Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Čistění vosku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Ok, tak co je to, kdyz mi vyvareni zustane zezhora zlury kolac vosku a uvnitr a dole seda hmota....? Diky, ptam se odbornika, protoze to nevim
Nevim čim to ted pančujou, ale parafín to už není. Slyšel jsem, že do toho dávají nějaký margarín, ale to je jedna babka povídala. Hod jsem fotku toho koláče, na to se rád podívám.
(19.11.2018 19:53)karelretik napsal(a): [ -> ]kosto děkuji...jestli jsem to tedy dobře pochopil, moje chyba je, že to klokotá a vaří " jak blázen" cca 20 minut....žil jsem v domění, že právě ten klokot odděluje nečistoty....ale opak je pravdou, zítra zkusím jen tak povalovat a dám vědět...(tedy doufám, že takto to chápu správně...Smile)

Každé vaření vosku a přidávání kyselin vosk poškozuje. Samozřejmě také styk s některými kovy mu neprospějí.
K tomu oddělování, vosk je tuk a na vodě plave. Takže princip čištění je vosk rozpustit ve vodě a nechat dlouho chladnout, vosk (tuk) vyplave nahoru, voda zůstane dole a mezi tím jsou odděleny nečistoty. Pomalé tuhnutí dá čas na kvalitnější oddělení, já nádoby s voskem dávám do termoboxu, ale stačí postavit na polystyren, dalším zakrýt a obalit vaťákem.
Skúšal niekto prevárať vosk vo vývare z rebarbory ???? Lebo rebarbora obsahuje organickú kys. šťaveľovú .
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's