Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přechod z Optimalu na Langstroth
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Sklepnout na mezistěny? Souše nemám žádné.
Oddělky budou na čtyřech rámcích.
Asi to nebudeš mít jednoduchý. Já taky uvažuji, jak bych to řešil já, a to mám kde brát. Do rohu přišroubuj. prkénko 17x10 na 3 rámky. Čtvrtý a pátý bude lang. Potom 42 se zásobami na laťce a další langy. Pokud máš kde vzít plod, byl by 4, nebo alespoň smést trochu včel. Jakmile vystaví a zaplodují langy a vyběhne plod na 42, odebrat a přehodit zásoby na 42 místo nich. Až odšroubuješ prkénko, doplníš langy i na druhé straně. A KRMIT. Pokud krmíš lahvemi 3:2, tak raději častěji a méně, aby cukr nezačal kvasit. Při 12kg do konce července budeš mít vystavěno a možná, že i druhý nástavek. Ty zásoby na 42 jim tam můžeš nechat přes zimu. U nich dostavovat nebudou. Navíc budou u kraje. A teď mě zajímá jak dopadneš, tak dej vědět.
Čím víc o tom přemýšlím, tak si říkám, že to přemetení na mezistěny asi nebude zas tak špatný nápad. Pořád lepší, než vymýšlet a konstruovat různé nástavce na rámky.
S intenzivním krmením počítám a předpokládám, že budou mít silný stavební pud, takže by jim ty čtyři rámky moc chybět nemusely.
Zdeněk Brentner, PetrM : Pokud použije přemetení na mezistěny a počká, až zaplodují Langy, co s původními rámky? Pokud bude matka plodovat do původních Optimalů i nově vystavěných Langů. U mladého a slabého včelstva může být dosti znát, pokud se původní, už znovu ( částečně ) zaplodované rámky odstraní. Nebo je to postavené hlavně na pudu matky klást do středových rámků v nástavku?
Jak píše Zdeněk, šoupnout je nad mateří mřížku do druhéno nástavku, abych nepřišel o líhnoucí se plod a zásoby.
Tedy pokud se tam vejdou na výšku. Huh
. . . Na to mřížku a nad to rámky z oddělku. . .
Špatně čtu, já pročítal #23 a tohle info bylo v příspěvku #20 "za rohem".
Další řešení je změnit dodavatele oddělků a bylo by to bez problémů - že mne to nenapadlo dřív? Idea
To je teoreticky nejjednodušší, prakticky ale v tuto dobu není jisté, jestli seženeš nějakou volnou kapacitu. Zkus to, uvidíš.
Přechod vyřešen - budu mít oddělky Vigor přímo na Langstroth 2/3.
Oddělky asi nebudou od původního zdroje,že. Já mám bohužel potíž, že jsem na okraji morového pásma, takže musím mít včelstvo od chovatele pod veterinárním dohledem. A od Vigorek ustupovat nechci. Pokud se rozhodnu vzdát se myšlenky na Optimaly a začnu na Langstrothech, tak musím sehnat dodavatele, který splňuje 3 podmínky:
  • Langstroth 2/3
  • kmen Vigor
  • veterinární dohled
Snad uspěji. Pokud tvůj dodavatel tyto podmínky splňuje, dej mi prosím do osobní zprávy na něj kontakt, abych měl do foroty, kdybych nakonec skončil u Langstrothů.
Nechal jsem se inspirovat na www.nastavky.cz - Oddělky. Konkrétně mi vyšel vstříc Bronislav Gruna.
Jak je to u nich s veterinárním dohledem nevím.
Takže nástavky a dna s víky jsou doma. Na přířezy ještě čekám.
V těch balících to vypadá dobře.
Už jen ty včely...
(09.06.2010 8:42)PetrM napsal(a): [ -> ]Jak je to u nich s veterinárním dohledem nevím.

Každý prodejce oddělků by měl kupujícího automaticky vybavit kopií "atestu" (oficiální název: Veterinární osvědčení k přemístění zvířete). Vydává jej místně příslušná veterinární správa na základě požadovaného vyšetření včelstev. Do kopie osvědčení by měl prodávající dopsat m.j datum a hodinu odjezdu a RZ vozidla - aby nemohlo dojít k opakovanému použití osvědčení. Pokud kupující má tento "papír" - je z obliga. Pokud jej nemá...


Poznámka pod čarou:
Tento příspěvek není nijak cílen na Broňu; jde o obecnou informaci o prodeji oddělků.
(07.06.2010 9:02)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Zkomplikovalo se ti to pěkně. Já pořád ještě nejsem na 100% rozhodlý, jakou RM použít. nejvíce se mi zamlouvá Optimal, to už jsme probírali. Tvé potíže s dodávkou Optimalů mě dostatečně nahlodaly, abych se znovu začal zabývat myšlenkou volby RM. Jak ale procházím stránky výrobců, tak právě na Optimaly se specializuje málokdo, nejrozšířenější jsou právě Langstrothy. V průběhu léta to musím rozlousknout, abych včas úly přichystal a zajistil oddělky.

Zdravím, mohu potvrdit, jak doporučuje p. Čermák. Pan Kotrla je velice seriozní výrobce. Co jsem objednal, bylo poměrně rychle dodáno a v precizní kvalitě. Nevím, jak je na tom dneska s prací, ale pokud bych objednával, tak opět u něj.
Zdravím Zdenek.
Nechci vám do toho mluvit, ale nějak nerozumím tomu, proč měnit optimal za Langstroth. Optimal má šířku rámku 420 a to je míra, kterou jsme obklopeni zvl. u východnních a německy hovořících sousedů. Naproti v Evropě si dost velká část zemí původní Langstroth zůžila. Z tohoto pohledu vidím opatřování si dalšího typu úlu za dost velké a hlavně zcela zbytečné vyhazování peněz. Není lepší se raději v Optimalu naučit dobře včelařit? Já kdybych se v nějakém pominutí smyslů rozhodl včelařit v úlech z masivu, Otimal by byl úlem první volby. Nejhorší je přebíhat z jednoho typu úlu na druhý a neuspokojivé výnosy dávat za vinu úlu. Med nemáte proto, že to neumíte a ne proto že máte špatný typ nástavkového úlu. Je to dost častá chyba začínajících, ale každý z nás se s tím musel nebo musí nějak prokousat, takže ať se daří! Zdraví R. Stonjek
(17.10.2010 9:14)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]... Já kdybych se v nějakém pominutí smyslů rozhodl včelařit v úlech z masivu, ..

Patří to jinam, ale v čem tedy včelaříte?
I když to patří jinam v zateplených Dadantecc 39 x 35, 39 x 17. Síla izolace 4 cm. R. S.
Ddobry den, o Dadant systemu se mi nepodarilo sehnat moc informaci, nechcete se o svem zpusobu vcelareni rozepsat vice? diky F+
(17.10.2010 9:14)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Nechci vám do toho mluvit, ale nějak nerozumím tomu, proč měnit optimal za Langstroth. ... Zdraví R. Stonjek

Ahoj, Rudo, no, ono to na počátku vzniklo tak (tedy jestli tomu dobře rozumím ... Smile ), že Petr měl původně objednané Optimaly, ale dodavatel se k tomu postavil asi ve stylu: teď něco vidíte, teď nic nevídíte ..., takže ztratil trpělivost a přešel s objednávkou nových úlů na Langstroth, aniž by se mohl potěšit jediným dodaným Optimalem. Problém nastal ale s objednanými oddělky, které byly na optimalovou míru. A z toho pak vznikla tahle zajímavá debata ... Co se ovšem týče Optimalu, pak s Tebou naprosto souhlasím a kdybych nebyl zvolil kvůli kompatibilitě Adamcovu míru, tak bych taky asi volil Optimaly ...
Né, že bych měl nějaké zkušenosti, za těch pár měsíců jsem je ani nemohl získat, ale myslím, že hlavní je směr k nízkým nástavkům a je jedno zda Optimal nebo Langstroth.
I když si chvílemi pohrávám s myšlenkou VN v plodišti, hned ji zaháním s tím, že čím více různých rozměrů, tím více problémů. Stačí, když děda má 39x24.
Stran: 1 2 3
Referenční URL's