Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kombucha
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Dovoluji si založit nové vlákno s názvem Kombucha. Vede mě k tomu odkaz na článek v ruském časopise včelařství jehož krátká citace je zdehttp://kombucha.wbs.cz/Co-je-to-kombucha.html. Případně celý článek je v této diskuzi (nutno přeložit a domyslet) http://www.pchelovod.info/lofiversion/in...t7122.html.
Několikrát zkoušel dělat kombuchu z medu a vůbec nebyla špatná, jen v ní bylo více nečistot než v té z cukru. V návodu se hovoří, že med není vhodný.
Jaké jsou vaše zkušenosti?
V článku se hovoří o vzniku prostředí pro symbiotický rozvoj kvasných bakterií a droždí (a to jak těch vnějších, tak přímo těch od včel), které vede ke vzniku kombuchy. Hovoří se také o možném použití pro ozdravení včelstev. Četl jste někdo něco o tom?
A teď co se stalo mě: tavil jsem vosk z rámků, který jsem na závěr scedil přes plátno. Po zatuhnutí koláče jsem ho vyjmul a na vodu, která obsahuje bordel z košilek, med i pyl jsem asi tak na měsíc zapomněl. Po měsíc jsem vodu objevil a na povrchu zjistil, že vyrostla houba podobná kombuše a voda měla octový nádech jako kombucha. Na chuť také připomínala kombuchu.
Pokud se sladí pouze medem bez sterilizace, zkysne to na ocet v každém případě. Se sterilizovaným medem např. i takovým jak se sterilizuje pro medovinu za studena jsem to nezkoušel. (tj. pouhým zesíleným ztekucení medu) Nejlepší je cukr a černý fermentovaný čaj, natěch kombucha roste nejlépe. Kombucha je skrytý a včelaři nevyžívaný prostředek, má potenciál pro včelaře pro chov, zdraví včel i jeho zdraví._gp_
Kombucha je systém mnoha mikroorganismů, které využívají především sacharosu jako základ pro svůj růst.
Rozhodně bych nezkoušel ten zkvašený hnůj z košilek, plástů, vosků atd. dále konzumovat, protože tam téměř jistě neporostou žádné prospěšné mikroorganismy, ale spíš plísně, jejichž vedlejším produktem je široké spektrum toxinů likvidující játra, ledviny a nervovou tkáň.

Kombuchu mám vyzkoušenou, je velice náchylná na čistotu prostředí, takže při přesazování kombuchy na nový roztok, je nutné dodržovat pravidla sterilní práce. Živný roztok kombuchy byla vždy sacharosa, protože na té roste nejlépe, med sice také obsahuje část sacharosy, ale je to vcelku málo. V závislosti na teplotě lze čaj z kombuchy připravit během týdne až 10dnů.

Nikdy mě nenapadlo ji použít ke krmení včelám nebo jakkoliv uvažovat o využití pro léčbu včel. Já osobně jsem díky kombuše zažehnal začínající virózy v podzimním a jarním období, takže na její prospěšnosti asi neco bude.
O hlavním produktu - kyselině glukuronové- se píše už v základních učebnicicíh biochemie jako o složce podílející se na detoxikaci organismu.
Odborné informace o kombuše jsou zde.
Referenční URL's