko jakékoliv nákazy Smile
Díky!
Doufejme. Koncem roku tu, i když kdesi daleko na okraji, skončilo mimořádné opatření kvůli výskytu moru včelího plodu. Naštěstí to bylo negativní. Alespoň co vím.
Vzhledem k tomu, že začínám od nuly, tak letos žádné medobraní neočekávám.
To málo, co si donesou, jim raději nechám.
No, já jsem sice začal loni, ale až v 1/2 července, takže letos si myslím padne celá snůška na zesílení včelstev. Leda by nosily rychleji,než stihnou stavět a to bych jim asi něco vytočit musel Blush a v létě pak zase dokrmovat cukrem - už křečkuju zásoby a raději opět počítám se 30 kg/včelstvo, ať do toho můžou holky příští rok vlítnout se vší parádou Tongue
(19.03.2010 11:30)PetrM napsal(a): [ -> ]Tato videa jsou i tady na fóru.........

Posílám omluvenku Wink ,těch informací je na internetu tolik, že už nevím co jsem kde viděl, Musím si to tady všechno projít.
Začal jsem v červenci 2009 s oddělky (3). Letos chci rozšířit na 5. Přeji hodně zdaru.
Není třeba se omlouvat. Díky tobě jsem si to prohlédl znova Smile
Ahoj PetrM,
jsem asi ve stejné situaci jako jsi byl Ty v loni, CHCI včelařit a bohužel jinou možnost než v Praze nemám.Sad Prosím poraď jakým způsobem jsi získal stanoviště pro své včelky? Předpokládám tak 3 včelstva v 1/2 Langstrothech.
S veřejnými prostory bude nejspíš problém, protože si nikdo z úřadu nebude chtít vzít na triko, že by někdo dostal žihadlo. Alespoň na Praze 2 to tak bylo.
Měl jsem štěstí, že asi pět minut od bytu má dům se zahradou můj známý a tomu to nevadilo. Jeho otec tam kdysi měl také úly a sám pamatuje úly v každé druhé zahradě na Vinohradech.
(03.03.2011 2:03)Miroslav Mitrus napsal(a): [ -> ]Ahoj PetrM,
jsem asi ve stejné situaci jako jsi byl Ty v loni, CHCI včelařit a bohužel jinou možnost než v Praze nemám.Sad Prosím poraď jakým způsobem jsi získal stanoviště pro své včelky? Předpokládám tak 3 včelstva v 1/2 Langstrothech.

V jných velkých městech jsou hojně využívány střechy.Možná že by tudy vedla cesta.Smile
Přikládám trochu inspirace z Paříže.
Pěkný Hozno, jde vidět přístup od srdce....nakonec Paříž je plná zeleně a tak se tam včeličkám jistě dobře daří.
Gusta
Právě tyto obrázky z Paříže mne přivedly na myšlenku mít včely v Praze.
Nejde o tu zeleň, řekl bych, že poměrně velké procento našich měst je zelených ( pominu-li některá betonová sídliště v Praze, průmyslové čtvrti velkých měst . . . ) Na té Paříži je krásně vidět, že včelařit jde i jinak, než v závoji lesa a u řepkového pole. Ne každý má tuto možnost a chtěl by mít to své místečko. Nepředpokládám, že si někdo takto v centru velkoměsta pořídí 100 úlů, ale jen tak pro radost to jde. A ještě zpět k té zeleni, stačí se podívat na satelitní snímky toho svého města, většinou tam je bohatě zastoupená zelená barva, tedy potencionální snůška.
(28.08.2011 23:20)JKL napsal(a): [ -> ]Tak jsem našel pár odkazů na nový typ plastového úlu. Jsem zvědav jestli taky pronikne do českých krajů. Pro důchodce a na střechy ve městech by asi použitelný byl.
Takže mrkněte :
http://www.omlet.co.uk/products_services...0Explained
http://www.omlet.us/products_services/pr...he+Beehaus
http://www.youtube.com/user/jamesdearsle...5kVu7nBbJM
http://www.youtube.com/user/SC2854#p/a/u/1/eNoFgsQjMVw
http://www.youtube.com/user/OmletTV#p/a/u/1/ywRrujBJ96Q
http://www.youtube.com/user/OmletTV#p/a/u/2/0Xs_OVl25lw

Myslím si, že v prvom rade je dôležité, aby sa ľudia vrátili názoru, že včely sú samozrejmosť, ktorá do mesta určite patrí. Veľa z nich alergiu len "hrá", alebo skôr má panický strach z niečoho neznámeho pod vplyvom informácií o nešťastnom experimente - afrikanizovaných včelách a rôznych hororov, ktoré vyprodukovali "choré hlavy".

Pokiaľ by toto bola cesta, ako dostať včely a včelárov späť do miest, som za. Ako som už uviedol na inom mieste v tomto fóre, včeláriť sa začína na strechách a terasách Berlína, Londýna i Istambulu.

Slovenský včelár Milla používal obdobné ležany vo svojich kočovných vozoch. Samozrejme že drevenné. Ak si dobre pamätám, ako dôvod uviedol manipuláciu s nástavkami a využitý priestor. (Letáče by mali byť orientované na juh, juhovýchod. Takto sa mohli bezproblémov aplikovať dve rady úlov nad sebou.)
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Referenční URL's