Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přítomnost a budoucnost včelaření v Česku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Ve Včelařství 9/2012 vyšel článek ing.Milana Hůly s názvem: Přibývá včelařů a jejich včelstev?
V článku jsou uvedeny počty včel i včelařů v letech 1993 - 2011 a předpoklad stavu v r. 2030. Ten vycházi z porovnání věkového rozložení obyvatelstva (stromu života) a uvedených počtů včelařů.
Předpověď není příliš radostná, v roce 2030 by měla být prakticky jen polovina počtu včelařů z r. 1993. Včelstev pak asi 60%.
Jak jsme na tom dnes? Podle čísel jsme prý jednou z nejzavčelenějších zemí v Evropě. Už jsem slyšel i slova o převčelení.
Když si trochu pohrajeme s čísly, která uvádí statistika ČSV, vyjde nám, že připadá přibližně 1 včelstvo na 20 obyvatel a asi 7 včelstev na čtvereční km.
Pokud vyjdeme z průměrného počtu počtu 40 tis včel/úl v sezoně a z toho, že v období snůšky jsou doma mladušky a asi 1/4 létavek, pak na jednom čtverečním kilometru poletuje 105 000 včel. Na první pohled dost. Pokud to převedeme na ary, pak je to už jen 10 - 11 včel/ar. A protože na ar se vejdou 4 rozkvetlé jabloně, nevycházejí na 1 kvetoucí jabloň ani 4 včely.
Samozřejmě, že počet včel na našich jabloních nelze vypočítat, všichni víme, že včely jsou nevypočitatelné. Ale faktem zůstává, že pokud jich bude na každé jabloni stovka, někde jinde jich bude pramálo. Pořád jich máme jen těch 10 - 11 na ar.
Myslím, že o převčelení se těžko dá mluvit. Pokud se chmurné předpovědi o výrazném poklesu v nejbližších 20 letech vyplní, není to skutečně perspektiva radostná.
Jak vidíte včelařské zítřky vy? Exclamation
Co to je za demagogii ???
To jako, že celou plochu ČR pokrývají jen jabloňové sady navíc kvetoucí zcela synchronizovaně... ? Že je potřeba mít včely tak rovnoměrně rozprostřené...
Huh... Huh

Ale jinak je pravda, že s podobnou argumentací a názory nás světlé včelařské zítřky skutečně nečekají... Dodgy
ale v dobách minulých měla většina včelařů pár včelstev, přes 100 jich měl asi málo kdo a v dnešní době každý rozšiřuje chovy, takže ve finále místo 100 včelařů s 10 včelstvy bude 10 včelařů se 100 včelstvy... tudíž se nic nezmění... nehledě na to, že i těch jabloní ubývá (a květeny celkově), což bych viděl jako větší problém pro včelaře, než nedostatek včel pro opylení
(12.09.2012 16:56)RadimŠ napsal(a): [ -> ]..... a v dnešní době každý rozšiřuje chovy, takže ve finále místo 100 včelařů s 10 včelstvy bude 10 včelařů se 100 včelstvy... tudíž se nic nezmění...

Nevím, jak kde. My máme v současnosti cca 200 včelstev. Jsou umístěna na katastru 3 základních organizací. Jedna z nich (je jich na okrese celkem 14) má celkem 72 (slovy sedmdesátdva) včelstev, my jich na jejich katastru máme dalších 70.....
Tedy kdyby tam nebyly naše včelstva, na jejich katastru jakoby není nic.
Další ukazatel - naše ZO má ve stavu cca 700 včelstev s cca 50 včelaři (resp. osobami. které jsou "chovateli" včel). Pokud bych odečetl náš provoz jako celek, další velký chov s cca 240 včelstvy a jednoho včelaře, který obhospodařuje cca 90 včelstev, velký rozdíl od uvedené ZO už tam nebude.
Pokud by se takováto torza ZO sešla, nemohu si dát na výroční schůzi ani párek.
No a pokud přednáším na přednáškách v jednotlivých ZO, je situace obdobná.
To, že statistika sice vykazuje XY včelstev, vlastně vůbec nic nevypovídá. Prostě včelařina jako taková je v této podobě a tímto systémem odsouzena k zániku. Anebo zůstane jen několik skalních. A můžete mne za to i kamenovat.
iRP
Já to vidím optimisticky. Pokud někoho vidím začínat včelařit a zainvestuje nutnou minimální částku, tak mu vychází, že to chce těch 16-60 včelstev. A víceméně počítají s tím, že tolik včelstev budou časem mít. Takže se změní struktura.

Včelařství - to stávající - nečeká lehká budoucnost, protože bude konfrontováno s velkými strukturálními změnami uvnitř.

Vzniká skupina mladších včelařů (tedy že nevčelaří 30-50 let, ale věkově různorodá, i starší) a ta považuje za normální, že se musí postarat o sebe i o své včely. A současný systém nesvéprávnosti a vodění za ručičku nechápou. Včetně onoho posvátného členství a jednoty. Zrovna teď při odevzdávání D1 jsem slyšel, že prý jeden nový o dotaci nepožádal, členem prý nechce být. A myslím, že to je jedna z prvních vlaštovek. Na druhou stranu stanovisko otištěné ve Včelařství, že se ZO už nemusí start o nečleny, jak jsem se dozvěděl tomu dává prostor.
Včelař s pěti včelstvy na zahrádce skutečně potřeboval důvěrníka co mu tam za něj řešil VD atd. Větší včelaři asi takovou pomoc vyžadovat nebudou. Naopak, asi si si do toho moc nenechají mluvit.Budou v tom mít dost peněz a o ty se budou muset starat - tedy se i zajímat, studovat.

Bude mi vyčítáno, že se navážím do ČSV, ale myslím, že tam to právě vrcholní funkcionáři nevnímají. Minimálně z informací o takových "potížích" o kterých píší a referují.

Nemám pocit že o včelaření není zájem. Stačí se podívat při PPP a jiných akcích kolem sebe.
Myslím, že všude tam kde bude snůška budou podle mě včely. Ale s tou pastvou to vidím spíše špatně.
Karle, opravdu nevím, o jakém vodění za ručičku se neustále mluví. To, že se o své včely musím postarat sám, to samozřejmě - nikdo to za mě neudělá. Funkcionáři ČSV mi jsou nápomocni s tím, že mi pomůžou objednat mnou požadované léčivo (a vyřídí za mně dotaci na toto léčivo), zadministrují dotaci D1 a v únoru jim odevzdám měl, kterou hromadně odešlou (k úplně zbytečnému vyšetření "roztočů plavců" - ale to není problém ČSV). Pak se (kdo chce) jednou ročně může sejít na výroční schůzi. A to je naprosto veškerý kontakt, který jsem nucen s lidmi ze svazu mít. Vše další je již na bázi dobrovolnosti (podebatovat, vypomoci si navzájem, atd.). Funkcionáři naší ZO ČSV si proto zaslouží dík za to, že mě za pár korun stržených z D1 zbavují některých administrativních povinností. Za ručičku mě ale nevodí - co si neudělám sám, to nemám, ale přesto je pro mě existence svazu výhodná.
Budoucnost včelařství v tomto podivném státě je věc složitá a kdo ví, jak vše dopadne ... Sám bych preferoval starý model plurality rozličných sdružení a koordinační funkci Ústředí včelařských spolků, to jest několika úředníků. A například nezávislého včelařského inspektora. A k tomu jasně formulovaný a jednoznačný včelařský zákon ... Ostatní je věc každého z nás eventuálně každého z nás a státu ...
Problém ale je jinde. Ubývá zdrojů snůšky, včely bojují s řadou viróz a parazitóz a mají oslabenou imunitu. A ti, kteří to nějak chtějí řešit v řežimu v civilizovaném světě obvyklém, mají jaksi svázané ruce, mimo jiné také díky chlapcům, "co spolu mluví" ...
Tož tu je problém ...
Jiří
s tím ubýváním zdrojů snůšky máš pravdu, druhým rokem sleduji jak mizí staré lípy a ovocné stromy u nás u silnic a nové nikdo nesází. Vlastně jo bývalí paneláci thůje...
Úbytek chovatelů je obecný jev chovatelství čehokoliv, nejen ve včelařství.
Doba se vyvíjí,poměry se mění, stále více lidí je nuceno být co nejvíce soběstačnými v produkci potravin, stále více lidí přitahuje návrat k přírodě..
Byť včelařů nepřibývá stále přicházejí začínající včelaři, sám jsem jedním z nich.O tomže přicházejí noví svědčí také tohle fórum. Ale věřte že alespoň pro mne nebylo lehké se včelami začít. Nešlo o peníze, odhodlání či něco jiného, ale o informace! Nejcenější informaci kterou jsem ve svém okolí od starých včelařů dostal byla, že včelaření není jen tak. Nebýt internetu a tohoto fóra, asi těžko bych v prvním roce včelaření přidával úspěšně inseminované matky a zimoval k původním pěti včelstvům ještě deset oddělků.
Dokud tady na tomhle fóru, ale i jinde budou lidé kteří jsou ochotni trpělivě učit včelařské nevzdělance, nebojím se o zánik včelařství v zemích českých.Díky všem přispívajícím...
Možná ..... píšu možná, že za těch 20 let si lidé teprve začnou vážit včelařů a jejich medu. Zatím jak to pozoruji u nás, lidé med konzumují "pouze v zimě" a jako soused včelař, i když jsem po medobraní rozdávačný, jsem spíše na obtíž. Jsem z těch, co začal včelařit po třicítce, (kdy se konečně rozhodl pro něco užitečného) a nelituji peněz, které jsem investoval do děvčat. Na zahradě mám dostatek místa na vysazení stromů i přidání dalších úlů a rozhodně chci v tomto pokračovat. Doufám, že mi zítřejší operace dopadne dobře a k holkám se vrátím co nejdříve.
jdjd napsal(a):Co to je za demagogii ???

Proto jsem to označil za hru s čísly a počty včel na jednotlivých kulturách za nevypočitatelné. Nebyla to ani tak demagogie, jako provokace. Kdybych jen opsal statistická čísla ze zprávy ČSV, nikdo by se toho ani nevšiml. Takhle to provokuje k tomu, aby alespoň někteří cítili potřebu sdělit svůj odlišný názor.

RadimŠ napsal(a):v dnešní době každý rozšiřuje chovy

Zatím žádná velká sláva. Podle posledního "sčítání" bylo z celkového počtu přes 46 000 včelařů jen 120 těch, kteří měli více, než 150 včelstev.
A tito "velkovčelaři" obhospodařovali z celkového počtu více než půl milionu včelstev necelých 30 tisíc, tedy 55 promile.
Jinak ale souhlasím s tím, že se profesionální provozy pomnoží a mnohé budou mít více než 1000 včelstev.
Držím palce.
(12.09.2012 16:56)RadimŠ napsal(a): [ -> ]ale v dobách minulých měla většina včelařů pár včelstev, přes 100 jich měl asi málo kdo a v dnešní době každý rozšiřuje chovy, takže ve finále místo 100 včelařů s 10 včelstvy bude 10 včelařů se 100 včelstvy... tudíž se nic nezmění... nehledě na to, že i těch jabloní ubývá (a květeny celkově), což bych viděl jako větší problém pro včelaře, než nedostatek včel pro opylení

(12.09.2012 18:40)TomasoFernando napsal(a): [ -> ]s tím ubýváním zdrojů snůšky máš pravdu, druhým rokem sleduji jak mizí staré lípy a ovocné stromy u nás u silnic a nové nikdo nesází. Vlastně jo bývalí paneláci thůje...

Ono to ubívání snůšky, tak trochu souvisí i s tím, že se ty jabloně (a nejen ony) dnes šlechtí /prodávají jako čtvrtkmeny nebo zákrsky, v některých zahradnictvých už polokmen ani nekoupíš. Malý strom = málo květů = malá atraktivita pro včely.
Nejen málo květů,ale i mělký kořenový systém a z toho plyne málo nektaru v sušším období.
nejde jen o jabloně či ovocné stromy ale o trvalý pokles biologické diverzity vůbec. Vspomínám když jako kluk(není to zas tak dlouho) jsem běhal po kvetoucí louce mezi spoustou různých druhů motýlů a včely byly skoro v každé chalupě. Dnes ta samá louka čítá několik druhů trav, nekvete vůbec a já jsem největší včelař ve vsi, protože tady včeleřím sám....Pokud se tohle nepodaří zvrátit asi líp nebude..
(12.09.2012 18:13)NitraM napsal(a): [ -> ]Karle, opravdu nevím, o jakém vodění za ručičku se neustále mluví. To, že se o své včely musím postarat sám, to samozřejmě - nikdo to za mě neudělá. Funkcionáři ČSV mi jsou nápomocni s tím, že mi pomůžou objednat mnou požadované léčivo (a vyřídí za mně dotaci na toto léčivo), zadministrují dotaci D1 a v únoru jim odevzdám měl, kterou hromadně odešlou (k úplně zbytečnému vyšetření "roztočů plavců" - ale to není problém ČSV). Pak se (kdo chce) jednou ročně může sejít na výroční schůzi. A to je naprosto veškerý kontakt, který jsem nucen s lidmi ze svazu mít. Vše další je již na bázi dobrovolnosti (podebatovat, vypomoci si navzájem, atd.). Funkcionáři naší ZO ČSV si proto zaslouží dík za to, že mě za pár korun stržených z D1 zbavují některých administrativních povinností. Za ručičku mě ale nevodí - co si neudělám sám, to nemám, ale přesto je pro mě existence svazu výhodná.

To máš dobrý. Asi jak kde. U nás rozhodují i rozhodovali o tom, jestli si tam mám dát Gabon nebo jestli jej naopak neobjednají atd. Na druhou stranu dost včelařů by už dávno nemělo včely, pokud by se jim o ně ZO nestarala a když tam přijdou s kompresorem, tak ještě nadávají.

Skutečně by mě zajímalo jaké procento včelstev by zůstalo, kdyby včelařům někdo nenařizoval že tam mají dávat kapky. A až by se to neodebíralo tak skoro "zadarmo" kolik by vytáhlo prachy a šli si to koupit.(12.09.2012 19:04)Vladimír Polyster napsal(a): [ -> ]Jinak ale souhlasím s tím, že se profesionální provozy pomnoží a mnohé budou mít více než 1000 včelstev.

To záleží jestli budou mít prostor. Ale asi se tady uvolní.

Já osobně spíše vidím větší růst v kategorii včelař - malá domů - tedy kategorie 30-200 včelstev.(12.09.2012 18:51)rosi1974 napsal(a): [ -> ]Možná ..... píšu možná, že za těch 20 let si lidé teprve začnou vážit včelařů a jejich medu. Zatím jak to pozoruji u nás, lidé med konzumují "pouze v zimě" a jako soused včelař, i když jsem po medobraní rozdávačný, jsem spíše na obtíž.

Já naopak sleduji velký zájem i značnou úctu ke včelám.

Za mým kdysi pomallým zvyšováním stavu byla neustále se zvyšující poptávka po medu.Ale to bylo v dobách před 2005 kdy napropstá většina na malopodej sra.. a byl jim na obtíž a většinu medu valili do výkupu - byl vysoký kurz dolaru. Teprve po krachu Včely a dočasném světovém přebytku medu byl najednou zájem o maloprodej a co naše děti jí. Tongue

Ta současná (a relativně již dobrá situace)je vyýsledkem mnoha destiletí kdy včelaři radji dávali do výkupu než lidem. A za socíku zvlášť. To byl pro lidi ve městě problém sehnat med.
Ano, mám štěstí na dobrého referenta, ochotného a naprosto spolehlivého. Je sice trochu nevýhoda, že musím nahlásit léčivo již v předjaří (tedy když ještě nevím, kolik včelstev bude na podzim), ale zase je vše objednáno včas a již na začátku července mám Gabony i formidoly doma. No, a když se rozhodnu, že Gabon není třeba (žel to již není pravidlem), tak má většinou dostatečnou dobu použitelnosti, abych jej mohl nasadit až následující sezonu. Stejně bez problémů je dodávka Varidolu, resp. M1. Akorát s acetonem jsou problémy, a to jsem dodnes nepochopil proč. Tuším, že ostatní přátelé ve svazu hlídají, aby se "zbytečně neplýtvalo". Proto se ale nehodlám handrkovat a radši si ho seženu za své.

Ne, u nás "na oblasti" vše v pořádku (relativně vzato, ovšemže). Problém podle mého názoru nastává od úrovně OO ČSV výše. A i když to s ČSV nesouvisí, nevidím příliš příznivě ani činnost VÚVč. Tedy aspoň já jsem si za poslední rok nevšiml ničeho nového (snad kromě Formidolu Forte), čím by se napomohlo té lepší přítomnosti a budoucnosti včelaření v Česku. Prostě maňana.Confused
(13.09.2012 0:02)NitraM napsal(a): [ -> ]... Problém podle mého názoru nastává od úrovně OO ČSV výše. A i když to s ČSV nesouvisí, nevidím příliš příznivě ani činnost VÚVč. ...

Ano, souhlas, Martine, s tím, kde začíná ten problém. Ale že by činnost ČSV s činností VÚVč, s.r.o. nesouvisela, je, s prominutím, mejlka ... Svaz má v eseróčku majetkový podíl ... A o personálním propojení snad není třeba ani mluvit ... A tu začínají ty problémy ... A to problémy, které se věru velmi dotýkají přítomnosti i budoucnosti oboru ... Ale zase: prrr, Jiříku ... mluvíme o Svazu, ale vlastně myslíme jen tu věrchušku, těch pár chlapců, "co spolu mluví" ... Tož tak ... Wink Ti obětaví pracanti dole ve spolcích si zaslouží úctu. A zejména ti, kteří se navíc řídí zdravým rozumem ...
Jiří
Vidím to také optimisticky. Bude ubývat hobby včelařů, ale přibývat profesionálů se stovkami včelstev. Tato vlna již proběhla po revoluci u vinařů díky tlaku na cenu. Malí skončili, protože se to nevyplatilo. U včelařů tak extrémní tlak na cenu neexistuje, takže vývoj bude pomalejší. Je to i díky svazu, který drží v mnoha věcech staré pořádky. A to je zase otázka výměny generací.
PS: Škoda, že ČSV nemá podobně mledého předsedu jako PSNV, to by se děly věci Wink
(12.09.2012 16:29)Vladimír Polyster napsal(a): [ -> ]Ve Včelařství 9/2012 vyšel článek ing.Milana Hůly s názvem: Přibývá včelařů a jejich včelstev?
V článku jsou uvedeny počty včel i včelařů v letech 1993 - 2011 a předpoklad stavu v r. 2030. Ten vycházi z porovnání věkového rozložení obyvatelstva (stromu života) a uvedených počtů včelařů.
Předpověď není příliš radostná, v roce 2030 by měla být prakticky jen polovina počtu včelařů z r. 1993. Včelstev pak asi 60%.

Problém těchto čísel vidím v systému pater.
O jedno patro jsme došli v případě hynutí včelstev na varroázu. Hodně včelařů a včelstev ubylo invazí nemocí VD, tehdy nazývanou VJ.

Další patro:Ekonomika včelařství se změnila. Zvedly se náklady na život včel i lidí.

Další patro:Za dobu posledních 100 - 120 let proběhl nepředstavitelný zábor půdy v ČR, která ustoupila rozvoji staveb. Je přirozené, že lidé prostě včelu vytlačují tím, že jí berou snůškové zdroje. Bez snůškových zdrojů se ty čísla nikdy nebudou zvedat.

Další patro je politika a dotace

Dalším patrem je bezpečnost včelstev. Tím myslím situace kdy je válka nebo narůstající krádeže.

Dalším patrem je výzkum

Dalším patrem je doprava - rozvoj dopravy a možnosti kočování za jinými zdroji snůšky.

Dalším patrem je problematika unifikace prostředků a práce ve včelařství

K tomuto patru navazuje a je velmi blízko vzdělávání.

Další patro je genetika.

Článek obsahuje prostě jen pár čísel, a jeho obsah je coby výtah vlastně z jiných zdrojů._gp_
Stran: 1 2 3
Referenční URL's