Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Krmné doplňky a náhrady
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Bílkovinné doplňky pylu se používají běžně ve světě ve velkoprovozech a je několik firem, které je komerčně vyrábějí. Soudím z toho, že tedy svůj význam mají. Zároveň soudím, že naše negativní místní zkušenost se sojapylem a jinými zkoušenými náhražkami platí pro snahu nahradit pyl a pro tyto náhražky. Jinde osvědčené doplňky mohou dobře fungovat i u nás, stačí to zkusit (což jsem, pravda, doposud neprovedl).

Více třeba tady:
http://www.honeybeeworld.com/misc/pollen/default.htm
a nahrubo cituji ze stěžejních odstavců; termín pro výsledný produkt pattie překládám pracovně jako placka:

"Nejzákladnější složkou ve zde popisovaných plackách jsou bílkoviny, ačkoliv ostatní základní výživové složky jsou ve směsi také obsaženy. Je zdánlivě možné vyrobit placky, které načas úplně nahradí přírodní pyl, ale to zde není cílem. Snahy zcela nahradit přírodní pyl umělou výživou nejsou spolehlivé a často končí dočasným úspěchem, ale konečným oslabením včelstva.

Účelem těchto placek je doplňovat přírodní pyl - čerstvý pyl přeměňovaný ve včelí chléb a ukládaný v plástech - a pro tento účel fungují velmi dobře. Dlouhá období (více než několik týdnů) zkrmování těchto placek bez dostupnosti přírodního pylu však může vést ke stresu včelstva a právě k tomu oslabení, kterému se snažíme vyhnout."
-----------

Ivan Černý
Tady je na toto téma pěkná prezentace:

Páni, "vynikajúca" téma, dajte svoje včelstvá tam, kde je peľu dosť a máte po starosti! Vo svojej dlhoročnej praxi som odskúšal aj navoňaný sójapeľvyrábaný u vás, niekoľko sezón. Včely čo uložili do buniek, vždy spotrebovali (L.B.,tvrdí že ho vynášali) , žiadne vyhadzovanie z buniek takže význam to malo. nebolo tak ideálne počasie, ako my máme už 35 rokov
V .L. - pridávalo sa aj mlieko! Ja nie, už vtedy som vedel, že včely nemôžu mlieko spotrebovať, včely nemajú enzým "laktózu"!
Nerozumiem tomu, prečo vás privádza do nadšenia, možno je to potrebné tam, kde je na jednom stanovišti 500 a viac včelstiev. Tak ako naša tak i vaša krajina je na včelárenie vhodná bez proteínového prikrmovania, možno na väčšej rovine, kde nie sú peľodajné kry. Anton
Souhlas Antone, je-li normální rok a včely v zimě spí není nic třeba - pylu budou mít nanošeného dost. Mám ale jedny nějaké otužilé včelky, které plodovaly pořád a teď už jako jediné vylétávají i při teplotách těsně nad nulou. Ty si bouhužel ty zásoby vybraly.
Blbé je, že člověk na podzim netuší, že některé extrémistky takto dopadnou a na jaře je člověk už těžko něčím dokrmí. Leda to sebrat od jiných.
Z drůbeže, prasat a hovězího dobytka jsme udělali kanibaly, cpeme do nich masokostní moučku, antibiotika a podobné sajrajty. Jen v klidu začněme deformovat přirozenou potravu včelám, za pár desítek let nám děti poděkuji.
(09.03.2012 15:16)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]... V.L. - pridávalo sa aj mlieko! Ja nie, už vtedy som vedel, že včely nemôžu mlieko spotrebovať, včely nemajú enzým "laktózu"!

Srdečne pozdravujem a teším sa Tvojmu návratu.

Čítal som o tom. Sám som to nikdy neskúšal žiadne náhražky. Ale ako to tu už niekto spomínal, akonáhle je prínos peľu z prírody, odoberanie týchto náhražok skončí.

Ak si dobre pamätám, boli experimenty s konzervovaným peľom, sušeným a potom rozomletým peľom prípadne s peľovými "plackami". Dokonca aj s vytraseným peľom z kvetov z liesky.
(09.03.2012 15:16)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]Páni, "vynikajúca" téma, dajte svoje včelstvá tam, kde je peľu dosť a máte po starosti!

Antone, tohle je samozřejmý předpoklad dobrého stanoviště, že dostatek přírodního pylu je základ, se asi bez problémů shodneme. U podávání doplňků jde o něco jiného: o situaci, kdy se včelstvo rozjede předjařím s plynem na podlaze a pak přijde třeba čtrnáct dní bezletového počasí. Bez placky musí dupnout na brzdu.
Dál je to o přístupu každého včelaře a podmínkách jednotlivých stanovišť. Někdo akceptuje doplňky, jiný ne, někdo akceptuje případné zbrždění rozvoje, pro jiného by to byla nepřípustná ztráta.

Ivan Černý
Ake mate skusenosti s rozomnletym pelom ci pelovymi plackami? Beru to vcely?
Ivo, touto etapou som dávno prešiel a pomocné barličky pre včely odmietam. Prečo?. Pretože je to zbytočné, ak sa náhodou vyskytne počasie (nízka teplota, dážď a pod.) včely za vodou a peľom nelietajú, vtedy ani "placky" CMC s prídavkami bielkovín včelstvu ako celku nepomôžu a nakoniec včely majú skôr prebytok uloženého peľu v plástoch. Príprava a podávanie rôznych pevných krmív, nie je potrebná, ak majú v úli dostatok invertovaných zásob. Nie raz sa mi stalo, že odporúčané bielkoviny v CMC ostali nevyužité , cukor a med v ňom áno. Odvtedy som zástanca dať včelám do zimy toľko, aby prekonali i horšie chvíle, jednoducho moje včely nepotrebujú povestnú barličku, no ak si myslíš, že to tvojim včelám pomáha, tak im ich dávaj. Ale vedz, že tieto zásoby musia najskôr invertovať, čím sa včely predčasne opotrebovávajú a hynú. Mladé včely sa liahnu, no zimné rýchlo odchádzajú, takže včelie teleso nezväčšuje. Anton
jediny vyznam ma podavanie vody,aj to len v kratkom predjarnom obdobi ked su teploty na hrane tak,ze sa s nasatou vodou niekde z potoka vcely nemusia vratit kvoli podchladeniu..
ahoj lidi, máte někdo zkušenost? APISMIX - tekutá potrava pro včely. díky za info.
Zatím žádné, objednal jsem 28l, jedno včelstvo nakrmím a na jaře ti řeknuSmile
Krmim izoglukozou. Predzasobovanie nema vyznam - ceny su uz roky stabilne - ca 0,80 EUR/kg.
Matej1,kde ju kupuješ a koľko stojí,tá je na litre alebo kilogramy?
Kupujem ju v Pezinku vo firme Berenntag. Cena je za Kg. Beriem ju v zasobnikoch po 1400kg. Naplnia aj mensie, prip. vlastne, ale cena je potom o nieco vyssia - poplatok za plnenie je 4,80 bez ohladu na velkost nadoby.
Koukal jsem na to na jejich stránkách. Izoglukózu jsem přímo nenašel. Ale strýček google říká, že ji tam někde mají. Ale, chce to asi volat. Chtěl jsem se ale dočíst, cože to tedy je. To se ale v té záplavě chemie nepodařilo. Nicméně jsem se dozvěděl, že ta firma má snad v nádržích tekuté vše. Je libo prase, dort, chlast,....
Je to z kukuřičného škrobu
"...Izoglukóza je polysacharid, v němž je zhruba 55 procent fruktózy a 45 procent glukózy...."

Mě to přijde nějak moc chemické. Chce to vědět:
- jestli se s tím dá vůbec krmit
- jestli je 1 Kg izoglukózy ekvivalentem 1 kg cukru (bráno 1 kg krmení)
- jestli je cena výrazně levnější než cukr. Opakuji Výrazně. 0,8E mě nepřijde výrazně.
- jak dlouho se to dá v nádrži doba skladovat - surově na paletě v boudě.

Já si myslím, že zůstanu u cukru. Dneska byla v Bille akce - krystal za 18.90. kdo má 300 včelstev musí samozřejmě uvažovat jinak. Chápu.
Jestli tam někdo budete volat, tak nahoďte alespoň cenu. Ať víme.
Ono to bude asi hlavně o pohodlnosti a rychlosti při krmení (při více včelstev) a ne o ceně.
(15.12.2012 20:28)Matej1 napsal(a): [ -> ]Krmim izoglukozou. Predzasobovanie nema vyznam - ceny su uz roky stabilne - ca 0,80 EUR/kg.

přepočtem to vychází cca 20,- kč/kg
(03.01.2013 21:20)Himbajz napsal(a): [ -> ]Koukal jsem na to na jejich stránkách. Izoglukózu jsem přímo nenašel. Ale strýček google říká, že ji tam někde mají. Ale, chce to asi volat. Chtěl jsem se ale dočíst, cože to tedy je. To se ale v té záplavě chemie nepodařilo. Nicméně jsem se dozvěděl, že ta firma má snad v nádržích tekuté vše. Je libo prase, dort, chlast,....
Je to z kukuřičného škrobu
"...Izoglukóza je polysacharid, v němž je zhruba 55 procent fruktózy a 45 procent glukózy...."

Mě to přijde nějak moc chemické. Chce to vědět:
- jestli se s tím dá vůbec krmit
- jestli je 1 Kg izoglukózy ekvivalentem 1 kg cukru (bráno 1 kg krmení)
- jestli je cena výrazně levnější než cukr. Opakuji Výrazně
- jak dlouho se to dá v nádrži doba skladovat - surově na paletě v boudě.

Já si myslím, že zůstanu u cukru. Dneska byla v Bille akce - krystal za 18.90. kdo má 300 včelstev musí samozřejmě uvažovat jinak. Chápu.
Jestli tam někdo budete volat, tak nahoďte alespoň cenu. Ať víme.

Pokusim sa strucne.

Nazov ISOSWEET 250

Krmim s tym poslednych ca 10 rokov ( s vynimkou 2 rokov ked bol cukor podstatne lacnejsi ako toto ).

1kg cukru treba rozpustit v ca 0,4L vody. Tuto musia vcely nasledne odparit. V efekte je z 1kg cukru 0,9 - 0,95kg zasob. Iso obsahuje 22% vody, takze po odpareni mi zostava ca 0,95kg zasob.

Skladovatelnost bez problemov aj v miestnosti kde mrzne.

Ziadna praca s rozpustanim - pri 5T rocne ocenite Smile

Cena - kolko je v CR DPH na cukor ? - spominam si, ze ste mali 10%, ale v SR je to 20% ...
Cena bola 0,65 EUR/kg bez DPH ( sezona 2012 )
Dík moc za odpověď. Takhle vysvětleno to už nevypadá tak strašidelně.
Matej: Ako to vcely beru? (lepsie/horsie ci rovnako ako rozpustenu sacharozu)
Ako vcely na tom prezimovaju?
Kde sa to da kupit/objednat?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's
  • Včelařské fórum – o včelách a včelaření: https://www.vcelarskeforum.cz/index.php
  • :