Díky všem za odpovědi, takže znáte někdo opravdový invert, tedy jak psal Boris jenom směs jednoduchých cukrů glukózy a fruktózy, nebo nic takového neexistuje a je to jen marketingová slovní hříčka?
(27.02.2014 9:28)Maky II napsal(a): [ -> ]I když se od ledna jmenuje jinak, já na Apivitalu zimuji...Krmení probíhalo v pohodě, protože na něj nenalétavají hordy včel.
Nevím, jaké jsou zkušenosti ostatních, ale ani při krmení cukrem nepozoruji žádné nalétávání hord včel...
(26.02.2014 20:26)Kohout napsal(a): [ -> ] (26.02.2014 19:34)Adzo napsal(a): [ -> ]chcem trošku pošetriť lietavky,lebo dosť ich v tomto veternom počasí hynie pred úľmi.
Lítaj víc pro vodu než ze včelstev bez CMC?
Zatiaľ nepozorujem zvyšenú aktivitu na napájačke je ale možné,že to je zamračenym počasím.Všimol som si zvyšenú teplotu na vrchu plodiska a silnejšie rodiny sa už prejedli durch,takže im chutí.
(26.02.2014 19:04)Adzo napsal(a): [ -> ]Dnes som do 20 rodín položil na rámiky CMC Apitom P s peľom od Baraníka,tak som zvedavy čo to s včielkami spravy.Máte s tymto cestom dáke skúsenosti?
Adzo,ja mám skúsenosť a vcelku dobrú! Vyskúšal som ho v roku 2010. Slabšie som zakŕmil a tak na jar som im hodil záchranné koleso! Ale to základné cesto bez peľu!Dobrá kvalita a slušná (vtedy) cena!
(06.10.2017 8:53)Mlha napsal(a): [ -> ]Vymírání včelstev ohrožuje produkci plodin. Odborníci včelám zkouší posílit imunitu
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/22...it-imunitu
To mi připomnělo obrovské kvantum stánků na Apimondii s tímto sortimentem.
Mě to moc nezajímalo, ale nedalo se tomu vyhnout. Jeden maník mi ukazoval výzkum, ze kterého vyplývalo, že to jejich krmivo je skoro tak dobré jako pyl s medem, zatímco jiná zcela propadla .

Na vědecké úrovni tam byl příspěvek, který porovnával složení bílkovin pylů, kašičky, těla včely a doplňků víceméně problém těch výživových doplňků je v tom, že aby to bylo levné je to ze soji nebo obilí a to je na hony vzdálené od toho co obsahuje pyl.
Mimochodem ta Aslı Özkırım z Hacettepe University v Ankaře, které se ve videu krátce mihne je mezi tureckými včelaři velmi oblíbená. Je to, nebojím se říct "místní včelařská superstar".
Ta česká část videa má nejvyšší úroveň. Pokud nebude dáno do pořádku užívání půdy a dotace nezačnou půdu chránit na rozdíl od současného stavu, kdy ji ničí, tak se situace včel a ostatního hmyzu
nemůže zlepšit.
Ve staré knize, co mám, se píše, že je vhodné jako náhrada za pyl dávat na jaře včelám sójovou mouku. Ne, že bych to chtěl praktikovat, u mě je pylu dost, jen mě zajímá, jestli to někdo zkoušel a jaké byly zkušenosti...
Sojovou mouku jsem aplikoval někdy v 70-tých letech ,pokud si pamatuji braly to docela fest -byly od toho jak mlynáři

takže asi jó při nedostatku pylu
Dokonce se sojová mouka prodávala pod názvem sojapyl ve včelařských prodejnách. Nevím zda dosud, nezajímám se o to. Zkušenosti jsou takové, že včely za jarního nedostatku nabídky pylu v přírodě sojapyl rouskovaly a donášely do plástů, aby jej následně při nabídce pylu v přírodě vynášely z úlů jako nečistoty. Sojová náhražka (sojapyl) nemá výživné hodnoty využitelné včelstvem. Stejně tak je možno pozorovat, že včelstva v době brzkého jara v době nouze o přírodní pyl rouskují kde co. Piliny, saze, popel, ... Dříve včelaři ve snaze pomoci včelám používali i jiné náhražky. Ve včelařské literatuře staršího data se lze dočíst i o požití kyselého neodstředěného mléka nebo kvasnicích tebi, kterými včelaři obohacovali medocukrové těsto a v předjaří podávali včelstvům. Zkušenosti byly však velmi rozporuplné. Uvádí se, že v některých případech to vyvolalo u včelstva hromadné kálení s fatálními následky. Zkrátka, přírodní pyl, "neobohacený" pesticidy, je nenahraditelný.
JK
Děkuji.
Také se tam píše o vejcích.
Nechci to aplikovat, jen mě zajímá jak se včelařilo dřív...
(21.12.2020 11:21)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Zkrátka, přírodní pyl, "neobohacený" pesticidy, je nenahraditelný.
JK
priatelia dávate niekto zavčasu na jar včelám jemne pomletý peľ mimo úľov aby si ho rúskovali a nosili do úľov?
Porovnával niekto účinnosť tých zázrakov z včelárskych predajní, myslím "medocestá na vitalitu a pod."...
Nemyslím či to capol na rámiky všetkým rodinám, ale či bol rozdiel vo vitalite (?) v rodinách ktoré mali a ktoré nemali "doping"...
Ahoj, jaké jsou zkušenosti s Apivital sirup? Používá někdo? Co jsem se díval moc info od včelařů na netu není jen nějaké starší diskuse..
Oddelky krmim celou sezónu testem a na začátku září dostanou kybl invertu . Berou ho úplně v pohodě
Také ho používám , je to pohodlné a rychlé. Prodávají i stáčený, je o něco levnější. Kbelík vyberou jako nic, další výhoda je, že podle mého tolik neláká k loupežím, asi jinak voní
(05.03.2022 10:39)goro napsal(a): [ -> ]Porovnával niekto účinnosť tých zázrakov z včelárskych predajní, myslím "medocestá na vitalitu a pod."...
Nemyslím či to capol na rámiky všetkým rodinám, ale či bol rozdiel vo vitalite (?) v rodinách ktoré mali a ktoré nemali "doping"...
Zkoušel jsi řasu? Nevím, jestli to ještě Koblížek prodává, ale je to podpořeno výzkumem u nás.
https://vetweb.cz/rasa-chlorela-ovlivnuje-zivot-vcel/
Koneckonců, chlorella se sehnat dá.
Tomáš neskúšal ...po piatych rokoch asi bublina praskla...
Neviem či Martin skutočne ešte dnes niečo s chlorelou niečo vôbec má do činenia...
V každom prípade mala výhodu, že prášok mohli včely rúskovať a nosiť bielkoviny do úľa...
Já myslím, že přírodní pyl nejde ničím nahradit. Mám takový každoroční ritual, kolem Února sbírám jehnědy na liskach, doma vytáhnu síto na houby, pod síto dám gumový ubrus a nechám hezky v teple jehnědy ať se vypráší. Pyl vyklepu, sesbiram, usušim a přidám do směsi na medocukrové těsto a když se táhne chladné jaro tak tím holky startuju.Je to pracné, ale kdo má pár včelstev... Urcitě lepší než cpát soju, kvasnice a podobně věci do včel.
Tak sóju už dnes snad nikdo nepoužívá, to jsi trochu zaspal.