Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Délka horní loučky Langstroth
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Jaká je celková délka horní loučky u Lang. v praxi používaná?

plánky mám a číst v nich umím, ale aby to nedopadlo stejně jako u 39*24 kde se v literatuře uvádí celková délka horní loučky 418mm a 99% výrobců úlů a přířezů ji dělají 415.

já jsem schopen si je udělat jak budu chtít, ale rád bych, aby to zůstalo kompatibilní s ostatními výrobci

Bobr
Já mám hor. loučku dlouhou 482 mm.
Výkres který "propaguje" PSNV je 482. ALe nutno si přiznat že po světě i v USA je více Langstrothů.

A v ČR je i více výrobců s trohu modifikovanými rozměry - ale jedná se spíše o různou výšku nástavků.
Hmm takže taky maglajz... kurnik občas lituji, že se to neudelalo jako na slovensku: tak a ted bude všechno zander 42 cm a 4 ruzné výšky...
Taky by se mi to tak líbilo Smile

Ještě bych dodal, že mám rámky od 2 výrobců a délka je v obou případech 482 mm, liší se výškou horní loučky 17 a 11 mm.
výšky rámků neřeším Wink

ani to, že už spousta výrobců louček přešla na 10mm loučky kol dokola (podle mě je to spíše plus) šlo mě o tu délku té horní loučky.

Ptal jsme se na to proto, že jsem si loni udělal úly přesně podle výkresů 39*24/11 rámků včetně drážek na ouška a pak, když jsem koupil pár přířezů na otestování mě vypadávaly do nástavku (zmíněná změna délky loučky ze 415 na 418) a musel jsem pak vylepovat falcíky 2mm nosníkem, aby to bylo OK a tomuto se chci při letošním přechodu na Langy vyhnout Wink

PS (drobet OT) : kdybych loni zvolil místo 39*24 rovnou Langa asi bych to měl letos o něco lehčí, ale takto si alespoň prověřím další včelařské dovednosti při změně rámkové míry
Propadnout rámek u LANGSTROTH úlu Big Grin
Vem si jen teoreticky, že vnitřní délka nástavku je 465 mm a délka s drážkami je 485 mm.
JDI NA TO LOGICKY.
Spodní délka rámku je vždy 448 mm - na každou stranu připočítej "včelí mezeru" 8 mm tj. 448 + (2 * 8) = 464 mm (mrkni ještě jednou na vnitřní rozměr nástavku ten je 465 mm). Drážky v nástavku pro uložení rámků jsou 10 mm tj. 464 + (2 * 10) = 484 mm (mrkni na délku nástavku s drážkami je 485 mm).
TEORETICKY - Kdyby jsi měl délku 484 mm u horní loučky rámku tak máš hrozně malou vůli jen 1 mm. A aby se ti povedlo propadnutí rámku musel by jsi mít délku horní loučky jen 475 mmExclamation

Z TOHO VYPLÍVÁ JEDINÉ: rozměr horní loučky u rámku musí mít max. rozměr 482 mm aby šel pohodlně vyndavat.

PROTO NECHCI ANI V NEJMENŠÍM VĚŘIT MAGLAJSU ROZMĚRŮ HORNÍ LOUČKY RÁMKU U LANGU V USA. To byl jistě novoroční fórek.Rolleyes
Ten rozdíl v míře rámků 39x24 u horní loučky z 418 na 415 také moc nechápu. A do toho si další výrobce udělá tlouštu ouška místo 6mm 10mm a je novinka na světě. Proto se budu raději držet Langstrotha, tam jsou výrobci u nás aspoň sjednocení a ten co není od toho si nic nekoupím.
Správná délka je od samého počátku 19 palců. Přesný přepočet je 482,6mm. Pro metrické přepočty se ustálilo zaokrouhlení na 482mm. Mezera, do které se rámek zavěšuje je 485mm. Vůle 3mm vyhovuje víc než 2mm při přesném aritmetickém zaokrouhlení na 483mm.

Plánek je na :
http://www.n-vcelari.cz/index.php?option...6&Itemid=5

Pokud budeme hovořit o tom, že existuje více Langstrothů, tak se můžeme někdy v nabídce setkat s nástavky na 8 rámků. V hodně dávné minulosti to bylo ještě 12 rámků v nástavku pro dvoumatečné včelaření. Běžné je však 10 rámků v nástavku. Je to tak samozřejmé, že se to ani v nabídkách neuvádí. Co se týká rozměrů rámků, tak tam je to jasné.
Je fakt, že někteří výrobci pro zjednodušení a zefektivnění výroby modifikují hlavně konstrukci rámků. Originální L rámek je mimořádně stabilní, trvalý a funkční. Různé modifikace tyto vlastnosti postrádají.
Je mi trochu smutno z toho, co dokáží udělat „zlaté české ručičky“ ze světového standardu. Asi bude stále platit co včelař to jiný úl. A asi také to, že dva včelaři jsou minimálně tři různé názory. A možná právě pro to je chov včel tak úžasná záležitost.
Hodně úspěchů po celý rok.
jj tyhle rozměry znám, ale mě šlo i o to zda jsou v praxi opravdu dodržovány. A protože jste se shodli že jo, tak udělám nástavky podle plánků a je to (někdy je to novátorství spíše ku škodě než užitku, ale semo tamo ty slepý cestičky taky musí někdo znovu prošlápnout, aby se vědělo, že je ta cesta fakt pořád slepá )
To je těžké obzvláště u vrchní loučky a v případě samovýrobců.Ten si milimetr někdy i více přidá ten ubere někdy na úkor či ve prospěch délky jindy tloušťky přířezu není to nic neobvyklého ani u jiných rámkovích měr.Mělo by být co je psaný to je daný no jestli to tak opravdu je toď otázkaBig Grin
Mám rámky od Kolomého - prodává dvoje jedny "originál" a druhé s nízkou horní loučkou.
"originál má všechny rozměry stejné jako http://www.n-vcelari.cz/index.php?option...6&Itemid=5, s následujícími rozdíly:
  1. šířka spodní části boční loučky je 27mm
  2. horní výřez v boční loučce je široký 27mm (odpadá složité zařezávání boční loučky do horní loučky)
  3. dolní výřez v boční loučce je široký 19mm (odpadá zužování konců dolní loučky)
  4. šířka boční loučky 35mm je dlouhá cca 70mm a né 85 (mám Lang 2/3, možná u vyššího rámku bude tato míra těch uvedených 85mm)
Úpravy nejsou na úkor stability rámku (teda jiný jsem nikdy neviděl), rámky stoukám bez šablony a jde to poměrně snadno.
To jsou ty modifikace výrobců, o kterých jsem se zmínil v předchozím příspěvku.
Ale objektivně:
Rámek se zmíněným zjednodušením má po sestavení správné rozměry. Šířka spodní části boční loučky 27mm je plně vyhovující a nepředstavuje žádný problém.
K rozšíření výřezů v boční loučce a vypuštění zářezů v horní a dolní loučce - je to podstatné zjednodušení výroby. Kdybych se zabýval komerční výrobou rámků, určitě bych o této redukci uvažoval. Své první rámky jsem takto dokonce vyráběl. Rámek se zářezy v loučkách je ale stabilnější. Proto ho používám. Nutno ještě podotknout, že stabilita rámku se projeví po mnohaletém používání. V době, kdy hřebíčky již nedrží tak pevně nebo vlivem používání kyseliny mravenčí nedrží vůbec.
Já měl kdysi od Jana Kolomého přířezy L-rámků přesně podle webu PSNV (i s výřezy ve spodní loučce). Byly to přířezy z velké výrobní serie, kterou vyráběl pro Rakousko. Ti by asi nestandard nevzali. Chybí nám konstrukční kázeň (aspoň u výrobců). Doma ať so to každý patlá jak chce. Ale pokud chci prodávat a nabízet L-standard, tak by to mělo sedět podle výkresů. Potom mají začátečníci zbytečné dotazy - viz předešlé příspěvky.
Petr Texl
Mám od Kolomého sesponkované na tupu, jeho poslední úpravu - tedy po té co si pořídil vytáčecí linku a začal dělat boční loučku až k horní hraně, a pak mám tayk rámky od nastavky.cz a vysoké ze Vsetína (Kotrla).

Od Kolomého je mám hotové a vydrátkované a za tu cenu nemám připomínek. Matelovic a Kotrlovy rámky (dle normy) jsem si sponkoval sám a ještě lepil, stejně tak jsem si kdysi dělal doma podle výkresu.

A taky jsem míval Brennery - dělané jen do malého zádlabu, nebo na tupo úplně.


A KAŽDÉ TAKOVÉ ZJEDNODUŠENÍ SE PROJEVILO NA TUHOSTI A PEVNOSTI! Čím jednodušší, tím vaklavější.

Na druhou stranu, za tu cenu co mám od Kolomého vydrátkovaný komplet rámek si je radši koupím 2xnové i při nižší životnosti, než je různě desinfikovat a opravovat. Ale i tak vydrží dlouho, nejstarší - na tupo - oslaví 10 let. Chce to jen je zpevnit hřebíkem, nebo sponkou z boku do horní loučky.
Já jsem s rámky od Kolomého také spokojen. minulý týden jsem objednal druhou várku...
nemáte někde foto toho upravenýho rámečku od kolomýho? u něj na webu jsem nic nenašel
Tady jsou fotky, bohužel mám doma jen jeden sbitý rámek. Pokud si vytiskneš výkres rámku v odkaze výše a přepíšeš kóty podle mého doprovodného textu, tak ani žádné fotky potřebovat nebudeš.

[Obrázky: P1040823.jpg] [Obrázky: P1040824.jpg] [Obrázky: P1040825.jpg] [Obrázky: P1040826.jpg] [Obrázky: P1040827.jpg]

Pavel
Přišly mi nové rámky - kvůli pokusům, jsem si objednal na plánovaný ležan sadu rámků ve velikostu JUMBO (Dadant/Langstroth s výškou rámku 285mm).
Kolomý mě překvapil - tyto vysoké rámky dělá bytelnější - horní loučka má výřezy i po stranách, spodní je stejná jako na Lang 2/3.


[Obrázky: P1040950.jpg]
Toto je standardní horní loučka pro Langstroth, pokud se nemýlím.
Stran: 1 2 3
Referenční URL's