Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Svíčky
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Tak mě tak napadá, že bych mohl vyzkoušet z přebytečného vosku odlít pár svíček. Bude to asi chtít vyrobit formu. Mate někdo o tom nějake informace? Z čeho vyrabět formu, jak upravit vosk aby byl pěkně žluťoučký, z čeho knot? atd...
díky F+ Smile
Tak mě napadá, že kdybych měl stejný nápad, před zasláním dotazu do konference bych zkusil nejdřív hledat v literatuře (třeba http://www.vcelky.cz/literatura.htm#doma...liho-vosku), nebo se zeptal strýčka Googla...

Poslat dotaz do konference a očekávat, že se někdo bude vypisovat se základními, běžně dostupnými, informacemi...??? HuhHuhHuh
Co trocha vlastní invence namísto lenosti?
(28.03.2010 22:31)František Kolčava napsal(a): [ -> ]Tak mě tak napadá, že bych mohl vyzkoušet z přebytečného vosku odlít pár svíček. Bude to asi chtít vyrobit formu. Mate někdo o tom nějake informace ? Z čeho vyrabět formu, jak upravit vosk aby byl pěkně žluťoučký, z čeho knot ? atd...
díky F+Smile

Co třeba Mr. Google?
Např.: http://www.tomasek.cz/svicky/index.html
Tady je postup na výrobu formy z LUKOPRENU N 1522 : http://www.vscht.cz/met/stranky/vyuka/la...zadani.htm

výrobce: http://www.lucebni.cz/main.php?action=detail&id=12

Taky nad tím přemýšlím, zatím nemám z čeho. Momentálně nemám ani souše na rozšíření, páč jsem teprve v červenci 2009 začal včelařit.
Rád bych reagoval na tu výrobu svíček. Sám se v nějakých pokusech angažuji.
Začal jsem ze svíčkami z mezistěn. Ohledně knotů, tak je zakoupíš ve včelařských prodejnách v ruzných tloušťkách.
Pokud se týká odlévaných svíček, tak lze zakoupit za něco málo korun (+/-150 Kč) jak plastové, tak železné formy, na internetu jsou jich spousty.
Formy jsem zkoušel vytvořit z různých materiálů, ale nejlépe se mi osvědčily silikonové formy.
Chtěl bych se zeptat na nějaké triky ohledně knotů na svíčky. Chtěl bych zkusit motané i lité. Je nějaká závislost mezi průměrem vyráběné svíčky a průměrem knotu? Jaký knot? Namočit ho v rozehřátém vosku, atp.? Díky Pavel.
Před pár roky jsem vyráběl svíčky z mezistěn pro náš obchod. To co se mi vůbec nedařilo je to,na co se právě ptáte.Knot musí být silnější čím více čím větší je průměr svíčky,ale najít ten správný poměr mi tedy nešlo.Když je knot moc slabý,tak se plamínek po chvilce utopí ve vosku a špatně se pak znovu zapaluje.Když je naopak knot moc tlustý,tak to dělá velký plamen,svíčka rychle hoří a čadí.Musí se to předem odzkoušet. Knot se nemusí předem namáčet ve vosku.Přečnívající konec k zapálení ale ano.Pokud se namočí celý knot má to tu výhodu,že se lépe přilepí k mezistěně když se začíná svíčka stáčet.Měl jsem také problém s tím,že svíčka chvíli hořela OK a po nějaké době začala skomírat až zhasla úplně.Jinak lité ani smáčené svíčky jsem nezkoušel.
(20.12.2010 10:33)pavelno napsal(a): [ -> ]Chtěl bych se zeptat na nějaké triky ohledně knotů na svíčky. Chtěl bych zkusit motané i lité. Je nějaká závislost mezi průměrem vyráběné svíčky a průměrem knotu? Jaký knot? Namočit ho v rozehřátém vosku, atp.? Díky Pavel.

Vřele doporučuji knížku Domácí výroba svíček ze včelího vosku.
Zdravím Forum.
Svíčky a různé figurky nebo vánoční ozdoby ze včelího vosku by mohly být dalším zdrojem příjmu ze včelaření a to hlavně před Vánocemi. Jenže výrobky ze včelích produktů nelze legálně prodávat tak jako prvotní včelí produkty, takzvaně ze dvora .

[Obrázky: Sn_mek_001.jpg] [Obrázky: Sn_mek_013.jpg] [Obrázky: P1010146.jpg]

Poradíte Vy zkušení a znalí legislativy těm, kteří jž zvládli výrobu svíček, ale v legislativě se nevyznají, co mají udělat, kam se mají obrátit, jaká povolení potřebují, aby mohli prodávat legálně výrobky ze včelího vosku spolu s medem, třeba i na tržišti, nebo dodávat do maloobchodu tak jako med?
Děkuji.
Pokud je to vlastní výroba tak klobouk dolu.
Je to celkem jednoduché, pokud nemáte živnostenské oprávnění na danou činnost a jedná se o příležitostnou činnost pak se lze držet § 10 odst. 3) a § 10 odst. 1 a) zákona o daních z příjmů. Kde je příjem z příležitostné činnosti do 20 000 Kč za rok osvobozen od daně z příjmů. Je třeba ale brát v úvahu i ostatní příležitostné příjmy, které se vzájemně sčítají. Pro včelaře je zejména důležité pravidlo o kalkulovaném příjmu 500 Kč/včelstvo, tzn. pokud máte např. 20 včelstev a za rok utržíte 10 000 Kč z prodeje svíček, pak přesně splňujete pravidlo o ostatních příjmech do 20 000 Kč za rok. Od roku 2013 by navíc dle návrhu MZE mělo dojít ke zvýšení limitu na 30 000 Kč.
Nu ano. Klobouku smeknutí moc neporadí, ale v každém případě potěší.

Včelaři Májovi díky za odpověď. Těch 20 000 zřejmě zahrunuje též příjem z prodeje medu a zřejmě nelze odečíst náklady. Zaujalo mne pravidlo o kalkulovaném příjmu na včelstvo 500 Kč. Nejdříve si ale vyhledám a nastuduji jmenované § zákona o dani z příjmu. Poté bych si dovolil ještě požádat o kozultaci.
Tedy pode Vaších slov, budu-li na trhu prodávat spolu s medem také sívčky, nedopouštím se ničeho nezákonného? Teda v rámci citovaného zákona.
Přesně tak, jedná se pouze o příjmy bez nákladů. Pokud by tam byly zahrnuty i náklady pak by se jednalo o zisk nebo ztrátu. Pokud nemáte živnostenské oprávění na danou činnost a součet všech příležitostných příjmů nepřesahuje 20 tis. Kč, tak se opravdu nemáte čeho obávat. V případě dalších otázek mě neváhejte kontaktovat.
Pročetl jsem výše jmenované paragrafy a jestli tomu dobře rozumím, tak jsou vlastně včelaři, podle ustanovení § 10 odst. 3) písmeno a), kteří mají méně než 40 včelstev, tímto ustanovením omezeni na částku osvobozenou od daně, 500 Kč x počet včelstev. To znamená - kdž má 20 úlů je to 10 000 Kč. Když má 5 úlů, tak je to jen 2 500. Má-li průměr na včelstvo 40Kg a prodá po 100 Kč, což je oněch výše jmenovaných a obecně tradovaných 20 000 osvobozených od daně, měl by vlastně 17 500 přiznat ke zdanění.
Může ovšem uplatnit příjem osvobozený od daně z jiné příležitostné činnosti do výše 20 000 Kč. Třeba z výroby svíček i když jsou ze včelího vosku, nebo z čehokoli jiného. Protože takováto činnost nesouvisí se včelařením.

Výroba svíček není zas tak velké unikum. Stačí koupit pár modelů, udělat si z nich formy, mít vosk a nebýt (abych to řekl kulantně) manuálně nezručný.
zákoná úprava neřeší snůšku včelstva ani prodejní cenu. Takže čistě teoreticky, pokud máte 40 včelstev, které Vám v sezóně přinesou 1 600 kg medu (40 kg/včelstvo) a Vy veškerou produkci prodáte "ze dvora" za 100 Kč, pak jsou Vaše příjmy osvobozeny od daně z příjmů dle § 10 odst. 3) a § 10 odst. 1 a) zákona o daních z příjmů, přestože Vaše skutečné příjmy činí 160 tis. Kč. Je to dáno právě tím, že zákon předpokládá že Vaše tržby jsou rovny 500 Kč z jednoho včelstva, tzn 40 x 500 Kč = 20 tis. Kč. Pokud neprodáváte nic jiného než med a svíčky, pak pro Vás bude nejjednoduší, když si vše dosadíte do jednoduché rovnice:

20 000 - 500 x V = S

kde:
V...je počet včelstev
S...maximální možné tržby za svíčky, které ještě budou osvobozeny od daně z příjmů
Takže jsem si to vyložil špatně. Pročetl jsem také rubriku daně na foru a už je mi to jasné. Ta právničina je hrozná řeč.
Díky.
Jak dlouho cekat od naliti vosku do formy na ten spravny cas kdy svicku mohu vytahnout bez poskozeni.? Chapu,ze vse zalezi od velikosti,ale trebas je nejaky ukazatel,ktery nevidim ci neznam.
Opravdu to záleží svíčka od svíčky. Zásada asi je, že je dostatečně zatuhlá alespoň vnější vrstva. Já to třeba na tuhnutí dávám do ledničky. Zatuhne vnější vrstva, vyndám z formičky a nechám ztuhnout a chladnout dál v ledničce. Udělám tak 5 svíček a ty 4 předtím už můžu vytahnout a upravit knot. Chce to vyzkoušet.
Pokud se někdo chce věnovat výrobě svíček v trošku větším množství, než pro osobní potřebu, bude vhodné mít několik sad forem, aby zbytečně nečekal na dostatečné zatuhnutí vosku.
Dnes jsem skusebne zapali par svicek,ale nejak to pri horeni praskalo,prskalo..Cim to,kde je chyba?
Co s tim? pretavit?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Referenční URL's