Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Barva a orientace včel
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Zajímalo by mě jetli máte nějakou zkušenost jaký vliv má nátěr úlu na orientaci včel. Někde jsem četl že včely nevidí(hodně špatně vidí) červenou barvu, ale přitom červené úly jsem už na hodně fotkách viděl a červené česnové uzávěry se taky prodávají. A jěště jestli když natřu třeba celý úl na modro jestli je lepší česno natřít jinou barvou nebo ho nechat ve stejné co je celý úl.
Rôzne farby úľov na včelnici vytvára pekný kolorit, ľuďom sa to páči, ale nič viac. Istotne u teba týmto názorom vyvolám týmto názorov zmätok mysle, keď v literatúre sa podsúva ľuďom, že je to dôležité. Ja už 30 rokov natieram všetky úle jednotnou farbou, trávovo zelenou. Orientácia nie u včiel vyvinutá, predstav včely v prírode všetky stromy sú šedé a nevýrazné, žiadne červené a modré či žlté letáče a včely v lese žili a žijú až doteraz.

Včela má na orientáciu lepší mechanizmus, už po prvom výlete z úľa sa otočí a to každá mladá včely k letáču a ukladá si do pamäti všetky detaily,npr. výška letáča na zemou, výška úľa ale oveľa detailov ako ich ja uvádzam. Keď si to zapíše do "fotografickej" pamäti, vylieta vyššie a zhora to urobí isté a celé okolie včelnice z mapuje, nakoniec jej ostáva na orientáciu slnko, ktoré je umožňuje aj návrat do úľa.

Tak ak natrieš úle len jednou farbou aj bez zvýraznenia, včely dokážu si dokonale zapamätať svoj úľ na celý svoj pomerne krátky život. Za tých 30 som nezaznamenal žiaden zmätok na letáčoch, či zalietavanie do vedľajších úľov, žiadne rabovky včelstiev, jednoducho včelstvo dokonale funguje i pri jednofarebnom úli. Američania to už dávno pochopili a používajú taktiež jednu farby v ich prípade bielu. No ale nič ti nebráni, aby si mal svoje úle farebné
Uvedl bych to asi takto: má změna barvy nějaký vliv na správnou orientaci včel? Podle mých pokusů žádný. Pokud by to vyvolávalo zmatky, tak by to mělo nějaký význam.
Je známo, že včely vidí jen určité barvy. Bílou , modrou a žlutou také UF, ale tu nevidíme my. Také jsou schopné rozeznat tvary. Takže rozeznají kolečko od trojuhelníku, ale pro orientaci to není tak kritické. Co je duležité aby úly které dáte do řady blízko sebe, aby neměli česna stejným směrem. Stačí pootočení o pár stupnů a je to OK. Stalo se to známému. Dal včely do lánu borůvek a seřadil je jak vojáky. No a včely zalétávaly a on ztratil dost matek. Takže každého varuje. Jinač barvičkám a odstínům se meze nekladou. Přece jen to říká hodně o včelaři. Nevím, ale proč moje úly se žlutým česnem mají vždycky více medu. Dodgy
Zaujímava teória s tými matkami.... stratila sa matka z úla, ktorý bol osamotený. CoolWink Samozrejme, inak súhlasím.
I přes předchozí příspěvky tomu (možná mýtu) věřím, že se včely podle barev orientují docela dobře. Důvod mám tenhle - jaký by pak mělo smysl, že se u různých rostlin vyvinuly pestrobarevné kombinace barev květů? Pro radost člověka určitě ne.

Takže protože mám v plánu čelní stěny nástavků (které stejně hodlám natírat - ochana styroduráků proti degradaci UV zářením), zvýraznit různými barvami, rád bych to udělal tak, aby to dávalo nějaký smysl. Jenže u nástavkových úlů, oproti nabarvení stěn stabilního včelína, se ty kombinace barev jednotlivých úlů budou měnit - přidání nebo podložení nástavků, a asi i opakovat. Z těch pár barev těžko utvořit kombinaci barev a tvarů, které se nebudou opakovat. Nebude pak takové opakování včelám v tom naopak dělat v hlavách binec? Když třeba budu mít na čelní stěně nástavku žlutý trojúhelník, a o tři úly dál někde stejný nebo podobný nástavek, nekoleduju si aktivně o zalétávání a zmatek včel víc, než když budou všechny nástavky stejné?

Nakoupil jsem dneska dvě plechovky hnědého balakrylu, jednu žlutou a jednu bílou (s možností dotónování do modré nebo zelené) s tím, že základ úlů bude ta hnědá, a na čelní strany namaluji různé symboly různými barvami. Říkám ženě, aby mi poradila nějaké pěkné kombinace barev a symbolů, aby se jí to taky líbilo Cool a na to ona přišla s výše uvedeným problémem. Což mě, přiznávám, nalomilo, protože kritika mi přijde konstruktivní a nasadila mi brouka do hlavy. Zároveň ale nevím, jestli jsem schopen udržet provozně třeba ten žlutý trojúhelník jen v rámci jednoho úlu. Asi ne. Co si o tomhle pohledu na věc myslíte, mám řešit pestrobarevné úly, nebo požádat prodavačku, jestli by mi ty barvičky nebyla ochotná vyměnit radši za samou středně hnědou, a barvení čel zavrhnout jako nejen zbytečné, jak se tu uvádí, ale dokonce veskrze škodlivé? Huh Díky za rady,

H.
Já bych natřel dna, letáky a česna, ty se neprohazují. Když jsem si posledně krátil čas empirickým pokusem, tak když jsem tam měl kolečko vedle křížku zalétlo se mi o +-7 létavek/hod na úl více, než bylo kolečko vedle trojúhelníku. Smile Dělám si legraci, také jsem si kdysi lámal hlavu podobnými (zbytečnostmi), ale tím si musí projít každý sám. Zkušenost je nepřenositelná a jen obtížně sdělitelná informace. Hlavně se ti to musí líbit, včelám to je podle mě šumák. Spočítat si to nedokážu a samy to ještě nikomu neřekly. U oplodňáčků jsem si jednu chvíli všiml nějakých rozdílů v úspěšnosti, ale podruhé se mi to zatím nepotvrdilo, takže jako by nebylo nic.
Taky uvažuju podobně. Ovšem trojúhelník špičkou nahoru a dolu, čtverec rovně a nakoso a kolečko v kombinaci se čtyřmi barvami vytvoří 20 variant, což na jednu řadu úlů asi stačí. Samozřejmě za předpokladu, že značím jen dna (mám vysoká), nikoliv nástavky.
Zatím jsem to nezrealizoval - dosud jen udržuji jednotnou barvu oček nástavků nad sebou, což je dost pracné a už mě to přestává bavit.
Pokud chceš označit nádstavky označuj jen dolní, udělej z plastu nebo překližky destičku patřičné barvy a tvaru. Pak tu detičku upevni na úl suchým zipem od 3M suchý zip 3M pokud chceš můžeš kdykoli oddělat bez poškození jen ať je u všech tvarů zip na stejném místě pak zůstane jedna strana zipu na úlu a druhá na značce.
Jelikož zip od 3M má obě strany zhodné tak pak můžeč volně rotovat nádstavky a předělání znaku je otázkou sekund.
Zip se dělá i transparentní tedy nebude rušit pokud značku nepoužiješ.
Jak to ty včely dělaly ty celé miliony let, že nezabloudily když neměly na brti strakaté puntíky? No jak je vidět stále platí: "učit se, učit se, učit se" ... Jen jestli se ty barevné malovánky nedělají spíše pro lepší orientaci zlodějů, aby nebloudili? Ale, kdo si hraje nezlobí Tongue. Hezký den všem.
JK
(29.04.2016 17:54)lusat napsal(a): [ -> ]ale tím si musí projít každý sám.

No jak to tak čtu a přemýšlím nad tím, tak já asi ne. Nástavky jsem natřel tou hnědou a tím to asi ukončím. Cool

Díky za tipy a názory. Wink

Jenom mi to nedá a k tomu co říká pan Křapka bych dodal, že po ty milióny let nebylo pro včely úplně běžné, že by na 20 metrech sídlilo v řadě vedle sebe 20 včelstev a měly do každé z těch dutin 3-5 otvorů.
Taky se touto problematikou zabývám. V brožurce Včelaření v nízkonástavkových úlech z roku 1994 od Ing. Květoslava Čermáka jsou uvedeny 4 barvy – bílá, červená, modrá a žlutá. Naproti tomu v knize Ilustrované včelařství od Yves Gustin jsou na straně 38 a 69 uvedeny barvy – černá, fialová, žlutá, oranžová, bílá a modrá. Dále je v této knize uvedena poznámka: „Pro orientaci včel není tolik důležitá barva úlu, jako geometrické tvary. Není doporučeno používat zelenou a červenou barvu, protože si ji včely pletou s černou barvou.“. Vzhledem k tomu, že včely vidí více do ultrafialového spektra než lidé, tak bych logicky vyřadil červenou barvu. Proto bych více věřil výkladu z druhé knihy. Možná by stálo zato se zeptat někoho z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.
(30.04.2016 12:33)indrah napsal(a): [ -> ]
(29.04.2016 17:54)lusat napsal(a): [ -> ]ale tím si musí projít každý sám.

No jak to tak čtu a přemýšlím nad tím, tak já asi ne. Nástavky jsem natřel tou hnědou a tím to asi ukončím. Cool

Díky za tipy a názory. Wink

Jenom mi to nedá a k tomu co říká pan Křapka bych dodal, že po ty milióny let nebylo pro včely úplně běžné, že by na 20 metrech sídlilo v řadě vedle sebe 20 včelstev a měly do každé z těch dutin 3-5 otvorů.

Souhlasím s vámi. Jen se zeptám, proč jste natřel nástavky na hnědo? jsou tenkostěnné?

Už jsem si váš příspěvek přečet a tak si dovoluju vám radit že za B.

A přidám.

V jůesej a i jinde barví na bílo. Kvůli přehřívání. To je děs a hned špinavé a strašně to bije z velké dálky do očí. Proto jsem já zvolil Luxol Pínia a dávám do něj asi tak 25-30% objemu (po smíchání) fermeže. Sice to blbě schne, ale díky té fermeži je to dobrý nátěr (až po třetím natření). V přírodě to tak "neřve" a je to světlé. Česna nijak nerozlišuju, vše je stejné a žádnou dezorientaci jsme za 50 let nepozoroval i když jsem pošetilosti s různobarevným barvením dělal taky - naučili mě to tak předkové. Díky nouzi při znovuzřizování vybavení a provizornímu řešení, že vše bylo stejné s tím, že to časem doladím se ukázalo, že ladění je blbost a včelám je to úplně fuk!
Referenční URL's